Klasik Türk Mûsikisi ve Tasavvuf Mûsikisi’nin önemli sazlarından olan ney, kendine Osmanlı Dönemi’nde oldukça değerli bir yer edinmiş bir çalgı. Üflemesi ilk başlarda oldukça zor olan ve büyük bir emek ile özveri gerektiren ney, acemilik dönemi atlatıldıktan sonra hem dinlemesi hem üflemesi bir hayli keyifli olan bir çalgıya dönüşüyor. Ney yolculuğuna başlamadan önce size en uygun neyi seçebilmek için bazı önemli detaylara dikkat etmek ve bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Boylarına ve Seslerine Göre Ney Çeşitleri

Genel olarak 12 çeşit ney bulunmakla birlikte dünya çapında oldukça popüler olan piccolo neylerin de sayılmasıyla birlikte piyasada 20 çeşit ney bulunuyor. En küçük ney olan kız nısfiye ney, 350 mm uzunluğuna sahip. Tonu ise porte üstü si perdesi. Kız nısfiye ney genel olarak fantezi müzikte ya da Türk Halk Müziği’nde tercih ediliyor. Bir büyüğü olan kız mabeyn nısfiye ney ise 375 mm uzunluğuyla porte üstü si perdesi tonuna sahip. Arap camiasında yoğun olarak kullanılan şah nısfiye neyin uzunluğu 435 mm ve tonu porte üstü sol perdesi. 

Diğerlerinden farklı olarak klasik formda üflenebilen bolahenk nısfiye ney 500 mm uzunluğa sahip ve tonu 4. aralıktaki mi perdesi. Özellikle bu neye Tasavvuf Müziği icralarında sıkça rastlayabilirsiniz. Klasik formda üflenebilen bir diğer ney çeşidi ise süpürde ney. Tonu 4. çizgideki re perdesi olan süpürde ney, 600 mm uzunluğunda. Müstahzen ney ise genellikle türkü formundaki eserlerin icralarında tercih ediliyor. Yaygın olarak üflenen kız ney, 700 mm uzunluğuna sahip ve bu ney ile klasik formdaki eserler icra edilebiliyor. Üflemesi oldukça zor olan ve 875 mm uzunluğunda olan şah ney, özellikle ney üflemeye yeni başlayacak kişiler için tavsiye edilmiyor. Ancak bu ney dem sesler için çok faydalı oluyor. Aynı özellikler ile fayda sahip ve 100 mm daha uzun olan davud ney ise kişisel ney çalışmaları için performans artırıcı özellik taşıyor. En yoğun olarak kullanılan neyler ise; bolahenk nısfiye, müstahzen, süpürde, kız ney, mansur ney ve yıldız oluyor. 

Ney Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ney en otantik versiyonuyla su kamışı ve manda boynuzu başpareden yapılıyor. Boynuz başpareler, hem zahmetli şekilde yapılır hem pahalı oluyor hem de çabuk kırılabiliyor. Derlin başpareler ise buna zıt özelliklere sahip olduğu için günümüzde yaygın olarak tercih ediliyor. Aynı zamanda boynuz başpare soğuktan ve sıcaktan çok kolay bir şekilde etkilenebiliyor. Ney alırken bu özelliklere dikkat ederek seçim yapmanızda yarar var.

Ney seçiminde tercih edebileceğiniz bir diğer çeşit ise sert plastikten yapılan neyler. Ses kalitesi giderek daha iyi olan ve akort sorunlarını da ortadan kaldıran bu neyler profesyoneller tarafından bile tercih ediliyor. Pek çok şeyde olduğu gibi neyde de kalite ile fiyat doğru orantılı olarak değişkenlik gösteriyor. Eğer kaliteli bir ney satın almak istiyorsanız bütçenizi çok düşük tutmamalısınız. 

Yeni Başlayanlar için Ney Seçimi

Yeni başlayacak kişiler için ney seçimi, sürecin devamı konusunda parlak bir gelecek görebilmek adına oldukça önemli. Bu yüzden bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin ortalama bir boya sahipseniz kız ney tercih edebilirsiniz. Ne uzun ne küçük olan bu neyler ortalama 70 cm civarındadır. Üstelik ney kurslarında ağırlıklı olarak bu neyler kullanılıyor. Uzun boylular için ise kız neye göre daha bas sese sahip olan mansur ney, doğru tercih oluyor. Eğer kısa boyluysanız kız neyin biraz daha küçüğü olan yıldız ney veya süpürde ney alabilirsiniz. Çocuklar için en doğru neyler ise küçük parmaklarıyla kolay bir üfleme imkanı sunabilmesi adına bolahenk nısfiye ya da süpürde ney oluyor. 

Başlangıç seviyesi ya da ileri seviyelerde bir ney üfleme deneyimi için size uygun bir ney arıyorsanız ney kategorisini inceleyebilir ve dilediğiniz neyi kolayca satın alabilirsiniz. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Ney Fiyatları ve Çeşitleri

139 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. OEM
  2. Hakan Çanta
  3. Manuel Raymond
  4. Donizetti
  5. Esster
  6. Rekor Müzik
  7. Ses Müzik Aletleri
  8. Calgidukkanı
  9. Gold Müzik Market
  10. Haremhac
  11. Hepsinetten Bilişim
  12. Jwin
  13. Lastvoice
  14. İllersaz
  15. Elif Ney
  16. SAZ
  17. Toptancı Kapında
  18. Yissi
  19. İslam
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/411209/411501
Başa dön