Trompet

Trompet, bakır malzemeden yapılan, içe doğru kıvrılmış silindir şeklinde ve bir ağızlığa sahip üflemeli çalgılar grubunda yer alan bir enstrümandır. Ağız kısmında konik ve kaseye benzer bir görünümde ağır bir yapı bulunur. Bu kısım trompet adı verilen enstrümanın çıkardığı sese canlılık ve çınlama efekti katar. Enstrümanın sesindeki tiz tınıların da çıkarılmasını kolay hale getiren özelliklerden biri de ağız kısmının küçük ve sığ olmasıdır. Trompet çalarken, ağızlık kısmı dudak şekli ve çalınacak olan esere göre tercih edilebilir. Ayarlanabilir özellikli ağızlık yapısı sayesinde istenilen eserin çalınması çok daha kolay bir hal alır. Örneğin, koyu tonlardaki eserler için daha derin ve geniş bir ağızlık tercih edilmesi gerekir. Tiz veya caz tarzındaki eserler ise daha küçük ve sığ formdaki ağızlık kullanılması gerekir. Trompet enstrümanının pek çok çeşidi vardır. Trompet türleri arasında Si Bemol Trompet çeşitler kategorisinde yer alıyor. Si Bemol Trompetin ses renginin daha yumuşak olması nedeni ile kulağa daha hoş geldiği ifade edilir. Trompet müzik aleti pek çok türe sahiptir. Örneğin; Do trompet de Si Bemol’dan sonra en çok tercih edilen türlerden biridir. Do trompet borusu, özellikleri açısından 14 cm daha kısa olmak ile birlikte ağız kısmı da daha küçük bir yapıdadır.

Trompet müzik aletinin özelliklerinden biri de borunun uzunluğuna göre ses tınısının değişmesidir. Bu enstrümanda boru ne kadar uzarsa ses de kalınlaşır ve pesleşir. Borunun kısalması halinde ise trompetin sesi aynı oranda tizleşir ve incelir. Trompet türleri arasında Si Bemol ve Do trompet dışında La Trompet, Re Trompet, Mi Trompet ve Mi Bemol Trompetler de yer alır. Her biri ile çalınan eserler ve çıkardıkları sesler birbirinden farklıdır. Büyük orkestralardaki trompet bölümünde de enstrüman çalan müzisyenler arasında birbirinden farklı trompetler görmek mümkündür. Buradaki amaç eserdeki farklı notaları öne çıkarmaktır. Böylece çok sesliliğin ortaya çıkardığı güzel bir müzik ziyafeti sunulur. Bakır yapıda bulunan enstrüman türlerinde 7 adet piston pozisyonu bulunur. Hiçbir piston kullanılmasa bile bu 1. Pozisyon olarak sayılır. 3 pistona aynı anda basılması ise 7. Pozisyon anlamını taşır. Trompette birbirinden farklı olarak 5 adet piston pozisyonu bulunur. En çok tercih edilen türlerden biri ise 4 pistonlu trompet enstrümanıdır.

Üflemeli çalgılar arasında tarihi en eskiye dayanan müzik aletlerinden biri olan trompetin milattan önce 1480 yılında Mısır’da bir örneği görülmüştür. Öyle ki, Firavun Tutankamon’un Mısır’daki mezarında işlemeli trompet figürlerine rastlanmaktadır. Ayrıca mezarda boynuzdan yapılan trompet örnekleri de vardır. Boynuzlara, el yapımı ağızlık bölümü eklenerek çıkarılan ses ile müzik konusunda o tarihten itibaren önemli bir gelişme gösterilmiştir. Trompet, pek çok toplum ve kültürde de yer alan ve kökeni çok eskiye dayanan bir müzik aletidir. Eski Roma dönemine ait pek çok heykelde de yine elinde trompet olan insan heykelleri ve çizimlerine rastlamak mümkündür. Bu yıllarda trompetin müzik dışında bir diğer kullanım amacı ise savaşı, zaferi veya işaretleme durumlarında haberleşme aracı olması idi. Orta Çağ yıllarında ise tınısının hoş olması nedeni ile bir müzik aletine dönüşen trompet zaman içinde orkestralarda yerini almıştır.

Trompet Özellikler

Trompet, bakırdan üretilen ve ağızlık ile içe doğru kıvrılan silindir formundan oluşan üflemeli bir müzik aletidir. Konik şekilde olan ağız kısmı kaseye benzetilen bir yapıya sahiptir. Ağırlık kısmı ise sığ biçimde olan trompetin bu şekilde olmasının nedeni enstrümandan çıkan sese çınlama ve canlılık özelliği katmasıdır. Milattan önceye dayanan trompetin en eski örneklerine Mısır’da rastlanır. Mitolojik de bir müzik aleti olan trompetin günümüze dek taşınmasının nedeni çok sesli kombinasyonlara sahip olma özelliğidir. İlk çağlarda hayvan boynuzuna insan eli yapımı ile ağızlık eklenerek ortaya çıkarılan trompet, günümüzde bakır maddeden üretiliyor. Ana maddesinin bakır olması dışında enstrümanın yüzey kısmında pirinç üzeri lake kaplama gövde tasarımı da bulunur. Bu tarz enstrümanı daha şık ve gösterişli bir görünüme kavuşturur.

