Açık Öğretim Kitapları & Setleri

Açık Öğretim Lisesi, ortaöğretim eğitimini tamamlayamayan ya da lise eğitimi için vakti olmayanlara sağlanan bir eğitim türüdür. Bu eğitim sürecinde örgün eğitim alınmaz. Yalnızca eğitim dönemlerinde adayların sınavlara girmesi yeterli olur. Normal liselere benzer şekilde 4 yıl süren bu eğitim türünde liselerde yer alan pek çok ders içeriği de mevcuttur. Bu derslerin verilebilmesi ve de lise diplomasının alınabilmesi için de sınavlarda başarılı olmak gerekir. Açık lise derslerinin olmaması, yüz yüze eğitim alınmaması açık lise kitaplarına olan ihtiyacı ortaya çıkarır. Açık lise kitapları derslere ve de bazı konulara göre ayrılır. 

Açık Lise Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1992 yılında kurulan Açık Öğretim Lisesi, eğitimini kısıtlamalar olmadan tamamlamak isteyenler için hizmet veriyor. Yer ve zaman sınırlaması olmaksızın diploma alınmasını sağlayan uzaktan eğitim modeli bu avantajları ile öne çıkıyor. Açık Öğretim Lisesi, ortaöğretim eğitimi yarıda kalmış, ilkokul mezunu ya da ortaöğretime devam edecek vakti olmayan kişilerin tercih edebileceği bir sistem. Bu uzaktan eğitim modelinin avantajlarından yararlanmak isteyen kişilerin de bu şartları sağlaması gerekiyor. Bu konuların yanı sıra tasdikname alarak ortaöğretimden ayrılan öğrenciler de yine açık liseden yararlanabiliyor. Kayıt için gerekli belgeler ile tüm işlemler tamamlanarak süreç başlıyor. Açık Öğretim Lisesi’nin eğitim sistemi örgün liselere göre biraz farklı. Ancak bu sistemde de ortaöğretim eğitimi 4 yıl sürüyor. 3 yıl süren ortaöğretimi yarıda bırakan kişiler de yine 4 yıllık bir eğitim alıyor. Örgün liselerle karşılaştırıldığında görülen farklardan biri sınıf geçme sisteminin olmaması. Açık Öğretim Lisesinde ders ve de kredi sistemi ile öğrenciler mezun oluyor. Bunun dışında lise eğitimi sınıflara değil dönemlere ayrılıyor. Yani 9.sınıf 1. ve 2. dönem olarak belirtiliyor. Sınıflar değiştikçe de 3,4,5,6,7 ve 8 olarak eğitim dönemleri devam ediyor. 

Açık Lise Dersleri ve Mezun Olma Şartları 

Açık lise dersleri, seçmeli ve de zorunlu olarak ayrılır.Zorunlu olan dersler ortak olarak da adlandırılabilir. Türk edebiyatı, dil ve anlatım, tarih, coğrafya, matematik, fizik, kimya, biyoloji,sağlık bilgisi, felsefe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, trafik ve ilk yardım gibi derslerin tamamı zorunludur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin bu derslerden muaf olması gerekir. Dönemlere göre değişebilen seçmeli dersler de bulunur. Seçmeli matematik ya da Türk edebiyatı gibi derslerin yanı sıra sosyoloji, psikoloji ya da demokrasi ve insan hakları gibi pek çok ders de mevcuttur. Açık liseden mezun olabilmek için ders kredisinin tamamlanması gerekir. Yani 170 krediyi tamamlayabilen adayların mezun olması mümkün olur. Her ders farklı bir krediye sahiptir. Bu derslerden muaf olunduğu zaman ise bu krediler toplanır. Bu şekilde de belirli bir dönem sonunda mezun olunabilir. Diğer şartlar da 8 eğitim döneminin tamamlanması, Türk dili ve edebiyatı dersinden mutlaka muaf olunması gibi şartlardır. Ortak derslerin tamamının verilmesi ve de istenilen kredinin yakalabilmesi için de sınavlara doğru bir şekilde hazırlanılması gerekir. Bu durumda da açık öğretim lisesi kitaplarının içeriklerinden yararlanılabilir. 

Açık Lise Kitapları Ne İşe Yarar?

