Dil bilgisi eğitiminin temeli Türkçe sözcüklerin iyi şekilde anlaşılmasından geçer. Bu nedenle doğru yazılmış ve geniş kapsamlı Türkçe sözlükler, eğitimin en önemli kaynakları arasında yer alır. Sözlük bilgisi edinmek ve sözlükleri doğru okumak, küçük yaşlardan itibaren çağdaş ve bilgili bireylerin yetiştirilmesi için gereklidir. Türkçe sözlükler yaş grupları ve okul sınıf seviyeleri göz önünde bulundurularak yazılır. Doğru okumalar yapmanın yanı sıra sözlüğün, hitap ettiği yaş grubu için açık anlaşılır olması da büyük önem taşır. Bunun dışında profesyonel düzeyde çalışmalar yürütmek için de köklü kurumlar ve yazarların ürettikleri eserler kullanıcılara sunulur.

Sözlüğün gerekli görüldüğü seviye için yeterli olması ve içindeki sözcüklerin anadilde güncel olarak kullanımdan kalkmamış olması da öğrenme için kolaylık sağlayan bir unsurdur. Türkçe sözlükler küçük yaşlardaki çocukların daha iyi anlayabilmesi adına resimli olarak da hazırlanabilir. Görsel öğrenme de yarattığından bu ürünler çok daha verimli sonuçlar elde etmek için etkili alternatiflerdir. 

İlkokul Düzeyinde Türkçe Sözlükler 

Anadil öğrenmesi, ilk olarak ailede başlarken ilkokul çağında konunun bilimsel temelleri atılır. Bu evrede çocuğun dile hakimiyetinin ilerleyebilmesi ve okuma, yazmayı öğrenmesinin ardından okuduklarını anlayabilmesi için Türkçe sözlükler önemli görevlere sahiptir. İlkokul çağında bir çocuğun karşısına çıkabilecek temel kelimelerin yer aldığı küçük kapsamlı ve açık Türkçe sözlükler, hem sınıf içinde hem de çocuğun gündelik hayatında rahatlıkla kullanabileceği özelliklere sahiptir. Eş anlamlı sözcüklerin de yer aldığı Türkçe sözlükler, kelimelerin kısa sürede kavranması için etkilidir. İlkokul çağındaki bir çocuğun doğru bir şekilde sözlük okumayı öğrenmesi için de bu ürünler oldukça geniş bir alan yaratır. Alfabetik sıra gözetilerek hazırlanan ve kelimelerin karşılıklarının tam olarak çocuğun anlayabileceği bir dil ile yazıldığı sözlükler, çocuğun eğitim süreci için son derece gerekli ve faydalı eserlerdir. 

Kitaplıkların Demirbaşı Türkçe Sözlükler 

İlkokulda derslere yardımcı olmasının yanı sıra Türkçe sözlükler, bütün evlerdeki kitaplıkarın demirbaşı niteliğindedir. En az orta düzeyde ve Türkçenin geniş sözcük haznesinin kapsamlıca yer bulduğu Türkçe sözlükler, yediden yetmişe herkesin kullanarak anlayabileceği ve her yaşta öğrenmeyi mümkün kılacak ürünlerdir. Kaliteli ciltleri ile uzun yıllar boyunca kullanılabilen Türkçe sözlükler her çeşidi ile kitaplıklarda sıkça görülen ve elden ele dolaşan eserlerdir. Bununla birlikte değişen zaman koşulları ile birlikte dile katılan yeni sözcük ve söz öbeklerinin eklendiği yenilenmiş basımların da bu kitaplıklara dahil edilmesi doğru bilginin kaynağına ulaşmak için gereklidir. Siz de hem kendiniz hem çocuklarınız için güncel ve doğru sözcük bilgisi edinmek isterseniz kaliteli baskılı, etkili bir Türkçe sözlük edinebilirsiniz. 

Profesyoneller İçin Türkçe Sözlükler

Profesyonel düzeyde okuma ve yazma işi ile uğraşanlar için de Türkçe sözlükler son derece etkili kaynaklardır. Bu düzey için akademik bilgiler ışığında hazırlanmış sözlüklerin kullanılması iyi bir seçimdir. Türkçenin karanlıkta kalmış taraflarının da aydınlatıldığı ve geniş etimolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan profesyonel sözlükler özellikler yazarlar, akademisyenler, yayın editörleri gibi meslek grupları için son derece geniş ve işlevsel bir alan yaratır. Değerli dilbilimciler ve hocalar tarafından uzun yıllar alan çalışmalar sonucunda yazılmış ya da derlenmiş olan Türkçe sözlükler içeriklerindeki farklı özellikler ile tercih sebebi haline gelebilir. Yalnızca kelimeler ve karşılıklarından oluşan sözlüklerin yanı sıra deyimlerin yer aldığı, sözcük kökenlerinin açıklandığı ve Türkçenin temel sorunlarına değinilen eserler de kullanım için geniş bir alan yaratır. Siz de her türlü çalışmanız için kitaplarınızın arasına profesyonel düzey bir Türkçe sözlük ekleyebilirsiniz. 


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Türkçe Sözlükler

177 ürün var
 1. Yazar A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Markalar A-Z
  1. Arkadaş Yayınları
  2. Karatay Yayınları
  3. Ata Yayıncılık
  4. Ema Kitap
  5. Türk Dil Kurumu Yayınları
  6. Yargı Yayınevi
  7. Fono Eğitim Yayınları
  8. Parıltı Yayınları
  9. Bilge Kültür Sanat Yayınları
  10. Damla Yayınevi
  11. Engin Yayınevi
  12. Evrensel İletişim Yayınları
  13. Yuva Yayınları
  14. İnkılap Kitabevi
  15. Açı Yayınları
  16. Birleşik Tomurcuk Grubu
  17. Değişim Yayınları
  18. Gazi Kitabevi
  19. Milenyum
  20. Tandem Yayınları
 6. Sınıf
 7. Basım Dili A-Z
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/9916/1515048
Başa dön