Bateri

Bateri adıyla bilinen ve vurmalı sazlar ekibine ait bir müzik aleti davullar, birden fazla ritim aletinin bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkmış enstrümanlar. Bir müzik grubunun temel taşı olan ve eserlerin gidişatını belirleyen bateri, beynin sağ ve sol bölümünü aktif şekilde kullanmayı gerektiriyor. Aynı zamanda çalan kişinin el ve ayak hakimiyetinin de artmasına katkıda bulunuyor. Bir bateri satın almadan önce bateri çeşitleri, seçerken dikkat edilmesi gerekenler ve kullanılacak yardımcı aparatlar konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. 

Farklı Yapı ve Kullanım Özelliklerine Sahip Bateri Çeşitleri

Bateri çalmak isteyen bir kişinin farklı türleri denemeyecek olsa bile ileride hakimiyet ve beceri alanını genişletebilmek adına diğer bateri çeşitlerini de mutlaka bilmesi gerekiyor. Geçmişten günümüze kadar olan sürede kullanılmış olan pek çok bateri çeşidi bulunsa da genel olarak bateri çeşitleri altı türde incelenebiliyor. Kökeni Küba’ya kadar dayanan bongo bunlardan bir tanesi. Genellikle ikili şekilde kullanılıyor ve bir kovaya benziyor. Diz yukarısındayken eller ve parmaklarla vuruş yapılarak icra edilen bongoya İspanyol melodilerinde oldukça sık rastlayabilirsiniz. Kökeni Afrika’ya kadar uzanan konga ise bongodan biraz daha uzun bir yapıya sahip. Şekli de kovadan çok silindire benziyor. El ve parmaklarla icra edilen konga bacakların arasına yerleştirilerek çalınıyor. 

Şekil itibariyle konga gibi silindire benzeyen bas davul kongadan daha kısa ama daha geniştir. Tahta veya metal kullanılarak üretilen ve ses çıkarmak için metal çubuk gibi bir yardımcı aparata ihtiyaç duyulan bas davul ile pes sesler ve volümü yüksek sesler çıkarmak mümkün. Ağırlıklı olarak bando, mehter takımı, senfoni ya da filarmoni orkestralarında kullanılıyor. Yarı çember biçimindeki timbal ise daha çok bakır malzemeler kullanılarak yapılıyor. Üst bölgesinde davul derisi kullanılan timbalin oturma yeri de bulunuyor. İcra edilirken bir çift baget kullanılması gereken timbal akordu yapılabilen bateri parçaları arasında.

Adı trampet olarak da geçen kirişli davut küçük yapısı ile silindire benziyor. Temelleri Eski Mısır’a kadar dayanan bu davulun kullanım alanı bas davul ile hemen hemen aynı. Marş ya da sert ritimli eserlerde kirişli davulu kullanabilirsiniz. Son olarak ev kullanımı için oldukça uygun olan elektronik davul diğer akustik davullara göre dışarıya çok az ses verdiği ve kulaklıkla da çalınabildiği için tercih ediliyor. Hafifliği ve kolay katlanabilir yapısıyla her yere kolayca taşınabilen elektronik davullar, kişiye düzenli pratik yapma imkanı da tanıyor. 

Bateri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada çok farklı çeşitlerde ve kullanım alanlarında bateriler bulunduğu için bateri seçimi yaparken çeşide kadar verdikten sonra ürünle ilgili teknik detaylar konusunda da tercihler yapmak gerekiyor. Öncelikli olarak akustik bateri mi dijital bateri mi satın alacağınıza karar vermelisiniz. Bu noktada kullanım alışkanlıklarınız ve profesyonellik seviyeniz belirleyici bir kriter oluyor. Elektronik davul seçerken hissiyat ve ses bakımından beklentilerinizi karşılayacak padlere yönelmelisiniz. Eğer aradığınız his, akustik davula en yakın olansa kauçuk ya da silikon hava kabarcıklı padler arasından seçim yapabilirsiniz. Baterinin yapılmış olduğu ağacın çeşidi de bateri alırken önemli bir unsur oluyor. Her ağaç farklı bir tona sahip olduğu ve müzisyenin bateri çalışını dahi değiştirebileceği için çalacağınız müzik tarzına ve davul boyutuna göre ağaç seçimi yapabilirsiniz. Kaliteleri sebebiyle özellikle başlangıç seviyesinde akçaağaç ve huş ağaçlarından yapılan bateriler sıkça tercih ediliyor. Bateride kullanılan metal parçaların sağlamlığı da oldukça önemli. İçleri dolu ve kaliteli metal parçalardan üretilmiş olan bateriler hem uzun yıllar dayanıklılığını koruyor hem de kaliteli bir ses ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Bateride Baget Seçimi

Tahtadan ya da metalden yapılan ve bateri çalabilmeyi sağlayan çubuklara baget adı veriliyor. Ölçü olarak çok farklı çeşitleri bulunan bagetlerin, başlangıç seviyesi için önerilen ölçüleri genellikle 5A ve 5B oluyor. Bagetler ağırlıklarına ve uzunluklarına göre değişkenlik gösteriyor. Bu durum da elbette çalma stilinizi büyük oranda etkiliyor. Örneğin 7A bagetler; 2A, 3A, 5A ve 5B bagetlere göre daha kısa, hafif ve ince oluyor. Bunların yanı sıra bagetlerin uçları da değişkenlik gösteriyor ve genellikle bagetler arasında naylon, top, yumurta, bidon, büyük küresel ve küçük küresel uç çeşitleri bulunuyor. Baget seçiminde çalacağınız müzik türü oldukça etkili. Rock ve metal müzik için ağır ve kalın bagetler, pop ve R&B müzik için orta kalınlıkta ve orta ağırlıkta bagetler, Jazz ve Blues müzik için hafif ve ince bagetler tercih ediliyor. 

Başarılı bir şekilde bateri çalmak ve düzenli pratik yapmak istiyorsanız bateri kategorisini inceleyebilir; dilediğiniz bateri ürününü ve yardımcı aparatlarını kolayca satın alabilirsiniz. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bateri Fiyatları

162 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Yamaha Bateriler
  2. Ludwig Bateriler
  3. Gretsch Bateriler
  4. Extreme Bateriler
  5. RHTHYM PERCCUSİON Bateriler
  6. Carlsbro Bateriler
  7. Xenon Bateriler
  8. MP Müzik Bateriler
  9. Stagg Bateriler
  10. Alesis Bateriler
  11. Medeli Bateriler
  12. Promark Bateriler
  13. Wisemann Bateriler
  14. Aquadrum Bateriler
  15. Behringer Bateriler
  16. Dixon Bateriler
  17. Ahead Bateriler
  18. Daddario Bateriler
  19. Ddrum Bateriler
  20. Gibson Bateriler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483641/400250/411206
Başa dön