Klarnet, sert ağaçlardan ve metalden üretilen üflemeli bir enstrümandır. Genel olarak abanoz ağacı gibi dış etkenlere karşı güçlü ağaçlardan üretilen çalgı enstrümanı, tuşlu bir mekanizmaya sahiptir. Ayrıca ebonit, bakalit ve metal olarak da üretilen klarnetler, klasik Türk ve Batı müziklerinde sıkça tercih edilen bir üflemeli bir çalgı türüdür. Klarnetlerde sesler dudak pozisyonu ve üfleme şekline göre değişir. Gövdesi silindir şeklindedir. Üst gövde, alt gövde, kalak, ağızlık ve fıçı olmak üzere beş parçanın birleşiminden oluşur. Parçalar klarnet virtüözünün üflemesi ile titreşime geçerek boru içindeki hava ile ses elde edilmesini sağlar. Genel olarak virtüözün sol eli yukarıda, sağ eli aşağıda olacak şekilde hafif bir eğimle yere doğru tutulur. Obua ve flüt gövdesinde yer aldığı gibi klarnetin gövdesi üzerinde de ses deliklerini açmaya ve kapatmaya yarayan tuşlu bir mekanizma bulunur. Klarnetin genel yapısı, 1.6 santim iç çapı ile uca doğru uzayarak genişleyen kalak ile son bulur.

Klarnet Türleri

Klarnet üzerinde 19 adet farklı metal perde bulunur. Birçok farklı müzik türünde kullanılan klarnet, farklı tonlarda pek çok ses tınısına sahip bir müzik aletidir. Caz müzikten arabeske kadar çoğu müzik türünde klarnet tınısına rastlanabilir. Özellikle müzik endüstrisinin gelişmesi, klarnette de birtakım değişikler ortaya çıkmasına neden olmuştur. Klarnet, çeşitleri ve farklılıklarına göre; si bemol, sol, mi bemol, la, alto, bas olmak üzere 6 çeşit olarak üretilir. Si bemol klarnetler bandolarda, caz gruplarında ve orkestralarda yaygın olarak kullanılır. 4 oktavlık ses genişliği sayesinde pek çok müzik tarzına yatkın bir enstrümandır. Piyanoda si bemol notası, klarnetin do frekansına denk geldiği için si bemol olarak adlandırılır. Sol klarnet, Türk müziğinde yaygın olarak kullanıldığı için Türk klarneti olarak da isimlendirilir. Ses genişliği bakımından klasik Türk müziğine yatkındır. Do notası piyanonun sol notasına denk geldiği için sol klarnet olarak adlandırılır. Mi bemol klarnet, boyut olarak diğer klarnetlere göre küçüktür. İnce bir sesi vardır. La klarnet, si bemol klarnetten biraz daha kalındır. Bu nedenle boyut olarak daha uzundur. Genel olarak senfoni orkestralarında kullanılır. Yumuşak bir tona sahip olduğu için Balkan müziklerinde de tercih edilir. Do notası piyanoda la notasının frekansına denk geldiği için la klarnet olarak isimlendirilir. Alto klarnet ise mi bemol ile aynı ses tonuna sahiptir. Ancak ses tınısı bir oktav aşağıdadır. Bas klarnet de si bemol ile aynı tona sahiptir ve tınısı bir oktav düşüktür. Ağırlığı yüksek olduğu için gövdesini destekleyen bir ayaklığı bulunur.

Klarnetin Parçaları

Beş parçanın birleşiminden oluşan klarnetin her parçasının bir işlevi bulunur. Bek olarak adlandırılan ağızlık sesin oluşmasını sağlayan temel parçadır. Ağız içinde yer alan bek, havayı sıkıştırarak belli bir frekans aralığında sesin oluşmasını sağlar. Kamış, bekten ses çıkarabilmek için gerekli olan ince bir katmana sahip tahta aparattır. Kendi içinde numaralandırılmış çeşitleri bulunur. Bu numaralar kamışların sertlik derecesini ifade eder. 1 numara en yumuşak, 5 numara ise en sert kamış çeşididir. Bilezik, kamışın yerleştiği bölgede sabitlenmesini sağlar. Deri ve metal olarak da üretilir. Klarnetin fıçı parçası ise akort üzerindeki ufak değişiklikleri yapabilmenizi kolaylaştıran bir parçadır. Ayrıca klarnetin akorduna destek verir. Üst bölge, fıçının aşağısında yer alan ve sol elin hareket ettiği bölümdür. Bu bölgede 4 boşluk bulunur. Etrafında farklı boyutlarda metal perdeler yer alır. Alt bölge, klarnetin son parçasından önce gelen kısımdır. Sağ el ile kullanılan bölümde 3 boşluk bulunur. Kalak bölümü ise sesin çıktığı son parçadır. Gövdeye göre daha geniştir.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Klarnet Fiyatları

84 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Amati
  2. Cremonia
  3. Nuvo
  4. Bonson
  5. Franck Bichon
  6. Helene Mia
  7. Helena Mia
  8. Roy Benson
  9. Bohemia
  10. Fox
  11. Rekor Müzik
  12. Stanislava
  13. Victor
  14. Ales
  15. Andres
  16. Auster
  17. Barre
  18. Buffet Crampon
  19. Conductor
  20. Dominguez
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/411209/411214
Başa dön