Çocuk

Çocukların gelişiminde kitapların önemi büyüktür. Kitaplara erişim sağlanması çocukların gelişimine katkıda bulunur. Okuma alışkanlığının erken yaşlarda kazanılması da ileriki yaşlarda faydalı bir alışkanlık olarak çocuklarda yer eder. Çocuk kitapları çocukların temel becerilerini geliştirmede önemli bir rol oynar. Bilişsel becerilerin gelişiminde çocuk kitapları etkili bir yardımcıdır. Bilişsel becerilerin yanı sıra sosyal ve duygusal zekayı geliştirmesi açısından da çocuk kitapları ailelerin ilk tercihleri arasında yer alır. Çocuk kitapları arasında birçok kitap çeşidi mevcuttur. Boyama kitabı, okul öncesi ve okul çağı kitapları, kurgu kitapları gibi birçok tür arasından çocuklar için uygun olan kitabı seçebilirsiniz. Çocuklara okuma alışkanlığı ve sevgisi kazandırmak için çocuk kitapları özenle hazırlanır. Daha eğlenceli bir tasarıma ve anlatıma sahip olan çocuk kitapları, çocukların kitaplar ile bir arkadaş olmasını sağlar. Bununla birlikte okul öncesi çağlardaki çocuklara yönelik hazırlanan kitaplar ise o yaşlardaki çocukların kabiliyetleri dikkate alınarak hazırlanır. Tasarımında daha büyük boyutlu harflere yer verilir ve sıklıkla resimler kullanılır. Bu sayede o yaşlardaki çocukların hem dikkatini çeken hem de sevecekleri kitaplar ortaya çıkar. Bu yapıları ile okul öncesi çocukların okuma becerilerini kazanmasına da yardımcı olurlar. Okumaya geçiş sürecinde çocuklarına yardımcı olmak isteyen aileler okul öncesi çocuk kitaplarını tercih ederler. Okul çağındaki çocuklar ise daha farklı kitapları tercih edebilir. Okumayı sökmüş olan çocukların daha eğitici ve öğretici kitaplara yönelmesi gereklidir. Bilgilendirici içerikleriyle okul çağındaki çocuklar için hazırlanan kitaplar öğretmenlerin de önerdiği kaynaklardır. Okul derslerinin yanı sıra genel kültür gelişimi ve okuma becerileri için bu kitaplar etkilidir.

İngilizce Çocuk Kitapları

Yabancı bir dil öğrenmek son yıllarda her yaştan insan tarafından merak edilen bir konudur. Çocuk yaşlardan itibaren yabancı dil öğrenimine merak salmak ilerleyen yıllarda daha kolay yabancı dil öğrenmenin anahtarlarından biridir. Bu nedenle aileler de çocuklarının erken yaşlardan itibaren yabancı dil öğrenmeleri için özen gösterirler. Dünya dili olarak kabul edilen İngilizce de anne babaların çocuklarına ilk olarak öğretmek istedikleri yabancı dillerin başında gelir. İleriki okul hayatında da İngilizce derslerin olması nedeniyle aileler çocuklarını daha erken yaşlarda İngilizce ile tanıştırmak isteyebilir. Bu nedenle çocukların seviyelerine göre hazırlanan birçok İngilizce çocuk kitabı bulunur. İngilizce çocuk kitapları çocuk masallarının ve hikayelerinin resimlerle zenginleştirilmesiyle oluşturulur. Ayrıca İngilizce öğrenimini destekleyen ve dilin kelimelerini öğreten birçok İngilizce çocuk kitabı da vardır. İngilizce çocuk kitapları 8 yaş ve üzeri her çocuk için kullanılabilir. Bu kitaplar ile çocuklar okumayı söktükten sonra İngilizce okumalar yapabilir ve resimlerden faydalanarak kelimeler arasında bağlantı kurabilir. İngilizce gelişimini destekleyen kitaplarda boyama sayfaları da mevcuttur. Hem boyama hem de İngilizce kitabı olarak hazırlanan kitaplar çocukların dikkatini çekmede daha başarılıdır. Boyamalı İngilizce kitaplarda hayvanlar veya yiyeceklerin resimlerini boyayan çocukların hem el becerilerini geliştirir hem de yeni İngilizce kelimeler öğrenir. Bu kitaplar ile çocukların da yeni bir dil öğrenmeye karşı olan hevesleri artırılabilir. İngilizce çocuk kitapları 1.sınıf öğrencileri için özel olarak hazırlanır. Bu yaştaki çocuklar için en temel kelimelerin yer aldığı bu kitaplar daha ideal bir seçimdir. Aile üyeleri, araçlar, meyveler ve sebzeler, hayvanlar ve gündelik hayatta kullanılan temel eşyaların İngilizce karşılıklarına bu kitaplarda yer verilir. Böylece çocukların erken yaşlarda İngilizceye karşı bir yatkınlık kazanmaları sağlanır. Ailelerin de desteği ile yeni kelimeleri öğrenen çocuklar daha sonrasında o nesneyi günlük hayatta gördüklerinde bu kitaplar sayesinde İngilizcelerini pekiştirebilir. İngilizce hikayeli çocuk kitapları anne babalar veya öğretmenler tarafından da çocuklara okunabilir. İngilizce hikayeler dinleyen çocukların zaman içinde dilin seslerine karşı kulak yatkınlığı geliştirdiği görülebilir.

