Temel Yeterlilik Testi

Yorumlama, okuduğunu anlama, mantık yürütebilme, bilgiler arası ilişki kurabilme ve zaman kontrolü gibi yeteneklerin ön plana çıktığı temel yeterlilik sınavında başarılı olmak önemlidir. Bu konuda pek çok kitap markasının çıkardığı testler ve denemeler ile kullanıcıyı üniversiteye hazırlamak ve uygun yetkinliğe getirmek amaçlanır. Temel yeterlilik sınavı, üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağıdır. Lise diplomasına sahip her birey bu sınava girme hakkına sahiptir. Sınavın içeriği güncel müfredata bağlı olarak dokuzuncu ve onuncu sınıf konularından oluşur. Bu sınıflar öğrencilerin farklı alanlara yönelmeden önce ortak aldığı derslerden meydana gelir. Temel yeterlilik testi, üniversite sınavında sizi bir adım öne taşır. Söz konusu testler, sınav gününe kadar geçen sürede farklı derslerden yeterli miktarda pratik yapmanıza yardımcı olur. Öğrenciler, yaptıkları her pratikte öğrenmeye çalıştıkları bilgileri daha da kalıcı bir şekilde hafızalarına yerleştirirler. Bu süreçte testleri kalem ile kontrol ederek yanlışlar işaretlenebilir. Böylelikle doğru çözüm, zihine daha iyi yerleşir. TYT temel yeterlilik testi, derslere göre birbirinden ayrılır. Bu dersler; matematik, geometri, Türkçe, biyoloji, fizik, kimya ve felsefeden oluşur. Sorular, üniversite sınavlarında daha önceden çıkmış olan sorular ve güncel müfredat göz önünde bulundurularak hazırlanır. 1. oturum temel yeterlilik testi yayınları, yorum yeteneğinizi artırarak sizi en iyi biçimde sınava hazırlamaya çalışır. İçinde bulundurduğu kaliteli sorular ile bakış açınızı değiştirerek sınav esnasında soruları kolay bir şekilde çözmenize yardım eder. Temel yeterlilik testleri, her ders için ayrı ayrı satın alınabileceği gibi tüm dersleri içeren setler halinde de temin edilebilir.

Temel Yeterlilik Testi Özellikleri

YKS temel yeterlilik testi, onuncu ve dokuzuncu sınıf konularını içinde barındırır. Bu sınıfların gördüğü dersler; matematik, geometri, biyoloji, kimya, fizik ve türkçe dersleridir. Dokuzuncu ve onuncu sınıf seviyesi müfredatı, alanlara ayrılmadan önce tüm lise öğrencilerinin ortak aldığı derslerden oluşur. ÖSYM tarafından daha önce yapılmış olan sınavların çıkmış soruları ve o döneme ait güncel ders müfredatı baz alınarak yayınevlerinin akademisyen ekipleri tarafından sorular özenle hazırlanır ve kitap şeklinde öğrencilere sunulur. Temel yeterlilik testi TYT olarak kısaltılır. TYT testleri, ders olarak birbirinden ayrılır. Dersler arasında öncelik verilen noktalar farklılık gösterir. Örneğin, Türkçe dersine ait paragraf sorularında kullanıcının okuduğunu anlama ve bilgiler arası ilişki kurma yeteneğine odaklanılır. Matematik dersinin birçok konusunda ise öğrencilerin işlem yapabilme ve mantık yürütebilme yeteneklerine dikkat edilir. Kişiler, bu temel yeterlilik testlerini her bir ders için ayrı ayrı satın alabileceği gibi tüm dersleri içeren setler halinde de bulabilirler. İçinde kalıcı hafızayı destekleyen görsel materyaller de bulunan bu testler sayesinde öğrenciler bilgilerine bilgi katar. Aynı zamanda bütün derslerin bir arada alınması, maliyeti düşürmesi sayesinde kullanıcı açısından maddi avantaj sağlar. Matematik temel yeterlilik testi, öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen seçenekler arasındadır. Bunun nedenlerinden biri, matematik dersinin bütün alanlarda ortak olarak yer almasıdır. Bu ürünlerin sayfa sayıları, içeriklere ve yayınevlerine göre değişkenlik gösterir. Genellikle sorular sayfaya öğrencilerin rahatlıkla işlem yapıp yazı yazabileceği şekilde dağıtılır. Sorularda bolca görsel materyal kullanılmasının yanında anlatım dili olarak da ÖSYM sınavına yakın bir üslup tercih edilir.

