Mandolin

Mandolinler

Mandolin geçmişten günümüze çok uzun bir tarihe sahip telli çalgılar arasında yer alır. 17. ve 18. Yüzyıllar arasında ortaya çıkan bu müzik aleti, İtalya’nın Napoli şehrinde ilk olarak ortaya çıkmıştır. Müzik dünyasında enstrüman çeşitleri oldukça fazladır. Bu enstrümanlar arasında mandolinler ise önemli bir yere sahiptir. Uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde hiçbir şekilde modasını yitirmeyen bu müzik aletleri, telli çalgılar arasında yer alır. Bu çalgı modelinin dış görünüşü genel olarak ud çalgısına benzer. Ancak uttan biraz daha farklı özellikleri ile öne çıkan bir çalgı türüdür. Mandolin çalgısı sosyal bakımdan incelendiğinde ise bu çalgı türlerinin diğer çalgılara nazaran daha az bilindiği söylenebilir. Her ne kadar geçmişten günümüze varlığını devam ettirse de uzun bir süre popüler çalgılar arasında yerini alamadı. Ancak bu çalgı türüne olan ilgi de her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle müzik dünyasında aktif olmak isteyen ve farklı bir enstrüman ile ilgilenmek isteyenlerin oldukça dikkatini çekiyor. Mandolin nedir sorusu da bu bakımdan, yanıtı en çok merak edilen sorulardandır. Bu müzik aletleri, daha kısa sürede bir enstrüman öğrenmek isteyen ve zahmetsiz bir şekilde müzik dünyasında yer almak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilir. Profesyonel ve amatör kullanımlar için birçok farklı mandolin modeli bulunur. Birçok kişi tarafından sevilerek kullanılan mandolinler özellikle okulların müzik derslerinde sıkça tercih edilir. Telli çalgılar arasında öğrenilmesi en kolay olanlardan biri olan mandolinler, beklentilerinize en iyi şekilde yanıt veren çalgı türüdür. Bu çalgı türleri ile hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de müzik ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Birçok kişi tarafından ilgi duyulan mandolinler, müzik yaparken en büyük yardımcılarınızdan biri olur. 

Mandolin Hangi Parçalardan Meydana Gelir?

Mandolin ne demek sorusuna yanıt vermek gerekirse kısa saplı ve genellikle mızrapla çalınan bir çalgı türü denilebilir. Bu çalgı türü birçok farklı parçadan meydana gelir. Güzel ses vermesinde ve kolay çalınabilmesinde her parçanın büyük bir önemi vardır:

 • Kuyruk Parçası

Mandolinlerin önemli parçaları arasında yer alan kuyruk parçası damgalı ya da dökme metalden üretilir. Aynı zamanda teller arasında da bağlantıyı sağlamakla görevli bir parçadır. 

 • Ses Deliği

Bu kısım daha çok mandolinin türüne göre farklılık gösterir ve sesin ne şekilde yansıtılacağı üzerinde önemli işlevlere sahiptir. 

 • Köprü

Köprü mandolin üretimi sırasında önem verilen bir parça olup ahşaptan üretilir ve iplerden gelen titreşimleri mandolinlerin üst kısımlarına aktarır. 

 • Mesnet

Baş olarak isimlendirilen kısımdır. Ayar mandallarının bu parçaya göre ayarlanması son derece önemlidir. 

 • Somun

Köprü ve kuyruk parçası yardımı ile dizeleri düzgün bir şekilde hizalamaya yardımcı olan parçalardandır. 

 • Turning Mandalları

Bu parçalar ise ipleri tutan aynı zamanda iplerin gerginliğini ayarlamaya yardımcı olan dişli mekanizmalardır. 

 • Boyun

Bu parça mandolinlerin vücut kısmına kadar uzanır ve hatta mandolinlere güç katar. Tonlama ayarlamaya izin veren birtakım metal kafes çubuk barındırır. 

