Türkçe Sözlükler 

Bir milleti tanıyabilmek için önce dilini bilmek, öğrenmek gerekir. Çünkü dil, milletin en önemli yapı taşlarından birisidir. Çok uzun zamanlardan bu yana Türk halkı içerisinde de dil meselesi önemsenmiş ve hiçbir şekilde ihmal edilmemiştir. Ayrıca Türk dilinin önem verilecek kadar değerli ve geniş bir dil olduğunu, sözlüklerinden anlayabilirsiniz. Türkçe sözlükler, çok uzun zamandan bu yana geliştirilerek topluma sunuluyor. Türk dilinin içerisinde bulunan kelimelerin en iyi şekilde anlaşılması ve tanımlarının yapılmasını sağlıyor. Kelimelerin anlamlarını Türkçe sözlük içerisinden bulabiliyorsunuz. İşte Türkçe sözlüğün önemi de burada devreye giriyor. Birden fazla özelliğinin bulunması, insanların gerekli olduğu anda bu özelliklerden faydalanmalarını sağlıyor. Türkçe sözlükler, Türk dilinde bulunan kelimelerin sıralandığı sözlük olarak bilinmektedir. İçeriğine göz gezdirdiğinizde, kelimelerin gerçek anlamlarını öğrenme şansı elde edersiniz. Ayrıca yabancı kökenli olan kelimelerin anlamları verilirken, dilimize hangi dilden geçtiğiyle ilgili bilgi alma şansınız olur. Bilmediğiniz kelimeler için en doğru kaynaktır. Türkçe kelimelerin gerçek anlamlarını vermesi, Türk milletinin kültürü hakkında bilgi sahibi olmayı kolaylaştırır. 

Türkçe Sözlük Kullanımı

Türkçe sözlükler, kişilerin anlayabileceği ve kolayca incelenebilir şekilde tasarlanmaktadır. Detaylara indiğinizde kelimelerin alfabetik sıraya göre sıralandığını görürsünüz. A’dan başlayarak sıralanan kelimeler, Z’ye kadar belirli bir dizayn içerisinde yerleştirilmiştir. Bu sayede sıralamayı takip edip, istediğiniz kelimenin anlamını bulmak konusunda zorlanmazsınız. Aradığınız kelimenin baş harfi, kelimenin hangi sayfa aralığında olduğunu bulmanız için yol göstericidir. Söz konusu harfi bulmanızın ardından, kelimenin tam konumunu bulmak için ikinci harfine odaklanmanız gerekir. Örneklendirmek gerekirse, eğer sözlük kelimesinin anlamını araştırıyorsanız, ilk olarak S harfine gitmelisiniz. S harfinin işlendiği sayfa aralığını bulduğunuz zaman sıra, Ö harfine gelir. İlk harfin yanındaki diğer harf de alfabetik sıraya göre işlenmektedir. Bu yüzden kelimeyi ararken ilk karşınıza S’den sonra A harfi çıkacaktır. Sıralamayı takip ettiğinizde aradığınız kelimeyi bulabilirsiniz. Bu işlem de karmaşık gibi gelse de aslında bir hayli basittir. Kelimenin kendisini ve anlamını saniyeler içerisinde görebilirsiniz. Kelimeler yazıldıktan sonra “:” işareti açılır. Kelimenin hemen karşısında aradığınız temel anlam yer almaktadır. Diğer detayların sözlükten sözlüğe göre değiştiği bilinir. 

Türkçe Sözlüğün Tarihçesi

Türkçe sözlüğün tarihçesine göz atmak gerekirse, tarihi 1074 yılına kadar uzanmaktadır. 1074 yılında bilinen ilk Türkçe sözlük Divanü Lügati’t Türk ismiyle yazılmıştır. Divanü Lügati’t Türk, Kaşgarlı Mahmut’un eseridir. Yazılma amacı, Arapların Türkçeyi öğrenmesi ve ne kadar zengin bir dil olduğunun kanıtlanması olarak bilinir. Yazılan ilk sözlükte, 7500 kelime olduğu görülmektedir. Sözlüğün içerisinde sadece sözlük özelliklerinin değil, dönemin sözlü eserlerinden olan şiirler ve atasözleri de bulunmaktadır. Bu yüzden temelde bir antoloji kitabı olarak ele alındığı bilinir. Şimdilerde zamanla geliştirilmiş, içeriği çoğaltılmış bir halde yazılmakta ve basımı tamamlanmaktadır. Türkçe sözlüklerin içeriğini incelediğinizde, Türkçe’nin zenginliğini ve ihtişamını öğrenme şansı bulursunuz. Birçok alanda kullanılabiliyor olması, faydalarının fazlalığını göstermektedir. Türkçe sözlükler hem öğrencilere hem Türkçe öğrenmek isteyenlere hem de tüm topluma Türkçe konusunda daha bilgili olmayı vadeder. Farklı modellerde üretilmesinin yanı sıra içeriğinde azalıp çoğalma gibi durumların olduğu bilinir. Bu tamamen sözlüğün hitap ettiği kişilerle bağlantılıdır. Belirli yaş gruplarına göre farklı sözlüklerin basıldığı bilinir. Hatta yayınevleri sözlük basımı sırasında, sözlükleri farklı kategorilerde ele alırlar. Bu da hitap edilen kitlede daha verimli sonuçlara ulaşmayı mümkün hale getirir. 

