Edebiyat

Her ülkenin kendine has bir edebiyat kültürü bulunur. Romandan şiire, kısa öykülerden denemelere kadar pek çok eser edebiyat çatısı altında yer alır. Roman, kendinizi görebilmeniz için size karşı tutulan bir aynadır. Yabancı ve yerli olarak ayrılan roman çeşitleri arasında bulunan The invisible Man adlı kitap, H.G. Wells tarafından yazılan bir romandır. Bu yazar hemen hemen her kitabında, “Böyle bir şey sizin de başınıza gelseydi ne yapardınız?” sorusunu sorarak okuyucuyu kendisine bağlar. Yazarın görünmez adam kitabı 1987 yılında yayınlanan bilim kurgu türünde bir romandır. Aynı zamanda da pek çok kez filme uyarlanan bu çeşit, baş karakter olan Dr. Griffin'in görünmezliği keşfetmesi ile birçok şeyin kontrolden çıkmasını baz alır. Dikkat çekici bir içeriğe sahip olan bu kitabı severek okuyabilirsiniz. Okuyucunun dünyasında kendisine yer edinen ve George Orwell’ın şahane eserleri arasında bulunan 1984 adlı romanı modern dünyaya karşı yapılan protestoyu detaylı bir şekilde anlatır. Aynı zamanda bu eser aşk ve evlilik gibi pek çok şeyin yasaklanmasını da konu edinir. İngiliz edebiyatı içerisinde yer alan bu romanlara ek olarak Charlotte Bronte isimli yazarın kaleme aldığı Jane Eyre adlı kitabı, Victoria döneminde geçen ve farklı yaşam tarzını sahip iki kişi arasında geçen aşkı anlatır. Dini baskıyı ve erkeklerin üstünlüğünü yansıtan bu kitap çok sayıda film ve televizyon dizisine uyarlanarak pek çok kişinin beğenisini toplar. Edebi roman da dil özellikleri öne çıkarılacak şekilde yazılan kitaplardır. Colleen Hoover’in kaleme aldığı Bizimle Başladı Bizimle Bitti adlı kitabı da roman türündedir. Ümit ve sevgi dolu bir hikayeyi baz alan bu çeşidi siz de deneyebilirsiniz. Edebi kitaplar arasında yer alan Esrariler isimli roman Ahmet Güntan tarafından kaleme alınır ve ideal ahlakı konu edinir. Edebiyat kitapları içerisinde bulunan Tiamat isimli romanın yazarı İhsan Oktay Anar’dır. Olağanüstü bir hikayeyi yansıtan yazar Osmanlı denizaltısının çevresinde gelişen pek çok olayı gizemli bir şekilde kaleme alır. Okurken insanın kendisini kaptırdığı ve zamanın nasıl geçtiği bir türlü anlayamadığı kitap türleridir.