 • Perdeler

Mandolin notaları bu kısımlara basıldığında istenilen sesin çıkmasını sağlar. Perdelerin durumuna göre birçok notayı üretmek mümkün olur. 

 • Konum İşaretleri

Klavye kısmına yerleştirilen basit noktalardır. Mandolin kullanan kişiler için önemli bir parçadır. 

 • Gövde

Mandolini meydana getiren ana parçalardan biridir. Arka, yan ve üst kısımlardan meydana gelir. Üst kısmı ses kartı olarak da isimlendirilir. Mandolinlerin sesinin üretilmesindeki en önemli parçadır. Bu kısım mandolinlerin çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir. 

Mandolin Özellikleri Nelerdir?

Mandolin müzik ile ilgilenen birçok kişi tarafından bilinen telli bir çalgıdır. Bu telli çalgılar ut ve gitar karışımı bir görünüme sahiptir. Son derece güzel bir ses vermesi mandolini aranan telli çalgılardan biri haline getirir. Ancak iyi bir ses vermesi için pena adı verilen bir aparat ile çalınması gerekir. Çalınması sırasında mızrap yerine pena kullanılması mandolini hem gitardan hem de uttan ayırmaktadır. Dört çift teli olan bu müzik aletinin sez düzeni ise kemana benzer. Kolay öğrenilir bir müzik aleti olduğu için de kişilere genelde ilk müzik eğitimleri sırasında mandolin ile eğitimler vermek tercih edilir. Mandolinler ut ailesinin oldukça modern bir üyesi olarak tanımlanabilir. Özellikle terbo, arşilut, gitar, ut, mandore gibi müzik aletlerinin de yakın akrabası olarak bilinir. Şişkin karınlı ve kısa saplı bir görünümü olan mandolin birçok farklı modelde üretilir. Mandolin her dönemin müziği içerisinde az veya çok yer almış çalgı türleri arasındadır. Birçok farklı müzik türünde kullanılabilen mandolin çok kısa bir sürede öğrenilebilecek özelliklere sahiptir. Özellikle kişilere müzik sevgisini aşılamada oldukça yardımcı çalgılardır. 

Mandolin Çeşitleri ve Özellikleri 

Mandolin birçok farklı türde tasarlanan son derece estetik bir görünüme sahip telli çalgıdır. Çok büyük boyutlarda olmaması, bu müzik aletlerini istenilen her yere kolayca taşıma imkanı sunar. Bunun yanında mandolinler kendi çantasında uzun yıllar deforme olmadan kolayca taşınabilirler. Telinin kopması ya da akordunun bozulması durumlarında kolaylıkla telleri değiştirilebilir. Ses ayarlamaları ise birçok müzik aletine göre kolaylıkla yapılabilir. En çok kullanılan mandolin çeşitleri mandolinlerin üretiminde kullanılan malzemelere bağlı olarak değişebilir. İlk ortaya çıktığı günlerden bu yana birçok mandolin türü üretilmiştir. Ancak en bilineni yalnızca 3 tanedir. Çok popüler olanları içerisinde düz sırtlı, yuvarlak sırtlı ve üstü oyulmuş modeller öne çıkar. 

Üst kısmı oyulan mandolin modeli daha çok sığ bir modeldir. Bu ürünlerin kemerli bir kasası vardır ve tepe bölümü de en çok dikkati çeken kısmıdır. Yuvarlak sırtı olan modellerde ise derin bir taban bölümü bulunur. Düz sırt kısmı olan mandolin modelleri ise akustik gitar ile çok benzer bir yapıya sahiptir. Her modelin kendine göre ses özellikleri vardır ve farklı müzik türlerinde de kullanıma son derece uygundurlar. Üst kısmı oyuk olan mandolin çeşitleri daha çok country müzik türüne özgüdür. Aynı zamanda bu mandolinler folk ve bluegrass gibi müzik türlerinde de en çok tercih edilen mandolin çeşididir. Düz sırt kısmına sahip olan modeller ise daha çok İrlanda ve İngiliz müziklerinde kullanılan mandolinlerdir. Yuvarlak sırtlı olan modelleri ise daha çok Avrupa’nın ünlü klasik müziklerinde dinleme şansı elde edebilirsiniz. 

