Ukulele

Boyutu ve de farklı görünümü ile dikkat çeken ukulele uzun yıllardır kullanılan enstrümanlar arasında yer alıyor. Telli çalgılar sınıfında yer alan ukulele, gitara olan benzerliği ile de öne çıkıyor. Küçük ya da minik gitar gibi farklı şekillerde de adlandırılabiliyor. Ukulele nedir sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Sekiz gövde olarak nitelendirilebilecek ukulele, gitar formuna sahip bir çalgı. Gitara oldukça benzese de akorları ve sesi nedeni ile farklılaşılıyor. Ukulele üzerinde 4 adet tel bulunuyor. Genel olarak plastik yapıya sahip tellerin tamamı ise aynı kalınlığa sahip. Ancak ukulele çeşitleri arasında tel yapılarına göre tını farklılıkları da oluşabiliyor. Çeşitlerine göre farklı müzik türlerinde kullanılabilen bir çalgı. Hobi amacı ile yani amatör olarak kullanılabildiği gibi profesyonel sanatçılar tarafından da kullanılıyor. Ukulele çeşitleri özellikleri ve kullanımları arasında da ilişki bulunuyor. 

Ukulele Çeşitleri Özellikleri 

Ukulele çeşitleri hakkında bilgiler farklı özelliklere sahip birden fazla ukulele çeşidinin olduğunu gösteriyor. Çeşitler, ukulele yapımında kullanılan malzeme, boyut, tel kalınlığı, ses aralığı ve tasarım gibi konulara göre ayrılıyor. Bu özelliklerin ve çeşitlerin bilinmesi de doğru tercihlerin yapılabilmesini sağlıyor. Çeşitler sahip oldukları özelliklere göre de farklı şekilde adlandırılıyor ve satışa sunuluyor. Ukulele çeşitleri ve farkları ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Soprano Ukulele 

Ukulele çeşitleri hangileridir denildiği zaman ilk olarak karşılaşılan ukulelelerden biri soprano ukulele. Bu ukulele, çeşitleri arasında en küçük boyuta sahip. Boyutu ise 21 inç ya da 51 cm olarak belirtilebiliyor. Müzisyenler arasında yaygın olarak kullanılan ukulele çeşitleri arasında gösteriliyor. Yüksek ve ince sesi ile öne çıkıyor. 12 ile 15 arasında ses perdesi sahip bir telli çalgı.  Soprano ukulele, küçük boyutu ile küçük yaştaki çocuklar tarafından ya da küçük ellere sahip kişiler tarafından rahatlıkla kullanılıyor. Bu yönü ile de özgün bir hobi edinmek isteyen kişiler tarafından tercih edilebiliyor. Özellikle okul çağındaki çocuklar için tavsiye edilen bir ukulele çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.

  • Concert Ukulele 

Concert ukulele çeşitleri ise soprano ukulelelerden biraz daha büyük bir boyuta sahip. Boyutları 58 cm oluyor. 23 inç olarak da boyutu belirtilebiliyor.  Bunun dışında yine soprano ukuleleler ile kıyaslandığı zaman daha dolgun bir ses veriyor. 15 ile 20 arasında ses perdesine sahip oluyor. Daha yüksek tondan ses verebiliyor. Ses perdeleri arasında daha çok alan bulunduruyor. Bunlara ek olarak nota aralığı da değişebiliyor. 

  • Tenor Ukulele 

Tenor ukulele, soprano ve concert ukulele ile karşılaştırıldığı zaman daha büyük bir boyut sunuyor. 26 inç ukulele boyutu 66 cm ile karşılanıyor. Gitaristler tarafından kolay bir şekilde kullanılabilecek bir çeşit olarak gösteriliyor. Profesyonel müzisyenler tarafından kullanılan çeşitler arasında yer alıyor. 15 veya daha üst ses perdeleri ile yüksek ses verebiliyor. Birden fazla farklı akor denemek isteyenler için de uygun bir ukulele oluyor. Zor akor denemelerine de imkan veriyor. Dolgun ses verme özelliği ile de concert ukulele ile oldukça benziyor. 

  • Bariton Ukulele 

Bariton ukulele, ukulele çeşitleri arasında en büyük boyuta sahip. Ukulele çeşitleri büyükten küçüğe sıralandığı zaman en başta yer alıyor.   Boyutu ise 30 inç. Bu da 76 cm olarak kullanıcıların karşına çıkabiliyor. Bu boyut ise soprano ukulele boyutu ile karşılaştırıldığı zaman oldukça büyük bir boyut. Büyük telli çalgı kullanmak isteyenler için de bir seçenek oluşturuyor. Bariton ukulele, büyük boyutu ile gitaristler tarafında tercih edilebiliyor. Bu farklılıkların yanı sıra diğer ukulele çeşitlerine göre daha derin bir sese sahip. Bunun dışında yani derin seslerin yanı sıra sıcak ses tonlarına da imkan veriyor.  Ancak tüm bu özellikleri klasik ukulele çeşitleri modelleri arasında farklı olmasını, ayrılmasını sağlıyor. 

