Def ve çeşitleri, bir kasnak üzerine PVC plastik veya derinin gerdirilmesi ile üretilen bir ritim aletidir. Birçok çeşidi bulunmakla beraber yöresel ve kültürel miraslarla pek çok farklı çeşidi de bulunur. Farklı kültürler içerisinde def; tef, daf, bendir, erbane ve arbane gibi isimlendirmeler alırken bu isimlendirmelerle birlikte farklı üretim teknikleri ve tınıları da beraberinde getirir. Dünya coğrafyasının, özellikle doğu topraklarının önemli bir bölümünde yaygın olarak bulunan def, tüm dünyaca bilinen ve kullanılan bir ritim çalgı olarak da güncelliğini korur. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olmasıyla birlikte geçmişten bu yana birçok türü kendisini koruyabilmiş ve daha ulaşılabilir bir çalgı hâline gelmiştir. Güncel ayarlama teknikleri de içeren türleri bulunduğu gibi, motifli ve etnik desenler içeren birçok çeşidi de hepsiburada.com'da sizlere sunulur.

Def Çeşitleri Nelerdir ve Birbirinden Hangi Tür Özelliklerle Ayrılırlar?

Def çeşitleri, bulunduğu kültürün müziğinden, coğrafyasından ve alışkanlıklarından etkilenerek üretilir. Örneğin deri deflerde koyun, keçi veya ceylan gibi hayvan derileri kullanıldığı gibi kasnaklarında kullanılan ağaçların çeşitleri ve ağırlıkları da hangi tür çalgı yapmak istediğinize göre çeşitlilik gösterir. Erbane çalış şekli sebebiyle örneğin bendire göre daha hareketli bir çalgı olması sebebiyle kasnağının ince ve hafif bir ağaçtan yapılması gerekir. Ya da bir başka örnekle zilli tefler daha küçük boyutlara sahip olmalarıyla birlikte üzerindeki ziller ile bambaşka bir ritim çalgısına dönüşürler. Çubuk tef, ayak tefi veya yıldız tefi gibi birçok türü de bulunur. Ritim çalgılar yorumlanabilir özellikleri sebebiyle birbirine benzeyen ölçülerde olsalar dahi birçok kültürde farklı tınılar sunabilen zengin bir çeşitliliği doğurur. Ritim çalgılarla ilgilenmeye başlayan amatör insanlardan profesyonellere değin her kesme hitap edecek miktarda def çeşidi bulunur. Profesyoneller için stüdyo tipi defler bulunabildiği gibi oldukça uygun fiyatlara amatörler için de pek çok def çeşidi bulunur. Def çeşitlerinde önemli olan bir diğer nokta da kasnağa gerdirilen ürünün malzemesidir. Deri ve PVC kullanılan bu deflerde hangi tür deri veya PVC malzemenin kullanıldığı çıkacak sesin en belirleyici unsurudur.

Def Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ritim çalgılar içerisinde ayrı bir alanı oluşturan defler de kendi içerisinde çok çeşitlidir. Pek çok müzik türünde çeşitli deflerin bir çoğunun kullanımı uygun olabildiği gibi, sizin icra etmek istediğiniz sanatın da bu noktada belirleyici bir etkisi vardır. Örneğin ritim çalgınızda tok sesler tercih ediyorsanız deri malzemeli defler sizin için uygun olabileceği gibi, hareketli parçalarda kullanmak için zilli erbaneler daha çok tercih edilir. Def seçiminizde hedeflediğiniz kullanım süresi ve ritim çalgı üzerindeki kariyer hedefiniz de belirleyici olur. Profesyonel olarak çalmak istiyorsanız stüdyo tipi defler tercih edebilirsiniz. Özellikle bendirlerde bulunan ayarlanabilirlik özelliği de seçiminizde etkili olabilir. Alyan anahtarı ile çalgınızın tonunu kolaylıkla istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayarlı olmayan bendirlerde ton ayarlaması bir ısı kaynağına temas etmeyecek şekilde, yakınlaştırıp derinin gerilmesini sağlayarak gerçekleştirilir.

Def Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Deri malzemeli defler yüksek sıcaklıkta gerileceği için kullanılmadığı zamanlarda serin ve rutubetsiz ortamlarda bulundurulmalıdır.
 • Kasnağa nüfuz eden fazla gerginlik eğilmelere sebep olabileceği için kullanım sonrasında ayarlı deflerin gerginliğinin alınması gerekir.
 • Deri veya PVC yüzeye sahip defler kesici aletlere karşı oldukça hassas olacakları için dikkatle kullanılmalıdır.
 • Definizi kullanmadığınız ve işinizin bittiği zamanlarda çantasında muhafaza etmeye dikkat etmeniz uzun ömürlü olmasını sağlayabileceği gibi tehlikelere karşı da korunaklılık sağlar.

Def ve çeşitleri ritim çalgılar içerisinde geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Dilediğiniz ebatta ve modelde, dilediğiniz özellikleri sunan bir def bulmak hepsiburada.com ile artık mümkün! Siz de kendinizi ve ruhunuzu ritme kaptırmak ve müziğin zevkine ulaşmak için hemen bir defe sahip olun!


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Def Fiyatları

242 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Kına Atölyesi Defler
  2. Meinl Defler
  3. Ses Müzik Aletleri Defler
  4. Piarro Defler
  5. Dest Defler
  6. Mitello Defler
  7. Lino Defler
  8. Nino Defler
  9. Xenon Defler
  10. Gold Müzik Market Defler
  11. Maxtone Defler
  12. Bade Defler
  13. Manuel Raymond Defler
  14. İmece Defler
  15. Gold Defler
  16. OEM Defler
  17. RHTHYM PERCCUSİON Defler
  18. Sala Defler
  19. İmecemuzik Defler
  20. Balonpark Defler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/400250/10785
Başa dön