Teller

Telli enstrümanlardan maksimum düzeyde yararlanabilmek için tel değişim ve bakımlarının yapılması gerekir. Profesyonel kullanıcıların yanı sıra amatör kullanıcılar, yeni başlayanlar ve hobi olarak tercih eden kişiler içinde tel değişim ve bakımları oldukça önemlidir. Yenilenmeyen teller çalışma alanını kısıtlar, doğru ses vermez; motivasyon, emek ve zaman kaybına neden olur. Çok çeşitli telli enstrümanlar olmakla birlikte bunlardan bazıları gitar, keman, çello, saz, bağlama, ukulele, ud ve mandolin olarak sıralanabilir.

Müziğin Ritmini Yakalamanın Yolu

Telli enstrüman seçiminiz ne olursa olsun, yenilenen teller ile müziğin ritmini kolayca yakalayabilirsiniz. Müzik aletlerinden doğru ve etkin bir şekilde yararlanabilmek için enstrümanın doğru akort edilmiş olması, tellerinin temiz ve bakımının yapılmış olması gerekir. Böylelikle notaların ritmini kolayca yakalayarak heyecan verici bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Gitarınızın Performansını Yükseltin

Klasik, akustik, elektro, bas, perdesiz, lap ‌steel, ‌weissenborn, 7 telli ve 12 telli gitar çeşitleri bulunur. Her bir gitar için ayrı tel seçimi yapılması gerekir. Enstrümanınız için en işlevsel ürünü tercih ederek gitarınızın performansını yükseltebilirsiniz. Gitara bağlanan her yeni tel birbirinden farklı sonuçlar verir. Bu nedenle gitar telleri tercih ederken dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar bulunur. Bu unsurlar şöyle sıralanabilir:

  • Gitar tellerinin yapısı (kalınlık ve incelik durumu)
  • Gitar teli tansiyonu (sert, orta, yumuşak, ‌extra yumuşak)
  • Gitar teli tansiyonuna uygun tel seçimi (tansiyon; gitar telinden çıkan ses tonu seçiminin doğru yapılmasına olanak sağlar.)

Bağlama Ailesi Enstrümanları İle Farkınızı Ortaya Koyun

Bağlama ailesi enstrümanları bağlama, cura, divan sazı, çöğür, bozuk, iki telli, tambur ve meydan sazı, bağlama ailesini başlıca çalgılarıdır. Tercihiniz hangi bağlama ailesine ait enstrüman olursa olsun, müzik aletine en uygun tel seçimini yapmanız çok önem taşır. Bağlama ailesi tel seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

  • Bağlamanın tel yapısı ( telin kalınlığı ve inceliği)
  • Tel takımının uyumu ( tellerin kalınlıklarını doğru olarak tercih edilmesi çok önemlidir. Bunu test edebilmeniz için mikrometre kullanarak ölçebilirsiniz.) 

Yeni Takılan Tellerin Akort Problemi Nasıl Çözülür?

Yeni tel takıldığında telli enstrümanların hepsinde geçici bir süre akort problemi yaşanabilir. Teller yeni değiştiğinde enstrümanı daha sık akort etmeniz gerekir. Bu tellerin kötü ya da işlevini yerine getirmediği anlamına gelmez. Bunun nedeni tellerin üretimden çıktığı haliyle gevşek ve belirli bir kararlıkta olmasından kaynaklanır. Zaman içinde teller kararlı hale gelerek bu sorun tamamen ortadan kalkar. 

Teller Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Enstrüman telleri, 2 ila 6 ay (hiç kullanılmadığında) içinde değişim yapılması gerekir. Bunun dışında bütün telli enstrümanlar için geçerli olan kullanıcı kullanımı, saklama koşulları, kullanım sıklığı da diğer önemli tel değişimi için geçerli etkenlerdir. Eğer enstrümanınız zor akort oluyorsa, donuk sesler ve ölü tonlar veriyorsa telleri değiştirmeniz gerekir.

Ayrıca telli enstrümanlarda sık karşılaşılan problemlerden biri de tel kopmalarıdır. Telli müzik aletlerinden bir veya daha fazla telin kopması durumunda tüm tel takımının değişmesi gerekmez. Sadece kopan teli ya da telleri yenilemek yeterlidir. Uzun süredir tel değişimi yapılmıyorsa, tellerde kopma ve kararma olursa bütün tel takımını da yenileyebilirsiniz.

Tel Temizliği Nasıl Yapılır?

Yeni satın alınan ya da telleri yeni değiştirilen enstrümanların daha uzun süre yüksek performansta kullanabilmek için genel temizliğinin yanı sıra tel temizliğinin de yapılması gerekir. Telli müzik aletlerini temizlerken pamukçuk bırakmayan kumaş bez tercih edilmesi önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca telleri temizlemek için temizleme aparatları kullanarak enstrümanınızın kullanım ömrünü artırabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Enstruman Telleri

8328 ürün listeleniyor
Kitap Film Müzik
Kitap Film Müzik
Müzik & Müzik Aletleri
Müzik & Müzik Aletleri
Müzik Ekipmanları / Aksesuarları
Müzik Ekipmanları / Aksesuarları
Teller
Teller
Akustik Gitar Telleri
Akustik Gitar Telleri
Bağlama Telleri
Bağlama Telleri
Bass Gitar Telleri
Bass Gitar Telleri
Elektro Gitar Telleri
Elektro Gitar Telleri
Keman Teli
Keman Teli
Klasik Gitar Telleri
Klasik Gitar Telleri
Kontrabas Teli
Kontrabas Teli
Ud Telleri
Ud Telleri
Violonsel Teli
Violonsel Teli
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 29 / 8328 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?