Tarihi

Tarihi Roman ve Öykü

Kitap okumak kimileri için bir ihtiyaç iken kimileri için bir tutku halindedir. Bu sebeple bireyler istek ve ihtiyaçlarına göre farklı türlerdeki kitaplara yönelmeyi tercih eder. Tarihi roman ve öyküler de bu türlerin başında gelir. Tarihten ilham alınarak kaleme alınan birbirinden değerli eserler ile sizler de genel kültürünüzü geliştirebilir ve boş vakitlerinizi verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. “Tarihi roman nedir?” sorusu bu noktada en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Kaynağını tarihten alan kurgusalaştırılmış karakterler ile oluşturulan olay örgüleri ile sizler de kendinizi tarihin derin sayfaları arasında bulabilirsiniz. Dönemin zihniyetinin ince ince işlendiği birbirinden sürükleyici romanlar ile hayal dünyanızı genişletebilir ve yaşamın stresli akışından bir süreliğine uzak kalabilirsiniz. Gerçekçi karakterlerin yer aldığı bu romanları okuyarak sizler de tarihin efsunlu dönemlerine yolculuk yapabilir ve yeni dünyanızda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Tarihi roman ve öykülerde işlenen olay ve durumlar hakkında değerlendirmeler yapabilirsiniz. Tarihteki olay ya da kişilerden esinlenerek kaleme alınan bu eserler ile hayal dünyanızın ve kelime dağarcığınızın sınırlarını genişletebilirsiniz. Net, yalın ve özgün ifadeler kullanılarak kaleme alınan birbirinden değerli onlarca kitap arasından ilgi alanlarınıza ve zevklerinize hitap eden eser ile boş zamanlarınızı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bireylerin hayatlarında büyük bir etkiye sahip olan tarihi romanlar, kişilerin geçmişten ders alarak geleceklerini şekillendirmelerinde de etkilidir. Tarihin herhangi bir dönemini kapsayabileceği gibi geniş zaman aralıklarını da içine dahil edebilen bu yapıtlar, okuyucularınıa soluksuz okuyabilecekleri bir kurgu imkanı sunuyor. Romantizm akımının ön plana çıktığı bu eserler aracılığı ile sizler de heyecanlı ve maceralı sayfalar arasında özgürce dolaşabilirsiniz. Farklı karakterlerin ve olayların ele alındığı birbirinden değerli kitaplar ile hayatınıza ve kişiliğinize renk katabilirsiniz. Gerek Türk edebiyatında gerek dünya edebiyatında geniş bir yere sahip olan tarihi roman ve öyküler, okuyucular tarafından en çok merak edilen ve okunan türler arasında yer alıyor. Günümüzde de geniş bir kitleye hitap eden bu tür kitaplar ile sizler de geçmişe dair birtakım izlenimlere sahip olurken kitapların sunduğu birbirinden faydalı imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Tarihi Roman ve Öykü Özellikleri

