Dijital Davullar

Öne Çıkan Özellikleri ile Dijital Davullar

Elektronik veya dijital davullar akustik davul setlerine veya diğer vurmalı çalgılara alternatif olarak kullanılmak üzere tasarlanan müzik aletlerinden biridir. Akustik davullarda olduğu gibi sensörlere veya pedlere bateri sopaları veya eller ile vurularak belirli bir ritimde çalınır. Dijital davullarda kauçuklaştırılmış, özel akustik veya elektronik ziller bulunur. Elektronik sinyal kablolar aracılığıyla bateri modülüne, sentezleyiciye veya başka bir cihaza iletilir. İletim sonucu vurulan ped tetiklenerek ritim ile ilişkili olarak ses üretir. Aynı zamanda dijital davul sistemine uyumlu kulaklıklar ile dinlenebilir veya bir ses mikserine eklenebilir. Dijital davullar genellikle davul ve perküsyon seslerini çıkartmak için kullanılır. Müzik enstrümanlarının dijital arabirimi olarak bilinen MIDI donanımına sahip bateri kitleri ise sentezlenmiş piyano, gitar veya başka herhangi bir enstrümanla kullanılabilir.

Dijital davulların parçaları arasında sensörler, pedler, modül, ses sistemi ve pedal yer alır. Sensörün gömülü olarak yer aldığı pedler ve ziller, kullanıcının istediği konuma getirilebilmesi amacıyla bir veya birden fazla sehpaya monte edilir. Bateri modülleri veya ses modülü, sentezlenen davul sesini üreten elektronik ve dijital devreyi içerir. Modül önünde veya üstünde kullanıcının değişiklik yapmasına imkan veren bir sürgü veya düğme bulunur. Yine kullanıcıya durum hakkında bilgi vermek amaçlı bir ekran mevcuttur. Ekran LCD veya LED olabildiği gibi sensörler harekete geçtiğinde yanan farklı göstergeleri de içerebilir. Modül genellikle bir sehpaya monte edildiğinden kullanıcı göstergeyi kolaylıkla takip edebilir. Bateri modülünün arkasında veya üstünde yer alan yama sensörleri, ses çıkışını ve MIDI giriş-çıkışını bir jak ile mümkün hale getirir. Bateri kitinin ön ayarları ilgili müzik türüne uygun efektleri içerir. Modül aynı zamanda ses sıkıştırma, yankı gibi efektler içerebilir. Farklı pedlerin ve zillerin hassasiyetini ayarlamak, akort değiştirmek, trampet seviyesini belirlemek, bas davulun sesini dengelemek gibi kontroller sağlar. Bazı davul modülleri kullanıcıyla birlikte tekrar çalabilmek için önceden programlanmış davul ritimlerini çalma ve sıralama yeteneğine sahiptir.

Bazı dijital davullarda bulunan güç amplifikatörü, kama şeklindeki bir kabın içinde veya daha fazla hoparlör içeren elektronik ölçüm amplifikatörleri olarak yer alır. Karma monitöre sahip modellerde hoparlör oturur pozisyonda bulunan kullanıcıya yönelecek şekilde tasarlanır. Dijital davul kullancılarından bazıları klavye amplifikatörleri veya PA hoparlör sistemi gibi kapalı sistemler kullanır. Bireysel kullanımlarda kulaklıklar bateri modülünün kulaklık jakına bağlanarak işlev görür. Bazı kitlerde bas davul pedalına ihtiyaç duyulabilir. Bazı elektronik ziller normal zil sehpalarına monte edilebilir. Bazı kullanıcılar ayrıca küçük yastıklı bir tabure görevi gören davul taburu gibi aksesuarlar da tercih edebilir.

Vurmalı çalgılar oldukça yumuşak veya sağır edici yükselikte seslere neden olabilir. Bu keskin aralığın kapanmasını sağlayan elektronik davullar sahip olduğu ped sistemiyle bu kontrollü ses ayarını profesyonel hale getirir. Akustik davullarda görülebilen bu durumun nedeni ses modülünün pedlerden gelen sinyalle başa çıkma yeteneğinden doğan bir sorundur. Modüllerin çoğu dinamik aralığı MIDI standardı olan 0 ila 127 arasında sınırlar. Dijital davullar fonksiyonel kitleri sayesinde hem hassasiyeti hem hız eğrilerini dengede tutar.