Edebiyatın Vazgeçilmez Eserleri

Edebiyat çeşitleri fantastik, gotik, iktisadi, divan, halk, varoluşçu, post modern ve yeraltı edebiyatı olmak üzere çeşitli kategorilere ayrılır. Kahve ve kitap tutkunları için edebi eserlerin yeri bir başkadır. Yeraltı edebiyatı, gerçek dünya içerisinde var olmayan bu edebiyat çeşidi alkolizmin, cinselliğin ve sıradışılığın dışa vurumudur. Dostoyevski’nin yazdığı Yeraltından Notlar, Veronika Ölmek İstiyor isimli kitabı ele alan Paulo Coelho ve Otomatik Portakal adlı kitabı kaleme alan Anthony Burgess’in yazdığı bu kitaplar yeraltı edebiyatı türü içerisinde bulunur. Halk edebiyatı, Arapça ve Farsça gibi farklı gruplarda ele alınarak devam ettirilmesi sağlanan bir edebiyat çeşididir. Dilin ve geleneğin ele alındığı bu kitap çeşitleri arasında Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Toprak Uyanırsa, Cavidan Name ve Aşıklar Ölmez isimli pek çok çeşit yer alır. Siz de bu kitaplar aracılığı ile ufkunuzu genişletebilir ve okumanın verdiği hazzı yaşayabilirsiniz. Modern edebiyat, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başını ele alan ve modernist dönemi ifade eden bir türdür. Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar ve Bir Bilim Adamının Romanı isimli birçok kitap modern romana örnek verilebilir. Edebiyat deneme yazıları, Konusu belli olan bir içeriğe ilişkin duygu ve düşüncelerin kaleme alındığı metinlere denir. James Joyce, Umut Düşgün ve Şükrü Erbaş’ın yazdığı deneme yazılarının her biri farklı konuları baz alır. Samimi bir üslup kullanılan deneme yazılarının her biri sizin için pek çok konuda fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Milli edebiyat, Cumhuriyet’in ilk yıllarında ortaya çıkan bir edebiyat akımıdır. Genellikle içerisinde Ali Canip Yöntem, Ömer Seyfettin ve Ziya Gökalp gibi genç yazarın ele aldığı bir bir edebiyat türüdür. Yaşama yön veren bu yazarlar dilde sadeleştirmeyi ve yalın ifadeleri kullanarak milli edebiyatın temelini oluşturmaya yönelik pek çok çalışma gerçekleştirir. Böylelikle ortaya çıkan eserlerden merak ettiklerinizi siz de inceleyebilirsiniz.

Dikkat Çeken İçerikleri ile Edebi Eserler

Edebiyat türleri arasında yer alan şiir, ritme ve imgeye bağlı olan kendine özgü olan dilinin yanında söyleyiş şekli de bulunan estetik, yaratıcı olan söz dizilimidir. Cemal Süreya’nın kalem aldığı Sevda Sözleri adlı şiir kitabı aile kavramını, aşkı ve arkadaşlığı ele alan bir kitaptır. Sabahattin Ali’nin Bütün Şiirleri isimli kitabı da coşkuyu, üzüntüyü ve kederi derinlemesine hissettiren bir ürün olarak karşınıza çıkar. Edebiyat şiir yazarları arasında bulunan Turgut Uyar’ın yazdığı Göğe Bakma Durağı isimli şiir kitabı ruhunuzu sanat ile doyurmak için size yardımcı olur. Belirli kurallara bağlı olarak yazılan bu şiirler insanı etkileyen sözlerin bütün içeriğidir. Pek çok kişinin duygu ve düşüncelerini yansıtmak için yazdığı bu şiir kitapları insanlar tarafından da sevilerek okunur. Dilin ve insanın özü olan şiirler, nasıl yazıldığından çok okuyucu tarafından nasıl anlaşıldığı çok daha önemli olan bir edebi türdür. Orhan Veli Kanık’ın eserlerini içeren Bütün Şiirler adlı kitap, ahengi ve melodik anlatımı ile öne çıkar. Edebiyat dergileri, yazarın, şairin ve edebiyatçının yetişmesine öncülük eden, pek çok okurun bir araya toplandığı bir dergi çeşididir. Bu tür yazılara imza atan pek çok sanatçının adını duyabilirsiniz. Attila İlhan bu sanatçılardan biridir. Dergiseverlerin de yaygın bir şekilde takip ettiği Ot, Sinada ve Varlık gibi eserler de büyük ilgi görür. Roman çeşitleri içerisinde de dikkat çeken isimler arasında yer alan kişilerden biri Gülseren Budayıcıoğlu’dur. Bu yazarın Camdaki Kız ve Madalyonun İçi gibi pek çok romanı bulunur. Aynı zamanda televizyona uyarlanan bu çeşitleri siz de takip edebilir ve keyifle okuyabilirsiniz. Türk edebiyatına damga vuran edebiyat eserleri arasında Yaşar Kemal'in yazdığı İnce Memed, Oğuz Atay’ın kaleme aldığı Tutunamayanlar ve Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından yazılan Saatleri Ayarlama Enstitüsü gibi pek çok seçenek bulur. Toplumun en değerli nesneleri olan bu eserler belge olma niteliği gösterir. Tarihlere damga vuran bir diğer çeşit ise dünya klasikleri olarak karşınıza çıkar. Bir Delinin Hatıra Defteri, Aşk ve Gurur, Bir İdam Mahkumunun Son Günü ve Kumarbaz gibi dünya klasikleri çeşitleri arasından da okuma tarzınıza hitap edeni tercih edebilirsiniz.