Açık lise çalışma kitapları, sınavlarda başarı olmak ve bu eğitim modelini başarıyla tamamlamak için oldukça önemlidir. Müfredata tamamen uygun şekilde hazırlanan bu kitaplarla derslere ayrıntılı bir şekilde çalışabilmek mümkün oluyor. Derslere ve konulara göre ayrılan anlatımlar sınav için kolaylık sağlıyor. Dersler ve konulara hakkındaki bilgi birikimlerini en üst seviyeye çıkarmak, sınava yönelik sorularla karşılaşmak ve pratik kazanmak için lise açık öğretim kitapları kullanılıyor. Kitaplara göre içerikler değişebilse de genellikle zorunlu derslere yönelik içerikler ile karşılaşılıyor. Açık lise sınavlarında başarı olmak ve de bu eğitiminden mezun olabilmek için de zorunlu dersler oldukça önemli. Yardımcı kitaplar ile de sınava yönelik doğru bir hazırlanma süreci gerçekleşiyor. Kitapların içeriğinde yer alan konu anlatımlarının yanı sıra çeşitli görseller ve de videolar ile kalıcı bir öğrenme süreci geçiriliyor. Eğitimde kullanım görseller kolaylık ve de kalıcılık sağlıyor. Hafızaya bilgiler kalıcı olarak yerleşiyor. Bunun dışında açık öğretim lise kitapları ile sınav sistemine uygun sorular ile karşılaşıyor. Bu da yine soru çözümünde pratik olmak isteyen adaylar için önemli bir konu. Kitap içeriklerinde MEB sınavlarında daha önce çıkmış sorulara ve de çözümlerine de yer veriliyor. Bu şekilde de yine sınava benzer soru tiplerinde deneyim kazanılıyor. Çözümlü olan sorular da bir öğretmene ihtiyaç duymadan hataların görülmesinde etkili oluyor. Soru tiplerinin çözümleri bu şekilde kolaylıkla öğreniliyor. 

Açık Lise Kitapları Çeşitleri 

Açık lise kitapları çeşitleri oldukça fazla. Çeşitler pek çok konuya göre de ayrılıyor. Açık lise kitaplarını hazırlayan ve de satışa sunun birden fazla yayınevi mevcut. Yayınevlerine göre de farklı kitap içerikleri ve tasarımları ile karşılaşıyor. Buna ek olarak aynı yayınevinin farklı açık lise kitapları da bulabiliyor. Açık lise kitaplarının sunduğu avantajlar da değişebiliyor. Çözümlü ya da video ders içeriğine sahip kitap çeşitleri tercih edilebiliyor. Bu konunun yanı sıra açık öğretim lise çalışma kitapları derslere ve de kitap türlerine göre de ayrılıyor. Eğitim dönemlerine göre ayrılan yardımcı kitaplar ile de karşılaşabiliyor. Bu konulara göre açık lise kitapları farklı başlıklar altında incelenebiliyor. 

Derslere Göre Açık Lise Kitapları 

Açık lise kitapları derslere ya da eğitim dönemlerine göre farklı çeşitlere sahip. Örneğin açık lise seçmeli ders kitapları ile zorunlu ders kitapları, içerikleri değişiyor. Bu şekilde ayrılan kitap çeşitleri arasında çalışılmak istenilen ders içeriklerine göre karar verilebiliyor. Bunun dışında açık lise kitapları sınıf olarak değil eğitim dönemi olarak ayrılıyor. Yani açık lise kitapları 1.dönem ya da 7.dönem gibi farklı seçeneklere sahip. Eğitim görülen dönemlere göre farklı kitaplar değerlendiriyor. Dönem ayrımının yanı sıra ders kredilerine göre kitap içerikleri de bulunuyor. 35 kredilik zorunlu ders içeriğine sahip yardımcı bir kitap bulunabilir. Açık lise kitapları 144 kredi gibi daha çok sayılarda da tercih edilebilir. Bu seçeneklerden farklı olarak ders özelinde kitaplar da Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine kolaylık sağlıyor. Açık lise kitapları dil ve anlatım, matematik ve coğrafya gibi dersler için ayrı olarak da satın alınabiliyor. Bu kitaplar 8.dönem için kullanılabilen seçeneklere de sahip. Tüm dönemleri içeren bilgilerin yer aldığı kitap türleri genellikle fasiküllerden oluşuyor. Bir eğitim dönemine ve de bir derse mahsus kitap içerikleri arasında da seçim yapılabiliyor. 

