Roman kitapları; olay örgüsü, karakterleri ve sürükleyiciliği ile severek okunan kitaplar arasında yer alır. Farklı konu, tür ve üsluptaki yüzlerce roman, okur kitaplıklarında yer edinir. Roman, sözlük anlamıyla "İnsanın veya çevrenin karakterlerini, göreneklerini inceleyen, serüvenlerini anlatan, duygu ve tutkularını çözümleyen, kurmaca veya gerçek olaylara dayanan uzun edebî tür" demektir. Sayısı her geçen gün artan roman kitapları arasından zevkinize, tarzınıza uygun kitabı seçmek zaman zaman pek kolay olmayabilir. Doğru romanı tercih etmek için, roman türlerine hâkim olmalı ve kendi zevklerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Roman Türleri Nelerdir? 

Romanlar; yazıldığı döneme, üsluplarına, konularına ve akımlarına göre sınıflandırılır. Konularına göre yapılan sınıflandırmalar, romanların içeriği hakkında daha fazla bilgi verir. Bu nedenle konularına göre roman türlerine hâkim olmak, doğru roman seçimi için daha etkilidir. Konularına göre roman türleri arasında macera romanı, sosyal roman, tarihi roman, psikolojik roman, biyografik roman, otobiyografik roman, fantastik roman, bilim & kurgu romanı, egzotik roman gibi türler sayılabilir. İsimleri içerikleri hakkındaki bilgi veren roman türleri arasından en sevdiğiniz alana yönelmeli ve bu doğrultuda bir roman tercih etmelisiniz. Örneğin, size ilham verecek hayat öykülerini seviyorsanız biyografi romanlarını, tarihi bilgileri kurgu ve olay örgüsüyle birlikte okumayı dilerseniz de tarihi romanları tercih edebilirsiniz. Kitap okurken daha ütopik bir dünya görmeyi düşlüyorsanız, fantastik ve egzotik roman türlerine yönelebilirsiniz.

Konusuna göre roman türlerinin yanı sıra akımına göre roman türleri de roman seçiminde önemli rol oynar. Akımına göre roman kitapları; romantik roman, klasik roman, realist roman, natüralist, sürrealist (gerçeküstü) roman gibi türlere ayrılır. Böylece kendi tarzınıza en uygun romanı seçmeniz de kolaylaşır. Roman türlerine hâkim olmak, size sayısız roman içerisinde kendinize en doğru romanı bulmak için filtreleme imkânı verir. Böylece konu ve dil açısından en uygun roman kitaplarını listeleyebilirsiniz.

Kendiniz İçin Doğru Romanı Nasıl Seçmelisiniz?

Kendiniz için ideal romanı seçmek için öncelikle zevklerinizi, hobilerinizi, ilgi alanlarınızı göz önünde bulundurun. Konusu ilginizi çeken bir romanı okumak her zaman daha zevkli olacaktır. Konusu hoşunuza gitmeyen romanlar, sizin için akıcılığını kaybedeceğinden onları okumanız zorlaşacaktır. Roman okuma alışkanlığı kazanmak isteyen biri ise öncelikle daha ince sayfalı ve sürükleyici romanlar tercih etmelidir. Daha canlı bir kapağa ve içeriğe sahip bir roman, başlangıç için her zaman daha iyidir. Daha sonra yavaş yavaş daha kalın sayfalı kitaplar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra yazar tercihi de oldukça önemlidir. Her yazar, farklı bir üsluba sahiptir ve her üslupla yıldızınız barışmayabilir. Yazar, yayınevi, konu gibi faktörler doğru roman seçimi için oldukça önemlidir. 

Roman Türleri Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Birçok farklı türü olan roman kitapları arasında tercih yaparken zaman zaman zorlanabilir, kararsız kalabilirsiniz. En doğru roman türünü seçmek için türlerin içeriğine hâkim olmanız gerekir. Örneğin bir polisiye romanı tercih ederseniz, içerisinde macera, gizem, sır dolu bir hikâye olduğunu bilmelisiniz. Daha yumuşak ve romantik bir roman okumak isterseniz de aşk romanlarına yönelebilirsiniz. Tür seçerken ne okumak istediğinizi daima göz önünde bulundurun. Hep aynı tür romanları okumak sizi bir zaman sonra sıkabilir. Bu nedenle daha farklı türlere yönelmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca vaktinizin çok olmadığı zamanlarda öykü türünden biraz uzun, roman türünden biraz kısa olarak tanımlanan "novella" türüne de yönelebilirsiniz. Farklı yayınevi, yazar ve türde roman kitapları sizi bambaşka dünyalara götürmek için kitaplığınızda yerini almayı bekliyor.

 

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Roman Kitapları

Aşk Roman ve Öyküleri
Bilim Kurgu & Fantastik
Korku-Gerilim
Macera
Polisiye
Tarihi
Genel Konular
Çeviri Romanlar
Kolektif
Komisyon
Sir Arthur Conan Doyle
Stefan Zweig
Franz Kafka
Jack London
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Agatha Christie
Maurice Leblanc
Ahmet Ümit
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Ahmed Günbay Yıldız
Stephen King
Beyza Alkoç
George Orwell
Halil Cibran
Sabahattin Ali
Ahmet Haldun Terzioğlu
Osman Aysu
Arthur Conan Doyle
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483645/1501753/60001501/1501702