Bağlama Teli

Kullanım ömrü kısıtlı olan bağlama tellerini ihmal etmeden değiştirmek, bağlamanızın da uzun vadeli kullanımı açısından önem taşıyor. Bağlamanız için en doğru teli seçerken; ürünün boyutu, malzemesi, bağlamanın modeli gibi dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Boyut ve üretiminde kullanılan malzemeler açısından farklı seçenekleri bulunan bağlama telleri arasından ihtiyacınıza en uygun ürünü seçebilirsiniz. 

Bağlama Teli Çeşitleri

Pek çok farklı bağlama teli seçeneği bulunmasına rağmen kullanıcılar tercihlerini genellikle kısa ya da uzun sap modellerine göre yapıyor. Kısa sap bağlamalar için 0.18, uzun sap bağlamalar için ise 0.20 tel satın almak gerekiyor. Bu durum seslerde bozukluk meydana gelmemesi, uyumsuzluk olmaması ve akort yaparken zorluk yaşanmaması için önemli oluyor.

Pyramid, çelik ve krom tel olmak üzere farklı malzemelerden üretilen üç farklı bağlama çeşidi  bulunuyor. Sarıya yakın bir renge sahip olan krom teller müzisyenler tarafından çok tercih edilmiyor. Çelik teller ise en fazla tercih edilen çeşitlerden biri olarak farklı fiyat aralıklarında satışa sunuluyor. Bağlama telinin kalitesi ile fiyatı genellikle doğru orantılı oluyor. Doğru tel seçimi, bağlamadan çıkan sesin kalitesini direkt olarak etkiliyor. Bu yüzden kaliteli çelik telleri seçmek, bağlamanın kalitesini de artırmak konusunda önem teşkil ediyor. Pyramid teller de tıpkı çelik teller gibi sıklıkla tercih edillen modellerden. Pyramid tellerin diğer tellerden en önemli farkı, açıldığında dimdik durması oluyor. Bu tellerin açıldığında hiçbir kıvrıma sahip olmadığı görülüyor. Buna karşılık çelik teller ise kıvrılmış halde ve dairesel kalıpta duruyor. Aynı zamanda pyramid teller parlak bir görünüme sahipken çelik teller ise mat bir görünüme sahip oluyor.  

Bağlamada Tel Kalınlıkları

Bağlamalarda genel olarak üç sıra tel bulunuyor. Alt tel olan 1. sırada, 2 adet 0.20 çelik tel ve 1 adet 0.45-0.55 bam teli yer alıyor. Orta tel olan 2. sırada ise 2 adet 0.30 çelik tel oluyor. Son olarak üst tel olan 3. sırada da 1 adet 0.20-0.25 çelik tel ile 1 adet 0.60 bam teli kullanılıyor. Bu tel sistemi hem kısa sap bağlamalar için hem de uzun sap bağlamalar için standart oluyor. Ancak elbette kullanılacak teller, müzisyenin alışkanlıklarına ve enstrümanla ortaya koymak istediği esere göre değişkenlik gösterebiliyor. Bahsedilen tel sistemi yalnızca 38 tekne ve 45 tekne arasındaki bağlamalarda geçerli oluyor. Daha büyük bağlamalarda ise ters telleme ya da abdal düzeni telleme sistemleri tercih ediliyor. 

Bağlama Teli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağlama telini uzun ömürlü bir şekilde kullanmak için mutlaka kaliteli bir ürün tercih etmek gerekiyor. Uzun vadeli kullanmayı düşündüğünüz bağlama teli seçenekleri arasından tercih yaparken tel üretiminin paslanmaz malzemelerden yapıldığına dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca en önemli detaylardan bir tanesi bağlamaya uygun, doğru tel kalınlığını seçmek oluyor. Tel kalınlığı doğru seçilemediği takdirde bağlamada akort tutmak zorlaşıyor, ses kalitesi kötüleşiyor ve teller kısa sürede deforme olarak bozuluyor. Bunların yanı sıra pek çok farklı markada farklı kalınlıklarda bağlama teli bulunuyor. Yine de bir bağlamada başarılı performans gösteren bir bağlama teli markası, başka bir bağlamada olumsuz sonuçlar verebiliyor. Bu yüzden dönem dönem farklı marka ve modelleri deneyerek en doğru sonuca kendiniz ulaşabilirsiniz. Eğer şu anda bağlamanızda bulunan tellerin eski olduğunu düşünüyorsanız  telleri mutlaka değiştirmenix gerekiyor. Çünkü eski teller hem sağlığınız için risk yaratabiliyor hem de akort yaparken zorluk yaşatabiliyor. Bu yüzden bağlama tellerini düzenli olarak değiştirme ve eksik bir tel varsa vakit kaybetmeden yerini doldurmak önem taşıyor.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bağlama Teli Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 510 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/411138/411139/411157