Tüm Dersler Açık Lise Kitapları 

Açık lise tüm dersler kitapları en çok tercih edilen kitap çeşitleri arasında yer alıyor. Tüm dersleri içerikleri öğrencilere sınavlara hazırlık sürecinde kolaylık sağlıyor. Ancak bu kitaplarda ders konuları derse özel olan kitaplara göre daha genel. Genel bir çalışma ve de ders tekrarı yapmak isteyen kişiler açık lise tüm dersler kitaplarını tercih ediyor. Tüm dersler kitapları da seçmeli ve zorunlu derslere göre ayrılabiliyor. Bu kitap çeşitleri derslere göre ayrı fasiküller de içerebiliyor. Örneğin bir açık lise tüm dersler kitabı içeriğinde Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, dil ve anlatım, coğrafya, tarih, din bilgisi ve trafik bilgisi gibi zorunlu dersler yer alıyor. Bu içeriklere yabancı dil dersleri de dahil oluyor. Tüm dersler kitap içerikleri yalnızca sorulardan ya da konu anlatımından da oluşabiliyor. Ancak her iki içerisinde yer aldığı tüm dersler kitapları de bulunabiliyor. Tüm dersler kitap çeşitleri arasında eğitim dönemlerine göre ayrılan kitaplar da bulunuyor. Yani 3. ve 4. dönem için hazırlanan ve bu dönemde yer alan tüm dersleri içeren kitap çeşitlerine de ulaşmak mümkün. 

Konu Anlatımlı Açık Lise Kitapları 

Konu anlatımlı açık lise kitapları en çok karşılaşılan kitap türlerinden biri. Sınavlarda başarılı olmak ve de istenilen puanı alabilmek için tüm ders konularına hakim olmak gerekiyor. Konu anlatımlı olarak hazırlanan açık lise kitapları konuların detaylı bir şekilde işlendiği ve de ders notlarının yer aldığı kitaplar oluyor. Bu kitap içeriklerinde konu anlatımlarının yanı sıra konuyla ilgili sorular ve de etkinlikler de yer alıyor. Konu çalışmasını tamamlayan öğrenciler bu etkinlikleri ve de soruları çözerek konuları pekiştiriyor. Açık lise kitapları konu anlatımlı kitaplarının çeşitlerinin olduğu da görülüyor. Konu anlatımlı kitaplar da tüm dersler kitaplarına benzer şekilde lise dönemlerine ve de derslere göre ayrılabiliyor. Tüm dersleri içeren konu anlatımlı kitaplar genel bir tekrar için kolaylık sağlıyor. Fakat coğrafya ya da dil ve anlatım konu anlatımlı açık lise kitapları da mevcut. Buna ek olarak bu kitap türleri seçmeli ve zorunlu derslere göre de ayrılıyor. Bu içeriklerinin değişmesine neden oluyor. Konu anlatımlı kitapları içeriğinde konuların detaylı işlenişinin yanı sıra çıkmış sorular, çözümlü sorular ile de karşılaşılıyor. 

Açık Lise Kitapları Soru Bankaları 

Açık lise kitapları soru bankası kitap çeşitleri oldukça fazla. Soru bankası çeşitlerinde yalnızca derslere ve konulara yönelik testler yer alıyor. Bu kitaplar içerisinde konu anlatımlarına yer verilmiyor. Birden fazla farklı soru tipi ve soruyla karşılaşılan öğrenciler sınavlar için pratik kazanıyor. Soru bankalarında konu anlatımlarına yer verilmese de çözümlü sorular bulunuyor. Bu sorularda da soru çözümleri detaylı bir şekilde anlatılıyor. Açık lise soru bankaları seçmeli ve ortak dersler için ayrı şekilde bulunabiliyor. Bunun dışında derslere ve de eğitim dönemlerine uygun soru bankaları da sunuluyor. Soru bankaları çeşitlerine göre içeriklerinde yer alan soru sayıları da değişebiliyor. 

Açık Lise Kitap Setleri 

Tek başına satışa sunulan açık lise yardımcı kitaplarının yanı sıra set halinde hazırlanan kitaplar da var. Bu kitap setleri birden fazla kitabı içeriyor. Açık lise kitap setleri içinde derslere ve de dönemlere yönelik ayrı kitaplar bulunabiliyor. Örneğin açık lise kitapları seti içerisinde seçmeli ve de zorunlu dersler için ayrı olarak hazırlanan kitaplar bulunabiliyor. Set içinde derslere göre de farklı kitaplara ulaşılabiliyor. Bunun dışında setlerin içinde yer alan kitap türleri de değişebiliyor. Açık lise konu anlatımlı kitap setleri ya da soru bankası bulunabiliyor. Bu seçeneklere ek olarak hem konu anlatımlı hem de soru bankası içeren setler de var. Seçmeli ya da zorunlu derslerin konu anlatımlı ve soru bankası kitapları tek bir ürün olarak tercih edilebiliyor. Açık lise kitapları setlerinin diğer bir çeşidi ise görüntülü eğitim setleri. Açık lise eğitim sürecinde yüz yüze eğitim alınmıyor. Bu nedenle öğrenciler sözlü ders anlatımlarına ihtiyaç duyabiliyor. Görüntülü olarak adlandırılan açık lise tv kitapları öğrencilerin dersleri sözlü ve görsel olarak çalışabilmesini sağlıyor. Farklı öğretmenler tarafından gerçekleştirilen ders anlatımlarına ulaşılabiliyor. Bunun dışında görüntülü açık lise kitap setleri, derslere göre de ayrılıyor. Örnek vermek gerekirse matematik ve coğrafya için farklı setler mevcut. Bunun dışında tüm dersleri içeren setler arasında da seçim yapabilmek mümkün. 