Temel Yeterlilik Testinin Sunduğu Avantajlar

Çoğu yayınevi; hazırladığı içerikleri, ÖSYM temel yeterlilik testi sorularını baz alarak oluşturur. Bu sayede sınava girmeden önce öğrencilere kolaylık sağlaması amacıyla pratik yapma imkânı sunar. Öğrenci sınav öncesinde ne kadar çok pratik yaparsa bilgiler o kadar kalıcı olarak hafızaya aktarılır. Aynı zamanda sorular hazırlanırken ÖSYM’nin paylaştığı kazanımlar ve müfredatlar da dikkate alınır. Böylece öğrencinin hiçbir detayı kaçırmadan sınava girmesi hedeflenir. Temel yeterlilik testleri hazırlanırken bu noktalar haricinde kullanıcıların seviyeleri, talep ve yorumları da dikkate alınır. Test kitapları genellikle soru içerikleri farklı seviyelere ayrılarak oluşturulur. Böylelikle kullanıcının her adımda kendini daha da geliştirmesi amaçlanır. Örneğin, matematik denklemler konusunda önce basit tek bilinmeyenli sorular gelir. Sonrasında daha karışık ve çok bilinmeyenli denklemler işe karışır. Basit denklemlerde mantığı ve kısa yolları öğrenen kullanıcı, zor olan soruları daha pratik ve hızlı şekilde çözer. Temel yeterlilik testi deneme kitapları, üniversite sınavına girecek kişilerin heyecanını yenmelerine imkân tanır. Bu deneme setleri, kullanıcıya zaman kontrolü konusunda da kendini geliştirme şansı sunar. Paket içerisinde farklı yayınevlerinin bulunduğu karışık şekilde hazırlanmış deneme setleri de yer alır. Bu şekilde kullanıcılar tek bir maliyetle birden çok soru çeşidini deneyimlemiş olur. Bunun yanında İngilizce temel yeterlilik testi de öğrencilerin hangi kurda olduğunu öğrenmelerine olanak tanır. Aynı zamanda TYT sınavı sonrası yabancı dil sınavına girecek öğrenci adaylarına da pratik yapma imkânı oluşur.

Temel Yeterlilik Testi Fiyatları

Temel Yeterlilik Testi fiyatları, dersin türüne ve kitabın markasına göre değişir. Bu fiyatlandırmaya, ürünlerin kalitesi de doğrudan etki eder. TYT alan yeterlilik testi fiyatlarını belirleyen diğer bir özellik de ÖSYM sınavına benzeyen soruları içerisinde bulundurup bulundurmama oranıdır. Öğrenciler daha çok bu tarz temel yeterlilik testlerini tercih eder ve fayda görerek kullanır. Sınava yakın olan bu sorular, kazanımlara ve geçmiş sınavlara bakılarak hazırlanır. Soruların ele alınış biçimleri, müfredatla uyumludur. Deneme setlerinde içerisinde yer alan içerik sayısı da ürünün fiyatını etkiler. Tüm bu sebeplerin fiyatı değiştirme nedeni, aynı zamanda maliyeti de etkilemesidir. Ürüne ait maliyet değiştikçe ürünün fiyatı da farklı şekillerde oluşur. Temel Yeterlilik Testi en ucuz fiyatlarla indirim ve kampanya zamanlarında karşınıza çıkabilir. Bu indirimleri takip ederek Hepsiburada üzerinden kaliteli içeriklere sahip testleri, güvenle satın alabilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi Ne İşe Yarar?

Temel Yeterlilik Testi satın almak, öğrencilerin üniversite sınavına girmeden önce sınav pratiği yapmalarını sağlar. İçinde barındırdığı sorular ile öğrenci adaylarının okuduğunu anlama, pratik ve hızlı olma, yorumlama gibi yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunur. Aynı zamanda kullanıcılar deneme setleri satın alarak sınav öncesi prova da yapmış olur. Kullanıcı ne kadar çok temel yeterlilik testi çözerse öğrendiği bilgiler o kadar hızlı bir şekilde kalıcı hafızaya aktarılır.

Temel Yeterlilik Testi Tasarımları Nasıldır?

Temel yeterlilik testlerinin tasarımları ve içerikleri yayınevinden yayınevine göre değişir. Temel yeterlilik test kitapları farklı sayfa sayılarıyla tasarlanır. Deneme tarzındaki yeterlilik testleri ise ÖSYM sınavı tarzına ve güncel müfredata uygun olup ortalama 30- 40 sayfa olarak sunulur. Bu deneme testlerinde YKS sınavına benzer yazı büyüklüğü ve soru/sayfa özelliği kullanılır. Soruların altında genellikle çözüme yetecek kadar boşluk yer alır.

Temel Yeterlilik Testi Nerelerde Kullanılabilir?

Deneme olarak satılan testleri evde kendiniz uygulayabileceğiniz gibi okullarda da öğrencilere aylık olarak sunabilirsiniz. Sınava girmeden önce seviyenizi ölçmenizi ve eksik olduğunuz konuları bulmanızı sağlayacak bu denemeler, ülke çapında da yapılır. Ülke çapında olanlar genellikle okul ve dershanelerde yapılır. Öğrenci bu temel yeterlilik testleri sayesinde mevcut seviyesini fark ederek ilerleyen süreçte uygun ders çalışma programlarını bireysel olarak uygulayabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Temel Yeterlilik Testi

7610 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Değerlendirme Puanı
Toplam 64 / 7610 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?