Kemane

Kemaneler

Telli ve yaylı halk müziği sazları arasında yer alan kemaneler, kendine has sesiyle böylesi enstrümanlarla yeni tanışacak olan müzikseverleri memnun etmeyi başarıyor. Tarihi ilk Türk toplumlarına kadar dayanan kemane, zamanla belirli ölçülerde evrimleşerek farklı tarzlarda üretilmeye başlanmıştır. Gövde, sap ve yay olarak üç ana parçadan oluşan kemaneler hem tutuş hem de çalınış şekli bakımından diğer sazlı çalgılardan ayrılıyor. Müzik aletinin gövdesi ve sap kısmı su kabağından üretiliyor. Daha sonra bu iki kısım birleştiriliyor ve su kabağının ön kısmına deri gerdirme işlemi yapılıyor. Gövde ve sap bölümüyle bir bütün haline gelen enstrüman, son olarak telleri takılarak çalmaya hazır hale getiriliyor. Hem amatör hem de profesyonel olarak çalan kişiler için pek çok tasarıma sahip olan kemaneler, etkileyici sesiyle halk müziği korolarına eşlik ediyor.

Farklı Tasarım Çizgileri ile Dikkat Çeken Kemane Modelleri

Genellikle iki veya üç telli olarak kullanıma sunulan kemane modelleri, geliştirilen farklı akort sistemleriyle birlikte dört telli olarak da üretiliyor. Daha geniş ses elde etmek için tasarlanan dört telli kemaneler, perdesiz bir çalgı türü olarak hem kromatik hem de komalı ses elde edebilmenizi sağlıyor. Günümüze kadar otantik görünümünü koruyarak gelen müzik aleti, uzunluk olarak 32-35 cm aralığında üretiliyor. Ses genişliği 2,5 oktav olan kemanelerde bu aralık çalan kişiye bağlı olarak 3 oktava kadar ulaşabiliyor. Su kabağı, dut ağacı, ak gürgen ağacı ve Hindistan cevizi kabuğu gibi çeşitli malzemelerden üretilen enstrümanlar, oymalı gövdeleriyle birlikte kaliteli bir ses performansı elde edebilmenize yardımcı oluyor. Arşe olarak adlandırılan bir yay aracılığıyla çalınan kemanelerin çap genişliğinin büyük veya küçük olması, peslerde ve tizlerde daha farklı uç seslere ulaşabilmenizi sağlıyor.

Birbirine Uyumlu Materyalleriyle İyi Bir Ses Performansı

Genel olarak gövde, sap, arşe, teller ve burgu bölümlerinden oluşan kemanelerin işçiliği, kullanılan materyaller ile birlikte enstrümanın kalitesine de etki ediyor. Doğru malzemelerle üretilen müzik aletleri hem ses hem de dayanıklılık açısından istediğiniz performansı yakalayabilmenize olanak tanıyor. Genellikle Türk halk müziği icra edenlerin tercih ettiği enstrümanlar arasında yer alan kemaneler, tamamlayıcı ekipmanları ve tasarımları açısından da farklılıklar gösteriyor. Ahşap ve benzeri malzemelerden üretilen akort burguları, dayanıklı bir performans sergileyerek aradığınız ses aralığını yakalayabilmenize yardımcı oluyor. Akort bozulmalarının da önüne geçen tasarımlarıyla kısa ve uzun vadede işlevselliğini koruyarak daha iyi bir deneyim sunuyor. Solo performansların yanı sıra orkestralarda da kullanılan müzik aletleri arasında yer alan kemaneler, profesyonel ve giriş seviyesinde olanlar için üretilen modelleriyle pek çok kişiye hitap ediyor.

Soru 1: Kemane Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cevap 1: Kemane alırken profesyonellik seviyenize göre seçim yapabilirsiniz. Akort ve ton bozukluğuna karşı ahşap burgulu müzik aletlerini tercih edebilirsiniz. Fiks kontrolüne de dikkat ederek daha kullanışlı ve uzun ömürlü bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Soru 2: Kemane Tellerinin Yıpranmaması için Ne Yapılmalıdır?

Cevap 2: Kemane tellerinin oksitlenmemesi ve yıpranmaması için nemli alanlardan uzak tutmanız gerekiyor. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için müzik aletinizi belirli aralıklarla temizleyebilirsiniz. Kemanenizi kullanmadan önce arşelerinizi reçineleyerek daha iyi bir ses performansı elde edebilirsiniz.

Soru 3: Kemaneler Kaç Tellidir?

Cevap 3: Genel olarak 2, 3 ve 4 telli olarak üretilen kemaneler, müzik endüstrisinin gelişmesiyle birlikte 5, 6 ve 7 telli olarak da üretiliyor. Daha geniş ses elde etmek için geliştirilen çok telli çalgı aletleri, farklı tel kalınlıklarıyla da istediğiniz ses aralığını yakalayabilmenize yardımcı oluyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kemaneler

22 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 22 / 22 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?