Çok eski bir dönemde ortaya çıkarılan mandolinler günümüzde de hala varlığını sürdüren ve birçok müziğin yapımında rol alan çalgı türleridir. İtalyanlar tarafından Mandola ismi ile bilinen bu çalgının daha küçük boyutları da vardır ve bunlara da mandolina ismi verilir. Gövdesi yuvarlak ve oval hatları olan bu telli çalgılarda ses delikleri ya damla şeklindedir ya da yuvarlaktır. Bazı modellerde ise kaligrafik f şeklinde iki farklı ses deliği bulunur. Bu enstrümanların üzerinde bulunan delikler müzik sırasında farklı sesler çıkarmaya yarar. Bu nedenle satın alma sırasında mutlaka mandolinin türüne ve ses çıkış yerlerine dikkat etmek gerekir. 

Mandolini Kimler Kullanır?

Mandolin ortaya çıktığı günden bu yana birçok müzik sever tarafından kolayca benimsenmiştir. Özellikle 1940’lı yıllarda hem gitar hem de banko ile birlikte kullanılan bu müzik aleti daha çok üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisini çekmiş bir müzik aletidir. Amerika’da, daha güneyde yer alan üniversitelerde bu müzik aletine yoğun bir ilgi duyulmuştur. Orta Çağ dönemlerinde klasik müzik eserlerinde dahi mandolinin eşsiz tınısına rastlamak mümkündür. Mandolin müzik aleti olarak Amerikan folk müziğine de uzun yıllar yön vermiş önemli çalgılardan biri olmuştur. Birçok popüler isim de bu müzik aletini eserlerinde kullanmış ve günümüzde de hala tercih edilebilirliğini korumayı sağlamıştır. 

Mandolinin en çok tercih edilen türü genelde 8 telli olan modellerdir. Bu modellerde 10 ya da 12 telli modeller bulunur. Aynı zamanda Brescian ve Cremonese adı verilen 10 telli mandolinler de oldukça fazla tercih edilenler arasında yer alır. 12 telli olarak bilinen mandolinler ise Sicilya, Lombard ve Milanese olarak isimlendirilirler. Dünyada çok ünlü birçok orkestrada mutlaka mandoline de yer verilir. Eşsiz bir tınısının olması mandolini oldukça popüler hale getiren özellikleri arasındadır. Her yaştan kişinin kolayca kullanabileceği bu mandolinler daha çok okul çağlarında ki çocukları müzik ile tanıştırmak için kullanılırlar. İlköğretimde müzikle tanışan öğrencilerin hem bu müzik aletini çalmayı kolay öğrenmesi hem de birçok okul şarkısını rahat şekilde çalabilme imkanı sunması tercih edilebilirliğini artıran özellikleri arasında yer alır. 

Kendine Özgü Bir Çalgı Türü: Mandolinler

Mandolinler kendine özgü çalgı türleri arasında yer alırlar. Bu çalgı türlerinde en çok öne çıkan özelliği ise farklı müzik türlerinde kullanılabiliyor olmasıdır. Çok uzun bir geçmişi bulunan mandolinler, Avrupa’nın birçok ülkesinde oldukça önem verilen bir çalgı türü olmayı başarmıştır. Çıkardığı sesler sayesinde oldukça farklı bir yer edinen bu çalgı türleri özellikle klasik mandolinin, keman ailesinin sopranosu olarak isimlendirilmesini sağlamıştır. Oldukça geniş bir müzik ailesinin önemli üyesi olan mandolin, ağırlık bakımından da çok idealdir. Günümüzde özellikle çocukların rahat bir şekilde taşıyabiliyor olması bu müzik aletlerinin çocuklar açısından tercih edilmesini sağlar. Yüksek kalitede malzemelerden üretilen mandolinler uzun yıllar deforme olmadan kullanılabilir ve daima müzik çalışmalarında en büyük destekçiniz olabilir. Yapımı sırasında birinci sınıf malzemelerin kullanılması dayanıklılığı üzerinde oldukça önemlidir. Mandolin dersleri alacak olan kişiler de ilgilendikleri müzik türüne göre bir çalgı aleti tercih etmelidir. 