Edebiyatın önemli bir bölümünü kaplayan roman ve öyküler, yazarların ve okuyucuların farklı alanlara yönelmesi sebebi ile farklı türlere ayrılmıştır. Bu noktada tarihi konu alan ya da tarihte yaşanmış kişi ve olaylara değinen eserler ise kitlelerin en çok merak ettiği ve tercih ettiği yapıtlar arasında bulunur. Bu yapıtları roman ve öykü olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Romanlar; olayların, durumların ve kişilerin daha detaylı ve ince bir şekilde işlendiği yapıtlar olarak karşımıza çıkar. Öykülerdeki durumlar, olaylar ve kişiler ise daha yüzeysel ve sonuç odaklıdır. Uzunluk bakımından incelendiğinde de tarihi roman kitapları tarihi öykülerden daha uzun solukludur. Birçok konunun detaylı bir şekilde incelendiği tarihi romanlar ile sizler de nefes kesici bir maceraya atılabilirsiniz. Tarihin birçok dönemine ışık tutan kurgusal olaylar ile kendinizi dönemin içinde hissedebilir ve kendinizi karakterlerin yerine koyabilirsiniz. Birbirinden farklı yazım stilini benimsemiş onlarca yazar tarafından kaleme alınan farklı eserler arasından beğenilerinize göre bir seçimde bulunabilirsiniz. Dünya edebiyatının ve Türk edebiyatının vazgeçilmez türlerinden biri olan bu tarihi eserler hem son derece heyecanlı okuma deneyimleri gerçekleştirebilir hem de dil bilgisi ve telaffuz becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Dönemin zihniyetini başarılı bir şekilde ele alan bu kurgular ile, o dönem hakkında detaylı bilgiler verir. Yazar, işlediği dönem hakkında ince bir araştırma içerisine girerek dönemin şartlarını başarılı bir şekilde okuyucusuna aktarmayı hedefler. Tarihi roman öykü kitapları aracılığı ile sizler de kurguda bahsedilen dönem ve mekan hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve genel kültür seviyenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Konusunu geçmişten ya da geçmişte yaşayan kişilerden alan ve yazar için daha büyük hassasiyet gerektiren bu tür, okuyucularına heyecanlı bir macera sunarken aynı zamanda bilgi seviyelerinde de artışa neden oluyor. Birbirinden farklı konu ve temaya sahip onlarca tarihi kitap arasından seçtiğiniz eserle kişisel gelişiminize büyük oranda katkıda bulunabilirsiniz. Aşk, kahramanlık, fedakarlık, aile, sevgi, saygı, milliyetçilik gibi temaların sık sık yer aldığı bu eserlerde tarihte yer alan olaylar ya da kişiler kurgusallaştırılarak ele alınır. Bu sebeple bu kitapların tarihi birer kaynak olması beklenmez.

Tarihte vuku bulan gerçeklerin yazarın hayal dünyası ile yoğrulması sonucu yapıt haline getirilmesiyle elde edilen bu eserlerdeki bahsedilen durumlar çoğu zaman gerçeklerle örtüşür. Gerçeklerle örtüşmeyen noktalar ise yazarın hayal gücünün birer meyvesi olarak değerlendirilmelidir. Gerçeklerle harmanlanan kurgusal karakterler ile sizler de keyifli, heyecanlı, dramatik ya da eğlenceli bir okuma deneyimi yaşayabilirsiniz. Türk edebiyatı ya da dünya edebiyatı yazarlarının kaleme aldığı tarihi kurguların öne çıkan özelliklerinin başında, kurgunun kaleme alındığı dönem hakkında okuyucuya bilgi vermesidir. Dönemin konuşma tarzı, kıyafeti, yaşam şekli, sosyal ilişkileri bu eserlerde detaylı bir şekilde işlenir. Sizler de meraklısı olduğunuz ve hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istediğiniz dönemi anlatan tarihi kurgular ile boş zamanlarınızı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Tarihi Roman Faydaları

Kitap okumak, kişilerin bilgi, beceri, duygu ve düşüncelerinde birtakım farklılıklara sebep olur. Kişiler, kitap okuyarak kişisel gelişimlerine önemli ölçüde etkide bulunabilirler. Tercih ettiğiniz tarihi anlatan romanlar ile empati yeteneğinizi ciddi anlamda geliştirebilirsiniz. Özellikle hakim bakış açısı ile kaleme alınan eserler, okuyucuların empati yeteneğinin gelişmesinde büyük oranda etkili olur. Çoğu zaman duygusal bağ kurulan, okuyucunun kendisini içinde gibi hissettiği ve karakterleriyle ilişki halinde olunan tarihi kitapların okunması, okuyucunun her kitleden birey ile kolayca iletişim kurmasında etkili olur. Birbirinden kıymetli ve başarılı yazarlar tarafından kaleme alınan onlarca tarihi kurgu farklı teknikler kullanılarak, farklı kitlelerin okunmasına sunulmuştur. Romanlarda yer alan karakterler çoğu zaman okuyucu için ilham kaynağı, rehber niteliği taşır. Bu sebeple gerçek hayatta bir problemle karşılaşan bireyler yaşadıkları problemi farklı bakış açıları ile ele almayı başarır. Bu da bireylere geniş bir yaşam penceresinin kapılarını aralar.