Yaygın Bir Şekilde Okunan Edebiyat Kitapları

Cumhuriyet edebiyatı, 1940 sonrasını konu alan bir dönemi kapsar. Ayrıca Cumhuriyet’in ilan edilmesi anından sonra başlayan bir akım olarak karşınıza çıkar. Halkın özelliklerine ağırlık verilerek yazılan Cumhuriyet edebiyatına yönelik kitaplar da genellikle Talip Apaydın, Orhan Hançerlioğlu, Recep Bilginer ve Refik erduran gibi sevilen yazarlar yer alır. Edebiyat çeşitleri arasında yer alan yazarları ve kitapları siz de kapsamlı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Biyografi ise tanınan, bilindik kişilerin hikayelerini kaleme alan bir yazı türüdür. Siyasi adam, yazar ya da sporcu olması fark etmeksizin tanınan herkesin hayatını anlatan kitaplardır. Messi’nin hayatını kaleme alan Michael Part, Benim Adım Messi isimli kitapta sporcunun hayat hikayesinden bahseder. Böyle nice biyografi çeşitleri karşınıza çıkabilir. Siz de merak ettiğiniz kişinin hayat hikayesini bu kitaplar aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Roman çeşitleri arasında kendisine yer edilen çizgi roman, kişilerin hal dünyasını güçlendiren bir kitap türüdür. Farklı yazarlara ait ürün çeşitliliği ile karşınıza çıkarak kitapların arasından seçim yaparken sizi kararsız bırakabilir. Renk algısını genişleten bu eşsiz dünyaya siz de göz atabilirsiniz. Edebiyat tarihin, geçmişin ve ulusun sahip olduğu düşünce yapısını, kültürü ve uygarlığı gelecek nesillere aktaran bir yapıttır. Ayırıca en önemli anlatım aracı öğesi olan dil felsefe, psikoloji, sosyoloji ve diğer bilim dalları ile yakından ilişkilidir. Psikoloji kitabı yazarken genellikle yazarlar insanların ruh haline dayanan kitaplar yazarlar. Aynı zamanda da yaşadığı ortam ile ilişkilendirme yapılıyor ise sosyoloji bilimini ele alarak edebiyat kitapları kaleme alınır. Bir Ömür Nasıl Yaşanır isimli kitabın yazarı İlber Ortaylı'dır. Buna ek olarak yazar yaşamın anlamını ele alarak yön gösterici bir eserdir. Edebiyat roman, sanat ithali şeklinde ele alınan bir yazındır. Roman İskender Pala, Şermin Yaşar, İclal Aydın ve Nazan Bekiroğlu gibi pek çok yazarın bir araya geldiği bir edebi türdür. Her anını dolu dolu geçirmek isteyenler kitap okuyarak zamanını iyi değerlendirebilirler. Yaşamı olumlu yönde etkileyen ve yön veren bu kitap çeşitliliğinden siz de faydalanabilirsiniz.