Türkçe Sözlük Modelleri 

Türkçe sözlükleri, Türkçeyi, Türk kültürünü daha yakından tanıma imkanı sunmaktadır. Türkçe sözlükleri incelediğinizdeyse birden fazla modelinin olduğunu görürsünüz. Söz konusu modeller hem içerik hem de cilt bakımından birbirinden ayrılırlar. Sözlük tasarımı, dizaynı farklı şekillerle karşınıza çıkar. Bunun en büyük nedeni sözlüklerin ihtiyaca uygun olarak hazırlanmasıdır. Sözlükler hedef kitlelerine göre daha yoğun veyahut daha sade içeriklerle hazırlanabilirler. Bunları örneklendirmek gerekirse;

  • Türkçe sözlük kitabı, bazen sade ve basit açıklamalarla karşınıza çıkar. Bu sözlükler, genellikle okuma yazmayla yeni tanışan, Türkçeyi yavaş yavaş öğrenen çocuklar için hazırlanır. İlköğretim seviyesindeki öğrencilerin, inceleyebileceği ve anlama becerisinin yetebileceği seviyede düzenlenmektedir. İçeriğine baktığınızda, okuma yazma sırasında ve günlük hayatta karşılarına çıkabilecek kelimelerin işlendiğini görürsünüz. Bu kelimelerin açıklamaları çok yalın ve akıcı olarak sunulur. Çocukların daha basit bir şekilde anlayabileceği, sade tanımlar kullanılmaktadır. Bu yüzden söz konusu sözlükler ilkokul sözlükleri olarak geçerler. Çocukların belirli bir döneme gelene dek kullanıldıkları sözlükler olarak birçok konuda fayda sağladıkları bilinmektedir. Yazdıklarını, okurken ilk defa gördükleri kelimeleri öğrenebilmeleri için uygun bir adrestir. 
  • Türkçe sözlük kelimeler açısından daha yoğunsa, Türkçe içerisinde bulunan zenginlik sözlük içerisinde de yer alıyorsa, bu sözlük yetişkinlere hitap eden bir sözlük türüdür. İçeriğini incelerseniz, bugüne kadar karşınıza çıkan ya da çıkmayan birçok kelimenin anlamını bulabilirsiniz. Zaman zaman incelediğinizde ilk defa gördüğünüz kelimelerin var olduğunu görmeniz mümkündür. Türkçe kelimeler, sizin için daha tanıdık ve anlaşılabilir gelir. İçeriğinin kalabalık ve sayfa sayısının fazla olduğu gözlemlenir. Bu, Türkçe’nin ne denli geniş bir dile sahip olduğunu anlatmak için yeterlidir. 
  • Türkçe sözlük modelleri genellikle farklı iç dizaynlarla hazırlanır. Bunlar, yine sözlüğün hitap ettiği kitleye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sözlüğün düzenlenmesi sırasında eğer bir ilkokul sözlüğü hazırlanıyorsa, içerik daha eğlenceli hale getirilir. Çocukların sözlükleri incelerken dikkatlerini çekmek için görsel detaylara yer verilmektedir. Bu yüzden kelimelerin tanım anlamlarına denk gelen görsellerin de yer verildiği modeller bulunur. Sözlükler görsel eklentilerinin yanı sıra renklerle de ön plana çıkarlar. Çünkü sözlüklerin içeriğini incelediğinizde, renkli yazıların, kenar süslemelerinin olduğunu görebilirsiniz. Bu durum, yetişkin sözlüklerinde daha farklıdır. Yetişkinler için hazırlanan, biraz daha ağır içeriklere sahip Türkçe sözlük kitap modelleri, sade bir şekilde düzenlenirler. Genellikle aranan kelimelerin renkli şekilde yazıldığı görülür. Yazılar aynı puntoda ve sade bir renkle işlenmiştir.
  • Türkçe sözlüklerin çeşitleri arasındaki diğer bir değişiklik sözlüklerin ciltleriyle bağlantılıdır. Sözlüklerin dış kısmında farklı tercihler yapılır. Birden fazla modellinin olması, bu çeşitliliğin artmasının en büyük nedenidir. Sözlükler, dışında istenilen kapak dizaynı ve ciltlemeyle basıma gönderilir. Bu sırada karton kapak ve kalın cilt Türkçe sözlük modelleriyle karşılaşabilirsiniz. Satın almak istediğiniz sözlüğe karar vermeniz de tamamen sizin tercihinizle bağlantılıdır. Sözlükleri satın alırken dilerseniz büyük boy dilerseniz küçük boy olarak temin edebilirsiniz. Sözlüklerin cep boy olarak tasarlandığı modeller de bulunmaktadır. Bu yüzden modeller, Türkçe sözlük fiyat aralıklarını etkilemektedir. Farklı tasarımlar, farklı iç dizayn ve boyut sözlüklerin fiyatlandırması sırasındaki değişikliklerin temel nedenleri arasındadır. Sözlük modellerinde var olan çeşitlilikten ötürü aradığınızı bulmakla ilgili sorun yaşamazsınız. Hemen her yaşa, her alana ve her bireye hitap eden Türkçe sözlükler TDK uyumlu şekilde topluma sunulurlar. 