Trompet enstrümanında geçmiş dönemlerde ve günümüzde üretim bakımından yalnızca malzeme olarak değil, kullanım amacı ve fonskiyonel özellikler açısından da farklılıklar bulunuyor. 17’nci yüzyıl döneminden itibaren yaygın olarak kullanılan bir enstrüman olan trompetin ilk modellerinde ses aralığı çok daha sınırlıydı. Teknolojik gelişmeler ve müziğin de gelişimi ile birlikte trompet de gelişmiş bir enstrümana dönüşmüştür. Modern çağda, ses aralığının artması sayesinde pek çok profesyonel orkestrada, trompet de kendine önemli bir yer ediniyor. Estetik olarak da benzersiz bir görünüme sahip olan trompet müzik aleti, özellikle caz türde müzik yapan orkestraların en vazgeçilmez enstrümanları arasında yer alır.

Trompetler kategori olarak da iki farklı türe ayrılır. Natürel trompet ve kromatik bir diğer deyiş ile pistonlu trompet olarak ayrılan bu türe ek olarak trompete benzer olan flugelhorn ve kornet enstrümanları da bulunur. Natürel trompetler, bakır ve pirinç maddeden üretilmektedir. Bu ürün çeşidi, standart bir uzunluğa sahip olmak ile birlikte borulara ağızlık ve kalak eklenerek ortaya çıkarılmış bir yapıdadır. Bu türü özellikle tarihi filmlerde yer alan kralların sarayda veya dışarıda karşılandığı sırada çalınan müzik aleti olarak da gözünüzde canlandırabilirsiniz. Kökeni eski Mısır dönemine dayanan natürel trompette geçmiş zamanlarda ses çeşitliliği özelliği yer almıyordu. Bu nedenle müzisyenler, trompet çalarken yanlarında farklı uzunlukta üretilen trompetleri değiştirerek çok seslilik elde ediyordu. Günümüzde ise genel olarak pistonlu trompetler tercih ediliyor. Bu müzik aletleri sayesinde orkestralar adeta müzikal bir ziyafet sunmakta. Günümüzdeki görünümüne ilk olarak 19. yüzyıl döneminde rastlanan pistonlu trompetler, ilk olarak üç adet piston veya bu pistonlar ile uyumlu olan boruların eklemesi ile ortaya çıkmıştır. Pistonlu trompetin üretim amacı ise hiç kuşkusuz çok sesli bir enstrüman yaratmak idi.

Trompet Çeşitleri

Trompet çeşitleri arasında en çok tercih edilen tür Si Bemol trompet ve Do trompet modelleridir. İlk üflemeli çalgılar arasında bulunan trompet enstrümanı, Antik Mısır bölgesinde dini veya askeri seremonilerde sıklıkla kullanılmakta olan bir müzik aleti idi. Ünlü müzisyen Mozart dahil pek çok müzisyen trompet ile konçertolar bestelemiştir. Trompetler özellik bakımından romantik eserler ortaya çıkarabilecek fonksiyona sahip müzik aletleridir. Dinleyiciye bu özelliği sayesinde verilmek istenilen duyguyu kolaylıkla geçirebilen trompetler, gerek ağır ritimli gerekse eğlence müziklerini olağanüstü etkileyicilik ile işlenebilen bir enstrümandır.

Geçmiş dönemden modern çağa kadar farklı formlarda ve tarzlarda üretilen trompetin; 4 pistonlu trompet, altın trompet, cep trompeti, mavi trompet, mini trompet, plastik trompet gibi zengin ürün çeşitliliği de bulunmakta. Trompetleri birbirlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri boyutlarıdır. Farklı boyut ve biçimlere sahip olan trompetler, küçük piccol veya bas gibi geniş bir aralığa sahip ayırıcı özellikler taşır. Örneğin, pek çok popüler müzik türünde kullanılan ve yine pek çok orkestra B-flat adı verilen trompet türünü tercih eder. Trompetler aynı zamanda ağızlık bakımından da birbirlerinden ayrılan özelliklere sahip enstrümanlardır. Trompet ağızlıkları boyut bakımından olduğu gibi ağız şekli ve ses seviyesi olarak da birbirinden ayrılır. Derin yapıda bulunan ağızlıklar ile daha çok koyu tonlar üretmeye yardımcı olur. Ancak, bunun için aynı zamanda fiziksel açıdan da dayanıklı olmanız önemli bir kriterdir. Yeni başlayanlar için en uygun trompet ise Bach 7c adı verilen türe benzer ağızlık çeşitleri öneriliyor. Trompette ağızlık bölümünü ayarlamaya yarayan kurşun boru yine ayırıcı bir özelliktir. Pek çok müzisyen genel olarak ters kurşun boruları daha az hava direnci ve tonlama üzerinde daha kolay hakimiyet kurulabilmesi nedeni ile ters kurşun boru tercih eder. Ancak ters borular profesyonel olmayan müzisyenler açısından yüksek dinamik seviyelerde çıkarılan seslerde bozulma gibi durumlara neden olabilir. Bu nedenle başlangıçta ters olmayan biçimdeki boruları kullanmanız önerilir.