Üretimi sırasında birçok önemli detayı bulunan mandolinler her ne kadar basit çalgılar gibi görünse de birçok çalgı aleti gibi profesyonellik ister. Uzun ömürlü bir mandolin satın almak isterseniz öncelikle ne tür bir ağaçtan üretildiğini bilmeniz gerekir. Aynı zamanda hangi yöntemle yapıldığını ve türünün ne olduğunu da öğrenmeniz gerekir. Profesyonel mandolin üreticileri bu çalgı türlerini üretirken en iyi kalitede malzemeleri kullanmaya özen gösterirler. Her parçasının üretiminde titizlikle çalışır ve ortaya çıkarılan aletin en iyi ses kalitesinde olmasına özen gösterirler. Bu sayede mandolin akordu ayarlanırken de en ufak bir zorlanma hissedilmez. Mandolin çeşitlerinin her birinin üretiminde ayrı bir özen gösterilir. Bu sayede müzik çalışmalarınızda her notayı daha kusursuz ve net bir şekilde çalabilme imkanı elde edersiniz.

Mandolin Nasıl Üretilir?

Mandolin müzik aletleri satın alındıktan sonra yıllarca deforme olmadan birçok çalışmanızda sizlere eşlik edecek nadir aletlerden biridir. Üretimi sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi son derece önemlidir. Özellikle ağacının kuru ve sert olmasına dikkat edilir. Belirlenen bir ağaçtan önce parçalar kesilir ve bir düzenek üzerinde şeklini alabilmesi için bekletilir. Bu bekletme sırasında da mandolinlerin şekli meydana gelir ve kıvrımları ortaya çıkar. Bu işlem sonrasında ise yan takozları kesilir ve mandolinlerin genel olarak hatları meydana gelir. 

Alt ve üst tabla kısımları aynı ölçülerde tasarlanır ve mandolinlerin şeklinin ortaya çıkması sağlanır. Alt ve üst tablaları yapılırken daha çok, reçine oranının düşük olması nedeniyle ladin ağaçları tercih edilir. Ladin ağaçlarının aynı zamanda ses yansıtma özelliğinin olması bu ağaç türünün mandolin üretiminde çok önemli olmasını sağlamıştır. Çalgıların sap kısımları ise perdelerin bulunduğu çok önemli bölümler arasında yer alır. Bu kısımlar için ise orta sertlikte ağaç türleri kullanılır. Bu ağaç türleri arasında en çok tercih edileni ise ıhlamur ve gürgen ağacıdır. 

Tel takma kısımlarında ise ince levhalar kullanılır. Ses deliklerinin etrafının mika ile kaplanması, sesin tınısı ve çıkış şekli üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu şekilde hem göze güzel görünür hem de seslerin dağılımında çok daha ideal bir ortam yaratılmış olur. Çok eski dönemlerde mandolin teli at kılından ya da bağırsaktan yapılsa da günümüzde artık çelik tellerden yararlanılır. Çelik teller hem dayanıklılık hem de tınıyı daha iyi yansıtması açısından daha fazla tercih edilir. Mandolin akorları ayarlanmasında tellerin kalitesi son derece önemli bir konudur. Mandolinlerin tüm parçaları hazırlandıktan sonra birleştirme aşamasında ise en iyi tutkalların kullanılması gerekir. Bu birleştirme işlemleri sırasında daha çok glüten tutkallarına yer verilir. Son derece estetik birçok farklı mandolin türü bulunur. 

