Davul

Davul vurmalı enstrümanlardan biridir. Asmalı geleneksel davuldan farkını belirtmek için genellikle bateri olarak kullanımı yaygındır. Bateri, vurmalı çalgılar için kullanılan genel bir terim olup, minimum iki adet davuldan ve zilden oluşur. Yeni bir enstrüman çalmaya başlamak, özellikle davul ve bateri seti gibi vurmalı enstrümanlar arasından seçim yapmak heyecan verici bir deneyim olabilir. Bununla birlikte davulların ve davul setlerinin temel özelliklerini bilmek, aradığınız mükemmel tonlar ve performans için en iyi seçimi yapmanızı kolaylaştırabilir.

 Davul Seti Nedir?

Davul setleri iki parçadan, dokuz parçaya kadar değişebilen çeşitli büyüklüklere sahiptir. Bateri ya da davul seti denilince akla ilk gelen beş parçalı, standart konfigürasyondur. Akustik, beş parçalı bir davul seti genellikle herhangi bir zil ile gelmez. Bu yüzden bazı ekstralarla setinizi genişletmeniz gerekebilir. Davul setinde yer alan davulların her biri farklı şekil ve boyuta sahiptir. Tasarımlarından ötürü hepsi farklı derinliklerde tonlar çıkarır. Davullar; trampet, tom 1 tom 2, floortom ve bas davuldan oluşur. Ziller ise hihat ve ride olarak sınıflandırılır. Zilin büyüklüğü, şekli ve kullanılan metal türü, zile benzersiz  sesini verir. Davul setinde, hepsi farklı tonlara sahip çok çeşitli ziller kullanılabilir.

Davul Hangi Ağaçtan Yapılır?

Davulların üretildiği malzeme ve fiziksel büyüklüğü (kabuk çapı ve kabuk derinliği) sesleri etkiler. Bu nedenle farklı davul türleri, farklı müzik türlerine daha uygundur. Akustik davullar çeşitli ağaç türlerinden yapılır. Akçaağaç, hafif orta ve yüksek frekanslı  'açık' tonlara sahiptir. Huş ağacı, artırılmış yüksek frekanslara ve daha koyu tonlar çıkarır. Maun, son derece zengin ve uç frekanslara sahiptir. Çok çeşitli sesler ve parçalar mevcut olduğu için, akustik davulcular genellikle  bileşenleri gerektiği gibi değiştirebilecekleri ekstra bir koleksiyona sahiptir. Davul performansınız geliştikçe yeni tomları ve zilleri setinize ekleyebilirsiniz.

Elektronik Bateri Nedir?

Elektronik bir davul seti, akçaağaç ve huş ağacından yapılmış davul setlerinin yanı sıra  metal kitleri ve daha fazlasını kapsayan yüzlerce davul sesini çalabilmeyi sağlar. Elektronik kasetlerdeki modüller, çeşitli davul kitleri ve sesleriyle birlikte gelir, böylece sadece bir düğmeye dokunarak müzik türlerini değiştirebilirsiniz. Zamanlamanıza yardımcı olması için yerleşik bir metronom kullanabilirsiniz. Setinizi istediğiniz zaman farklı parçalarla uyarlayabilirsiniz. Elektronik davul setleri esnektir ve müzikal ihtiyaçlarınıza göre genişletilebilir yapıya sahiptir. Böylece uzunca bir süre yeni bir bateriye ihtiyaç duymadan kitinizi kişiselleştirebilirsiniz. Her enstrüman gibi, bir bateri kiti de bir yatırımdır. Kalite, yatırım yapmaya değer olduğundan, alabileceğiniz en iyi bateri kitini almayı düşünün. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan ve deneyim kazanmaya başladıkça sizinle birlikte büyüyecek kadar esnek bir davul seti satın alabilirsiniz. Elektronik davul kitleri, bir dizi davul seti sunar, böylece yeni sesleri denemek için  ekstra harcama yapmanız gerekmez.

Elektronik Davul Setinin Avantajları Nelerdir?

Ton derinliği ve kalitesi açısından akustik davul seti modelleri her zaman ilk sırada gelir. Bununla birlikte enstrümanın doğası gereği çıkan seslerin yüksekliği çalışma alanlarını önemli ölçüde sınırlandırır. Kaliteli bir akustik bateri çalınırken, yaklaşık 200 metre çapında bir ses yayılım alanı oluşturur. Akustik bir kit çalıyorsanız aile üyelerinizi ya da komşularınızı rahatsız etmemek için çalışma alanınızın ses geçirmez olması ya da sessiz performans sağlayan baget çeşitleri ile çalışmanız gerekebilir. Alternatif olarak, elektronik bir kit üzerinde pratik yapmak çok daha sessizdir. Kulaklık takabildiğiniz için, sahnedeki gibi performans gösterebilirsiniz. Ayrıca birçok elektronik kit, en sevdiğiniz şarkıları çalmak için bir miks girişi, zamanlamanıza yardımcı olacak yerleşik bir metronom veya hatta daha fazla çalışmanız gereken yeri gösteren ve performansınızı analiz eden yerleşik bir ritim koçu gibi faydalı uygulama işlevlerine de sahiptir.

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Davul Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 186 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/400250/10787