Dijital Davullar Nasıl Çalışır?

Hem yeni başlayanlar hem profesyoneller için kullanışlı bir tercih olan dijital davullar sahip olduğu elektronik kit sayesinde müzik dünyasını fonksiyonel, portatif ve kaliteli bir enstrüman sunar. Özellikle büyük şehir ve apartmanda konaklayan kullanıcıların öncelikli tercihi olurken kulaklıkla birlikte kullanılabilmesi birçok yönden avantaj sağlar. Kulaklıklar dijital davulları sessiz, izole ve pratik hale getirirken çalışma sisteminde değişiklik yapmadan dilediğiniz ritmin elde edilmesini mümkün hale getirir. Tüm davul seslerini sentezleme ve yüksek kalitede sunma özelliğine sahip elektronik davullar ile evinizde dahi stüdyo deneyimine eş değer performanslar sergileyebilirsiniz. İyi donanıma sahip bir dijital davul ile rock, jazz, indie, rock ve daha birçok tarzı kusursuz şekilde çalabilirsiniz.Tüm bu özelliklere ek olarak bireysel kullanılan dijital davullar oldukça geniş bir düzenleme yeteneğine sahiptir. Davulu ayarlamak için bağımsız bileşenlerinin boyutları ve malzemeleri belirlenir, hemen ardından tamburları kullanmaya başlanabilir.

Bateri modüllerinin çoğu PCM (pulse-code modulation) ses teknolojisini kullanacak çalışır. Kompakt disklerde, bilgisayarlarda,dijital müzik aletlerinde ve telefonlarda kullanılabilir. PCM teknolojisini kullanan dijital davullarda ses üretmek için pedlere vurulduğunda davul sesleri yüksek kaliteli dijital kayıtlarda yeniden oynatılmış olur. Toland V-Drum kitine sahip dijital davullar ise PCM kitlerinden farklı olarak SuperNatural ses teknolojisini kullanır. Bu tip dijital davullar sahip olduğu kitin özelliklerini sorunsuz ve özgün şekilde yeniden yaratmak için akıllı matematiksel modelleme teknolojileri kullanır. SuperNatural teknolojisi davranış modelleme teknolojisi ile birleştiğinde sesi gerçek enstrüman sesi ile eş değer seviyede çıkarır.

Dijital davullarda yaygın olarak lastik pedler kullanılır. Özellikle çift tetikli pedler minimum harcama ile maksimum ses kalitesi elde edebileceğiniz ürünlerdendir. Akustik kitlerde de kullanabilen pedler küçük alanlarda kayabilir. Bunun nedeni akustik davullara sığacak büyüklükte üretilmiş olmalarıdır. Dijital davullarda kullanılan kompakt pedler ise sabitlenebilir özelliklerinin yanı sıra oldukça hassastırlar.

Dijital Davul Kullanmanın Avantajları

• Elektronik davullar yalnızca tek bir düğmeye dokunarak bateri kitinin sesini değiştirmeyi mümkün hale getirir. Stüdyo kalitesindeki elektronik kitler rock tınıları, dünya ve orkestra perküsyonu, R&B ritimlerine ve daha fazlasına hızla ulaşabilmenizi sağlar. Yüzlerce davul, perküsyon ve efektlerle parmaklarınızın ucuna gelen bir kit sayesinde çeşitli müzik tarzlarına hakim olabilirsiniz.

• Akustik davullar, ziller ve perküsyon ile ilgili temel zorluklardan biri bu enstrümanların üretebileceği yüksek ses seviyeleridir. Bir elektronik bateri kitinin davul ve zil pedleri birlikte çalındığında düşük akustik ses çıkarır ve seslerin seviyesi ses düğmesi ile kolayca kontrol edilebilir. Bu özellik kitleri küçük sahneler veya herhangi bir sahne hacmi içimin ideal bir seçim haline getirir. Evinizde, geç saatlerde davul çalmayı pratik haline getiren biriyseniz kulaklıklar bu noktada başarılı bir yardımcı olabilir. Kayıt yapanlar için ise birden fazla mikrofon ve ön yükseltici özelliği ile dijital davullar profesyonel parçalar elde etmenizi kolay hale getirir.