Türkçe Sözlüğün Faydaları 

Türkçe sözlükler birçok insan tarafından kelimelerin anlamlarının bakılması için kullanılsa da bazıları, sözlükleri okumayı seçerler. Sözlükleri tıpkı bir kitap okur gibi okuyan belirli bir kesim insan vardır. Bu insanların asıl amacı, sözlüğün verdiği tüm bilgileri alabilmek ve Türkçe’nin sunabileceği tüm avantajlardan faydalanmaktır. Türkçe sözlüğe hakim olmak, sizleri birçok konuda ön plana çıkarır. Türkçe sözlük anlamı konusunda daha geniş bir bilgi birikiminizin olması, sizleri çok daha bilgili yapar. Bulunduğunuz ortamda bilgi konusunda her zaman öne çıkarsınız. Bu sayede Türkçe sözlüklerle daha kolay anlayabilen ve öğrenen birine dönüşürsünüz. Sözlük okumanın bir diğer faydası, kelime haznenizin genişlemesidir. Eğer Türkçe sözlük kullanıyorsanız birçok insanın anlamını bilmediği kelimeleri bilirsiniz. Bu, size her zaman ayrıcalık kazandırır. İnsanların durup düşünmek zorunda kaldığı konularda siz daha başarılı adımlar atma şansı elde edersiniz. 

Sözlüklerle kişilerin okuduklarını anlamaları kolaylaşır. Bir konuda araştırma yaptığınızda, anlamını bilmediğiniz bir kelimeyi sözlükten öğrenebilirsiniz. Sözlüklerin sunduğu içeriklerin doğru olması, kelime anlamlarının Türk Dil Kurumu’na uyumlu olması, güvenebilmenizi sağlar. İnternet ortamını kullanmaya gerek kalmadan, farklı kaynaklardaki doğruluğundan emin olmadığınız bilgilere bakmadan, direkt sözlüklerden öğrenebilirsiniz. Sözlükler, özellikle internetin olmadığı zamanlarda bir hayli büyük bir ihtiyaçtı. Hala özellikle eğitim sırasında kullanılmasının yanı sıra kişilerin dilini daha yakından tanıması için önemli bir yere sahiptir. Bir kitap okurken, film izlerken karşılaştığınız kelimeleri sözlüklerden aratabilirsiniz. Ayrıca sözlükler, en çok Türk dilini yeni öğrenirken işe yarar. Türkçe sözlük kullanarak kelimelerin anlamlarını öğrenmek kolaylaşır. Hem doğru yazılışlarını hem de gerçek anlamlarını öğrenmiş olursunuz. Yabancıların Türkçeyi öğrenmesi sırasında en büyük destekçilerinden biri Türkçe sözlüklerdir. Türkçe sözlük anlamı güvenilir kaynaklardan elde edilen hem gündelik hem de daha önce görmediğiniz kelimelerle hazırlanır. Bu yüzden özellikle dil öğrenmek isteyenlerin kelimeleri daha hızlı kavraması açısından önemlidir. Sözlükleri kullanarak öğrendiğiniz kelimeler ve anlamları, günlük hayattaki konuşma tarzınızın değişmesine de neden olur. Çünkü kelimeleri daha yakından inceleme şansı bulmuş olursunuz. Anlamlarını bildiğiniz kelimelerle konuşmak sizi daha düzgün ve akıcı bir Türkçe ile konuşmaya sevk eder. 