Çocuklarının Gelişimini Destekleyici Çocuk Kitapları

Çocuk kitaplarının en önemli avantajlarından birisi çocukların gelişim çağında büyük bir rol oynamalarıdır. Çocuk gelişim uzmanlarının da yardımlarıyla hazırlanan çocuk kitapları onları geleceğe hazırlama konusunda iyi bir seçenektir. Çocukların gerçek hayattaki durumlar karşısında sebep sonuç ilişkisi kurabilme becerilerini geliştiren eğitici kitaplar birçok uzmanın tavsiye ettiği kaynaklardır. Okuma becerisi kazanmak çocuk yaşlarda edinilebilecek en önemli becerilerden biridir. Bunu bir alışkanlık haline döndürmek ise her ailenin çocuğu için istediği bir şeydir. Okuma alışkanlığı edinen çocuklarda birçok iyi ve olumlu alışkanlığın da zemini hazırlanmış olur. Düzenli kitap okuyan çocukların okul hayatlarında da daha başarılı olduğu görülebilir. Kitap okuma alışkanlığı çocukların odaklanmasını kolaylaştırır. Odaklanma konusunda sıkıntı yaşamayan çocuklar ise derslerini daha dikkatli bir şekilde dinleyebilir ve anlatılan konuları daha rahat kavrar. Bu sayede hem okuldaki sınavlarda anlatılan konuları hatırlayıp doğru cevaplar vererek yüksek notlar alabilir hem de öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurabilir. Çocukların gelişimini destekleyici çocuk kitapları 12 yaş, 11 yaş ve 10 yaştan 5-6 yaşa özel hazırlanabileceği gibi 13-14 yaşa kadar da mevcut olan çocuk kitapları vardır. Daha küçük yaştaki çocuklar için boyama kitapları gelişimi destekleyici kitaplar arasındadır. Bununla birlikte hayvanların yer aldığı kitaplarda çocukların hayvanları tanımasında önemli bir rol oynar. Hayvan kitapları ile çocuklar erken yaşlarda hayvan sevgisi kazanırlar. Böylece ilerleyen yıllarda da hem hayvan sevgileri gelişir hem de hayata karşı daha olumlu bir yaklaşım kazanırlar. Gelişimi destekleyici çocuk kitapları sayesinde çocuklar zamanlarını daha verimli bir şekilde geçirir.

