Edebiyat

Öğrencilerin ilk kez lise eğitimlerinde görmeye başladıkları edebiyat dersi sözel ve eşit ağırlık öğrencileri için üniversite giriş sınavında da son derece önemlidir. Sözel ve eşit ağırlık bölümü ile alım yapan 4 yıllık bir bölümü tercih etmek için YKS'de (Yükseköğretim Kurumu Sınavı) edebiyat sorularını çözmek gerekir.

Edebiyat Dersi Kaçıncı Sınıfta Başlar?

İlköğretimde Türkçe dersinin içerisinde edebiyat dersine ait konular bulunsa da edebiyat dersi ilk kez 9. sınıf müfredatında yer alır. 9, 10, 11 ve 12. sınıfta görülen ders YKS’de de öğrencilerin karşısına çıkar. AYT edebiyat bölümündeki soruları sözel ve eşit ağırlık öğrencilerinin çözmesi gerekir.

Ara Sınıflar İçin Hangi Edebiyat Kitabı Alınır?

Lise müfredatında önemli bir yeri olan edebiyat, okul başarı puanını yüksek oranda etkiler. Bu nedenle okul dersleri son derece önemlidir. Okul sınavlarına yardımcı olması için konu anlatımlı edebiyat kitapları bulunur. Sınavlarda konuya ait ayrıntılar yer alabileceğinden dolayı konu özetleri yeterli gelmez. Konu özetli kitapçıklar üzerinden konu tekrar edilip, soru çözümünde yararlanılabilir.

Edebiyat soru bankası alırken alacağınız kitabın yalnızca test tipi sorulardan oluşmamasına dikkat edebilirsiniz. Test tipi sorulara alışmak, okul sınavlarında zorlanmanıza neden olur. İçerisinde yazılı, doğru/yanlış ve boşluk doldurma tarzı farklı soru tiplerinin yer aldığı kitaplar okul sınavlarındaki başarınızın artmasında daha etkilidir.

YKS İçin Hangi Edebiyat Kitabı Alınır?

YKS, TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) olmak üzere 2 oturuma ayrılır. TYT’de edebiyat soruları yer almaz. AYT’de edebiyat-sosyal bilimler 1 bölümündeki 40 sorunun 24 tanesi edebiyat sorusudur. Soruların önemli bir kısmı direkt bilgi sorusu olduğu için konu anlatımlı kitap seçimine ekstra dikkat edilmesinde fayda bulunur.

YKS edebiyat için detaylı konu anlatımı olan bir kaynak kullanabilirsiniz. Kitabın sonunda konu özetleri olması tekrarlarınızın daha kolay olmasını sağlarken, soru çözümünde de işinize yarayabilir. Ayrıca konu özetli bir kitapçık da alabilirsiniz. Edebiyat sorularının önemli bir kısmı yazar ve eser eşleştirmelerinden çıkar. Bu nedenle alacağınız konu anlatımlı kitapta yazar, eser eşleştirmeleri bölümünün olmasında fayda vardır.

AYT edebiyat soru bankası alırken seviyenizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Seviyenizin üzerindeki sorular çalışırken motivasyonunuzun bozulmasına, seviyenizin altındaki sorular ise sizi geliştirmeyeceğinden dolayı boşa zaman harcamanıza neden olur. Kolaydan zora ilerleyen sorular alırsanız daha verimli olur. Ayrıca eğer sınava kendiniz hazırlanıyorsanız çözemediğiniz soruların cevaplarını öğrenmek için çözümlü soru bankalarını tercih edebilirsiniz.

YKS hazırlık sürecinde okul, dershane, ev üçgeninde her an yanınızda konu anlatımlı kitapları ve soru bankalarını taşımak zor olabilir. Edebiyat yaprak testleri ve fasikülleri ağırlık yapmayacağı için tercih edilebilir. Yalnızca çözeceğiniz yaprak testleri yanınızda taşıyabilirsiniz. Zorlandığınız konuları daha iyi kavramak için ise tek üniteden oluşan, konunun detaylı anlatımı ve çok sayıdaki sorudan oluşan fasikülleri kullanabilirsiniz.

AYT İçin Hangi Edebiyat Denemeleri Alınır?

AYT’de konuyu öğrenmek kadar soru çözmek ve farklı soru tarzlarını görmek de önemlidir. AYT edebiyat bölüm denemeleri, konuya ait eksiklerinizi belirleyip bu konuların üzerine gitmeniz için oldukça faydalıdır. Ayrıca çalışmalarınızın verimini takip etmenizi ve ilerleme düzeyinizi gözlemlemenizi sağlar. Düzenli olarak süre tutularak çözülen edebiyat denemeleri, sınav stresini yenmenize ve kendinizi sınava hazır hissetmenize yardım eder. Kolaydan zora giden edebiyat denemeleri ile deneme çözmeye başlayabilirsiniz. ÖSYM soru tarzlarına alışmak için ise geçmiş yılların sorularından oluşan denemeleri çözebilirsiniz. Direkt geçmiş yılların sorularından oluşan denemeleri alabileceğiniz gibi geçmiş yılların sorularından karma olarak hazırlanan denemeleri de tercih edebilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Edebiyat Kitabı

466 ürün listeleniyor
Palme Yayıncılık Edebiyat
Eğitim Vadisi Yayınları Edebiyat
İSEM Yayıncılık Edebiyat
Yayın Denizi Yayınları Edebiyat
Aydın Yayınları Edebiyat
Bilfen Yayınları Edebiyat
Delta Kültür Yayınevi Edebiyat
Editör Yayınları Edebiyat
Nitelik Yayınları Edebiyat
Test Okul Yayınları Edebiyat
Okyanus Yayınları Edebiyat
Yapı Kredi Yayınları Edebiyat
Ankara Yayıncılık Edebiyat
Bry Birey Eğitim Yayınları Edebiyat
Endemik Yayınları Edebiyat
Tandem Yayınları Edebiyat
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 466 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213862/15019923