Türkçe Sözlüğün Kullanım Alanları 

Türkçe sözlüklerin içeriğine ve modellerine göre farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Aynı amaca hizmet etmesine rağmen hitap ettiği kişilerden ötürü değişiklik göstermektedir. Detaylara inmek gerekirse, Türkçe sözlükler ilk olarak okuma yazmayla tanışan çocuklar tarafından kullanılır. Çocukların, okumayı yeni öğrendikleri kelimelerin anlamlarını görebilmelerini sağlar. Ayrıca kelimelerin doğru yazılışlarını görebilmeleri açısından faydalanılmaktadır. Çocukların, kitap okurken ilk defa gördükleri kelimelerin anlamlarını bulmak için kullanılan adreslerden biri de sözlüklerdir. Sözlükler sayesinde okunulan cümlenin tam anlamı öğrenilir. Anlam karmaşası yaşanmaması adına sözlükler kullanılır. Sözlüklerin satın alınma nedenlerinden biri de Türkçe öğrenmektedir. Türkçe öğrenmek isteyen kişiler sözlüklerden yardım alırlar. Sözlükler Türkçe kelimelerin yazılışını, anlamlarını öğrenmek açısından önemli bir yere sahiptir. Hatta sözlükleri kullanarak çok daha hızlı bir şekilde Türkçe öğrenmek mümkündür. Türkçe sözlük kullanımı arasında çeviri de yer alır.

Çeviri işlerini yürüten kişilerin daha önce karşılaşmadıkları kelimeleri tercüme etmek için Türk Dil Kurumu tarafından onaylanmış sözlükleri tercih ederler. Bu sayede çeviri yapılan metin, şarkı, roman, şiirlerde kullanılan kelimeler, istenilen anlamlarla değiştirilirler. Sözlük genel manada kelimelerin anlamlarının öğrenildiği kaynaktır. Çok eski zamanlardan bu yana Türkçe ile ilgilenenlerin, eğitmenlerin, en önemli destekçilerinden biri olduğu bilinir. Bu yüzden Türkçe sözlükleri hemen her yerde görebilirsiniz. Özellikle eğitim öğretim yaşında olan çocukların bulunduğu evlerde sözlük olmazsa olmazlar arasında yer alır. 

Türkçe Sözlük Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Türkçe sözlükler, kelimeler ve anlamlarının bir arada bulunduğu kitaplardır. Yine de kitapların satın alınması sırasında bazı detaylara karşı daha dikkatli olmak gerekir. Türkçe sözlük kullanmak istiyorsanız, öncelikli olarak sözlüğünüzü hangi alanda kullanacağınızı belirlemelisiniz. Sözlüğü küçük bir çocuk için alıyorsanız, içeriğinin çocuklara uygun olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eğer yetişkinlere uygun bir sözlük satın almak istiyorsanız daha detaylı ve fazla kelime bulunduran sözlüklerden birini satın alabilirsiniz. Sözlüklerin satın alınması sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bir detay, sözlüklerin içeriklerinin güvenilir olmasıdır. Bu yüzden öncelikli olarak yazarının ve yayınevinin bilgilerini kontrol etmeniz gerekir. Türk Dil Kurumu’na uyumlu şekilde hazırlanmış sözlükleri tercih etmeniz beklenir. Böylece öğrendiğiniz içeriklerin doğruluğundan emin olabilirsiniz. 

