Bugün ile geçmiş arasındaki sonsuz diyaloğun kaynağı olan tarihsel gerçeklikler yakın zamana, yıllar ve hatta yüzyıllar öncesine ışık tutuyor. Tarihi belgeler, kişiler ve olaylar ise geçmişi anlamak ve değerlendirmek için başvurulan kaynağın ana maddesini oluşturuyor. Tarihi roman öykü kitapları arasında tarikatlardan dine, ekonomiden devlet düzenine, sosyal olaylardan siyasal olaylara kadar birbirinden farklı noktalara odaklanan, belge ve kaynak niteliğinde çok sayıda eser bulunuyor. Psikolojik, mistik, fantastik, komik ya da romantik anlatım diline sahip, dünya ve Türkiye edebiyatına ait edebi nitelikli ve popüler sayısız tarihi roman da içeriği zenginleştiriyor.

Tarihi Roman Nedir?

Tarihin farklı dönemlerine ait gerçeklerden yola çıkılarak, edebi nitelikte kurgulanan sanatsal eserlere tarihi roman deniyor. Yazar, tarihsel gerçekleri kullanırken, objektif olmayı ve gerçeği olduğu gibi aktarmayı amaçlamıyor. Roman kahramanları kimi zaman gerçek olabildiği gibi kimi zaman da kurgu olabiliyor.

Tarihi Roman ve Öykü Kitapları Hangi Türdedir?

Artık klasikleşen ve dünya çapında bilinen Türk ve yabancı yazarlara ait tarihi romanlar bulunuyor. Haşhaşiler tarikatının lideri Hasan Sabbah, Finlandiya'nın 19. yüzyıldaki mucizevi değişiminin kahramanı Snellman ya da Hallac-ı Mansur gibi tarihsel kişilikler kimi zaman tarihi romanın baş kahramanı olurken, kimi zaman da Osmanlı İmparatorluğu'nun hanedanlık mekânı olan Topkapı Sarayı bir baş kahramana dönüşerek, okuyucuyu romanın entrika dolu dehlizlerine çekiyor. Sultan II. Abdülhamid’in sırlarla dolu dünyasına açılan bir kapıdan girip tarihin derinliklerinde şaşkınlıkla dolaşan okuyucu bir anda kendini, eğlenceli bir üsluba sahip modern bir aşk hikayesinin, bir dedektiflik öyküsünün ya da fantastik bir yol romanının içinde bulabiliyor.

Kıbrıs sorunu, Barış Harekâtı, Çanakkale, Milli Mücadele ve Cumhuriyet, kontrgerillalar, faili meçhul cinayetler gibi birbirinden farklı konuları ile yakın Türkiye tarihine kaynaklık ve tanıklık eden önemli eserler kitap seçkileri arasında yerini alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nu kuran, ona adını veren Osman Gazi’nin ve babası Ertuğrul Gazi’nin, Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Cengiz Han’ın ya da Pers İmparatorluğu’nun güçlü ordularını yenen İskender gibi birçok güçlü komutanın hikayesi okurseverlere biyografi, belgesel ya da roman türünde sunuluyor. Türk İslam tarihini, geniş bir perspektiften ele alan eserler, biyografik içerikler tarihi roman öykü kitapları içinde yerini alıyor. Sümerlerin efsanevi kahramanı ve dünyanın en eski yazılı destanı Gılgamış, mitolojik hikâye severler için tarihi roman kategorisinde kendine kalıcı bir yer ediniyor.

İlk Tarihi Roman Hangisidir?

Edebi çevrelerde bir tür olarak anılması kesin bir tarihle tarihlendirilemese de Fransız Devrimi’nin ardından yazın alanına egemen olan burjuva sınıfı ile birlikte tarihi roman gelişmeye başlıyor. Modern anlamda ilk tarihi roman örneklerini Walter Scott, Türk edebiyatında batılı anlamda ilk tarihi roman örneğini ise Cezmi adlı eseri ile Namık Kemal veriyor.

Tarihi Romanlarda İşlenen Konular Nelerdir?

