Keman Teli

Keman Telleri

Muazzam bir enstrüman olarak bilinen ve herkesin keyifle çalmak için can attığı çalgı aletleri arasında yer alan kemanlar, çeşitli renk ve tasarımları ile dikkat çekmeye devam ediyor. Başlangıçta öğrenme aşaması oldukça zor olan ancak zaman içerisinde tamamen profesyonel düzeyde çalabileceğiniz kemanların bakımı ve uzun vadeli kullanımı için tellerinde değişiklik yapmak gerekir. Çeşitli renk ve özelliklere sahip olan keman telleri alanında uzman ve bu konuda gerçek anlamda bilgisi olan kişiler tarafından değiştirilmeli ve kemana zarar verilmemelidir. Hem çalması hem de dinlemesi son derece keyifli olan kemanlar, klasik çalgılar arasında yer alır. Doğru teknikler öğrenildikten sonra büyük bir keyifle çalınan kemanların bakımı oldukça önemlidir. Bakım aşamasında ilk yapılması gereken eylem ise keman teli değiştirme eylemidir. Düzenli periyotlarla keman teli değiştirilmediği takdirde kemandan çıkan sesler son derece rahatsız edici olabilir. Günde yarım saat çalınan bir kemanın tellerinin yaklaşık olarak 6 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tellerde küflenme, pas ve benzeri durumlar meydana gelerek kemanın sesini kulak yırtacak kadar rahatsızlık verecek hale getirebilir. Keman, çalındıktan sonra teller mutlaka temizlenerek kılıfına kaldırılmalıdır. Aksi takdirde kemanın tellerinde kopma ve incelme gibi sorunlar da meydana gelebilir. Kemanı çaldıktan ve çalışmalarınızı bitirdikten sonra telleri bir bez yardımıyla silmelisiniz. Ancak silme esnasında çok dikkatli olmalı, reçineden üretilen tellerin üst kısmında yer alan çelik kaplamayı zedelememeye dikkat etmelisiniz. 

Tekli şekilde ya da keman teli seti şeklinde satışa sunulan bu telleri değiştirirken de dikkatli olunmalı ve doğru tekniklerle ve doğru zamanda değiştirildiğinden emin olmalısınız. Ton verimliliği elde etmek, parmakların çalma esnasında konforunu sağlamak adına keman tellerinin kontrolü sık sık yapılmalıdır. Keman telleri değişmediği takdirde kemanın performansında gözle görülür derecede düşüş meydana gelir. Performansı arttırmak ve profesyonel düzeyde eserler çalmak için ve daha keyifli tınılar elde etmek için keman tellerinde değişiklik son derece önemlidir. Keman üzerinde toplamda 4 adet tel yer almaktadır. Kopma, paslanma ya da oksitlenme gibi sorunların meydana gelmesi oldukça normaldir. Bu normalliği değiştirmek için de tellerin değişmesi gerekir. Keman tellerinin kendine özgü sarmal yapısında da bozulmalar meydana gelebilir ya da tel değişimi için gerekli olan süre aşılmış olabilir. Tellerin eski zamana göre daha düşük performans sergilemeye başladığını anladığınız andan itibaren telleri değiştirmelisiniz. 

Keman Teli Çeşitleri

Keman tel takımı çeşitleri kendi içerisinde notalara göre ayrım gösterir. Toplamda 4 adet olan keman telleri farklı malzemeler kullanılarak üretilebilir. Markalar arasında fiyat farklılıkları ön plana çıkabilir. Ancak genel olarak ortak özellikleri vardır. Yüksek kaliteli içeriğe sahip bir şekilde üretilen bu tellerde sönümleme işlemi yapılır. Bunun temel amacı ise tellere sıcak ve keyifli bir tını vermektir. Muazzam ve son derece dişil enerji sunan bir enstrüman olan keman, telleri değişmediği takdirde bu enerjiyi kısa sürede kaybedebilir. Kemanınızın enerjisini kaybetmemesi ve uzun vadeli bir şekilde kullanımına devam edilebilmesi açısından değişim vaktini kaçırmamalısınız. Korozyon önleyici teknoloji ile üretilen keman tellerinde mükemmel çalınabilirlik ortaya çıkar. Tutarlı ve aşırı dayanıklı bir şekilde üretilen tellerde çelik çekirdek kullanımına da yer verilir. Düşük maliyetler ve uygun fiyatlar kapsamında sunulan bu teller değişimden sonra kemanlarınıza ayrı bir hava katar. Paslanmaz çelik, çelik dokular, alüminyum alaşımlı nikel sarımlar kullanılarak ayrı ayrı paketlenen keman tellerinden yana bir hayli memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Tüm kemanlar için üretilmiş olan ekonomik ve kaliteli tellerde birinci tel mi, ikinci tel la, üçüncü tel re ve dördündü tel sol olarak belirlenir. Böylece keman modeliniz ve türünüz ne olursa olsun rahatlıkla takabilirsiniz. 