Mandolin Nasıl Çalınır?

Hemen her müzik aletinde olduğu gibi mandolinlerde de çeşitli kullanım kaideleri vardır. Öncelikle mandolin nota bilgisine sahip olmak bu aletleri kullanabilmek adına büyük bir önem taşır. Çalma stili konusunda ise ders alabilir ya da online kanallar üzerinden ücretsiz videolar izleyebilirsiniz. Mandolin çalmak istiyorsanız duruş şekline büyük bir önem vermeniz gerekir. Mutlaka ayakların yere dik ve eşit şekilde konumlanması gerekir. Aynı zamanda ayakların titremesini önlemek için de diyafram nefes eğitimlerine katılabilirsiniz. Enstrümanları tutarken göğsünüze bastırmanız daha da dik durmanızı sağlar ve eliniz de müzik aletini çok daha iyi bir şekilde kavrar. Mandolin gitardan daha küçük boyutlu olduğu gibi tutuş şeklinde biraz daha farklılıklar vardır. Bu çalgıların saplarını kavradığınız sırada göğüs kısmından kaymamasına da dikkat etmelisiniz. 

Mandolin nasıl çalınır sorusuna ise farklı yanıtlar verilebilir. Mandolinler daha çok oturarak çalınsa da birçok mandolin grubunda şov amaçlı olarak ayakta gezerek de çalınabilmektedir. Çalma bilgilerinizi geliştirebilmek için mutlaka hangi perdenin hangi seslere karşılık geldiğini bilmeniz gerekir. Bununla birlikte çalma sırasında pena veya mızrap kullanmanız gerekir. Bunları da ne çok gevşek ne de çok sıkı tutmak gerekir. Doğru sesleri çıkarabilmek için hemen her türden detayı hakkında bilgi sahibi olmanız gereken bir çalgı aletidir. 

Mandolin Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Mandolin bakımı periyodik olarak yapıldığında bu müzik aletlerini uzun süre rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ahşaptan üretildiği için bakımları düzenli yapılmaz ise ses kalitesinde çok ciddi bir düşüş meydana gelebilir. Bu aletlerde perdelerin aralarını yumuşak fırçalı bir diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda tellerin bulunduğu yerlerde ki metallerin de pas tutmaması için özel bir çaba göstermeniz gerekir. Mandolin kulakçıklarının rahat şekilde dönebilmesi için ara sıra makine yağından yardım alabilirsiniz. Mandolinler modeline ve profesyonellik seviyesine göre farklı fiyatlarda satılan son derece eğlenceli müzik aletleridir. 

Mandolin Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mandolin alırken mutlaka ne tür ağaçtan oyulduğuna ve yapacağınız müziğin de türüne göre seçim yapmanız gerekir. 

Mandolin Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Mandolinlerin fiyatları üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesine göre belirlenir. 

Mandolin Müziğe Yeni Başlayanlar İçin Uygun mudur?

Müzik aleti çalmaya ilk defa başlayacak olan kişiler için en ideal başlangıç müzik aletidir. 

 • Neden Mandolin Satın Almalıyım?

 • Halk Müziği sevginizi bir enstrüman ile desteklemek istiyorsanız mandolin bu arzunuzu karşılayabilecek yegane unsurların başında yer alır.
 • Hangi Tip Mandolin Tercih Etmeliyim?

 • Bu cevap ancak sizin kişisel zevkinize göre belirlenebilir. Hayata geçirmek istediğiniz müzik türüne göre ister elektrikli ister akustik mandolin tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Yeni Başlayan Biri İçin En Doğru Mandolin Tercihi Hangisidir?

 • Daha kolay adapte olabilmeniz için A veya F Tarzı mandolin tercihi daha doğru olacaktır.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mandolinler

10 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?