Kişilerin sahip olduğu farkındalık düzeyinde de olumlu anlamda etkili olan kitap okuma alışkanlığı, bireylerin farklı duygu ve düşünceye sahip onlarca insan olabileceği fikrinin gelişmesine sebep olur. Kurgu içerisinde yer alan farklı özelliklere sahip olan karakterlerin varlığı okuyuculara farkındalık kazandırır. Sizler de tarihi roman setleri arasından tercih ettiğiniz seri ile geçmişe duyduğunuz özlemi giderirken, bireysel gelişiminize de ciddi oranda katkı sağlayabilirsiniz. Edebiyat tarihinin önemli isimleri tarafından kaleme alınan onlarca kıymetli eserin bulunduğu bu setler sayesinde okuma, konuşma ve anlama yetilerinizde de gelişme gözlemleyebilirsiniz. Tarihi temellere dayanan roman okumanın faydaları sıralanacak olursa:

  • Empati yeteneğini geliştirir.
  • Geniş bir bakış açısı kazandırır.
  • Kelime dağarcığını geliştirir.
  • Anlama kabiliyetini yükseltir.
  • Dikkat becerilerinin geliştirilmesini sağlar.
  • Zihinsel gelişime imkan tanır.
  • Analitik düşünme becerileri kazandırır.

Sizler de karmaşık durumları başarılı bir şekilde idare etmeyi ve kişisel gelişiminiz olumlu anlamda katkıda bulunmayı istiyorsanız, tarihi romanları ve öyküleri okuyabilirsiniz.

Tarihi Roman ve Öykü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Roman ve öykü kitaplarının en çok merak edilen ve okunan türü, tarihi olanlardır. Roman ve hikayelerin nefes kesici aksiyonu, derinden etkileyen duyguları ve merak uyandıran entrikaları tarihi olaylara ve kişilere dayandığı takdirde daha ilgi çekici hale gelir. Bu anlamda sizler de geçmişi anlatan, geçmişten bahseden eserleri okumayı seviyorsanız tarihi roman kitap önerileri noktasında detaylı bir araştırma yaparak araştırmalarınıza göre bir seçimde bulunmalısınız. Birbirinden kıymetli eserlerin yer aldığı tarihi kurgu kütüphanesi içerisinde sizi heyecanlandıran ve dikkatinizi çeken konuya ve temaya sahip olan kitabı bulmanız oldukça önemlidir. Bu noktada kitabın arka kapağında bulunan tanıtım metni büyük oranda işinizi görür. Kitapların kapak tasarımı ve arka kısımda bulunan ve yazarın, okuyucusuna bir ön görüş sunmak istediği metni okuyarak seçimde bulunabilirsiniz. Hayranı ve sıkı takipçisi olduğunuz yazarın tarihi roman ve öyküsünü tercih etmeniz de dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesidir. Dili, üslubu ve konuyu işleyiş biçimi sizlere hitap eden yazar ile okuduğunuz kurgudan aldığınız tadı üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz kitabın orijinal ve bandrollü olduğundan emin olmanız da seçerken dikkat etmeniz gereken unsurların başında gelir. Orijinalliğinden emin olduğunuz tarihi roman ve öyküler ile sizler de can sıkıntınızı giderirken emek hırsızlığının da önüne geçmiş olursunuz. Tarihi roman seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir diğeri de eserin konusu ve temasıdır. Okurken heyecan duyduğunuz ve sizleri derindene tkileyen konuya ve temaya sahip kitaplar ile kendinizi kurgunun içerisine bırakabilirsiniz. Ünlü yazarlar tarafından kaleme alınan tarihi romanlar seti ile geçmişe duyduğunuz özlemi ve merakınızı giderebilirsiniz. Kitap seçiminde bulunurken kitabın yazarı, tasarımı, arka metni, konusu ve teması kadar hangi yayınevinden çıktığı da büyük bir öneme sahiptir. Özellikle kitabın yazarı yabancı ve kitap farklı bir dilden çevrildiyse yayınevinin önemi bu noktada daha da artırır. Başarılı bir çevirmen tarafından dilimize çevrilen tarihi roman veya öyküler ile sizler de edebi metnin keyfine varabilirsiniz.