Açık Lise Kitapları Çıkmış Sorular 

Açık lise kitapları geçmiş sınav soruları içeren kitaplar da oldukça ilgi görüyor. Çıkmış sorular kitapları olarak bulunabilen bu kitaplar içinde MEB tarafından geçmiş yıllarda sorulan soru tipleri yer alıyor. Sınav hazırlık süreçlerinde çıkmış soruları çözmek ve bu soru tiplerinde deneyim kazanmak başarı oranlarını yükseltebiliyor. Açık lise kitapları çıkmış sorular da farklı çeşitler de bulunabiliyor. Yardımcı kitap setleri içinde bu kitaplar ile karşılaşılabilyor. Ya da sınav yıllarına göre çıkmış soruların kitapları değişebiliyor. Yalnızca çıkmış soruların yer aldığı kitap setleri de var. 

Açık Lise Deneme Kitapları 

Açık lise deneme kitapları ve çeşitleri ile de konu eksiklerini ortaya çıkarmak mümkün oluyor. Bu konunun yanı sıra sınavlara hazırlanan öğrenciler sınavı çözmede pratiklik kazanıyor. Derslere göre ayrılan denemeler arasında seçim yapılabiliyor. Ders türlerine göre de farklı deneme içeriklerine ulaşılabiliyor. İhtiyaçlara ve hazırlanılan sınavlara göre denemeler değerlendiriliyor. Tüm denemeler müfredata ve de sınav sistemine göre hazırlandığı için gerçek bir sınav gibi çözülebiliyor. 

Açık Lise Kitapları Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Açık lise kitaplarının oldukça çeşitli olması seçiminde zorluk çıkarabiliyor. Bu zorluğu yaşamamak ve de doğru kitabı almak için de dikkat edilen konular bulunuyor. Kitaplar arasında seçim yapmadan önce eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi oldukça önemli. Hazırlanılacak olan sınavlara ya da eksik olan derslere göre açık lise kitapları arasında seçim yapılması gerekiyor. Genel bir çalışma için tüm dersleri içeren kitaplar tercih edilirken yalnızca sayısal derslerin yer aldığı kitaplar da değerlendirilebiliyor. Bu değerlendirme de öğrencilerin eksik olduğu konulara göre yapılabiliyor. Bunların dışında açık lise kitapları set ya da tek başına satın alınabiliyor. Yine hazırlık sürecine göre seçim yapmak, açık lise kitap setlerini değerlendirmek avantaj sağlıyor. Sınav dönemlerine yaklaşıldığı zaman açık lise deneme kitaplarına yönelmek de sınav başarısında etkili oluyor. Kitaplar arasında seçim yaparken eğitim dönemi ve kitap içeriklerine de mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Tek bir dersin farklı eğitim dönemlerine uygun çeşitleri bulunuyor. 

Açık Lise Kitapları Fiyatları 

Açık lise kitapları ve bu kitapların çeşitleri bu eğitim sürecini tamamlayabilmek için yardımcı oluyor. Pek çok çeşidi ve farklı içeriği bulunabilen bu kitapların fiyatları da araştırılıyor. Açık lise kitapları fiyatları birden fazla konuya bağlı olarak farklılık gösteriyor. Fiyatlar üzerinde farklılığa neden olan ilk konu açık lise kitapları yayınevleri. Yayınevlerinin farklı içeriklerde sunduğu açık lise kitapları farklı fiyatlara sahip oluyor. Bu konudan farklı olarak açık lise kitaplarının tek bir kitap ya da set olarak satışa sunulması gibi durumlar da yine açık lise kitabı fiyatı üzerinde etkili. Bunun dışında kitapları konu anlatımlı, soru bankası ya da çıkmış sorular gibi farklı seçenekleri de farklı fiyatlar ile karşılaşmasını sağlıyor. Hepsiburada.com ile tüm açık lise kitaplarına ve de fiyat bilgilerine de ulaşılabiliyor. Sizler de Hepsiburada.com ile ihtiyaç duyduğunuz tüm kitapları, içeriklerini ve fiyatlarını inceleyebilir, kararınızı verebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Açık Lise Kitapları

4868 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 26 / 4868 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?