Hemen her müzik türünde kullanılan ve özellikle de yaz akşamları ile özdeşleştirilen klasik gitarlar, uzun yıllardan beri müziğin temel enstrümanlarından bir tanesi olarak görülüyor. Her hobide ya da sanatta olduğu gibi klasik gitar çalmak da birtakım sorumlulukları beraberinde getiriyor. Kullanım ömrünü tamamlayan gitar tellerini yenilemek ve eski telleri söküp yeni telleri takmak, bu sorumlulukların başında geliyor. Gitar ile ilgilenmek teller hakkında da bazı bilgileri gerektiriyor ve gitar tellerini doğru bir şekilde çıkarabilmek, yeni gitar tellerini aslına uygun bir şekilde takmak ve akort ayarlarını yapabilmek, her gitarist için zorunlu kabul ediliyor.

Klasik Gitar Telleri Hakkında Temel Bilgiler

Klasik gitarlarda altı adet tel bulunuyor ve bu altı telin üç tanesi naylondan, diğer üç tanesi de metalden elde ediliyor. Gitar telleri hakkında bilinmesi gereken bir diğer konu da tansiyon olarak adlandırılıyor. Extra yumuşak, yumuşak, normal ve sert tansiyon olmak üzere dört ayrı tansiyon tanımı yapılıyor ve bu tansiyonların her biri ayrı ses renklerine tekabül ediyor. 

Gitar Telleri Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Gitar tellerinin belirli periyotlarla değiştirilmesinin temel nedeni oksitlenme ile açıklanıyor. Gitar ile haşır neşir olma vakti arttıkça parmaklar terliyor ve parmakların terlemesi, tellerin de oksitlenmesine sebebiyet veriyor. Öte yandan darbe gibi problemler de ani tel değişikliklerini zorunlu kılıyor.

Uzun süre çalınmayan gitarların da tellerinin değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Ses renklerini ideal bir şekilde alabilmek için tellerin düzenli bakımdan geçirilmesi gerekirken düzenli bakımın yapılmaması durumunda da eski gitar tellerinin sökülüp yenilerinin takılması bekleniyor.

Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Gitar tellerinin değiştirilmesi birkaç aşamadan oluşuyor. Öncelikle eski gitar tellerinin sökülmesi gerekiyor. Bu aşamada eğer eski teller bir daha kullanılmayacaksa kesici bir alet kullanımı, işlemi kolaylaştırıyor. Eğer tellerin yeniden kullanılması planlanıyorsa gevşetme işlemi seçiliyor.

Gitarınızın eski tellerini sökmek, yeni telleri takmaktan çok daha kolay bir işlem olarak görülüyor. Yeni telleri takarken doğru teli doğru yere konumlandırmak epey önemliyken atılacak düğümün sıkılığı ve tellerin gerginliği de özen gösterilmesi gereken diğer hususları oluşturuyor. 

Gitar Tellerinin Bakımı

Gitar tellerinin kullanım ömrünü mümkün olduğunca uzatabilmek için düzenli bakım şartken bu bakım, birkaç basit temizlik ile çözülüyor. Bu işlem için özel olarak geliştirilmiş gitar teli temizleyici aletler bulunuyor ancak bu alete sahip olmayanlar da basit kumaş parçaları ile etkili sonuçlar elde edebiliyor. Telleri temizlerken farklı kimyasal maddelerin kullanımı tavsiye edilmiyor, kuru bir bez ya da kumaş yeterli oluyor.

Klasik Gitar Teli Seçimi

Piyasada çok sayıda klasik gitar teli sunuluyor. Bu gitar telleri yukarıda da sözü edilen tansiyon türlerine göre değişiklik gösterirken tüm gitarın aynı marka ve model tel ile kullanılması gerekiyor. Tellerden her biri farklı bir markaya ait olursa elde edilecek ses renkleri problem yaratabiliyor. İstenilen tansiyon değeri, marka ile birlikte dikkat edilmesi gereken diğer kriter olarak karşınıza çıkıyor.

Klasik Gitar Teli Fiyatları

Klasik gitar tellerinin fiyatlarına bakıldığında hemen her telin benzer fiyatlandırmalara sahip olduğu ifade ediliyor. Tel konusunda belirli markalar bir adım öne çıkıyor. Kalitesini ispatlamış olan bu markaların fiyatları diğer markalara kıyasla nispeten daha yüksek olabiliyor. Ayrıca tellerin materyali de fiyatı etkileyen diğer faktörler arasında yer alıyor. Öte yandan bazı gitar telleri pena hediyesi ile birlikte sunuluyor. Pena gibi hediyeler, klasik gitar teli satın almak isteyenler için avantajlı alternatiflerden kabul ediliyor.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Klasik Gitar Teli Fiyatları

Toplam 24 / 722 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/411138/411139/411142