İlkokul Çocuk Kitapları

Okul çağındaki çocuklar için hazırlanan pek çok kitap mevcuttur. Okullarda 1.sınıftaki çocuklardan 4. sınıftaki öğrencilere ve 8.sınıftaki öğrencilere kadar özel hazırlanan birçok kitap mevcuttur. İlkokul çağının son yılı olan 4.sınıftaki çocuklar için hazırlanan çocuk kitapları 9 yaş seviyesine uygun olan bir içeriğe sahiptir. Bu yaşlardaki çocuklar için derslerine de yardımcı olacak bilgilerin kitaplar içerisinde yer almasına dikkat edilir. Öğretmenler zaman zaman tüm öğrencilerden toplu kitap okuma etkinliği yapmalarını isteyebilir. Özellikle ilkokul çağlarında arkadaşlarıyla birlikte aynı anda kitap okuyan çocuklarda işbirliği ve birliktelik gibi kavramlar yeşerir. Bu kitaplar ile çocuklar yeni arkadaşlıklar edinebilir ve kitapları birbirleri ile değişerek paylaşmayı öğrenebilir. İlkokul çocuk kitaplarında artık okul öncesi çocuk kitaplarında olduğu kadar sık resimlere veya büyük boyutlu harflere rastlanmaz. Bu kitaplar daha eğitici ve bilgilendirici tarzda hazırlanır. İlkokul öğretmenleri de ders kitaplarının yanında ek olarak mutlaka okuma kitaplarını tavsiye ederler. İlkokul çocuk kitapları çocukların ilgi duyduğu birkaç konuyu da barındırır. Bu çağlarda çocukların bilim, uzay, hayvanlar alemi veya meslekler gibi farklı alanlara ilgisi olabilir. Dikkat çekici şekilde hazırlanarak çocukların vizyonlarını geliştirmeyi amaçlayan bu tarz bilgilendirici kitaplar ilkokul çağı için iyi bir tercihtir. Bu sayede çocukların derslerin ve okulun dışındaki vakitlerinde de kendi ilgi alanlarında okuma yaparak eğlenceli vakitler geçirebilir. İlkokul çocuk kitapları bilgilendirici yanlarının yanı sıra eğlendirici özelliklere de sahiptir. Profesyonel çizimleri ile çocukların daha çok ilgisini çekmeyi başaran bu kitaplar öğretici masallara sahiptir. Masalların çocuklara katkısı büyüktür. İçeriğindeki mesajlar sayesinde çocukların hem eğlenceli vakit geçirmesini hem de hayata dair yeni bilgiler öğrenmesini sağlayan masallar çocuk kitapları 3.sınıf gibi ilkokul seviyesinde daha sık görülür. İlkokul yılları olan 1-2-3 ve 4. sınıflar çocukların masallara karşı ilgisinin yüksek olduğu zamanlardır. Çocukların hayata dair bakış açılarının gelişmesinde yardımcı olan ilkokul çocuk masal kitapları Türk gelenek ve göreneklerini de içeren masallara sahiptir. Bu sayede çocuklar erken yaşlarda nezaketi ve görgü kurallarını öğrenebilir saygı ve sevgi gibi kavramlarının farkına varabilirler.

