Bateri

Bateri, vurmalı çalgılar kategorisinde değerlendirilen, davul ve zillerin eşlik ettiği bir enstrümandır. Eklendiği müziğe bambaşka bir duygu kazandıran bateri, bir müzik aletinden çok daha fazlasıdır. Çünkü bateri çalabilmek müzik kulağının yanı sıra başka yeteneklere de sahip olmayı gerektirir. Teknikleri biliyor olmak, el ve ayak koordinasyonunu sağlayabiliyor olmak ve tüm bunları doğru metronomu yakalayarak yapabiliyor olmak oldukça önemlidir. Bateri ilk ortaya çıktığı 1900’lü yıllardan bu zamana kadar teknolojinin de gelişmesi ile birlikte şekil değiştirerek var olmaya devam etmiştir. Herhangi bir ekleme yapılmamış standart bir bateri seti; snare drum, altolar, bass tom tom, ve cross olmak üzere 5 adet davul içerir. Bunun yanı sıra hi-hat ve ride olarak isimlendirilen 2 adet zil de standart bir bateri setine dahil olan aksamlardır. Mevcuttaki bu parçalara ihtiyaç dahilinde farklı davullar ve ziller eklenebilir.

Günümüz imkanlarıyla mevcut davul ve zillere gelişmiş özelliklere sahip davul ve ziller eklenmesiyle baterilerin pek çok yeni çeşidi ortaya çıkmıştır. Bu komplike enstrümanı çalmak için baget adı verilen sopalar kullanılır. Müzik türüne bağlı olarak bagetin yerini fırça veya tokmak alabilir. Baterilerde çeşitlilik olduğu gibi bagetlerde de çeşitlilik görülür. Yine müziğin türüne bağlı olarak kullanılacak olan bagetin kalınlığı ve uzunluğu da farklılık gösterir. Örneğin, jazz müzik türü için tercih edilen baget ince olmalıdır. Bateriler özelliklerine göre akustik, elektronik gibi çeşitli isimlerle adlandırılır. Bateri çeşitleri arasından seçim yaparken ihtiyacın ve kullanım amacının net olarak belirlenmiş olması önemlidir. Ayrıca bateri çalma konusunda hangi seviyede olduğunuz önem arz eden bir diğer konudur. Kullanım alanınızı ve profesyonellik seviyenizi belirleyerek kendiniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Bateri Modelleri

Bir müzik aleti çalmaya niyetlenen kişinin, o enstrümanla ilgili tüm bilgileri bilmesi ve özümsemesi işini çok daha iyi icra edebilmesi anlamına gelir. Çalınan enstrümanın tüm çeşitlerini biliyor olmak kişiye artı bir özellik olarak geri döner. Aynı durum bateri için de söz konusudur. Elektronik bateri çalan birinin, akustik türüne de hakim olması profesyonel alanda sağlam adımlarla ilerlemesine yardımcı olur. Bateri geçmişten günümüze kapsamı en çok genişletilen enstrümanlardan biri olarak değerlendirilebilir. Ancak temel başlıklar altında incelendiğinde 6 farklı bateri türü karşınıza çıkar. Bunlardan birincisi, kendi içinde de farklı türlere ayrılan ve iki davulun birbirine bağlanması ile oluşturulan bongodur. Genellikle diz yukarısında tutularak el ve parmak vuruşlarıyla çalınan bu alet, metal bir ayağa sabitlenerek de icra edilebilir. İspanyol müziklerinde oldukça sık kullanılan bir enstrümandır.

Bir diğer tür olan konga ise daha silindirik yapıya sahiptir ve teklidir. Bongodan farklılaşan en önemli özelliği bacaklar arasına konularak çalınıyor olmasıdır. Çap olarak derinliğinden daha büyük olan bas davul, mehter takımlarından aşina olduğunuz bir türdür. Silindir şekilli olan bu davulun çalınması için ayrı bir tokmak kullanılır. Yüksek perdeden sesler çıkarmak için oldukça ideal olan bir enstrümandır. Yarı çember şeklindeki timbal, genellikle bakır malzemeler kullanılarak üretilir. Elle de çalınabilmesine rağmen çoğunlukla çift baget yardımıyla tempo tutulur. En ayırt edici özelliği olarak akordu yapılan parçalar arasında yer alması sayılabilir. Bateri elektronik davul, diğer türlere kıyasla çok daha az ses çıkarır ve bu özelliği sayesinde ev içerisinde kullanım için oldukça uygundur. Portatif yapıya sahip olan bu davullar kolaylıkla taşınabildikleri için her alanda kullanılabilirler. Ayrıca kulaklıkla kullanım imkanı olması ayrı bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Henüz yeni başlayanların elektronik bateri türü ile kendilerini daha fazla geliştirmeleri mümkün olabilir. Son bateri modeli olarak kirişli davul küçük bir yapıya sahiptir. Genellikle halk arasında trampet adıyla daha çok bilinir. Marşlarda sıklıkla kullanılan bu enstrümanın kullanım alanı bas davul ile benzerlik gösterir.