Malzemelerine Göre Ukulele Çeşitleri 

Ukulele çeşitleri malzemeleri, modellere göre değişebiliyor. Tüm çeşitler ahşap kullanılarak tasarlanıyor. Ukulele yapımında birden fazla ağaç türü kullanılabiliyor. Genellikle koa ağacı ya da maun ağacı türleri kullanılıyor. İlk olarak koa ağacından yapılan ukulele günümüzde farklı ağaç türlerinden de yapılabiliyor. Ladin ağaçlarından yapılan birden fazla çeşit bulunabiliyor. Bunun dışında ıhlamur ağaçlarının da kullanıldığı ukulele çeşitlerine kolaylıklar ulaşılabiliyor. Ukulelelerin alt ve üst tabakasının farklı ahşaplardan oluşması da karşılaşılabilecek bir durum. Bu özellikler de seçimlerinde dikkat konular arasında yer alıyor. Ukulele yapımında kullanılan ağaç türleri ses kalitesi üzerinde etkili olabiliyor. 

Tasarımlarına Göre Ukulele Çeşitleri 

Ukulele çeşitleri örnekleri genellikle ahşap tasarımlara sahip oluyor. Ancak oldukça farklı tasarımlara sahip ve dikkat çekici ukulele modellerine de ulaşılabiliyor. Mor, pembe, mavi ve yeşil ukulele gibi birden fazla seçenek sunuluyor. Özellikle çocuklar tarafından kullanılabilecek olan soprano ukuleleler renkli tasarımlara sahip oluyor. Ukulele çeşitleri büyük boyutlara sahip modellerin renkleri ise genellikle ahşap oluyor. Fakat ukulele çeşidinin yapımında kullanılan malzemeye göre ahşap tonlarında farklılıklar görülebiliyor. 

Ukulele Çeşitleri Arasında Seçim Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ukulele çeşitlerinin birden fazla olması kullanıcılara birden fazla seçenek sunuyor. Bu seçeneklerin arasında seçim yaparken ya da satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerde doğru ürüne ulaşmayı sağlıyor. Öncelikle ukulelenin hangi amaçla ya da kimin tarafından kullanılacağı seçimlerde önemli oluyor. Okul çağında çocuklar için küçük boyuta sahip soprano ukulele tercih edilirken müzisyenler tenor ve bariton ukulele tercih edebiliyor. Erkekler için de bu ukulele türlerinin tercih edilmesi öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Boyutların yanı sıra ukulelelerin ses perdeleri gibi konular da tercihler ve kullanımı için önemli oluyor. Bu konuya göre de ukulele çeşitleri değerlendirilebiliyor. Farklı ses tonlarından hoşlanan kişilerin çeşitler arasında seçim yaparken ses tonlarına da bakması gerekiyor. Ukulele çeşitleri görselleri de seçimlerde etkili olabiliyor. Zevklere göre tercih edilebilen farklı tasarımlar sahip ukulele çeşitlerine rahatlıkla ulaşılıyor. Tüm bunların yanı sıra ukulele yapımında kullanılan malzeme ve ağaç türü de ukulelenin kalitesi için önemli oluyor. Ağaç türlerine göre değişen kaliteler arasında da seçim yapılması gerekiyor. 

Ukulele Çeşitleri Fiyatları 

Ukulele çeşitleri fiyatları pek çok konu nedeni ile değişebiliyor. İlk olarak soprano, bariton ve tenor gibi ukulele çeşitlerinin tamamı farklı fiyatlara sahip oluyor. Çeşitlerin sahip olduğu özelliklerin değişmesi fiyatların değişmesine de neden oluyor. Ukulele çeşitlerinin boyutlarının değişmesi farklı fiyatları ortaya çıkarıyor. Ukulele çeşitleri büyük boy ve küçük boylar farklı fiyatlarla satışa sunuluyor. Bunun dışında ukulelelerin yapımında kullanılan ağaç türlerine göre fiyatlar değişebiliyor. Bunun nedeni ise ağaç türlerinin ukulele kalitesi üzerinde etkili olması. Bu nedenle maun ağacında yapılan bir ukulele ile ıhlamur ağacından elde edilen bir ukulele aynı fiyata sahip olmuyor. Ukulele çeşitlerinin sahip olduğu tasarımlar yani estetik görünümler de yine ukulele fiyatı üzerinde etkili oluyor. Ancak ürün ve fiyat çeşitliliği bütçelere uygun ukulele çeşitleri arasında seçim yapabilmeyi kolaylaştırıyor. Hepsiburada.com ile tüm ukulele çeşitlerine, özelliklerine ve de fiyat bilgilerine kolaylıkla ulaşılabiliyor. İsteklere ve de bütçelere uygun ukulele çeşitleri arasında da kısa sürede seçimler tamamlanabiliyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ukulele Çeşitleri

814 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 37 / 814 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?