Yazım kılavuzları, bir dilin yazı dilinde doğru ve etkili biçimde kullanılması adına birer rehber niteliği taşıyan kaynaklardır. Her dilin kendine has yazım kuralları ve kelime grupları bulunmaktadır. Dil yaşayan bir kavram olduğu için bu kurallar zaman içinde değişkenlik de gösterebilmektedir. Hem başta ana diliniz olmak üzere pek çok dili doğru kullanabilmek, hem de değişen kuralları ve yazım şekillerini takip edebilmek için yazım kılavuzları en doğru yol göstericilerdir. 

Yazım Kılavuzu Ne İşe Yarar?

Özellikle sosyal medya kullanımının bir hayli artması ve internette doğruluğu kesin olmayan pek çok bilgiye erişimin oldukça kolaylaşması ile Türkçenin kullanımı da yozlaşmaya başlamıştır. Gündelik hayatta karşılaşabileceğiniz pek çok kaynakta ve platformda birçok yazım hatası bulunmaktadır. Zaman içinde bu hatalar benimsenmiş ve doğru kullanımlarına giderek daha az rastlanmaya başlanmıştır. 

Türkçede bir kelime ya da kelime grubunun uzun süre yanlış bir anlamda kullanılması sonucu insanların zihninde yanlış olanın doğrunun yerini alması hali "galat-ı meşhur" olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde pek çok kelimenin yanlış yazılmış halleri veya yanlış bilinen anlamları da kabul görmeye başlamıştır. Ancak Türkçeyi etkili ve doğru biçimde kullanmak için bu tip yanlışlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Bu şekilde eğitim hayatınızdan iş görüşmelerine her anlamda bir adım önde olmanız mümkündür. İçinde barındırdığı yüz bini aşkın kelime ile Türkçe oldukça zengin ve esasen hâkim olunması güç bir dildir. Özellikle sözlükler ile bir arada kullandığınızda yazım kılavuzlarının sizi dil anlamında ne kadar zenginleştirdiğine siz de şaşıracaksınız. 

Yazım Kılavuzları Neden Önemlidir?

Dil hâkimiyetinin yanı sıra, yazım kılavuzları günceli takip edebilmek adına da önemlidir. Türk Dil Kurumu ve Dil Derneği sürekli olarak Türkçe ile ilgili çalışmalar yapmakta, kimi zaman bazı dil kurallarını güncele uyarlayarak değiştirmektedir. Dilimize yeni kelimeler eklenmekte ya da kelimelerin yazımında geçerli olan kurallarda değişiklikler yapılmaktadır. Güncel bir yazım kılavuzu ile bu tip değişikliklerden haberdar olmak da oldukça kolaylaşmaktadır. 

Yazım kılavuzları genellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların sıkça kullandığı bir kaynaktır. Ancak hayatın her döneminde ve alanında Türkçe kullanımında en iyiyi hedeflemek adına yalnızca okul çağında değil her daim yazım kılavuzlarını başucunuzda tutmak size pek çok avantaj kazandıracaktır. 

Yazım Kılavuzu Kategorisinde Bulunan Kaynaklar Nelerdir?

Türkçe yazım kılavuzlarının pek çok farklı yayınevinden baskısı bulunmaktadır. Bu yazım kılavuzları hitap ettikleri yaş grubuna, içindeki kelimelerin kullanıldığı zaman dilimine ve esas aldıkları kuruma göre sınıflandırılmaktadır. Çoğu yazım kılavuzunda "TDK kurallarına uygun" ibaresini görebilirsiniz. Bu ibare, yazım kılavuzunun basıldığı dönem itibarıyla Türk Dil Kurumu'nun en güncel kuralları dikkate alınarak hazırlandığını gösterir. İlkokul ve ortaokul çağındaki öğrencilerin kelime dağarcıkları birbiri ile aynı olamayacağı için farklı yaş gruplarına özel hazırlanmış yazım kılavuzları da mevcuttur. Bu sayede çocuklarınız için en uygun ve onların eğitimine en doğru katkıyı sağlayabilecek yazım kılavuzunu rahatlıkla seçebilirsiniz. Bazı yazım kılavuzları ise güncel dil kullanımı yerine geçmişte belirli bir dönemi esas alarak hazırlanmıştır. Sözgelimi, geçmiş zamanlarda yazılmış ve daha eski bir Türkçe kullanılan metinleri okurken veya bu tip bir metin yazarken başvurabileceğiniz yazım kılavuzları da mevcuttur.

Hepsiburada.com'un Yazım Kılavuzu kategorisinde başka dillere ait yazım kılavuzlarına ulaşmanız da mümkündür. Her dile ait yazım kılavuzlarında faydalı bilgilere ulaşabilir ve çeşitli cümle örnekleri ile yazım kurallarının dile uyarlanışını zihninizde pekiştirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi yazarak ifade ederken de çok daha etkili ve doğru iletişimler kurmanız oldukça kolaylaşacaktır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Yazım Kılavuzu

60 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Yazar A-Z
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Markalar A-Z
  1. Gece Kitaplığı Yazım İmla Kılavuzları
  2. Karatay Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  3. Türk Dil Kurumu Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  4. Arkadaş Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  5. Ata Yayıncılık Yazım İmla Kılavuzları
  6. Evrensel İletişim Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  7. Karanfil Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  8. Koza Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  9. Yuva Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  10. Akvaryum Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  11. Alfa Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  12. Altın Kitaplar Yazım İmla Kılavuzları
  13. Arı Sanat Yayınevi Yazım İmla Kılavuzları
  14. Beta Yayınevi Yazım İmla Kılavuzları
  15. Bilge Kültür Sanat Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  16. Bilgi Yayınevi Yazım İmla Kılavuzları
  17. Bordo Siyah Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
  18. Cumhuriyet Kitapları Yazım İmla Kılavuzları
  19. Damla Yayınevi Yazım İmla Kılavuzları
  20. Dergah Yayınları Yazım İmla Kılavuzları
 8. Sınıf
 9. Basım Dili
 10. Boyut
 11. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/9916/1515095
Başa dön