Tarihi Roman Yazarları

 Kitap okumak büyük ölçüde bireysel edinilen bir alışkanlık olsa da kimi zaman verilen tavsiyeler de kitleleri kitap okumaya iter. Tarihi roman kitap tavsiyeleri ile sizler de kendiniz için uygun olan kitabı kolayca bulabilir ve okumanın keyfine varabilirsiniz. Edebiyat dünyasının önde yazarları tarafından kaleme alınan onlarca tarihi temellere dayanan roman ve öyküler bulunur. Tarihi roman denince akl başarılı bir tarihi roman yazarı ile ön plana çıkar. Bu türde ön plana çıkan Bozkurtlara ilk gelen isimlerden bir tanesi olan Vladimir Bartol, Alamut isimli kitabı ile adından söz ettirmeyi başarır. Hasan Sabbah ve fedailerini anlatan bu kitap Selçuklu dönemini ele alır. Türk edebiyatının önemli tarihi roman yazarlarından biri olan İskender Pala da özellikle Bir Barbaros Romanı: Efsane ve Şah ve Sultan isimli kitaplarıyla ön plana çıkmayı başarır. İskender Pala’nın yanı sıra Türk edebiyatı için önemli bir isim olan Nobel Edebiyat Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk da birbirinden değerli tarihi romanlarıyla türüm başarılı örneklerini ortaya koymuştur. Benim Adım Kırmızı, Ben Bir Ağacım, Beyaz Kale, Cevdet Bey ve Oğulları isimli eserleri ile geniş bir kitleye hitap etmeyi başaran Orhan Pamuk, tarihten ilham alarak kaleme aldığı bu yapıtları ile tarihi roman türünün başarılı isimlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır.

Eserlerinde milli duygulara sık sık yer veren Hüseyin Nihal Atsız da isimli kitabı, Göktürklerin milli mücadelesini konu alır. Milli öğelere yoğun bir şekilde yer veren Hüseyin Nihal Atsız, diğer romanlarında da tarihi atıflarda sık sık bulunur. Türk edebiyatında tarihi roman denilince akla ilk gelen isim ise Namık Kemal’dir. Modern anlamda ilk tarihi roman olan Cezmi’nin yazarı olan Namık Kemal, bu eserin II. Selim döneminde İranlılarla gerçekleştirilen savaşı konu alır. Milliyetçi duygularla bezenmiş Cezmi’nin savaş esnasında yaşadıklarının anlatıldığı kitap Türk edebiyatının öncülerinden bir tanesidir. Cumhuriyet dönemi roman yazarlarından bir tanesi olan Tarık Buğra da edebiyata kazandırdığı önemli tarihi romanlarıyla ön plana çıkar. Küçük Ağa isimli romanında, milli mücadele yıllarını işleyen Buğra, dönemin zihniyetini oldukça usta bir kalemle işlemiştir. Okuyucularına yalın, anlaşılır ve sürükleyici bir dille hitap eden Tarık Buğra, Küçük Ağa isimli kitabında büyük ölçüde gerçeklerden yararlanmıştır. Destansı bir anlatım tarzı benimseyen yazar, Kurtuluş Savaşı yıllarını oldukça başarılı bir şekilde anlatmayı başarmıştır. Türk edebiyatı tarihi roman yazarlarının en çok başvurduğu konu milli mücadeledir. Eserlerde öne çıkan tema ise savaş ve kahramanlık şeklinde belirtilebilir. Aşk, sadakat, aile yaşamı, yaşam mücadelesi, saray yaşamı, taht kavgası gibi birçok temanın da kaleme alındığı tarihi roman serisi ile sizler de okuma becerilerinizi geliştirebilir ve genel kültürünüze katkıda bulunabilirsiniz.

