Soluksuz okuyacağınız polisiye romanları, sürükleyici özellikleriyle zamanın nasıl geçtiğini unutmanızı sağlar. Cinayet, gizem, şüphe ve suçların, seri katillerle buluştuğu polisiye romanlar, okumaya başladığınız andan itibaren sizi etkisi altına alır. Heyecan ve gerilim dolu bu kitaplarla, farklı dünyaların kapılarını aralayabilirsiniz.

Polisiye Roman Nedir?

Edebiyatta suç ve suçluları konu alan türe genel olarak polisiye adı verilir. Sürükleyiciliğiyle ön plana çıkan bu eserlerin konuları hırsızlık, cinayet, casusluk veya kaçakçılık gibi polisi ilgilendiren her konu olabilir. Klasikleşmiş polisiye romanlarda çoğu zaman okuyucuya kitabın en başından bir cinayetle ilgili bilgiler sunulur. Esrarengiz bir şekilde gerçekleşen cinayeti işlemesi muhtemel olan kişiler ve bazı ipuçları verilerek, sizin de yazarla birlikte cinayeti çözmeniz sağlanır. Merak uyandıran olay örgüsü sayesinde çoğu zaman olaylar, karakter derinliğinin önüne geçer ve bu tarzda kaleme alınan polisiye kitaplarda çoğunlukla suç bireysel olarak işlenir. Bir dedektifin ya da amatör bir meraklının yardımıyla cinayet çözülür ve suçlu yakalanarak cezalandırılır. Genellikle orta ve üst sınıf yaşantısını konu edinen bu tarzda, suçun nedenleri ya da toplumsal derinliği konu edilmeden konu ön plana çıkarılır.

Günümüzde yazılan polisiye romanlarda ise birçok alt tür bulunmaktadır. Farklılaşan kurguları ve yapılarıyla okuyucuyu etkileyen bu tarzda kitaplara okuyucuyu sürükleyici ögeler eklenir. Polisiye romanları okumayı da kolaylaştıran bu unsurlar, türe olan ilginin artmasının başlıca nedenlerindendir. İçinde yaşanılan sistemi en iyi şekilde sorgulayan polisiye roman kitapları sayesinde merakla sayfalar arasında koşturabilirsiniz. Elinizden bırakmakta zorlanmanıza neden olurken, düşünmenizi de sağlayan bu kitapların sonuna gelebilmek için geceler boyu uykusuz kalabilirsiniz.

Polisiye Roman Kitapları Neden Sevilir?

Suçu çok yönlü olarak ele alan ve katilin kim olduğunun dışında olaylara geniş açılarla bakan polisiye romanlar, sizin duygu ve düşünce dünyanızda yeni ufuklar açar. Merak unsurunu ön plana çıkaran bu eserlerde gerçek dünyadan ve de yaşamdan uzaklaşarak, yazarın size betimlediği ortamın içerisine kolayca girebilirsiniz. Bu durum da cinayeti çözen polis ya da dedektifle veya romanda mağdur olan kişilerle kendinizi zorlanmadan özleştirmenizi sağlar. Suç ve sırlarla örülü bir dünyayı anlatan polisiye romanlarda, olayın kim ya da kimler tarafından gerçekleştirildiğinin yanında cinayetin neden işlendiği sorusu da sizi sarmalar. Büyük bir gerilimle okumanızı destekleyen bu türde kimi zaman kendinizi yeni bir cinayetin olmaması için neler yapılabileceğini düşünürken bulabilirsiniz. 

Çoğu zaman sıradan insanları konu alan polisiye romanlarda beklenmedik olayların veya cinayetlerin gerçekleşmesi inandırıcılığı daha güçlü olması nedeniyle sizi heyecandan heyecana sürükler. Polisiyenin ana modelini oluşturan; suçun niteliği ya da suçu işleyenin psikolojik yapısı; suçluyu ve suçlu psikolojisini anlamayı desteklediği için sorgulamanızı sağlar. Özellikle de cinayet romanlarında geçen suçlu ve kurban ya da kurbanların arasındaki ilişki yapıları, hem gerilmenize hem de şaşırmanıza neden olabilir. 

Polisiye Romanlar Kişiye Neler Kazandırır?

Kitap okumak kişinin hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren bir süreçtir. Farklı türlerde okunan kitapların kişiye kazandırdıkları da farklılık gösterir. Pek çok kişinin iyi bir zaman geçirmek için tercih ettiği polisiye romanlar aynı zamanda birçok açıdan gelişmenizi de sağlar. Size küçük parçalardan oluşan bir olay sunan bu tarz, parçaları bütünleştirerek bütüne ulaşma yani sonuca ulaşma yetisi kazandırır. Polisiye romanların en büyük özelliği size bir sonraki aşamada neler olabileceğini sorgulatmasıdır. Belli bir zaman sonra günlük hayatınıza da etki eden bu mantık, vereceğiniz kararları çok daha iyi gözden geçirmenizde yardımcı olur.

Suç ve suçlu profili üzerinde düşünmenizi sağlayan polisiye kitapları, yaşadığınız olaylara daha geniş açıdan ve farklı yönlerden bakabilmenizi sağlar. Çevrenizdeki kişileri ya da yaşadığınız olayları daha objektif bir gözle inceleyebilirsiniz. İyi bir polisiye roman okuyucusuysanız belli bir zaman sonra hem iş hem de özel hayatınızda tanıştığınız insanları da kitap okur gibi okumaya başlayabilirsiniz. Karakter analizi konusunda ileri düzeyde incelemeler yapan polisiye romanlar bu konuda size de kazandıracaklarıyla vazgeçilmezlerinizden olabilir. Sürükleyici ve merak uyandırıcı polisiye romanlarla hem zamanı unutabilir hem de farklı tarzlarda düşünme yöntemleri geliştirebilirsiniz


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Polisiye Roman Kitapları

2.160 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Altın Kitaplar Polisiye Kitapları
  2. Martı Yayınları Polisiye Kitapları
  3. Doğan Kitap Polisiye Kitapları
  4. Pegasus Yayınları Polisiye Kitapları
  5. Alfa Yayınları Polisiye Kitapları
  6. Everest Yayınları Polisiye Kitapları
  7. Oğlak Yayıncılık Polisiye Kitapları
  8. Yapı Kredi Yayınları Polisiye Kitapları
  9. Artemis Yayınları Polisiye Kitapları
  10. İthaki Yayınları Polisiye Kitapları
  11. Kırmızı Kedi Yayınevi Polisiye Kitapları
  12. Epsilon Yayınları Polisiye Kitapları
  13. Ren Kitap Polisiye Kitapları
  14. Nemesis Kitap Polisiye Kitapları
  15. İnkılap Kitabevi Polisiye Kitapları
  16. Portakal Kitap Polisiye Kitapları
  17. Koridor Yayıncılık Polisiye Kitapları
  18. Olimpos Yayınları Polisiye Kitapları
  19. Ephesus Yayınları Polisiye Kitapları
  20. Panama Yayıncılık Polisiye Kitapları
 4. Yazar A-Z
 5. Okuma Listeleri
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Basım Dili
 10. Boyut
 11. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501719
Başa dön