Öğrenci ve Profesyonel Trompet Farkı

Trompet, şık ve estetik görünüme sahip üflemeli çalgılar kategorisinde yer alan özel bir enstrüman türüdür. Geçmişten günümüze dek köklü bir geçmişe sahip olan trompetler, en özel caz orkestralarının da vazgeçilmez müzik aletleri arasında yer alır. Tarihi Antik Mısır’a dayanan trompetlerin fonksiyonları yıllar içinde de çoğalmıştır. Önceleri büyük baş hayvan boynuzundan el yapımı olarak üretilen trompetler, bugün altın renginde ve bakır malzemeler ile üretilmektedir. Trompet çalmak isteyenlerin, enstrümanı çalmaya başlamadan önce ciddi nefes egzersizleri yapması gerekir. Bunun sebebi hiç kuşkusuz trompetin üflemeli bir çalgı olmasıdır. Diğer kriterlerden biri de trompetteki ağızlık seçimidir. Başlangıç seviyesindeki öğrencilerin bu aşamada trompet konusunda bilgi sahibi olan kişilerden yardım alması önerilir.

Profesyonel trompet ile öğrenci trompetleri de birbirinden farklı özelliklere sahip müzik aletleridir. Öğrenci trompetleri, daha önce trompet çalmamış ve yeni başlayan kişiler için tasarlanan başlangıç seviyesindeki enstrümanlardır. Öğrenci trompetinin temel amacı, öğrencinin trompet çalmayı temel seviyede öğrenmesidir. Bu türdeki trompetlerde diğer trompetlerde olduğu gibi geniş ses aralığı özelliği bulunmamaktadır. Dolayısıyla öğrenci trompetlerinde istediğiniz her sesi çıkarmanız mümkün değildir. Profesyonel trompetler ise profesyonel müzisyenlere hitap eden müzik aletleridir. Deneyimli müzisyenlerin beklentilerini ve eserlerini çalabilecekleri geniş ses aralığına sahip trompetler, müzisyenin beklentisini karşılayacak kalitede üretilir. Profesyonel trompetler yüksek seviye kalitede olması nedeni ile en kaliteli malzemeden üretilir ve en yüksek kalite standartları özelliklerine sahip enstrümanlardır. Özellikle, profesyonel orkestralarda görevli olan müzisyenlerin çaldığı müzik aleti olan profesyonel trompet, satışa sunulmadan önce çok sıkı testlerden geçirilerek piyasaya sürülür.

Natürel Trompet ve Kromatik Trompet

Trompet türleri genel olarak iki kategoriye ayrılır. Natürel trompet ve pistonlu veya kromatik trompet olarak ayrılan bu kategorilerdeki enstrümanın ayırıcı özellikleri bulunur. Natürel trompetin yapımında kullanılan malzemede ağırlıklı olarak bakır ve pirinç bulunduğu gibi boruların kalınlık ve uzunluk ölçüleri de aşağı yukarı standart özelliklere sahiptir. Kalak olarak ifade edilen ve ağızlık ile birleşerek oluşan trompet türü natürel trompet olarak adlandırılır. Natürel trompetlerde müzikal tınılar ve sesler çıkartmak neredeyse imkansızdır. Temel sesler çıkarılabilen bu trompet türünde art arda çıkarılan sesler ile bir melodi elde edilebilir. Ayrıca geçmiş dönemlerde kralların girişi esnasında da yan yana dizilen müzisyenlerin eş zamanlı olarak çaldığı müzik aleti yine natürel trompettir. Pistonlu olarak tabir edilen trompetler üretilmeden önceki dönemlerde ise orkestradaki müzisyenler farklı uzunluklara sahip trompetleri değiştirerek kullanmakta idi.