Eğitici-Öğretici Çocuk Kitapları

Çocuk kitapları ortaokul çağında eğitici ve öğretici bilgiler barındırır. Ortaokul çağında çocukların okuma becerileri oldukça gelişir. Bu nedenle resimsiz ve uzun sayılabilecek kitapları okuyabilirler. Bu çağlarda çocukların macera içeren kitaplara daha çok ilgi duyduğu bilinir. Macera romanları veya öyküleri ortaokul çağındaki çocukların dikkatini çeken eserlerdir. Öğretmenler tarafından da tavsiye edilen pek çok kitap vardır. Ayrıca 100 Temel Eser içerisinde yer alan kitaplar da ortaokul öğrencilerinin okuyabileceği kitaplardandır. Bu çağlardaki çocukların seçtiği kitaplarda sayfa sayılarının arttığı görülebilir. Ortaokul kitapları çocukların temel gelişimin tamamlandığı ve yeni yeni ilgilerinin, meraklarının ortaya çıktığı zamanlara denk gelir. Bu zamanlarda çocuklar kitap okuma alışkanlıklarını devam ettirerek ortaokul yıllarını da kitap okuyarak geçirirler. Örneğin ortaokul çağında çocuk kitapları 13 yaş öğrenciler için uygun olabilir. Bu kitaplar birkaç farklı konuyu birbirine bağlayarak çocukların kavrama becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Ortaokul kitaplarının yanı sıra eğitici-öğretici özellikleri olan pek çok çocuk kitabı da vardır. Eğitici-öğretici kitaplar ailelerin en beğendiği kitaplar arasında yer alır. Çocukların zihinsel gelişimlerini destekleyen bu kitaplar çocuk gelişim uzmanları tarafından da tavsiye edilir. Eğitici-öğretici kitaplar hem okul öncesi çağlardaki çocuklar için hem de okul çağındaki çocuklar için hazırlanabilir. Özellikle okul öncesi ve ilkokulun ilk yıllarını kapsayan dönemlerde bu tarz kitapların daha da önemli olduğu bilinir. Bu tarz kitaplar çocukların kavramlar arasında bağlantı kurabilme ve yaşadığı çevreyi anlamlandırabilme özelliklerini geliştirir. Eğitici-öğretici çocuk kitaplarında karmaşık bir anlatımın yanı sıra sade ve açık bir üslup kullanılır. Resimlerle zenginleştirilen bu kitaplar okul öncesi çocukların da dikkatini çekecek şekilde tasarlanır. Renkli ve eğlenceli detaylar için kapak tasarımları ile çocukların kitaplarını sevmesi kolaylaşır. Eğitici-öğretici çocuk kitapları resimlerin yanı sıra sebep-sonuç ilişkisi içeren diyalogların, duygu ve ifadelerin, atasözü ve deyimlerin de yer aldığı kaynaklardır. Bu yönleriyle çocukların bilişsel gelişimlerinde önemli bir rol oynarlar.

Renkleri ve Görselleriyle Dikkat Çeken Çocuk Kitapları

Çocuk kitapları alacak olanların dikkat ettiği özelliklerden biri de kitapların renkli ve ilgi çekici bir görüntüde olmasıdır. Erken yaşlarda olan çocuklara kalın ve ince yazılı kitapları okutmaya çalışmak onların kitap okuma alışkanlıkları kazanmasında olumsuz bir rol oynar. Bu nedenle çocuk kitaplarında onların ilgisini çekmeyi başaracak görsellere yer verilir. Çocuk kitaplarının kapakları tasarlanırken de çocukların sevdiği bir görüntü oluşturulur. Çocukların sevdiği çizgi film veya oyun kahramanlarına kapak tasarımlarında ve kitabın resimlerinde yer verilebilir. Çocuk kitapları 10 yaş ve üzeri çocuklar için çizgi roman olarak da basılabilir. 10 yaş ve altı çocuklara yönelik hazırlanan çizgi romanlar da mevcuttur. Çizgi romanları çocukların dikkatini en çok çeken kitap türlerinden biridir. Eğlenceli ve gerçekçi çizimler, heyecanlı ve macera içeren diyolagları ve olay öyküleriyle her yaştaki çocuğun kendine uygun bir çizgi romanı seçmesi mümkündür. Çizgi roman okumak da yazılı kitap okumak kadar faydalı bir alışkanlıktır. Erken yaşlarda çizgi romanlara merak duyan çocukların zaman içinde resim gibi dallara karşı ilgisi ortaya çıkabilir. İlerleyen zamanlarda çocukların kendi çizimlerini yaptığını gören aileler de bu durumdan memnuniyet duyarlar. Çocukların gelişiminde her türlü kitabın katkısı büyüktür. Renkli ve dikkat çeken çizimleriyle çizgi romanlar da bunlardan biridir. Çizgi romanların yanı sıra resimlerle desteklenen macera öyküleri de çocukların merakını cezbeder. Macera içermesinin yanı sıra öğretici ve ders verici nitelikte olan bu öyküler çocuk kitaplarında sıkça kullanılır. Çocuk kitapları ile birlikte Puzzle ve yapboz ürünlerini tercih ederek çocukların el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Her Yaşa Uygun Çocuk Kitapları