Okuyucuyu Kendisine Bağlayan Edebiyat Kitapları

Hikaye, gerçek ya da gerçeye yakın olan bir olayı kısa bir şekilde aktaran aynı zamanda da öykü olarak da bilinen türdür. Edebiyat hikaye çeşitleri arasında yer alan Sinan Akyüz’ün yazdığı Meyra Bir Bosna Hikayesi adlı kitap ile sanatçı okuyucuların kalbinde önemli bir yer edinir. Korkunun ve belirsizliğin olduğu, umudun tükendiği bir savaş dönemini anlatan bir hikayedir. Sinan Akyüz’ün ele aldığı bu kitap da yer alan gururla mücadele eden insanların öyküsünü siz de okuyabilirsiniz. Ned Vizzini adlı yazarın ele alarak yazdığı Komik Bir Hikaye isimli kitap 15 yaşındaki bir çocuğun hayatta başarılı olma isteği ve kararlılığı hakkındadır. Öykü çeşitleri arasında bulunan Charles Dickens adlı yazar tarafından yazılan ve en çok okunan eserleri arasında bulunan İki Şehrin Hikayesi İsimli Kitap da Fransız Devrimi öncesi ve sonrasını baz alır. Sabahattin Ali’nin ele aldığı Üç Romantik Hikaye ise özel olarak seçilen 3 yazarın hikayelerinin bir arada bulunduğu bir kitaptır. Bunlar Heinrich von Kleist tarafından San Domingo’da Nişanlanma, Adelbert von Chamisso’ın yazdığı Peter Schlemihl’in Acayip Sergüzeşti ve E. T. A. Hoffman tarafından ele alınan Duka ile Karısı’dır. Dünya edebiyatı eserlerini tek ya da seri olarak bulabilirsiniz. İnsancıklar adlı kitap Dostoyevski’nin yazdığı bir dünya klasiğidir. Buna ek olarak üzüntünün ve sevincin paylaşıldığı bir içeriğe sahiptir. Edebiyat yazarları arasında Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Kemal Tahir, Oğuz Atay, Namık Kemal, Orhan Pamuk ve Ömer Seyfettin gibi pek çok ismin yer alır. Bu yazarların ele aldığı kitaplar ise isim sırasına göre İnce Memed, Grev, Huzur, Esir Şehrin İnsanları, Korkuyu Beklerken, Takip, Sessiz Ev ve Üç Nasihat gibi pek çok eserleri bulunur. Bu edebiyat yazarlarının eserleri arasından kendinize uygun bir kitap seçimi yapabilirsiniz.

Edebiyat Türlerine Bağlı Olarak Eserler

Edebiyat türleri fantastik, divan ve halk edebiyatı gibi farklı çeşitler ele alınır. Çeşidine bağlı olarak eser sunan yazarlar ve kitapları şu şekilde sıralanabilir:

 • Divan edebiyatı saray edebiyatı ya da havas edebiyatı gibi bazı kelimeler ile aynı anlamı taşıyan ve Türk kültürüne ait olan süslü bir edebiyat türüdür. Ali Şir Nevai, Necati, Baki, Fuzuli, Ruhi ve Nabi isimli bu şairler Divan edebiyatında yer alırlar.
  • Yeraltı edebiyatı sert, aykırı ve eleştirel bir yazı türü olarak karşınıza çıkar. Dövüş Kulübü'nün yazarı Chuck Palahniuk ve Tıkanma’nın yazarı Chuck Palahniuk gibi pek yazar ile eserin bir arada olduğu bir anlatım biçimidir.
   • Türk halk edebiyatı dil, gelenek, görenek ve halk tarafından devam ettirilmesi sağlanan aynı zamanda da aşık edebiyatı ve tekke ile tasavvuf edebiyatı gibi farklı alanlarda incelenen bir yazı türüdür. Yazarlar olarak da Aşık Veysel Şatıroğlu, Yunus Emre ve Köroğlu gibi farklı birçok sanatçı karşınıza çıkar.
    • Fransız edebiyatı Fransızcanın kullanımı ile ortaya çıkan bir edebiyat türüdür. Vadideki Zambak - Honore de Balzac, Sefiller’in yazarı Victor Hugo ve Monte Cristo Kontu isimli kitabın yazarı Alexandre Dumas olan bu eserlerin okuyucuyla buluşması ile Fransız edebiyatı birçok kişinin beğenisini toplar.
     • Batı edebiyatı en eski zamanlardan günümüze kadar gelen ve nazım ile düz yazı aracılığıyla ortaya konulan bir edebiyat türüdür. Örnek olarak da Çiçero tarafından ele alınan Nutuklar, Hitabet, Cumhuriyet, Dostluk ve Vergilius’un yazdığı Bocilica ile Georgeia adlı kitaplar verilebilir.
      • Türkçe edebiyat estetik kurallar içerisinde yazılı ya da sözlü olarak gerçekleştirilir. Bilim dalı olarak görülen bu edebiyata Kara Kitap, Sevgili Arsız Ölüm ve Puslu Kıtalar Atlası adlı bu kitaplar örnek olarak verilebilir. Siz de türlerine göre adı geçen yazar ve eserlerini inceleyerek zevkine yönelik olan eseri okuyabilirsiniz.
      Edebiyat Yazarları ve Eserleri

