Standlar ve Tabureler

Müzik ekipmanları, müzik aletlerinin kolay taşınabilmesini ve güvenle saklanabilmesini sağlar. Müzik icra edilirken kullanılan müzik ekipmanları ise müzisyenlerin müzik aletini çalarken rahat etmesine, notaları rahatça okuyabilmesine yardımcı olur. Özellikle oda müziklerinde ya da orkestralarda sıkça kullanılan müzik ekipmanları müzik standları ve taburelerdir. Her müzisyenin yanında bulunan müzik standları, müziğin yapıldığı yere ve müzisyenin ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir. Aynı şekilde müzik aletinin şekli ve yapısı da müzik standlarının şeklini belirler. Ayarlanabilir özellikte olan müzik standları, müzisyenin sahip olduğu müzik aletinin kendi özelliklerine göre ayarlanabilir. Bateri ve piyano gibi oturarak çalınan müzik aletleri için olmazsa olmaz müzik ekipmanlarından biri de taburelerdir. Bu tabureler, müzisyenin müzik aletini daha rahat çalmasına yardımcı olur. Özel konserlerde ya da orkestralarda, kullanılan tabureler, orkestranın bütünlük içinde görünmesine yardımcı olan işlevsel ürünlerdir. Müzisyenlerin işini kolaylaştıran müzik standı ve tabureler, konserlerde kullanıldığı gibi stüdyoların da ayrılmaz parçalarından biridir. Aynı zamanda müzik marketlerinde ürünlerin güvenli bir şekilde sergilenebilmesi için de müzik standları kullanılır. 

Müzik Standlarının Özellikleri Nelerdir?

Müzik standları ve tabureler, müzik aletlerinin olduğu her yerde kullanılabilir. Nota sehpaları, org/klavye sehpaları, gitar standları, trampet ve saksafon sehpaları, mikrofon standları, klarnet standları üçlü veya beşli olarak üretilen gitar/bağlama sehpaları müzik standlarına örnek olarak verilebilir. Müzik aletlerini ayakta tutabilmek ve ahşabına zarar vermeden duvara yaslayabilmek için kullanılan müzik standları, büyük orkestralarda muhakkak bulunur. Müzisyenler prova yaparken müzik standı ve taburelerden yardım alırlar. Müzik aleti satan mağazalarda da görebileceğimiz müzik standları: 

  • Notaların okunmasını kolaylaştırır ve müzik aletlerinin düşerek zarar görmesini engeller.
  • Farklı müzik aletleri için özel tasarlanmış müzik standı ve tabure modelleri müzik aletlerinin yapısına göre tasarlanır. 
  • Kullanılan mekâna göre duvara dayanabilen ya da ayakta durabilen müzik standı çeşitleri bulunmaktadır. 
  • Mikrofon standları da müzik standları arasındadır ve masa tipi modelleri de bulunmaktadır. 
  • Üçlü ve beşli gitar standları, aynı anda birden fazla gitarın zarar görmeden, dik bir şekilde durabilmesine imkân verir.

Taburelerin Özellikleri Nelerdir?

Müzisyenlerin, müzik aletini çalarken kullandığı müzik ekipmanlarından biri de taburelerdir. Tabureler, özellikle klavye/org, piyano ve davul çalanların ihtiyacı olan temel müzik ekipmanlarından biridir. Müzik aletlerinin boyuna göre özel olarak tasarlanan davul tabureleri müzisyenin boyuna göre ayarlanabilir. Büyük orkestralarda kullanılan davul ve piyano tabureleri, müzisyenin orkestra ile bütünlük içinde görünmesine yardımcı olur. Müzisyenler, müzik aletlerine özel olarak üretilen taburelerin ideal ölçüleri nedeniyle provalarında sıkça bu tabureleri kullanırlar. 

  • Piyano tabureleri, piyanonun rengiyle bütünleşen farklı renk seçenekleri sunabilir. 
  • Boyutu ayarlanabilen davul tabureleri, müzisyenin rahat etmesini sağlar. 
  • Yumuşak bir dokuya sahip olduğu için bu tabureler, müzisyenlerin uzun konserlerde bile rahat etmesine olanak sağlar. 

Farklı Renkler ve Boyutlara Göre Hazırlanabilir

Müzik standları ve taburelerin bir özelliği de uzayıp kısalabilecek şekilde ayarlanabilmesidir. Özel konserlerde bu ekipmanlar müzik aletinin kendi rengine ve yapısına göre özel renkler ya da desenlerle süslenebilir. Örneğin şık bir oda orkestrası konserinde ahşap standlar tercih edilebilir. Beyaz renklerin ağırlıklı olduğu bir konserde beyaz piyano taburesi kullanılarak daha şık bir görünüm elde edilebilir. Müzik standları genellikle orta bölmesinde yer alan ayarlama aparatıyla uzatılabilir ya da kısaltılabilir. Her müzisyenin mutlaka ihtiyaç duyduğu bu ekipmanlar, müzik aletlerinin, kabının dışındayken de güvende olmasını sağlar ve müzisyenlerin işini kolaylaştırır. Orkestra şefleri için özel olarak hazırlanan nota defterleri, gitar standları, org standları ve diğer müzik standı çeşitleri olmadan bir konser düzenlemek oldukça zor olacaktır.

İhtiyacınız olan tüm müzik standı ve tabure çeşitlerini kategorimizde bulabilir, zengin ürün çeşitliliği farkıyla keyifle alışveriş yapabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Müzik Standları ve Tabureler

1797 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1797 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/411138/411144