• Hemen hemen tüm modellerde ayarlanabilir, tempolu dahili bir metronom ve sevilen şarkılarla birlikte çalabilmeniz için mix-in jakı bulunur. Bazı modeller davul çalma becerilerinizi zorlu egzersizler ve alıştırmalarla geliştirmeye yardımcı olan ve performansınız hakkında geri bildirim sağlayan Roland V-Drums Koçu’nu da içerir.

• Dijital davullarda bulunan MIDI aracılığıyla bilgisayar ve yazılıma, harici ses modülüne, örnekleyicilere ve diğer elektronik müzik aletlerine bağlanarak ses paletinizi ve kayıt yeteneklerinizi genişletebilirsiniz.

• Elektronik bateri kitleri ile birkaç çanta ile bakterinizi dilediğiniz yere taşıyabilir, seyahatlerinizde dahi pratiğinize devam edebilirsiniz.

• Sete göre farklılık gösterse de çoğu elektronik davul bir tür yerleşik kayıt seçeneği sunar. Geleneksel davullarda ses kaydetmenin biraz daha güç olduğu bilinse de ideal ses geçirmezlik seviyesine doğru mikrofonlar ise yüksek kalitede sesler üretebilirsiniz. Elektronik davullarda bilgisayarınıza veya ses mikserinize sesi hızla iletebilir, vakit kaybı yaşanmadan kayıtlarınızı tamamlayabilirsiniz.

• Akustik davul hissi ile trampetteki kenar vuruş seslerini ve vuruş tekniklerini geliştirebilir, incelikli teknikleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital Davul Varyasyonları

Masaüstü veya taşınabilir elektronik davullar tüm pedleri ve elektronik ses modülünü tek masa üstü ünitede birleştiren elektronik bir modüldür. Küçük bir amplifikatöre ve aynı boyutlarda bir hoparlöre sahip olabilir. Masaüstü kitlerin avantajı taşınabilirlikleri ve nispeten düşük seyreden fiyat aralıklarıdır.

Durum tetikleyici sensöre sahip davul setleri, zillerin içine yerleştirilebildikleri gibi kalıcı olarak sabitlenebilir. Tetikleyici elektronik davullar vuruşları ve titreşimleri algılayarak elektrik sinyali üretir. Sinyal daha sonra elektronik bir modeli veya kablolar aracılığıyla dizüstü/masaüstü bilgisayara gönderilir.

Bazı kullanıcılar akustik davul ve zillerin bir karışımı olan dijital davul ekipmanlarına sahiptir. Özellikle düşük kapasiteye sahip mekanlarda zillerin yüksek seyrettiği durumlarda elektronik ziller ideal bir seçim oluşturabilir. Bir hibrit kit geleneksel akustik davul, sensör donanımını ve elektronik davul sistemini birleştirir.

Uygun Fiyatlı Dijital Davullar HepsiBurada’da!

Çoğu kullanıcının akustik yerine elektronik davul seçmesinin temel nedenleri arasında gürültü faktörü bulunur. Akustik bir kit susturucuda pedler ve fırça kullanımı gibi ses azaltma seçenekleri bulunsa da her ikisi de davul kitinin çıkardığı sesin geri çevrilmesiyle yüksek kalite ve seviyede ses meydana getirir. Giderek daha geniş bir kullanım alanına sahip olmaya başlayan dijital davullar sayesinde kulaklığı ses modülüne takarak hemen hemen her ses türünü sessizce çalabilir, yalnızca pedlere çarpan bagetlerden çıkan sesle kusursuz tınılar yaratabilirsiniz. Böylelikle davulların geri tepmesinden veya pedal vuruş hızından ödün vermeden kullandığınız elektronik ekipmanlar ile tam ses elde edebilirsiniz. Tüm bu ekipmanlar ve elektronik davul kitleri farklı faktörlere bağlı olarak değişen fiyat aralıklarına sahiptir.

