İngilizce öğrenmenin ve kelime ezberlemenin en iyi yöntemlerinden bir tanesi olan İngilizce sözlükleri seçerken ve kullanmaya başlamadan önce sözlük konusunda bilinçlenmenin önemi büyük olur. Özellikle sözlük kullanarak İngilizce öğrenmek istiyorsanız her ihtiyaç duyduğunuz anda sözlüğe sarılmak yerine o kelimeyi biraz düşünüp sonrasında teyit etmek için sözlüğe yönelmeniz İngilizce öğrenmenize büyük katkı sağlar. Bu nedenle size uygun bir İngilizce sözlük seçmenin de önemi oldukça büyüktür.

İngilizce Sözlük Nasıl Seçilir?

Seçeceğiniz İngilizce sözlüğün ilk olarak İngilizce-İngilizce mi yoksa İngilizce-Türkçe-İngilizce mi olacağına karar vermelisiniz. Genellikle beginner ve elementary seviyelerinde olan kişiler için İngilizce-Türkçe-İngilizce sözlükler tavsiye edilir. Daha ileri seviyede bir İngilizceye sahip olan kişiler içinse İngilizce-İngilizce sözlükler çok daha faydalı olur. Bunun yanı sıra farklı yayıncılar tarafından hazırlanmış ve yoğun ilgi gören pek çok farklı sözlük bulunur. Bu sözlükler temelde işlev olarak kelimelerin diğer dildeki karşılıklarını sağlarken örnek cümleler ve kelime dizilimleri farklılık gösterebilir. Bu noktada hem okunuş olarak hem de örnekler olarak size daha pratik gelen sözlük tipini tercih edebilirsiniz.

İngilizce Sözlük Nasıl Kullanılır?

İngilizce sözlük her ne kadar konuşmayı ve anlamayı kolaylaştırmak için kullanılsa da İngilizce öğrenirken sözlük kullanmayı da bilmek gerekir. Bir kelimenin İngilizcesini öğrenmek için sözlüğe baktığınızda gördüğünüz ilk kelime aradığınız kelime olmayabilir. Pek çok kelimenin birden fazla anlamı ve karşılığı olabileceği için tam olarak aradığınız kelimeye ulaşmak adına mutlaka örnek cümleleri incelemelisiniz. Bunun yanı sıra eğer yurtdışında iletişim sağlamak için İngilizce sözlük kullanacaksanız sözlüğe sürekli bakmak yerine bilmediğiniz kelimeleri o an için aklınıza gelen diğer kelimelerle anlatmaya çalışmalı ve sonrasında sözlüğe bakıp kelimenin tam olarak karşılığını öğrenmelisiniz. Böylece hem konuşma pratiğiniz hızlanır hem de dili alternatif yöntemlerle öğrenmiş olursunuz. Ayrıca İngilizce sözlükten bir kelimenin anlamına baktıktan sonra o kelimeyi tersten sağlama yöntemiyle yeniden kontrol etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse bir Türkçe kelimenin İngilizce karşılığını bulduktan sonra İngilizce-Türkçe sözlük bölümünden bulduğunuz kelimenin Türkçe karşılığını da yeniden kontrol etmelisiniz. En doğru İngilizce sözlük kullanma yöntemi bu olacaktır.

Sözlük Kullanarak İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz bir kelimeyi sözlükten araştırdıktan sonra o kelimenin eş anlamlılarına ve zıt anlamlılarına da bakmak İngilizce öğrenmeniz konusunda size avantaj sağlar. Sözlükten kelime araştırdıktan sonra o kelimeyi bir daha unutmamak için farklı bir deftere not edebilirsiniz. Bu yöntem yazdığınız şeyleri çok daha kolay hatırlayabileceğiniz için size büyük oranda fayda sağlar. Sözlüğe bakarak sistemsiz bir şekilde kelime ezberlemeye çalışmak doğru bir İngilizce öğrenmeye yöntemi olmayabilir. Bunun yerine İngilizce seviyenize uygun kelimeleri belirleyip o kelimeleri sözlükten ezberleme yoluna gidebilirsiniz. İngilizce elbette yalnızca yazma ve okumadan ibaret değil. Bu nedenle sözlükten merak ettiğiniz ve ezberlemek istediğiniz kelimelere bakarken aynı zamanda okunuşlarını da öğrenmeye çalışmalısınız.

İngilizce Sözlük Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İngilizce sözlüğün hangi amaçla kullanılacağı sözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir konudur. Seviyenizin üzerinde bir İngilizce sözlük, ihtiyaçlarınızı karşılayamamasının yanı sıra dilden soğumanıza da neden olabilir. Bunun yanı sıra İngilizce sözlüğü nerede kullanacağınıza da karar vermeniz gerekir. Günlük hayatta yanınızda taşıyacağınız İngilizce sözlük arıyorsanız küçük boyutlardaki ve içerisinde daha az kelime bulunan sözlüklere yönelebilirsiniz. Buna karşılık öğrenim hayatınızda, iş yaşamınızda ya da akademik kariyerinizde size yardımcı olmasını beklediğiniz bir İngilizce sözlük için ise içerisinde kapsamlı sözcüklerin de olduğu büyük sözlükleri tercih edebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

İngilizce Sözlük

531 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Fono Eğitim Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  2. Engin Yayınevi Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  3. İnkılap Kitabevi Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  4. Collins Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  5. Redhouse Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  6. Beşir Kitabevi Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  7. Nüans Publishing Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  8. Tiydem Yayıncılık Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  9. Dahi Adam Yayıncılık Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  10. Ata Yayıncılık Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  11. Delta Kültür Yayınevi Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  12. Dorlion Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  13. Alfa Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  14. Altın Kitaplar Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  15. HarperCollins Publishers Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  16. YdsPublishing Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  17. Avesta Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  18. Dağarcık Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  19. Ema Kitap Yabancı Dil Sözlük Kitapları
  20. Kılavuz Yayınları Yabancı Dil Sözlük Kitapları
 4. Basım Dili A-Z
 5. Boyut
 6. Yazar A-Z
 7. Fotoğraflı Değerlendirme
 8. Güncel Değerlendirme
 9. Fırsat Ürünleri
 10. Sınıf
 11. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/9916/1515049
Başa dön