Bateri Özellikleri

Bateri özellikleri, üretiminde kullanılan malzemeden içerdiği parça sayısına kadar pek çok faktöre bağlı olarak farklılık gösterir. Hemen hemen müzikle ilgilenen herkes tarafından bilinen klasik bateriler, profesyonel baterilerle kıyaslandığında daha az kapsama sahip olan kolay baterilerdir. Bateri başlangıç seti altında değerlendirilebilen bu bateri, kolay olduğu için her yaştan kişinin kullanımı için idealdir. Profesyonel bateride başarı sağlayabilmek için klasik bateri ile başlangıç yapmak oldukça önemlidir. Akort gerektiren bir model olduğu için öğrenmesi biraz sabır gerektirir. Ancak biraz çaba ile kendinizdeki gelişimi fark edebilirsiniz. Klasik bateriler hafif oldukları için evinizin herhangi bir odasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sahne performanslarına akustik baterilerin kullanımı tercih edilir. Oldukça yüksek ses çıkaran bu baterilerin sesini dinleyiciye ulaştırmak için herhangi bir elektronik devreye ihtiyaç duyulmaz.

Akustik bateriler, ekstra davul ve zil setleri eklenerek kişiselleştirilebilen setlerdir. Dijital bateri olarak da bilinen elektrikli bateri ise içerisinde elektronik parçalar barındıran bateri modelidir. Sesin dışarı iletilmesi hoparlör ya da bir amfi yardımı ile gerçekleştirilir. Kulaklık kullanım imkanı sunan bu bateri ile sessiz bir çalışma alanı yaratmak mümkündür. Elektronik bateri seti, plastik ve metal malzemelerin birlikte kullanımı ile tasarlanan aletlerdir. Yüzeyinde ses oluşturmayı sağlayan plastik pedler yer alır. Ayrıca ihtiyaca göre set içerisinde USB çıkışı, pedal girişi ve kulaklık girişi gibi ek avantajlar kullanıcıya sunulur. Bir baterinden tam olarak ne beklediğinizi belirledikten sonra en uygun seçimi yapmak mümkün olur. Tüm bunların dışında, bateriye ilgili olan çocuklara sahip bir ebeveyn iseniz küçük, mini bateri modellerinden birini seçerek çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bateri Fiyatları

Bateri fiyatları, baterinin özelliklerine ve kapsamına göre farklılık gösterir. Fiyat performansı üzerinde etkili olan bir diğer faktör de enstrümanın yapımında kullanılan malzemedir. Farklı ağaç türleri kullanılarak üretilen bateriler, ağaçların özelliklerine göre farklı fiyatlarla kullanıcıya sunulur. Hatta baterilerin ses çıkarmasında kullanılan baget üretiminde kullanılan malzemeler dahi fiyat üzerinde belirleyici bir etken olarak karşınıza çıkar. Profesyonel baterilerle, yeni başlangıç aşaması için hazırlanan baterilerde aynı ağaç türü kullanılmaz. Dolayısı ile profesyonel bateri fiyatları bir miktar farklılık gösterir. Yüksek teknolojiler kullanılarak üretilen elektronik bateri fiyatları akustik bir bateri ile kıyaslandığında daha maliyetli olabilir, ancak elektronik baterilerin sunduğu performans da maliyetle paralel olarak maksimum seviyeye ulaşır. Ek donanım avantajları sunması, çok daha profesyonel kullanım imkanı sunması ve yüksek performans sağlaması gibi özellikleri bu aletin fiyat farkında etken olabilecek unsurlardır.

Bateri seti fiyatları ped sayıları, üretim malzemeleri ya da ses kontrol sistemleri gibi özelliklere bağlı olarak kendi içerisinde çeşitlilik gösterir. Bir sistemde dahili hoparlör var ise hoparlör olmayan göre daha yüksek maliyetli olabilir. Ayrıca kurulum gerektirmeyen kutu şeklindeki bateriler de özelliklerinden dolayı yüksek maliyetli sunulabilir. Başlangıç aşaması için tercih edilebilecek olan küçük bateri fiyatları çok daha ekonomik avantajlarla kullanıcının tercihine sunulur. Çeşitliliğin çok olduğu ve özellik kapsamının genişlediği her alanda fiyat farklılıklarının olması da kaçınılmazdır. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra geniş ürün seçeneği arasından beklentinizi karşılayacak ve en uygun fiyat avantajıyla sahip olabileceğiniz enstrümana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bateri Fiyatları

474 ürün listeleniyor
Kitap Film Müzik
Kitap Film Müzik
Müzik & Müzik Aletleri
Müzik & Müzik Aletleri
Vurmalı Çalgılar
Vurmalı Çalgılar
Bateri
Bateri
Akustik Davullar
Akustik Davullar
Dijital Davullar
Dijital Davullar
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 474 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/400250/411206