Solo müzik aleti olmasının yanı sıra orkestranın vazgeçilmez çalgılarından biri olan çello, diğer adıyla viyolonsel, son derece eşsiz ve etkileyici bir sese sahiptir. Geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanan çello, Andrea Amati tarafından geliştirilir. 19. yüzyıl başlarına kadar, orkestra içinde bas tonları doldurmaya yarayan klasik bir yaylı çalgı niteliği taşır. Sergei Prokofiev ve Antonin Dvorak gibi ünlü sanatçıların solo ve konçerto eserlerinde baş rol oynayan çello, zaman içinde klasik müziğin vazgeçilmez enstrümanları arasına girer. 20. yüzyılın ikinci yarısında, müzik endüstrisinin çeşitlilik kazanması ile beraber; rock, pop, jazz, neo-klasik ve popüler müzik dalları içinde de farklı gruplar tarafından kullanılır.

Çello Fiyatları

Çello üretimi için, karbon fiber ya da alüminyum gibi materyaller kullanılabilmesine rağmen, daha çok ahşap malzemeler tercih edilir. Geleneksel viyolonsellerin yanları ve boyun kısmı, genellikle akçaağaç ahşabı kullanılarak, üst bölümü de dayanıklı ve akustik dağılımı yüksek olan ladin ağacı ile hazırlanır. Kavak, gül ya da söğüt gibi diğer ağaçlar ise sırt kısmı ve yan taraflar için kullanılabilir. Ürünün kalitesine göre çello kaplamaları lamine ahşap parçalar ile de tamamlanabilir. Makine üretimi ve seri üretim bandından geçen modeller, genellikle giriş seviyesi ürünler arasında yer alır. Her parçası tek tek birleştirilen ve geleneksel el işçiliği ile imal edilen çello çeşitlerinin fiyatı seri üretim viyolonsel modellerinden farklılık gösterir.

Çello fiyatları; ürünün markası, modeli, ölçüleri, el işçiliği, malzeme kalitesi ve üretim sürecine bağlı olarak değişiklik arz eder. Çellonun üst kısmı yan parçaları ve sırt bölümünün birbiri ile uyum göstermesi de büyük önem taşır. Viyolonsel, gergin ahşap malzemelerden imal edilen bir çalgı olmasından dolayı, birleşim noktalarının ve geniş yüzeylerin dayanıklı olmasına özen gösterilir. Ahşap üzerine eklenen işlemeler, motifler ve süslemeler, hem dekoratif amaçlı olarak hem de ahşap birleşim yüzeylerinin sağlamlığını artırmak için kullanılır. Ahşap malzemelerin kalitesi gibi, çellonun dengede durmasını sağlayan metal pin çubuğu, tellerin altına yerleştirilen köprü parçası, kaydırma alanı, akort dübel parçası (peg) gibi ekipmanların da çellonun genel bütünlüğü ile uyum göstermesine dikkat edilir.

Çello Modelleri

Tasarım ve görünüm olarak kemanı andıran çellonun ebatları, kemandan çok daha büyüktür. Yüksekliği ve zemin kısmında yer alan pin çubuğu nedeniyle oturarak çalınır. Ayrıca, kıvrımlı yapısı sebebiyle Kadın vücuduna da benzetilir. Dört oktavdan yüksek ses genişliğine sahip olan viyolonselin üzerinde birbirine eşit uzaklıkta konumlandırılmış dört adet tel bulunur. Müzisyen, yay ile çalınan çellonun tellerine çeşitli dokunuşlar yaparak kulağa hoş gelen melodiler ortaya çıkarır. Geleneksel telli çalgılardan farklı olarak, viyolonsel üst bölümünde delik yer almaz. Merkeze konumlandırılan delik yerine, birbirine simetri oluşturan iki adet dikey boşluk bulunur. Ses, italik “f” şekline sahip olan boşluklardan dışarıya ulaşır.

Geleneksel yapıya ve klasik dizayna sahip olan viyolonsel çeşitlerinin yanı sıra farklı tasarım çizgileri ile öne çıkan çello modelleri de mevcuttur. Ayrıca, rock ve global müziğin yaygınlaşması ile beraber geleneksel modellere alternatif sunan metal iskeletli çellolar da vardır. Karbon fiber ve alüminyum gibi metallerden imal edilen çellolar, oldukça sıra dışı şekillere sahip olabilir. Çoğunlukla ağaç parçalarından hazırlanan çello çeşitlerinin tasarımı birbirine büyük oranda benzerlik gösterir. Ahşap renklerden farklı olarak yeşil, siyah, gri, beyaz ve mor gibi farklı renk seçenekleri ile sunulan modeller de yer alır. Ağaç sap ve gövde kısımlarına eklenen özel motif, desen, resim ve logolar da çelloya özgün bir görünüm kazandırır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çello Fiyatları

Konumseçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483641/411237/411242