Kromatik veya pistonlu trompet olarak ifade edilen trompet ise Barok döneme ait bir enstrümandır. Müzisyenler, o yıllarda 21. doğuşkan adı verilen seviyeye kadar çıkabildikleri clarino tekniği de bu enstrüman ile geliştirme fırsatı bulmuşlardır. 1826 yılında, Bluhmel ve Stözlel adında iki ünlü müzisyenin natürel trompete eklediği 3 piston ve uyumlu borular ile günümüzdeki kromatik trompetin ilk hali ortaya çıktı. Bugün, en özel ve dünyaca ünlü orkestralarda dahi trompetin çok özel bir yeri vardır. Caz müzik türlerinde de yine büyük oranda trompet tınılarına rastlamak mümkündür.

Trompet Fiyatları

Amatör veya başlangıç seviyesinde bir müzisyenseniz öğrenci trompeti almanız sizin için daha uygun olur. Öğrenci trompeti, genel olarak çok fazla ses aralığına sahip olmayan ancak, temel trompet çalma tekniklerinin doğru öğrenilmesine yarayan müzik aletleridir. Başlangıç seviyesindeki müzisyenlerin ilk başta yüksek fiyatlı profesyonel trompetlere yönelmemesi önerebilir. Bunun öncelikli nedeni profesyonel trompetin ayırıcı özelliklerinin yanı sıra tekniklerin öğrenilmesinin de daha kolay olmasıdır. Bu nedenle profesyonel veya amatör ayrımının doğru yapılması trompet satın almadan önceki en önemli kriterdir.

Profesyonel trompetler ise en yüksek kalite standartlarına sahip malzemelerden üretilmesi nedeni ile nispeten daha maliyetleri sayılabilir. Ancak profesyonel müzisyenler için en önemli kriter, enstrümanın kuşkusuz sesleri düzgün bir biçimde çıkarması ve kaliteli olmasıdır. Bunun için de en iyi malzemelerin kullanılması ve yoğun bir işçilik gerekmektedir. Bu nedenle özellikle profesyonel müzisyenlerin fiyat kriterinden önce kalite standartlarını da göz önünde bulundurması tavsiye edilir.

Trompet satın almak istiyorsanız, geçmişte olduğu gibi müzik aleti satan dükkanlarını altını üstüne getirmenize gerek olmadığı gibi trompet online satış mağazalarında istediğiniz marka ve modelde bütçenize en uygun müzik aletini satın alabilirsiniz. Ayrıca fiyat filtreleme özelliği sayesinde de kendi belirlediğiniz fiyat aralığında trompetleri listeleyebilirsiniz. Suzuki MCT1 Sib Trompet, Yamaha YTR3335 Trompet, Jupiter Xo Jyr-1604L Altın Lake Trompet, Valier VTR170 trompet, Conductor M5210 Sib Trompet modelleri ise en çok tercih edilen trompet markaları arasında yer almaktadır. Siz de online alışverişlerinizde dilediğiniz trompeti kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Trompetler, her iki türde de birbirinden farklı çanta modelleri ile satışa sunulmaktadır. En yaygın trompet çantası tasarımlarından biri olan Bond tipindeki çantaların iç kısmında, trompetin tam olarak oturtulabileceği bir kalıp yer almaktadır. Böylelikle taşıma sırasında trompetin herhangi bir çarpma, düşme, darbe alma gibi durumlarda zarar görmesi ihtimali düşünülerek bu durumun önüne geçilmiştir. Ayrıca bond tipi trompet taşıma çantaları, enstrümanı rahat taşıyabilmek açısından da konforlu bir özelliğe sahiptir. Valiz modelindeki trompet taşıma çantalarında da yine çantanın iç kısmında trompet kalıplarına uygun bir alan yaratılmıştır. Bu ürünler genel olarak trompetin yanında satış fiyatına dahildir.

1.Trompet Çeşitleri Nelerdir?

Trompet çeşitleri arasında yaygın olarak tercih edilen iki model bulunmaktadır. Si Bemol Trompet ve Do trompet olarak ayrılan bu iki trompet türü, birbirlerine görüntü itibari ile çok benzer özellikler taşısa da Do trompetlerin borusu 14 cm’den daha kısa bir formdadır.

2.Trompet Çalmak Kolay mıdır?

Trompet çalmak için öncelikle trompet çalma tekniğine hakim olmak gerekir. Doğru nefes egzersizlerinin düzenli olarak yapılması, eserlerin zorluk seviyesi ve trompet eğitimini veren müzisyenin profesyonelliği de bu konudaki önemli kriterler arasında yer alır.

3.Trompet Nasıl Çalınır?

Trompet çalarken en güçsüz elinizi kullanmanız gerekir. Trompete takılacak olan ağızlığın belirlenmesinden sonra elinizin baş parmağı ve işaret parmağınız ile enstrümanı tutarak ve dudaklarınızı hafif bir şekilde kapalı tutarak enstrümanın ağızlık bölümüne üflediğinizde ses çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Trompet Fiyatları

48 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 48 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?