Çoğu enstrümanda olduğu gibi yetenek seviyesini belirlenmesi fazladan harcama yapmanızı önlenebileceği gibi sahip olduğunuz ekipmanı daha efektif şekilde kullanmanızı imkan verir. Dijital davullar söz konusu olduğunda ise hem yeni başlayanlar hem profesyoneller için öncelikli tercih olabilmesinin nedeni ses seviyesi üzerindeki kontrolü ve akustik davul performansına eşit bir müzik deneyimi elde etmenizi mümkün hale getirmesidir. Kiti tamamlayacak pedler, bagetler ve kulaklık gibi ekipmanlar genellikle davul kitine ek olarak satın alınması gerekir. Bu durumda dijital davula uygun olan ekipmanı bulmak için kit seviyesini ve markasını bilmek önemlidir. Kullanım sıklığı da alınacak kit ve ekipmanlara yapılan harcamanın kontrol edilebilmesine yardımcı olabilir. Örneğin 2 zil, bas, davul, trampet, 3 tomdan oluşan 5 parçalı bir konfigürasyon yüksek fiyat aralıklarına sahipken akustik davullardan farklı konumlandırılan bir davul içeren daha basit bir dijital kitin fiyatı düşük seyredebilir. Kit içerisindeki ekipmanın olduğu kadar ekipmanların sahip olduğu ses çıkarma kalitesi de fiyatlar üzerinde bir o kadar belirleyicidir. Dijital davullarda rastlanabilecek özelliklerden biri olan LCD arayüzü, kullanımı kolaylaştıran ve çalışmayı profesyonel hale getiren yardımcı ekipmanlardan biridir. Özellikle stüdyo kalitesinde ses çıkaran elektronik davullarda büyük kolaylıklar sunan LED sistem veya LCD arayüzler ile davul çalma seanslarınızı 1000’den fazla sesle zenginleştirebilir, hem canlı performanslarda hem stüdyo eğitimlerinde yüksek kalitede sesler yaratabilirsiniz. Dijital davullarda kullanılan ped türleri, fiyatlara etki eden bir diğer faktördür. Genellikle ağ veya yolluk kullanılarak yapılan pedler pratik sırasında bagetlerin sesini yarı yarıya indirme yeteneğine sahiptir. Lastik pedler ekonomik birer seçenek oluştururken daha sıkı dokunmuş bir yüzeye sahip meşhur örgüler gelişmiş performans ve yüksek fiyat aralıklarına sahip olabilir. Farklı dijital davullar ve varyasyonları hakkında daha ayrıntılı bilgi ve görseller için güvenilir ve kaliteli markaları bir araya getiren HepsiBurada’nın ürün sayfalarını ziyaret edebilir, seviyenize uygun hassas ve fonksiyonel bir dijital davula avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

  • Dijital davullarımı bilgisayara nasıl kaydedebilirim?

  • Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Bir davul pedine her bastığınızda, ses üretmek için bateri modülünü tetikler. Harici ses jaklarını, bir ses arabirimi aracılığıyla bilgisayarınıza bağlanabilen bateri beynine bağlayabilirsiniz. Ses daha sonra bilgisayarınızdaki kayıt yazılımına kaydedilebilir.
  • Bir kulaklık setine ihtiyacım var mı?

  • Dijital davullarınızı duymak için bir kulaklık setine veya bir amplifikatöre ihtiyacınız olacaktır. Bazı çok giriş seviyesi modellerde yerleşik hoparlörler bulunur, ancak bunlar genellikle sadece uygulama içindir.
  • Dijital davul setlerine nasıl güç verilir?

  • Dijital davul setlerinin bir duvar prizine takılması gerekir. Pille çalışan herhangi bir dijital tambur donanımı, küçük modüller ve cihazlar olma eğilimindedir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dijital Davullar

147 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 147 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/400250/411206/411208