Trampet

Trampet Fiyatları

Trampet fiyatları bu çalgı aletlerinin modellerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çeşitleri olan bu ürünlerin oldukça geniş bir kategoriye ayrıldığını söyleyebiliriz. Pek çok modeli bulunan trampetlerin ise fiyat aralıkları değişkenlik gösterir. Bu çalgı ilgi gören bir alet olduğu için farklı özellikteki modelleri üretilmiştir. Fiyatlardaki değişkenliklerin asıl nedeni, trampetlerin farklı modellere ayrılmasıdır. Firmaların ürettiği trampetlerin markasal farklılıkları da fiyatları etkilemektedir. Trampetlerin malzeme yapısı da satış fiyatlarına etki etmektedir. Trampetlerin çelik, elde taşınan, ayaklı ve benzeri seçenekleri vardır. Bu ürünlerde kullanılan malzemelerin değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla fiyatlarının da bu durumda farklılık göstermesi olası bir durumdur. 

Trampetlerdeki malzeme yapısı, marka, teknik özellikler, büyüklük gibi detaylar fiyat dalgalanmalarına neden olur. Bu gibi değişkenlikler doğrultusunda satın alacağınız trampetin fiyatları aynı olmayacaktır. Kullanım amacınız doğrultusunda trampet modelini tercih edebilirsiniz. Buna bağlı olarak da ödeme yapacağınız trampete farklı fiyatlar ödemiş olursunuz. Kullanıcıların üründen beklentileri farklı olabilmektedir. Örneğin, büyük formlu trampetler fiyatlara yansıyan en önemli detaylardan bir tanesidir. Eğer küçük boyutlu trampetlere sahip olmak istiyorsanız, düşük fiyatlar ödersiniz. Markaların da trampet fiyatlarını etkilediğini söyleyebiliriz. Ürün paritesini ve bilinirliğini etkileyen unsurların trampet fiyat aralıklarına yansıyacağını da söyleyebiliriz. 

Trampet Nedir?

Trampet, klasik, caz ve bandolarla birlikte kullanılan enstrümanlardan bir tanesidir. Snara olarak da isimlendirilen küçük davullardır. Geniş kenarlı bir kasnağı vardır ve iki tarafı da deriyle kaplanmıştır. Gövdesi tahta ve alaşım karışımından yapılır. Çeşitli çap ölçülerinde yapılabilirler. Notası düz bir çizgi üzerine yazılabildiği gibi dizekte aynı çizgi ya da aralığa yazılır. Yüksek sesli müzik yaparken ve farklı efekt uygulayan askeri tarzdaki müzik icrasında özellikle kullanılmaktadır. Atın sarısı renge sahip olan trampetlerin genellikle silindir şeklinde üretildiğini söyleyebiliriz. Silindir şekildeki boru ile tanınan bu çalgı aletleri, bakır ya da çelikten üretilebilmektedir. Kullanım alanı olarak da geniş bir yelpazeye ayrılan trampetin farklı ihtiyaçlara yanıt verdiğini söyleyebiliriz. Vurmalı, yani perküsyon çalgılar arasında yer alan trampetler, küçük boyutlu bir davul olarak da açıklanabilir. Davul ve trampet sesi birbirine benzerdir. Trampetin teli sayesinde ise farklı sesler çıkararak sanatınızı icra edebilirsiniz. Genel olarak, orkestralarda, askeri bandolarda, sivil bandolarda ya da özel günlerde trampetler sık sık kullanılır. Çoklu ya da tekli şekilde çalınabilen trampetlerin yapılacak müziğe bağlı olarak bu yönde kullanımı mümkündür.

Trampetler tokmak ya da baget yardımıyla çalınabilir. Bunun yanı sıra, kullanacağınız bagetin ya da tokmağın ses çıkarabilir yapıda olması da son derece önemlidir. Kayış yardımıyla boynunuza asarak trampetleri kullanabilirsiniz. Trampeti çalan kişiye trampetçi ismi verilir. Trampetçinin elindeki çomaklar ile gergin derinin üstüne vurularak bu enstrümanları çalabilirler. Bu çalgının kasnak kısmında ise bir anahtar yer alır. Trampetin derisini gevşetme ya da kasmak amacıyla bu anahtarları kullanabilirsiniz.

Trampet Modelleri

Trampet takımı birden fazla trampetten meydana gelmektedir. Sağlam ve uzun yıllar kullanılabilen trampetlerin ayarlanarak kullanılabilmesi mümkündür. Özellikle, uzun seneler kullanabileceğiniz trampetler arasında çelik malzemeli ürünler yer alır. Sensitone serisinde yer alan trampetler ise müzik tutkunları tarafından sık sık tercih edilir. Genellikle, klasik tarzdaki müzikler çalınırken bu modeller kullanılmaktadır. Yandan tutmalı şekilde üretilen sensitone serisi, hoş tınılı müzikler yapmanıza olanak sağlar. Ayaklı olarak satışa sunulan trampetler ise modern bir kullanım yapısına sahiptir. Farklı markalar tarafından üretilen bu seri, oldukça fonksiyoneldir. Ayaklı trampetleri çalan trampetçilerin ayakta bir süre kalmasıyla enstrümanı boynunda taşıyarak bu enstrümanı çalabilmeleri mümkündür. Küçük boyutlu olan maple trampetler ise son derece hafif aletlerdir. Taşıması ve kullanımı kolay ve rahat olan bu trampetler daha çok tercih edilmektedir. Uzun süre kullanım için ideal olan çelik trampetlerle istediğiniz müziği yapabilirsiniz.

