Temel yeterlilik testi olarak bilinen TYT, üniversite giriş sınavının ilk adımıdır. Üniversite eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerin girmesi gereken sınavda Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri olmak üzere 4 bölüm bulunur. Sınavda başarılı olmak için hazırlık sürecinde doğru kitapları kullanmak son derece önemlidir.

TYT’de Hangi Dersten Kaç Soru Çıkar?

Türkçe ve matematikten 40, sosyal bilimler ile fen bilimleri derslerinden 20’şer soru sorulan TYT’de toplam 120 soru sorulur ve soruları 135 dakikada çözerek optik forma işaretlemeniz beklenir. TYT’de çıkan sorulardan sözel, eşit ağırlık ya da sayısal öğrencisi olması fark etmeksizin tüm adaylar sorumludur. Geometri soruları, matematik sorularının içerisinde yer alır. Geometri, fizik, kimya, biyoloji, tarih ve coğrafya sorularının dağılımı tam olarak belli değildir ve seneden seneye değişiklik gösterir.

TYT’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapılmalıdır?

TYT puanı ile yalnızca 2 yıllık bölümler öğrenci alımı yapar. 2 yıllık bölümleri tercih etmek için en az 150 puan alınması gerekir. Her katsayısı farklıdır ve bu nedenle baraj puanını geçmek için yapılması gereken net sayısını tam olarak söylemek mümkün olmasa da her dersten 4-5 net yapıldığında baraj puanı geçilir.

TYT Konuları Nelerdir?

TYT konuları, 9. sınıf müfredatında yer alan üniteleri kapsar. Derslere dair temel bilgilerden oluşur ve sorulan sorular da daha çok yoruma dayalıdır. ÖSYM, öğrencilerin TYT’de tüm 9. sınıf konularından sorumlu olduğunu söylese de sorular genellikle belli konulardan çıkar.

TYT İçin Hangi Konu Anlatımlı Kitaplar Kullanılır?

TYT için konu anlatımlı kitap seçiminde öğrencinin seviyesini ve öğrenme tarzını göz önünde bulundurmak gerekir. TYT’de daha çok temel bilgiler çıktığından dolayı detaylı konu anlatımları olan kaynakları tercih etmek yerine konu özetlerine yönelmek zaman kazancı sağlar. Konu anlatımlı kitapların görsel destekli olması, tablo ve şemalarla konunun sadeleştirilmesi öğrencinin öğrenmesini kolaylaştırır. Tarih ve coğrafya konu anlatımlı kitaplarda harita üzerinden anlatımlar yer alması, konunun daha iyi kavranmasını sağlar.

TYT İçin Hangi Soru Bankaları Kullanılır?

TYT netlerini arttırmak için konuyu öğrenmek ardından bol bol soru çözmek gerekir. Çözeceğiniz soruların TYT soru tarzlarına uyumlu olması önemlidir. Soru bankalarının öğrencinin seviyesine uygun olması çalışma verimini artırır. Her ne kadar TYT’de öğrenciler tüm sorulardan sorumlu olsa da sözel öğrencilerinin sayısal temelinin, sayısal öğrencilerinin ise sözel temelinin daha zayıf olduğu göz önünde bulundurularak bu derslerde başlangıç seviyesi kaynakları tercih etmekte fayda vardır.

TYT Türkçe soru bankası seçiminde uzun metinli soruları bulunan kaynakları tercih edebilirsiniz. Ayrıca ekstra olarak paragraf soru bankası çözmek netlerinizi arttırmanıza yardımcı olur. Matematik ve fen bilimleri soru bankalarında kolaydan zora ilerleyen sorular olursa öğrenci sıkılmadan ilerler. Sosyal bilimler için soru bankası seçerken soruların yoruma dayalı olmasına dikkat edebilirsiniz. TYT sosyal bilimlerde direk bilgi sorusu çıkmaz, temel bilgiler verilir ve bilgi yorumlamanız istenir.

TYT İçin Hangi Denemeler Çözülür?

TYT denemeleri, öğrencilerin konuları tekrar etmeleri ve sınav psikolojisine hazırlanmaları açısından son derece önemlidir. TYT denemesi alırken netlerinizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Alacağınız deneme setlerinin kolaydan zora doğru ilerlemesi motivasyon açısından faydalı olur. Genel TYT denemelerinin yanı sıra her ders için ayrı bölüm denemeleri de çözebilirsiniz. Özellikle konuları tamamladıktan sonra soru bankası çözmek yerine deneme çözmek daha verimli olur. Geçmiş yılların TYT sorularından oluşan denemeler, sınav tarzına yakın soruları görmenizi sağlar. Ayrıca TYT denemelerinin çözümlü olması, çözemediğiniz soruların çözüm yollarını öğrenmenizi ve kendinizi geliştirmenizi sağlar.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Temel Yeterlilik Testi

Toplam 24 / 4416 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213021/80298195/80298196