Yabancı dil kitapları, dili öğrenme ve geliştirme sürecinde oldukça yararlı kaynaklardır. Yabancı dilde kitap okumanın yabancı dili öğrenmeye, kelime ve ifade haznesini geliştirmeye pek çok faydası bulunmaktadır. Fakat yabancı dilde kitap seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle kitapların çeşitlerini bilip ona göre karar vermek, yabancı dil kitaplarını seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek, yabancı dilde kitap okurken hangi dil becerilerinizin gelişeceğini öğrenmek ve yabancı dilde bir kitabı nasıl daha rahat anlayabileceğinizi keşfetmek, yabancı dilde okuma alışkanlığı kazanmanız adına önemli adımlar olacaktır. 

Yabancı Dil Kitaplarının Çeşitleri Nelerdir?

Yabancı dil kitapları, yabancı roman ve öykü kitapları, hobi, dekorasyon, mimarlık, gezi gibi spesifik alanları kapsar. Yabancı roman ve öykü kitapları, dünya klasiklerini, bestseller kitapları ve yabancı dil yeterlilik seviyelerine göre belirlenmiş öykü kitaplarını içerebilir. Aynı zamanda çocuklar için yazılmış yabancı dil kitapları çocukların yaş grubu ve dili öğrenme düzeylerine göre oluşturulmuş masal, öykü ve etkinlik kitaplarından oluşur. Çocukların öğrendikleri yabancı dili eğlenerek, oyunlarla edinmesi amaçlanır. Okul öncesi ve okul dönemi kitapları farklılık gösterir. Yabancı dil kitapları, İngilizce, Almanca, Fransızca, Yunanca gibi farklı dillerde kaleme alınmış olabilir. Siz de öğrendiğiniz veya öğrenmekte olduğunuz yabancı dilde kitapları seçerek yabancı dilde kitap okumanın tadını çıkarabilirsiniz.

 Yabancı Dil Kitabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yabancı dilde kitap seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus o yabancı dile ne kadar hakim olduğunuzdur. Eğer dile yeterince hakim değilseniz ve öğrenmeye devam etmekteyseniz, başlangıç ve orta seviye öğrenme düzeyindeyseniz, kalın yabancı dil romanları sizin için zorlayıcı olabilir. Onun yerine yabancı dil öğrenme kriterlerine göre seviyelere ayrılmış öykü kitaplarını veya sadeleştirilmiş ve kısaltılmış yabancı dilde romanları tercih edebilirsiniz. Seviyelere göre ayrılmış kitaplar düzeye uygun kelime ve gramer bilgisi içerir, içerisinde bulunan sözlük, soru ve yönergelerle okuduğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olarak, yabancı dilde okuma ve anlama becerilerinizi geliştirir. Yabancı dil seviyeniz ileri düzeyde ise yabancı dil romanları, yabancı dil öykü kitapları, bestseller kitaplar ve yabancı dilde klasikler arasından ilgi alanınıza uygun olan kitabı seçerek yabancı dilinizi geliştirebilir, okuma ve anlama becerilerinizin devamını sağlayabilirsiniz. 

Çocuklar İçin Yabancı Dil Kitabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer çocuğunuz için yabancı dilde bir kitap arıyorsanız çocuğunuzun dili hangi düzeyde bildiği önem taşımaktadır. Seçimlerinizi çocuğunuzun yaşı, beğeni ve ilgi alanları, gelişimi ve dil yeterlilik seviyesine göre yapmanız faydalı olacaktır. Okul öncesi için yabancı dili oyunlarla öğreten etkinlik kitapları ve masal kitapları daha yararlı olabilir. Okul dönemi için ise başlangıç düzeyinde masallar ve öykü kitapları çocuğunuz için uygun olabilir.Çocuğunuz orta düzey yabancı dile sahipse yaşı ve beğenileri ile uyumlu orta seviye öykü kitapları ve sadeleştirilmiş romanlar ilgisini çekecek, yabancı dil bilgisini geliştirecektir.

Yabancı Dilde Kitap Okumak Dili Geliştirir Mi?

Yabancı dilde kitap okumak kelime haznesini, dil bilgisini, okuma ve anlama becerisini, yabancı dilde yorumlama ve düşünme kabiliyetlerini geliştirir. Kelimeleri bağlam içinde kullanmak kolaylaşır, benzer anlamlara gelen kelimeleri hangi durumlarda kullanılabileceğini öğrenebilirsiniz. Metin içerisinde dil bilgisi kullanımlarını edinip hangi durumlarda kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz. Bağlam içerisinde öğrenilen deyim ve atasözlerinin akılda kalıcılığı daha yüksektir dolayısıyla karşılaştığınız deyim ve atasözlerini öğrenmeniz kolaylaşır. Yabancı dil kitapları ile okuma hızınız artar, okuma hızınızın artması o dili ve o metni daha iyi anladığınızın bir göstergesidir. Bununla birlikte bazen sesli okuma yapmak dinleyerek anlama kabiliyetinizi de geliştirebilir. Bunun yanı sıra akıcı konuşma ve sesletim becerilerinizi de gelişebilir.

Yabancı Dilde Nasıl Kitap Okuyabilirsiniz?

Yabancı dilde kitap okumaya hevesiniz varsa fakat nereden başlayacağınızdan emin değilseniz öncelikle dil seviyenizi bilmeniz ona uygun seçimler yapmanız faydalı olacaktır. Yabancı dilde kitap okurken konsantrasyonunuz daha sık bozulabilir. Bununla birlikte anlama ile ilgili endişeleriniz kitaba karşı bir ön yargı oluşturarak metni anlama kalitenizi düşürebilir. Bunun olmasına izin vermemek için sessiz bir yere çekilip okuduğunuz dildeki kitabın ana dil kullanıcısı olmadığınızı kendinize hatırlatmanız size yardımcı olabilir. Yabancı dilde kitap okumanın da öğrenme sürecine katkı sağlayacağını aklınızda bulundurabilirsiniz. Yabancı dilde kitap okumanın öğrenme sürecinde sizi ilerletecek bir adım olduğunun farkında olarak mümkün olduğunca sözlüklerden az yardım alarak, bazen ikinci bir okuma yaparak ve okuma aralarında kendinize kitapla, karakterlerle, olay akışıyla ilgili sorular sorarak yabancı dilde kitap okuma sürecinizi kolaylaştırabilir ve bunu eğlenceli bir serüvene dönüştürebilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Yabancı Kitaplar

Hobi
Turizm / Gezi
Tarih, Araştırma ve Popüler Bilim
Edebiyat
Eğitim ve Sınav
Çocuk ve Gençlik
Kişisel Gelişim
Sanat
İş ve Ekonomi
Sağlık, Diyet ve Spor
Yeme-İçme
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15039802