      Edebi yazılar, insan üzerinden heyecan ve hayranlık uyandıran duygu ve düşünceyi yansıtan yazı türüdür. İşlenerek oluşturulan dil ve anlatımının insan üzerinde güzel duygular ve zevkler uyandırmasıdır. Makale, deneme, şiir, öykü ve söyleşi yazılarını içerisinde barındırır. Oyun ve drama şeklindeki yazım biçimlerini içeren fantastik edebiyat eserleri arasında Alice Harikalar Diyarında adlı masal gösterilebilir. Tanınan diğer örnekler arasında da J.R.R. Tolkien ele aldığı Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi adlı kitap serileri yer alabilir. Klasik edebiyat türk topluluğunun İslam kültüründen etkilenerek oluşturduğu bir edebiyattır. Bir Delinin Hatıra Defteri adlı kitabın yazarı olan Nikolay Gogol ve Üç Kız Kardeş eserinin sahibi olan Anton Pavloviç Çehov gibi sanatçıların yer aldığı bir yazı türüdür. Gotik kurgu edebiyatı, Çağ romantizmini ve modern yapıyı birleştirerek ele alan bir yazıdır. Bu edebiyat türünün ilk örneği Horace Walpole yazdığı Otranto Şatosu başlıklı romanıdır. Frankenstein tarafından yazılan Mary Shelley ve Usher Evi’nin Çöküşünü ele alan Edgar Allan Poe adlı yazar gibi farklı pek çok isim görebilirsiniz. Yabancı edebiyat eserleri arasında da İngiliz ve Fransız pek çok yazar ve kitabı bulunur. Edebiyat ürünleri arasından istediğinize Hepsiburada üzerinden hızlıca sahip olabilirsiniz.

      Edebiyat Nedir?

      Olay, düşünce ve duygunun dil aracılığı ile yazıya aktarılmasıdır. Estetik bir şekilde ifade edilerek sanat olarak da bilinen bir türdür. Fransız ya da Fantastik gibi farklı kategorileri içerisinde barındırır.

      En Güzel Edebi Eserler Hangileridir?

      Türk ya da yabancı olan bu edebi eserlerin her biri birbirinden güzel olayı, kurugu ve hikayeyi içerisinde bulundurur. Siz de keyfinize ve tarzınıza yönelik olduğunu düşündüğünüz eseri zevk olarak okuyabilirsiniz.

      Dünya Klasikleri Hangileridir?

      Dünya klasikleri Suç ve Ceza, Sefiller, Anna Karenina, Aşk ve Gurur ve Romeo ve Juliet gibi pek çok kitap isminin yer aldığı ve insanlarda hayranlık uyandırdığı eserlerdir. Siz de bu eserleri inceleyerek okuma alışkanlığınızı yenileyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Edebiyat

10.000+ ürün listeleniyor
Kitap Film Müzik
Kitap Film Müzik
Kitap
Kitap
Yabancı Dil Kitaplar (Foreign Languages)
Yabancı Dil Kitaplar (Foreign Languages)
Edebiyat
Edebiyat
Roman
Roman
Dünya Klasikleri
Dünya Klasikleri
Şiir
Şiir
Çizgi Roman
Çizgi Roman
Biyografi
Biyografi
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?