Saray yaşamı, savaşlar, göçler, iktidarın büyüleyiciliği, kaşifler, liderler, padişahlar, dini kavramlar, dönem anlatıları tarihi roman ve öykü türünün konularını oluşturabiliyor. Geleneksel ile modernin, görev bilinci ile bireysel özgürlüğün arasında yaşanan zıtlıklar; masalsı bir dillin, alegorik ve epik anlatı türünün olanakları ile keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

Kişileri ve kurgusuyla tarihsel roman türünün tüm özelliklerini taşıyan eserler, okuyucuların övgüsünü ve beğenisini kazanıyor. İşlediği konulardan dolayı döneminde yasaklı kitaplar, tarihi roman ve öykü kitapları serisinde meraklı okurların ilgisine sunuluyor. Otobiyografik eserler retrospektif niteliğiyle türün ilgi çekici örneklerinden olurken, Cumhuriyet öncesi döneme ait Türk edebiyatına ait eserler de dönemi yansıtması açısından ilgiyle okunuyor.

Kitap Film Müzik, Edebiyat ve Roman kategorilerimizin altında Kırkyedili’ler 40 Yaşında, Truva, İlayda’nın Öyküsü, İlk Kurşun Hasan Tahsin, Paylaşılamayan Topraklar, Yitik Hazine, Kızıl Elmanın Altında Yeniden Görüşeceğiz, Gümüş İmparatorluk, Vezir Nizamülmülk, Sevgili Voltaire, Osmanlı’da Bir İngiliz Gelin, Altın Kelebeğin Gecesi, Dede Korkut Hikayeleri, Çöl Tanrısı, Moğol, Külhanbeyi, Yarından Sonra, Kaybolan Kraliçe Mahidevran, Manastır’da Ateş Var, Saray Dehlizlerinde, Marcel, Hüzün Feneri, Atilla Galya Fatihi, Evliya Çelebi ve Ahit Sandığı, Okyanuslar Arasındaki Işık, Gelibolu, Kızıl Kayalar, Gümiş Kartal, Tencerrenin Dibi, Ceviz Ağacı, Kumpanya, Resul Çavuş, Ömrümüz Gurbet, Valiz, AY Sultan, Bir Yalnız Adam, Karanlığa Direnen Yıldız Ulu Çınar, Taşların Ağıtı, Tuğrul ve Çağrı Beyler Devlet Yolunda, Ahi Evran, Harem Ağası, gece Vaktinde Gün Dönümü, Kutlu Töre, her Bizansa Bir Fatih, Şeyh Bedrettin, Kötü Şöhretim, Cem Sultan, Kaltenburg, Şİfacı, Çanakkale’ye Gidenler, Kış Hasadı, Eylül, Kün Kapısı, Hızır ile Musa, Carbonia, Mengene Göçmenleri, Lokman Hekim Efsaneleri, Seçilmiş, Türk Olmak, Başdul, Taş Yağan Gün, Mihrimah, Pargalı ve Hatice, İlk Osmanlılar, Babür, Hüzün, Babil’le Ebabil, Cem Sultan, İyi Asker, Sultanı Öldürmek, Stres Bileziği, Likya’nın Son Kralı, Tarih Hikayeleri, Bediüzzamanın Validesi Nuriya Ana, Akıncı Battal Gazi, Kuşatma Viyana, Elveda Cezayir, Halkın İradesi, Yavuz Sultan Selim, Balkanlar’dan Dönüş, Mustafa Kemal’e Aşklanmak, Koyu Gri Seneler, Son Direnişçi, DÜş Arkadaşları - Dev-Gençler, Canavarların bahçesinde, Kaos, Yalancı Tanrılar Kahvesi, Demir Taht, Hüzün Yoldaşım, Amastris Üşümesin, Rusya’dan Kasımpaşa’ya, Memo Zİn Efsanesi, Emanet Şehir ve Zahit, Vikingler, Sürgün İnek, Cengiz Han, Azerbaycanlı Don Juan, Şehzade Mustafa’nın Katili, Altay, Çanakkale Cehennemi, tarihe Yön Veren Aşklar, Kaput, Yürek Sürgünü, Zarif Bir Cinayet Gecesi, İsyan ve İhanet, Safiye Sultan, Çift Başlı Kartal, Tarihsel Romanlar ve Sultanlar ve Cellatlar gibi Tarihi Roman ya da Öyküleri kolaylıkla bulabilirsiniz. 
ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Tarihi Roman Öykü Kitapları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2847 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501750