Türkçe sözlük almak istediğinizde sözlüğünüzün boyutuna dikkat etmeniz de gerekli olanlar arasındadır. Çünkü sözlüğünüzü nerede taşıyacağınız, nerede kullanacağınız gibi detaylar ölçü konusunda belirleyici unsurlardandır. Sözlük alma sırasında hangi sözlüğü almak istediğinize karar verdiğinizde, piyasayı gözden geçirmeniz önerilir. Bu sayede sözlüklerin fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Fiyat açısından bütçenize denk bir tedarikçi bulmanız çok daha kolay olur. Genel olarak incelediğinizdeyse, Türkçe sözlüklerin bütçenizle uyumlu olduğunu görürsünüz. Fiyat aralıkları, sözlüklerin resimli olması, cildi, yayınevi gibi detaylara bağlı olarak değişse de sanıldığından uygundur. Satın almak istediğinizde, aradığınız seçenekleri basit bir şekilde bulabilmenizin yanı sıra ödeme kısmında zorlanmazsınız. 

Türkçe Sözlük Fiyatları 

Türkçe sözlük fiyatları söz konusu olduğunda fiyatları etkileyen faktörler birden fazladır. Eğer sözlük satın almak istiyorsanız, bu faktörlere bağlı olarak farklı fiyatlarla karşılaşırsınız. Fiyatları etkileyen en büyük detay, sözlüğün içeriğidir. Çocuk sözlükleri ve profesyonel, yetişkin sözlükleri arasında fark vardır. Bu sözlükler, içerik ve kelime sayısı bakımından değişiklik gösterirler. Ayrıca sözlüğün yazarı, yayınevi fiyatları belirleyen detaylar arasında yer alır. Sözlük satın almak istiyorsanız, resimli çocuk sözlüklerinin standart çocuk sözlüklerine göre daha maliyetli olduğunu bilmeniz gerekir. Renklendirilmiş sözlüklerse resimli sözlüklerden uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Tüm bu detaylar göz önüne alınırken sözlüğün yaprak kalitesi, sayfa sayısı, cildi gibi unsurlar da etkilidir. Üretimi, basımı sırasında yapılan maliyet de sözlüklerin satış fiyatlarına yansır. Bu yüzden sözlük satın almak istediğinizde daha az ya da daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Sözlük satın alma sırasında satın aldığınız tedarikçi de önemlidir. Türkçe sözlük fiyatı tedarikçiden tedarikçiye değişir. Ücretlendirme kısmında hem ihtiyacınıza hem de bütçenize uygun bir Türkçe sözlük bulmakta zorlanmazsınız. Çeşitlerin ve modellerin bir hayli fazla olması, fiyatlar açısından uygun olanı bulmanızı sağlamaktadır. Fazla bir ödeme yapmadan, uzun yıllar boyu kullanabileceğiniz Türkçe sözlüklerden birini satın alabilirsiniz. 

Türkçe Sözlüklerin İçeriğinde Ne Vardır?

Türkçe sözlükler, Türkçe kelimeleri ve kelimelerin anlamlarını barındırmaktadır. Kelimelerin Türk Dil Kurumu’na göre yazılışlarını ve gerçek anlamlarını bulabilirsiniz. Bazı sözlüklerde, kelimelerin gerçek anlamlarının ardından, gerçek anlamın geçirildiği örnek cümlelere de rastlanılmaktadır. Resimlerin eklendiği, deyimlerin ve atasözlerinin yer aldığı sözlük türleri bulunur. Türkçe sözlük ve Atasözleri ve Deyimler sözlüğü birbirinden ayrı olmasına rağmen bazı sözlüklerde bir arada işlenmektedir. 

Türkçe Sözlükler Neye Göre Satın Alınmalı?

Türkçe sözlüklerin satın alınması sırasında dikkat edilmesi gereken en büyük detay, sözlüğün içeriğidir. İçeriğin yani kelimelerin çocukların veyahut yetişkinlerin seviyesine uygun olarak hazırlanması gerekir. Eğer bir yetişkin sözlüğü almak istiyorsanız, sözlüğün içeriğinin geniş olduğuna ve açıklamaların daha detaylı olmasına dikkat edilmelidir. Çok daha önemlisi, sözlüğün içeriklerinin doğru olduğundan emin olunmalıdır. 

Türkçe Sözlükler Çocuklara Özel Üretilir mi? 

Türkçe sözlüklerin çocuklar için üretilen versiyonları bulunmaktadır. Bu sözlükler, standart sözlüklerden daha az kelime barındırır. Çocukların günlük hayatta karşılaşabilecekleri, okudukları kitaplarda görecekleri kelimeler bulunur. İçeriğindeki kelimelerin açıklamaları daha yalın ve anlaşılırdır. Hatta çocukların ilgisini çekebilecek şekilde renklendirme ve görsel eklemelerinin yapıldığı modeller bulunmaktadır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Türkçe Sözlükler

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 254 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/9916/1515048