Keman Telleri Nasıl Değiştirilir ve Takılır?

Dünyada ilgi gören telli çalgılar arasında yer alan kemanları hem çalarken hem de dinlerken büyük keyif alabilirsiniz. Gerek tasarımının verdiği huzur ve görsel şölen gerekse ses tonundan alınan huzur sayesinde bu enstrümana daha fazla merak salmış olabilirsiniz. Ya da profesyonel düzeyde çaldığınız kemanınız için en iyi kaliteye sahip olan telleri arıyor olabilirsiniz. Sık sık çalışma yapıyor ve kemanı gereğinden fazla kullanıyorsanız, tellerde çok daha kısa periyotlarla aşınma veya kopma meydana gelebilir. Zaman içerisinde çıkan ses rahatsız edici boyutlara ulaşır ve yanlış izlenimler dinleyicilere aktarılır. Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmamak ve sesin kalitesini ön plana çıkarmak için sizler de keman tellerinde mutlaka değişikliğe gitmelisiniz. Günlük 30 dakikalık bir çalma varsayımında keman tellerinin 6 ayda bir değiştirilmesi yeterli olacaktır. Ancak daha fazla çalışma yapıyorsanız, kemanlarınızı çok daha sık kullanıyorsanız 1-2 ay içerisinde tellerin değiştiğinden emin olmalısınız. Keza bu noktada devreye keman tellerinin nasıl takıldığı sorusu girer. Çoğu kişi bu eylemin çok zor olduğuna dair yanlış bir izlenime sahiptir. İlk kez keman teli değiştirecek olanların akıllarında nasıl takılması ve değiştirilmesi gerektiğine dair sorular yer alır. İlk seferinde bazı tereddütler yaşayabilirsiniz. Ancak endişe duymadan ve heyecanlanmadan, özellikle de kemanınıza zarar vermeden telleri değiştirebilirsiniz. Aslında keman teli takmak son derece pratik bir durumdur. Elbette doğru tekniğini bilerek ve hangi sıraya hangi notanın takılması gerektiğini bilerek çok daha profesyonel şekilde hareket etmiş olursunuz. 

Notalara iyi basabilmek ve keman yayı ile notalardan kaliteli sesler çıkarabilmek için tellerin kalitesinden şüphe etmemek gerekir. Bu yüzden belirli aralıklarla teller değişmeli ve kemanlarınızı profesyonel düzeyde keyifle çalmaya devam edebilmelisiniz. Akort sorunları yaşamaya başladıysanız ve bir türlü akordunuzu düzeltemiyorsanız, bu durumda da keman tellerinin değişmesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Tereddüt etmeden online şekilde keman teli takımlarını satın alabilir ve dikkatlice değiştirme aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Tellerde herhangi bir deforme meydana gelmese dahi değişmesi gerektiği vurgulanmaktadır. En iyi müzisyenler ve müzik öğretmenleri de bu konuda her zaman tavsiye vermektedir. Sizler de keman tellerinizle sorun yaşamaya başladığınız an hemen yeni telleri edinmeli ve değiştirmek için daha fazla zaman kaybetmemelisiniz. Özellikle de kemanınızı çalmaya devam ettikçe ve profesyonelleşmeye başladıkça zamana aldırış etmeden tellerin değişip değişmemesi gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Elbette ilk seferde telleri değiştirirken zorlanabilirsiniz. Ancak sonraki aşamalarda ne kadar kolay olduğunu ve gerçek anlamda gerekli olduğunu anlamış olacaksınız. İlk denemede başarısız olduğunuz takdirde kesinlikle yılmamalı ve telleri en doğru şekilde takana dek devam etmelisiniz. 

Öncelikle eski keman tellerini sökerek işe başlamalısınız. Keman telleri sadece yanlış kullanım sonucunda değil farklı faktörlerden ötürü de tahrip olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak tahrip olmuş olan keman telleriniz konusunda üzüntüye kapılmamalısınız. Ancak tellerin kopma anını beklemeden değişime gitmelisiniz. Aksi takdirde kopan teller göze batma ya da parmağa batma gibi talihsiz olaylara sebep olabilir. Bu gibi riskli durumlarla karşılaşmamak ve sağlığınızı tehlikeye atmamak adına mutlaka kopmasını beklemeden tellerinizi değiştirin. Telleri sökmek için baş kısımlarında yer alan dönemeç noktalarını gevşetebilirsiniz. Tamamen gevşek durumda teller burgularından ayrılır ve rahatlıkla sökülmeye başlar. 

