Metal ve tahta gibi malzemelerden tasarlanan yan flüt modelleri, yanlamasına çalınabilecek üflemeli enstrümanlar arasındadır. Alto flüt, bas flüt, pikolo flüt gibi farklı flüt çeşitleri de vardır. Pikolo flüt, büyük flütteki kuyruk kısmının yer almadığı özel bir müzik enstrümanıdır.

Notalar yan flüt için sol anahtarı ile yazılır ve üç oktavlık genişliği vardır. Bu sınırlar çerçevesinde her türlü kromatik ve diyatonik ses kolay bir şekilde elde edilebilir. En incedeki birden fazla ses çok sert ve kulakları rahatsız edici olabileceğinden dolayı çok fazla tercih edilmez ya da orkestranın birlikte çaldığı kısımlarda tercih edilir.

Yan Flüt Seçiminin Püf Noktaları

Yan flüt ve pikolo seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, satın alınacak enstrümanın kaliteli üretime sahip olmasıdır. Yan flütün mekanizmaları birbirine bağlı olacak şekilde tasarlanır. Bir tuşa bastığınız zaman diğer tuş kapanır. Başarılı bir ses iletimi elde edebilmek için akustiği gümüş ya da gümüş nikel karışımı kaplamalı olan ürünlerden seçmelisiniz.

Kolay tutuş ve pratik kullanım için vida ayarları değişmiş olan ürünleri de tercih edebilirsiniz. Başlangıç seviyesi için özel olarak tasarlanan ve ağızlık kısmına sahip olan ürünleri de yeni başladıysanız kullanabilirsiniz. Yan flüt modellerinde tuş diziliminin tarzına da dikkat etmeniz gerekebilir. Uygun taşıma çantası ve temizlik malzemeleriyle birlikte takım olarak sunulan ürünler ise size daha pratik bir kullanım imkanı sunacaktır.

Yan Flüt ve Pikolo Hangi Tür Müziklerde Kullanılır?

Yan flüt ve pikolo flütler klasik müzik başta olmak üzere pek çok farklı müzik türünde tercih edilir. Yan flüt aynı zamanda solo bir enstrümandır. Müziğin duygusunun en yüksek noktasında devreye giren yan flütler, orkestranın önemli müzik enstrümanları arasındadır. Pikololar, büyük flütün çaldığı her şeyi çalabilecek şekilde tasarlanır.

Orkestrada ayrı olarak pikolo müzisyeni yer almaz. Fakat yan flüt ile çalınış tekniği aynı olduğundan dolayı ikinci ya da üçüncü flüt bölümünü çalan kişi pikolo bölümünü de gerekli gördüğü yerlerde çalabilir. Tahta nefesli müzik aletleriyle uyumlu olan yan flütler ve pikololar, arka planda armoninin uzun sesler ile birlikte ve çeşitli eşlik figürleriyle sunulabilmesi için de tercih edilebilir.

Yan flütler tutti ile çalınan bölümlerde de kullanılır. Ana melodinin keman üzerinden ilerlediği alanlarda ya da kemanlarla birlikte bir oktav tizlerde aynı melodi çalındığı zaman müziğe zenginlik katabilmenize imkan sağlar.

Yan Flüt Çeşitleri 

Amatör ve profesyonel müzisyenlerin tercih ettiği yan flüt çeşitleri gümüş ve nikel kaplamaları ile sizlere uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlar. Gümüş kaplamalı olan flütler başarılı ses iletimine sahiptir. Ses tonları daha yumuşak ve bol akustikle çıkarabilen flütler, ileri seviye flütler arasında bulunur. Üst düzeydeki kaliteye ve işçiliğe sahip olan ürünler arasında anahtar sistemleri, kapak tuş sistemleri ve mekanizmalarına göre farklı ürünler yer alır.

Yan flüt modelleri, kavisli yapı tasarımları ve CY ağızlığı ile birlikte sizlere rahat ve keyifli bir kullanım deneyimi verebilir. Ağızlık, temizleme aparatı gibi malzemeler için özel bölümlere sahip olan saklama çantalarıyla birlikte yan flütlerinizi muhafaza edebilirsiniz. Pratik ve düzenli bir taşıma deneyimi sunan çantaları kullanarak yan flütünüzü gittiğiniz her yere götürebilirsiniz.

Şarkılara eşlik edebileceğiniz ve diğer tüm müzik aletleri içerisinde şarkılara tüm armoniyi verebilen yapısıyla dikkat çeken hünerli enstrümanlar arasındaki yan flütler orkestralarda ana melodiyi çalarak parçalara zenginlik de katabilecek enstrümanlardandır. Yan flüt fiyatları enstrümanın kalitesi, markası, boyutları ve teknik özelliklerine göre değişebilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yan Flüt Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 271 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/411209/411212