Bağlama & Saz

Türk Halk Müziği’nin en önemli enstrümanlarından olan ve popülaritesi giderek artan bağlama, emek isteyen ama bir o kadar da keyifli bir çalgı türü. Henüz başlangıç seviyesinde olsanız dahi sıkı bir çalışma ve disiplinle kısa sürede ustalarda gördüğünüz teknikleri yavaş yavaş uygulamaya başladığınızı gözlemleyebilirsiniz. Gerçekten profesyonel bir seviyeye gelmek için ise uzun yıllara ve sürekli pratik yapmaya ihtiyacınız var. Ancak bağlama çok keyifli bir çalgı olduğu için bu yolculuk da bir kadar keyifli ve vazgeçilmez oluyor. Bu serüvene başlamadan önce size uygun bağlamayı seçerken bazı noktaları bilmeniz ve bağlamalar hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Temel Özellikleri ile Bağlamalar

Telli ve tezeneli bir çalgı olan bağlama, parmaklarla tellere dokunarak ya da mızrap ile çalınıyor. Aynı zamanda mızraba benzeyen bir alet olan tezene ile de çalınabiliyor. Parmak ile bağlama çalma tekniğine ise şelpe ve dövme tekniği deniyor. Bağlamada toplamda 7 adet tel bulunuyor. Alt bölümde iki çelik bir sırma bam teli, orta bölümde iki çelik tel, üst bölümde bir çelik tel ve bir adet sırma bam teli yer alıyor. Bağlama; sap, tekne ve göğüs olmak üzere üç ana kısımdan oluşuyor.

Bağlama tamamen ağaç kullanılarak üretilen bir enstrüman. Bazı bağlamalarda üç kısım da aynı ağaç türü kullanılarak yapılabilirken bazı bağlama çeşitlerinde ise her kısımda farklı ağaçlar kullanılıyor. Bağlamanın tekne kısmında genel olarak dut ağacı tercih ediliyor. Bunun dışında kullanılabilen ağaç türleri ise ceviz, kestane, ardıç ve gürgen. Göğüs kısmında ise ağırlıklı olarak ladin ağaç kullanılıyor. Son olarak sap kısmı için ağırlıklı olarak kullanılan ağaç türleri; gürgen, ak gürgen ve ardıç ağacı oluyor. 

Yapılış ve Büyüklüklerine Göre Bağlama Çeşitleri

Büyükten küçüğe doğru 13 bağlama çeşidi şöyle sıralanıyor; meydan sazı, divan sazı, çöğür, bağlama, bozuk, aşık sazı, tambura, cura bağlama, iki telli saz, bulgarı, ırızva, kara düzen ve cura. En kalın sesli bağlama meydan sazı olurken, en küçük bağlama olan curadan ise en ince ses çıkıyor. 

Bağlamaların gövde ismi verilen kısımları da yapım tekniklerine göre oyma bağlamalar ve yaprak bağlamalar olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılıyor. Oyma bağlamaların tekne kısımları ağaç kütlesinden oyularak hazırlanıyor. Oyma işleminin inceliğine göre bağlamadaki ses kalitesi de artıyor. Ancak günümüzde bu teknik ile yapılan bağlamalar hem üretiminin zorluğu hem de çok hammaddenin tasarruflu kullanılamaması nedeniyle yaygın olarak bulunmuyor. Yaprak bağlamalar ise ağaç israfını önlemesinin yanı sıra bir ağaç kütlesinden çok sayıda bağlama yapılmasına olanak tanıyor. Böylece az maliyetli ama ses açısından da kaliteli bağlamalar üretilebiliyor. 

Bağlama Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağlama seçerken öncelikle ulaşmak istediğiniz performansa ve beklentilerinize karar vermeniz gerekiyor. Örneğin Neşet Ertaş tezenesi için uzun sap ya da divan saz tercih edebilirsiniz. Buna karşılık Erdal Erzincan gibi şelpe tekniği uygulamak için ise kısa sap çok daha uygun bir tercih oluyor. Eğer bağlama çalmaya yeni başlayacaksanız mutlaka kısa sap bağlamalara yönelmelisiniz. 

Bunların yanı sıra bağlamanın tekne, sap, göğüs kapağı ve burgu kısımlarının kalitesine de dikkat etmek gerekiyor. Eğer iyi bir ağaç türünden yapılmış olan bir bağlama almak istiyorsanız dur, ardıç ve maun gibi ağaç türlerine yönelebilirsiniz. Bunların yanı sıra kestane padouk, karaağaç, ceviz, venge ve pelesenk gibi ağaç türleri de tercih edilebiliyor. Aynı zamanda göğüs kısmından sesin kaliteli ve temiz bir şekilde yayılabilmesi için bu bölümün çam ya da ladin gibi ağaçlardan yapılmış olması önem taşıyor.

Bağlama sapı da bağlama satın alırken özellikle dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi. Bağlamanın sapının tekneyle düz şekilde birleşmesi ve yamuk durmaması gerekiyor. Tel ve sap arasındaki mesafe ise 3 mm civarında olmalı. Mesafenin artması çalmayı zorlaştırmakla birlikte tınıların net alınamamasına sebep olabiliyor. 

Keyifli bir müzik macerasına atılmak için bağlama kategorisine göz atarak size en uygun bağlama çeşidini seçebilir ve kolayca satın alarak birbirinden güzel ezgilere bağlamanızla eşlik etmeye başlayabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bağlama Fiyatları ve Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 524 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/60001365/402814