Telleri tamamen söktükten ve kemandan ayırdıktan sonra yeni aldığınız telleri burgu yuvalarına sokmalısınız. Yeni tellerin uç kısımlarında renkli alanlar bulunur. Bu alanları burgu üzerinden geçirmeli ve kemanda yer alan deliklere sokmalısınız. Bu aşama ilk denemede çok zor gibi görünse de acele etmediğiniz takdirde verimli bir şekilde telleri kemana yerleştirebilirsiniz. Teli elden kaçırmamak için sıkı tutmaya özen göstermelisiniz. Teli deliklerine taktıktan sonra bir kez burgularını çevirmeniz yeterlidir. Bu eylem burguların sıkışmasına olanak sağlar. 

Daha sonra keman tellerinin toplu uç kısımlarını fiks alanına sokmanız gerekir. Bir ucunu taktığınız keman tellerinin öbür ucu da fiks kısımlarına girmelidir. Böylece teller paralel bir görünüm alacak ve gerginliği akorda uygun şekilde ayarlanacaktır. Saat yönünün tersinde burgu bölümünü sıkıştırarak işleme devam edebilirsiniz. Bu esnada dikkat etmeniz gereken en önemli şey tellerde yer alan renkli kısımların yuvaya tamamen girmiş olması ve görünmemesidir. Aynı zamanda alacağınız tellerin hangi maddeden yapıldığı ve ne kadar dayanıklı olduğunu bilmek de önemlidir. 

Keman tellerinin toplu ve renkli ucunu fiks alanında tamamen soktuktan sonra artık üst eşik ve köprü kısmını göz ardı etmemelisiniz. Kemanların yüzey kısmında tellerin geçirilmesi için hazırlanan birtakım köprüler mevcuttur. İnce çizgiler şeklinde ortaya çıkan bu köprüleri kesinlikle atlamamalısınız. Teller bu köprülerden sırasıyla geçmeli ve tek tek yerleşmelidir. Bu tekniği kullanarak telleri taktığınız takdirde teller yerinden hiçbir şekilde oynamaz ve kopma ya da gevşeme gibi ihtimaller de uzun bir süre meydana gelmez. Tüm aşamaları tamamladığınızdan emin olduktan sonra artık kontrol aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Tel değişiminden sonra akort kontrolü yapılır ve keman tellerinin notaları doğru şekilde çıkarıp çıkarmadığına bakılır. Eğer akortta bir sorun yoksa artık profesyonel olarak kemanınızı çalmaya devam edebilirsiniz. 

Keman Teli Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Keman teli takılırken dikkat edilmesi gereken noktalar hem takan kişi için hem de kemanın selameti için önemlidir. Telleri sökerken iyice gevşediklerinden emin olmanız gerekir. Tamamen gevşeyen teller gerginlikten ötürü size bir zarar vermez. Yeni takılacak olan keman tellerini ise takarken gerginliğini iyi ayarlamanız, fisk, köprü ve üst eşik kısımlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede tellerin tamamen doğru takıldığından emin olabilirsiniz. Herhangi bir sorun olup olmadığını ve tellerin doğru takıldığını anlamak için akort ayarını yapmaya geçmelisiniz. Akort ayarı bir sorun teşkil etmeden yapıldığı takdirde oldukça kaliteli ve profesyonel düzeyde kemanınızı çalmaya devam edebilirsiniz. Eski telleri söktükten sonra tel kalıntılarını ayıkladığınızdan emin olmalısınız. Tellerin ani bir şekilde kopuş yaşaması ellerinize ya da farklı bölgelere zarar verebilir. Özellikle de cilalı kemanınız çizilerek istenmeyen görüntülerin meydana gelmesine neden olabilir. Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına keman tellerini takarken iyice gevşemesi ve kalıntıların ayıklanması gerekir. Daha sonra tellerin uç kısımlarını sıralı bir şekilde yuvalarına soktuğunuzdan emin olmalısınız. Nota sırası karıştığı takdirde istenen ezgi ve parçaları ne yazık ki doğru şekilde çıkaramayabilirsiniz. Telin gerginliğini doğru seviyede sağlamak için burguların çevrildiğinden emin olmalısınız. Keman teli takma aşamasında en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de tellerin üst eşikten köprü yardımıyla fisklere iletilmesidir. Bu sayede paralellik elde edilir ve artık keman akort işlevsel olmaya başlar. 