Trampet modelleri arasında piccolo maple ürünü de yer alır. Elde taşıyabileceğiniz kadar küçük olan bu model, pratik bir kullanım yapısına sahiptir. Raw trash snare ürünü ise en kolay taşınabilen modellerden bir tanesidir. Elinizde taşıyabileceğiniz bu ürünü aynı zamanda kolayca kullanabilirsiniz. Çiftli olarak satışa sunulabilen trampetlerin son derece pratik bir kullanım yapısı vardır. Uzun saatler trampet çalacak bireyler, küçük topluluklarda bu aletleri çalabilirler. Çünkü bu trampet modelinin geniş kalabalıklarda çalınması uygun olmayacaktır. Çeşitliliği fazla olan trampetlerin çalgıyı kullanan bireylerin kullanım amacına hitap eden özellikleri vardır. Bu çalgıyı kullanacak olan bireylerin yapacağı seçimlerin geniş bir skalaya ayrıldığını söyleyebiliriz. Farklı organizasyonlarda kullanabileceğiniz trampetlerin özelliklerine dikkat etmelisiniz. Kullanıcıların belirleyeceği ana kriterin çalgının ne kadar süre çalınacağı olmalıdır. Bunun yanı sıra, ilgili modeli belirlerken oturur haldemi yoksa ayakta mı çalacağınıza da karar vermelisiniz. Her iki şekilde kullanıma uygun olarak tasarlanan trampetin de vereceği ses farklı olacaktır. Bu nedenle, çalacağınız trampetin kullanılacağı organizasyona bağlı olarak satın alınması gerekir. 

Trampet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Trampet takımı oluşturmak ya da tek olarak satın alacağınız trampetleri seçerken yaparken öncelikle bu çalgının nerede kullanılacağının belirlenmesi önemlidir. Eğer askeriyede bando çalımı gerçekleştirilecekse bu kullanımı destekleyen ürünlere yönelmeniz gerekir. Davul şeklinde satışa sunulan enstrüman seçenekleri de bulunmaktadır. Bireylerin trampet seçimi yaparken kullanım amaçlarını göz önüne almaları gerekir. Marka seçimi de trampet satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan bir tanesidir. Her marka aynı kalitede enstrüman üretimi yapmamaktadır. Farklı markaların üretmiş olduğu trampetlerin ise kulanım amacı yönünden farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Bir markanın imal etmiş olduğu ayaklı trampet ile diğer bir markanın tasarladığı ayaklı trampet aynı kalitede olmayacaktır. Aralarında benzerlik olan her iki trampetin de kalite açısından birbirinden ayrılacağını söyleyebiliriz. 

Çeşitli farklarla üretilen trampetlerin farklı kullanım amaçlarını destekleyeceğini de görebilirsiniz. Trampetlerden beklenen performansın ise kullanım amacıyla doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer çalacağınız trampetten tam bir verim almak istiyorsanız, kullanım amacınıza uygun bir ürün seçmelisiniz. Örneğin, çok yüksek ses çıkaran trampetler ile düşük ses çıkaran trampet modelleri seçenekler arasındadır. Bazı markalar, bakır trampet tasarımı konusunda profesyonelken bazıları ise çelik üretiminde öncü olmuştur. Dolayısıyla bakır ya da çelik trampetleri üreten kaliteli markalar tarafından ürün seçimi yapılmalıdır. Kısacası trampet üretiminde markaların izlediği üretim politikaları bu enstrümanların kalitesini etkileyecektir. Bu aşamada, kullanıcıların bilinçli davranarak öncesinde kısa bir araştırma yapmaları gerekir. Yapılacak araştırmaların ise kullanacağınız alanı desteklemesine özen göstermelisiniz. 

Trampet Nerelerde Kullanılır?

Perküsyon aletleri kategorisinde yer alan trampetler, vurmalı çalgılara dahil edilmiştir. Küçük bir davula verilen ismin trampet olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Konser grupları, askeri ve sivil bandolar, orkestralar, okul orkestraları gibi yerlerde trampetlerin kullanımına ihtiyaç duyulabilmektedir. 

Trampet Özellikleri Nelerdir?

İki adet geniş kasnağın iki yüzüne derinin gerilerek tasarlanmış olduğu bu müzik aletinin modellerine bağlı olarak özellikleri de değişkenlik gösterir. Gövdesi tahta ya da alaşımdan imal edilen bu çalgılar davulu andırır. 

Trampet Notaları Nasıl Çalınır?

Bu çalgı türlerinin notaları düz bir çizgi üstüne ya da dizekte olacak şekilde belirlenir. Çizgi ya da aralığa yazılan notaların kolayca çıkarılabildiğini söyleyebiliriz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Trampet Fiyatları

53 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 53 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/400250/60002234