Tarihi Roman - Öykü Fiyatları

Kitap okumak, uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilen önemli uygulamalardan bir tanesidir. Okuma öğrenildiği yaştan yaşamın sonuna kadar bırakılmaması gereken bir alışkanlık olan kitap okumak, kimileri için tutku iken kimileri için bir ihtiyaç halindedir. Özellikle roman türündeki yapıtlar,okuyucular tarafından soluksuz okunur. Sizler de orijinal ve bandrollü tarihi roman ve öyküleri uygun fiyat fırsatları ile temin ederek kütüphanenizi genişletebilirsiniz. Okuduğunuz kitapları sevdiklerinizle paylaşarak çevrenizle kaliteli ve eğlenceli muhabbetler gerçekleştirebilirsiniz. Farklı konuların ele alındığı birbirinden kıymetli kitaplar ile oluşturduğunuz kütüphanenizi sevdiklerinize açarak eğlenceli muhabbetlerin kapısını aralayabilirsiniz. Kitaplar hakkında gerçekleştirdiğiniz değerlendirmeler ve yorumlar ile fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz. Türk ve dünya edebiyatı yazarlarının kaleme aldığı kurgu içerisine girerek her kurguda farklı bir karaktere dönüşebilirsiniz. Hatta aynı kitap içerisindeki farklı karakterlerle özdeşleşerek kendinizi tarihin entrikalı ve aksiyon dolu maceraları arasında bulabilirsiniz.

Birçok öğenin ve sembolün yer aldığı tarihi roman ve öyküler ile boş vakitlerinizi verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Tarihi romanlarda yer alan mekanların başında gelen saraylar, hanlar, kışlalar, siperlerde gezerek kendinizi dönemin ve coğrafyanın içerisinde bulabilirsiniz. Tarihi roman önerileri ile sizler de kendiniz için en uygun eserleri belirleyebilir ve kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Yazı sektörünün önde gelen yayınevleri tarafından basılan ve okuyucu kitlesi ile buluşturulan tarihi roman ve öyküler ile geçmişe duyduğunuz merakı da gidermeniz mümkündür. Gerçekçi karakterler ile birlikte kendinizi kurgunun içerisinde bulabilir ve gerçek dünyadan belli bir süre boyunca kopabilirsiniz. Gün içerisinde yaşadığınız stres ve gerginliği, okuduğunuz tarihi kurgu aracılığı ile ortadan kaldırabilirsiniz. Kaliteli, orijinal ve birbirinden eğlenceli ve heyecanlı tarihi kurgulara yaşam kalitenizi yükseltebilir, bilgi seviyenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Birbirinden başarılı yazarlara ait tarihi öykü ve romanlara Hepsiburada fırsatları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Uygun fiyat fırsatları ile satışa sunulan tarihi kurgu kitaplarına hemen sahip olabilir ve eğlenceli vaktin keyfini çıkarabilirsiniz. Hepsiburada avantajları ile dilediğiniz kitaba ulaşarak başarılı ve güvenilir bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Tarihi roman ve öykü arasındaki fark nedir?

Tarihi roman ve öykü arasındaki en büyük fark; olayları ve karakterleri ele alış biçimidir. Romanlar bu noktada daha detaylı bir anlatıma sahipken öyküler romanlara göre daha yüzeysel bir anlatım benimser.

  1. Tarihi roman yazarının sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Tarihi roman okumak istiyorsanız bu noktada romanın yazarını da detaylı olarak araştırmanız gerekir. Yazar; araştırmaya hevesli, meraklı ve ışık tuttuğu dönem hakkında bilgili olmalıdır.

  1. Tarihi roman ve öyküler gerçeklerle birebir örtüşür mü?

Hayır, tarihi kurgular, kaynağını geçmişten almasına rağmen tarihi olay ve kişilerle birebir olarak örtüşmez. Kurgu, tarihten ilham alınarak temellendirilse de ana hatlar yazarın hayal gücünün ürünüdür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tarihi Roman Öykü Kitapları

3221 ürün listeleniyor
Abis Yayıncılık Tarihi
Acayip Kitaplar Tarihi
Açılım Kitap Tarihi
Ada Yayınları Tarihi
Adres Yayınları Tarihi
AFS Yayıncılık Tarihi
Agapi Yayınları Tarihi
Agora Kitaplığı Tarihi
Ağaç Kitabevi Yayınları Tarihi
Ahıska Yayınevi Tarihi
Akademi TV. Programcılık Tarihi
Akademisyen Kitabevi Tarihi
Akçağ Yayınları Tarihi
Akıl Fikir Yayınları Tarihi
Akılçelen Kitaplar Tarihi
Akif Yayınları Tarihi
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 42 / 3221 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?