Aynı zamanda tellerin uç kısımlarında ve renkli kısımlarında da bir bozukluk olmamasına özen göstermelisiniz. Akortta bozukluk yaşanmaması için kalın ve ince tel uyumuna dikkat etmelisiniz. Tellerin ne çok sık ne de çok gevşek olmaması gerekir. Telleri takma işlemi bittikten sonra tüm tel uçlarını saat yönünde çevirdikten sonra artık kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. 

Hangi Durumlarda Keman Telinin Değişmesi Gerekir?

Keman tellerinin değişip değişmemesi gerektiği konusunda tereddüte düşüyorsanız, bu tereddütü bir kenara bırakabilirsiniz. Keman tellerinin değişim vaktinin geldiğini belirli bazı durumlardan anlamanız daha kolaydır. Keman tellerinde ani sıcak ve soğuk değişimleri genleşmeye neden olabilir. Bu durum tellerin kısa süre içerisinde değişmesi gerektiğine vurgu yapar. Aynı şekilde normal kullanım sürecinin dışına çıkıldığında da tellerde sararma, kopma, paslanma, oksitlenme gibi durumlar meydana gelebilir. Bu tür durumlar görüldüğü andan itibaren eski teller yeni teller ile değiştirilmelidir. Akort ayarı yaparken uç kısımları hızlı şekilde çevirmek de tellere zarar verebilir. Bu durumda da telleriniz henüz yeni olsalar dahi değişmesi mecburidir. Değiştirilmeyen teller neticesinde kemandan çıkan ses çok ince ya da çok kalın olur ve rahatsız edici seviyelere ulaşır. Hem çalan kişi için hem de dinleyiciler için rahatsız edici sesler ortaya çıkar. Kemanınızdan bu tarzda bozuk seslerin çıkmasını istemiyor ve her zaman keyifli tınılar elde etmek istiyorsanız tellerin mutlaka değişmesi gerektiğini bilmelisiniz. Tel bakımı konusunda her zaman titiz olmalı ve tellerin tamamen bozulmasına yol açmadan değişime gitmelisiniz. Tellerde kopma meydana geldiği zaman göze ya da parmaklara batma gibi tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Sağlığınızı riske atmamak adına mutlaka tel değişimi yapmayı unutmamalısınız. 

Keman Teli Fiyatları

Keman telleri fiyat açısından ucuz ve normal olarak iki farklı kategoriye ayrılabilir. Keman tellerinin ne kadar kaliteli olduğunu fiyatları üzerinden dahi anlayabilirsiniz. Daha esnek olan keman sol teli fiyatları uygun şekilde karşınıza çıkar. Nota kısmı ve sıra kısmı arttıkça ve tekli şekilde satışa sunulduğu takdirde keman mi teli fiyatları orantılı olarak artış gösterebilir. Tek tel yerine tüm takımı değiştirmek istediğinizde keman teli takım fiyatı ise daha uygun şekilde karşınıza çıkar. Bu sayede bir tel yerine hem tüm telleri daha uygun fiyata değiştirmiş olur hem de keman tellerinizde bütünlük elde etmiş olursunuz. Keman tellerinde değişiklik yaparken her birinin aynı markadan çıkma olduğuna özen göstermelisiniz. Böylece keman tellerinde farklı tınılara yol açmadan kaliteli bir şekilde kullanıma devam edebilirsiniz. Keman modellerine ve tellerin markalarına göre de aralarında fiyat farklılıkları meydana gelebilir. Ancak bütçe dostu olan ve yüksek performans sunan markaların keman tellerini temin ederek kemanınızı çok daha uzun vadeli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Keman Telleri Dayanıklı mıdır?

Keman tellerinin dayanıklılığı en net şekilde kullanılan malzemesinden anlaşılır. Nikel, gümüş, altın, çelik gibi farklı maddeler kullanılarak üretilen keman tellerini düzenli periyotlarla değiştirdiğiniz takdirde çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Keman Telleri Hangi Renktir?

Keman tellerinde gümüş ve gold renk tonlarını bulabilirsiniz. Kemanınızın dış temasında kullanılan renk tonuyla en uyumlu olanı seçebilir ve görsel bir şölen elde edebilirsiniz. Görsel şölenin yanı sıra elde edeceğiniz tınılar da rengine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle çıkarmak istediğiniz ezgilere en uygun renkteki keman telleri daha fazla iş görür. 

Keman Telleri Tüm Kemanlara Uyum Sağlar mı? 

Keman tellerinin tüm kemanlara uyum sağladığı bilinir. Uzunluk, ham madde ve diğer tüm özellikler açısından keman tellerini tüm keman modellerine rahatlıkla takabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Keman Telleri

538 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 538 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?