Akustik gitar ile elektronik gitar arasında seçim yaptıysanız ve tercihinizi akustik gitarlardan yana kullandıysanız sıra en uygun enstrümanı titizlikle seçmeye gelmiştir. Piyasada farklı teknik özelliklere, malzemelere ve formlara sahip olan pek çok gitar çeşidi bulunduğu için bu gitarları iyi tanımak ve beklentileri doğru şekilde belirleyerek tercih yapmak önemli oluyor. 

Akustik Gitar Seçiminde Gövde Formu

Gövde formuna göre dreadnought, jumbo ve klasik formlarda gövde çeşitleri bulunuyor. Klasik gövdeli akustik gitarlar diğer gitarlara göre daha küçük bir gövde yapısına sahip oluyor. Alt, orta ve üst frekansları dengeli olan bu gitarları, elektro gitardan geliyor olsanız da ince telli yapıları ve küçük formlarıyla oldukça rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Dreadnought gövdeye sahip olan gitarlar ise daha gür sesli ve alt frekansları daha çok üreten gitarlar oluyor. Sapları da daha dayanıklı olan bu gitarlar, orta kalınlıktaki tellerle de rahatça kullanılabiliyor. En büyük gövde yapısına sahip olan akustik gitarlar ise jumbo gövdeli olanlar. Bas ve low mid bakımından bir hayli zengin olan bu gitarlar, büyük bir kasaya sahip oldukları için oturarak çalma konusunda biraz zorluk yaşatabiliyorlar. 

Akustik Gitar Seçiminde Ağaç Türleri

Bir akustik gitarın tonunu etkileyen en önemli faktör, üretiminde kullanılan ağaç türü oluyor. Üst kapakta, arkada, yanlarda, sapta ve klavyede farklı ağaç cinsleri kullanılıyor. Üst kapakta genelikle tek parça masif ya da katmanlı lamine ağaç tercih ediliyor. Ancak tek parçalı kapaklar daha iyi titreşim sağlayarak sesleri çok daha iyi yansıtıyor. Tabii bu durum, o gitarların daha yüksek fiyatlara satılmasına neden oluyor. Lamine kapaklar ise mevsimsel nem ve ısı değişikliklerinden etkilenmedikleri için eğilip bükülmüyor ya da esnemiyorlar. Böylece daha güvenilir akustik gitar oluyorlar.

Hafif ama güçlü bir ağaç türü olan ladin ağaç, genellikle üst kapakta kullanılıyor ve gitara berrak bir ton veriyor. Sedirin ise dengeli ve sıcak bir sesi bulunuyor. Alt frekansları güçlü ve mat bir tonu olan bu ağaç da bu özellikleriyle üst kapakta tercih ediliyor. Oldukça müzikal bir ağaç türü olan maun, arka ve yanda kullanılıyor. Üst kapakta ise orta ve üst frekansları güçlü olan temiz bir ton veriyor. 

Bir hayli sert bir ağaç türü olan akçaağaç ağırlıklı olarak sapta tercih ediliyor. Sese fazla renk vermeyen bir yapısı olduğu için aynı zamanda yanlarda ve arkada da kullanılarak ön kapaktan çıkan önün, biraz daha ön plana çıkmasına yardımcı oluyor. Abanozla beraber en sert ağaçlardan olan gül ağacı, bu sertlik özelliği nedeniyle klavye ve tuş kısmında kullanılıyor. Doğuşkan yönünden zengin olan gül ağacı dayanıklılığıyla gitara artı puan kazandırıyor. 

Akustik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akustik gitar seçerken pek çok farklı detaya bir arada dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, akort kararlılığı bakımından kaliteli olan burgular büyük avantaj sağlıyor. Binding bulunan akustik gitarlar şık bir görüntünün yanı sıra çarpma gibi darbelere karşı da koruma oluşturuyor. Aynı zamanda size uygun akustik gitarı seçtikten sonra bazı aksesuarlar da satın almanız gerekiyor. Gitarınızı korumak için mutlaka kaliteli ve kalın bir gitar kılıfı satın almalısınız. Bunun yanı sıra hava sıcaklığı ve tel değişimi gibi nedenlerle formu bozulan gitar sapını eski haline döndürebilmek için bir alyan anahtar da edinmelisiniz. 

Keyifli parçalar çalacağınız ve tekniğinizi geliştireceğiniz akustik gitarı bulmak üzere akustik gitarlar kategorisini inceleyebilir; size en uygun ürünü ve aksesuarları kolayca satın alabilirsiniz. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Akustik Gitarlar

374 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Cort
  2. Epiphone
  3. Extreme
  4. Takamine
  5. Yamaha
  6. Ibanez
  7. Segovia
  8. Taylor
  9. ARIA
  10. Manuel Raymond
  11. Fender
  12. Washburn
  13. Almira
  14. Masterwork
  15. SIRE Marcus Miller
  16. Jay Turser
  17. Kozmos
  18. Midex
  19. Squier
  20. Valencia
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/19018196/19018198
Başa dön