Mandolinler, halk müziği grubunun en önemli parçalarındandır. İster halk müziğinde tecrübeli olun, ister üzerinde deneyerek öğrenmeye başlayın ya da birkaç yıl boyunca farklı müzik ürünleri kullandıktan sonra yeni bir müzik aleti kullanmak isteyin, işte böyle bir durumda mevcut mandolin seçeneklerini göz önünde tutmak size yardımcı olacaktır. Bu keyifli müzik aletiyle halk müziğini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Mandolini Bir Bütün Haline Getiren Parçalar

Yaygın olarak bulunan tüm mandolin türleri hemen hemen aynı parça adlarını paylaşmaktadır. Mandolinleri daha yakından tanımanız için hazırlanan mandolin parçaları listesi aşağıdaki gibidir:

 • Mesnet: Ayrıca ''baş'' olarak da adlandırılır ve ayar mandalları bu parçaya monte edilir.
 • Tuning mandalları: İpleri tutan ve ip gerginliğini ayarlamak için kullanılan dişli mekanizmalardır.
 • Somun: Köprü ve kuyruk parçası ile birlikte dizeleri düzgün hizalamaya yardımcı olmaktadır.
 • Boyun: Vücuda kadar uzanır ve bazen güç katan ve tonlama ayarlarına izin veren metal bir kafes çubuk içermektedir.
 • Perdeler: Boyun kısmına yapıştırılmış olan klavyeye, metal perdeler gömülüdür. Telleri perdelere bastırmak perdelerin pozisyonlarına göre notlar üretmeye yardımcı olmaktadır.
 • Konum işaretleri: Genellikle klavyeye yerleştirilmiş basit noktaları ifade etmektedir.
 • Gövde: Üst, yan ve arka kısımlardan oluşur. Ses kartı olarak da adlandırılan üst kısım, mandolin sesinin üretilmesinden sorumludur ve modele bağlı olarak düz veya bir kemanla benzer şekilde kemerli olabilir. Bazı mandolinlerin düz sırtları vardır, diğerleri kase şeklindedir.
 • Ses deliği: Şekilleri mandolin modeline bağlı olarak değişmektedir. Mandolin sesinin yansıtılmasıyla aynı işlevi sağlar.
 • Köprü: Ahşaptan yapılmıştır ve iplerin titreşimlerini mandolinin üstüne aktarır.
 • Kuyruk parçası: Genellikle damgalı veya dökme metalden yapılmış olup, teller için bağlantı noktası sağlar.

Kolaylıkla Ayarlayabilirsiniz

Standart 8 telli mandolinlerin her biri genellikle birlikte ayarlanmış 2 bitişik dizgisi olan dört yolu vardır. Bu, mandoline ayırt edici zil sesini vermektedir. Şimdiye kadar en yaygın ayar, kemanlarda kullanılanla aynı şemadır: G-D-A-E. Bu açıdan ayar konusunda daha öncesinden bir bilgi sahibi olmanız olasıdır. Zaman zaman, dize çiftlerinin "çapraz ayarlama" oluşturmak için farklı aralıklara ayarlandığı başka ayarlar da mevcuttur. Bir mandolini gitarda bulunan bazı aralıklarla eşleşecek şekilde ayarlamak da mümkündür ve bu durum özellikle gitar çalma tecrübesine sahipseniz tanıdık bir his anlamına gelecektir.

A'dan F'ye: Mandolin Çeşitleri

Satın almayı planladığınız mandolinin türü hakkında kafa karışıklığı yaşıyorsanız aşağıda yer alan bilgiler karar alma konusunda yardımcı olabilir.

A tarzı mandolin: Bu, başka bir şekilde F tarzı veya kase arkası kategorilerine girmeyen gözyaşı şeklindeki ve oval gövdeli mandolinleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Birçoğunun keman gibi kemerli olmak üzere üstleri ve sırtları oyulmuştur. Kemerli sırtlı A tarzı mandolinler kase sırtlı mandolinlerden ayrılmak için düz sırtlara sahiptir. F tarzı mandolinlerde bulunan süslü kaydırmalardan ve noktalardan yoksun oldukları için inşa edilmesi biraz daha kolaydır. A tarzı modeller klasik, halk ve Kelt müzisyenleri arasında popüler olma eğilimindedir.

F tarzı mandolin: Çoğu modern F tarzı mandolin, genellikle tam olarak benzer görünümlü uyarlamalardır. İkiz f deliklerine veya tek bir oval ses deliğine sahiptir. Çoğu F tarzı model, mandolinin alt tarafında tonu ustaca etkileyen ve oturan müzisyenin uyluğuna uygun bir dinlenme noktası sağlayan vücut noktalarına sahiptir. Bazen Floransalı mandolin olarak da adlandırılan F tarzı mandolin, çoğu ülke ve müzisyen için ilk tercih konumundadır.

Çanak sırtlı mandolin: Yuvarlatılmış sırtları ile bu mandolinler, geleneksel öncülerin yanı sıra İtalyan öncülerine daha çok benzemektedir. İtalyan atalarına benzerliklerinden dolayı bazen Napoliten mandolin olarak adlandırılmaktadırlar. Yüksek kaliteli kase arkalı mandolinler klasik, barok, rönesans ve diğer tarihi müzik stillerini çalan müzisyenler arasında popülerdir. Vücutlarının hacmi nedeniyle, kase arkalıkları genellikle diğer mandolin vücut tiplerinden daha derin ve daha yuvarlak bir ton üretir.


 • Neden Mandolin Satın Almalıyım?

 • Halk Müziği sevginizi bir enstrüman ile desteklemek istiyorsanız mandolin bu arzunuzu karşılayabilecek yegane unsurların başında yer alır.
 • Hangi Tip Mandolin Tercih Etmeliyim?

 • Bu cevap ancak sizin kişisel zevkinize göre belirlenebilir. Hayata geçirmek istediğiniz müzik türüne göre ister elektrikli ister akustik mandolin tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Yeni Başlayan Biri İçin En Doğru Mandolin Tercihi Hangisidir?

 • Daha kolay adapte olabilmeniz için A veya F Tarzı mandolin tercihi daha doğru olacaktır.
ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Mandolinler

12 ürün var
 1. Markalar
  1. Extreme Mandolinler
  2. Cort Mandolinler
  3. Daddario Mandolinler
  4. Valler Mandolinler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/60001365/410756
Başa dön