Çocuk kitaplarının hazırlanmasında yaşlar dikkate alınır. Bilişsel ve sosyal gelişimin en hızlı olduğu çağlardan olan çocukluk çağlarında çocukların farklı yaşlarda olması yaşlarına uygun kitaplarının hazırlanmasını gerekli kılar. Daha küçük yaştaki çocuk kitaplarında çizgi film karakterlerinin kullanıldığı görülür. Bu kitaplar İngilizce olarak da yazılır. İngilizce çocuk kitapları arasından çizgi film karakterlerinin yer aldığı kitaplar çocukların ilgisini çekme konusunda başarılıdır. Anne babalar bu kitapları çocuklara okuyarak hem kulaklarının İngilizce ile aşinalı olmasını sağlayabilir hem de onların sevgi dolu bir vakit geçirmesini sağlayabilirler. Örneğin çocuk kitapları 11 yaş çocuklar için farklı türlerde hazırlanabilir. İngilizce veya Türkçe olarak hazırlanmasının yanı sıra daha çok resim içeren veya uzay, gezegenler gibi ilgi çekici konuların yer aldığı kitaplar da olabilir. 11 yaşın yanı sıra 12 veya 13 yaşındaki çocuklara yönelik hazırlanan kitaplar da bazı farklılıklar gösterebilir. Yaşlar ilerledikçe sayfa ve kelime sayılarında artış olabilir. Bu da çocukların gelişimini hızlandırır. Yaşı ilerlemesine rağmen kitapların seviyesini ilerletmeyen çocukların kavrama ve okuma becerileri aynı ölçüde gelişmeyebilir. Bu nedenle ailelerin bu konuda özenli olması önemlidir. Çocukların yaşlarına uygun kitapların seçilmesi önemli bir konudur. Çocuklar kendi yaşlarının daha altındaki yaşlara uygun olan kitapları seçerlerse bu onların gelişimine katkı sağlamayabilir. Diğer durumda ise kendi yaşlarının daha üstü bir yaş için hazırlanan kitaplarda çocuklar kitap okumaktan sıkılıp bu olumlu alışkanlığı zaman içinde kaybedebilir. Bu nedenle ailelerin kitap seçiminde dikkatli olması gereken konulardan biri çocukların yaşına uygun seviyede kitapları seçmektir. Çocuk kitaplarının yanı sıra gitar gibi müzik aletleri de çocukların bilişsel gelişiminde faydalıdır. Çocuk kitapları en ucuz fırsatlar için Hepsiburada’ya göz atabilirsiniz.

Çocuk Kitapları Fiyatları Nedir?

Çocuk kitapları fiyatları birçok kitap olmasıyla beraber farklılık gösterebilir. Aileler çocuklarının gelişiminde kitapların öneminin farkındadır. Bu nedenle fiyat konusu onlar için ikinci planda yer alır. Çocuk kitaplarının fiyatları kitabın kağıt kalitesine, kullanılan renk ve boyanın miktarına, sayfa sayısına veya kapak boyutuna göre farklılık gösterebilir. İndirim ve kampanya zamanlarında çocuk kitapları fiyatları daha uygun seviyelere bulunabilir.

İngilizce Çocuk Kitapları Seviyesi Nasıl Belirlenir?

İngilizce çocuk kitaplarının seçiminde çocukların İngilizce seviyesine uygun olan kitabı seçmek önemlidir. Başlangıçta ilk kez İngilizce çocuk kitabı alacak olan aileler için giriş seviyesi İngilizce çocuk kitabı tavsiye edilir. İngilizce ile daha önce tanışmış olan çocuklar için giriş seviyesinin bir veya iki seviye üstü olan kitaplar tercih edilebilir.

Çocuk Kitapları Nasıl Okunmalı?

Kitapların okunma sıklığı ve şekli kitap okuma alışkanlığı kazanılmasında ve kitaptan faydalanılmasında önemlidir. Ailelerin çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırması için her gün düzenli bir şekilde ve bir süre hedefi belirlenerek okuma yapılması faydalıdır. Bu sayede çocukların okuma disiplini elde etmeleri sağlanır. Okuma esnasında ise kelime ve cümlelerin anlaşılarak okunması ve atlama yapılmaması önemlidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuk Kitapları

7625 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 47 / 7625 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?