Öğrencilerin ilk kez lise eğitimlerinde görmeye başladıkları edebiyat dersi sözel ve eşit ağırlık öğrencileri için üniversite giriş sınavında da son derece önemlidir. Sözel ve eşit ağırlık bölümü ile alım yapan 4 yıllık bir bölümü tercih etmek için YKS'de (Yükseköğretim Kurumu Sınavı) edebiyat sorularını çözmek gerekir.

Edebiyat Dersi Kaçıncı Sınıfta Başlar?

İlköğretimde Türkçe dersinin içerisinde edebiyat dersine ait konular bulunsa da edebiyat dersi ilk kez 9. sınıf müfredatında yer alır. 9, 10, 11 ve 12. sınıfta görülen ders YKS’de de öğrencilerin karşısına çıkar. AYT edebiyat bölümündeki soruları sözel ve eşit ağırlık öğrencilerinin çözmesi gerekir.

Ara Sınıflar İçin Hangi Edebiyat Kitabı Alınır?

Lise müfredatında önemli bir yeri olan edebiyat, okul başarı puanını yüksek oranda etkiler. Bu nedenle okul dersleri son derece önemlidir. Okul sınavlarına yardımcı olması için konu anlatımlı edebiyat kitapları bulunur. Sınavlarda konuya ait ayrıntılar yer alabileceğinden dolayı konu özetleri yeterli gelmez. Konu özetli kitapçıklar üzerinden konu tekrar edilip, soru çözümünde yararlanılabilir.

Edebiyat soru bankası alırken alacağınız kitabın yalnızca test tipi sorulardan oluşmamasına dikkat edebilirsiniz. Test tipi sorulara alışmak, okul sınavlarında zorlanmanıza neden olur. İçerisinde yazılı, doğru/yanlış ve boşluk doldurma tarzı farklı soru tiplerinin yer aldığı kitaplar okul sınavlarındaki başarınızın artmasında daha etkilidir.

YKS İçin Hangi Edebiyat Kitabı Alınır?

YKS, TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) olmak üzere 2 oturuma ayrılır. TYT’de edebiyat soruları yer almaz. AYT’de edebiyat-sosyal bilimler 1 bölümündeki 40 sorunun 24 tanesi edebiyat sorusudur. Soruların önemli bir kısmı direkt bilgi sorusu olduğu için konu anlatımlı kitap seçimine ekstra dikkat edilmesinde fayda bulunur.

YKS edebiyat için detaylı konu anlatımı olan bir kaynak kullanabilirsiniz. Kitabın sonunda konu özetleri olması tekrarlarınızın daha kolay olmasını sağlarken, soru çözümünde de işinize yarayabilir. Ayrıca konu özetli bir kitapçık da alabilirsiniz. Edebiyat sorularının önemli bir kısmı yazar ve eser eşleştirmelerinden çıkar. Bu nedenle alacağınız konu anlatımlı kitapta yazar, eser eşleştirmeleri bölümünün olmasında fayda vardır.

AYT edebiyat soru bankası alırken seviyenizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Seviyenizin üzerindeki sorular çalışırken motivasyonunuzun bozulmasına, seviyenizin altındaki sorular ise sizi geliştirmeyeceğinden dolayı boşa zaman harcamanıza neden olur. Kolaydan zora ilerleyen sorular alırsanız daha verimli olur. Ayrıca eğer sınava kendiniz hazırlanıyorsanız çözemediğiniz soruların cevaplarını öğrenmek için çözümlü soru bankalarını tercih edebilirsiniz.

YKS hazırlık sürecinde okul, dershane, ev üçgeninde her an yanınızda konu anlatımlı kitapları ve soru bankalarını taşımak zor olabilir. Edebiyat yaprak testleri ve fasikülleri ağırlık yapmayacağı için tercih edilebilir. Yalnızca çözeceğiniz yaprak testleri yanınızda taşıyabilirsiniz. Zorlandığınız konuları daha iyi kavramak için ise tek üniteden oluşan, konunun detaylı anlatımı ve çok sayıdaki sorudan oluşan fasikülleri kullanabilirsiniz.

AYT İçin Hangi Edebiyat Denemeleri Alınır?

AYT’de konuyu öğrenmek kadar soru çözmek ve farklı soru tarzlarını görmek de önemlidir. AYT edebiyat bölüm denemeleri, konuya ait eksiklerinizi belirleyip bu konuların üzerine gitmeniz için oldukça faydalıdır. Ayrıca çalışmalarınızın verimini takip etmenizi ve ilerleme düzeyinizi gözlemlemenizi sağlar. Düzenli olarak süre tutularak çözülen edebiyat denemeleri, sınav stresini yenmenize ve kendinizi sınava hazır hissetmenize yardım eder. Kolaydan zora giden edebiyat denemeleri ile deneme çözmeye başlayabilirsiniz. ÖSYM soru tarzlarına alışmak için ise geçmiş yılların sorularından oluşan denemeleri çözebilirsiniz. Direkt geçmiş yılların sorularından oluşan denemeleri alabileceğiniz gibi geçmiş yılların sorularından karma olarak hazırlanan denemeleri de tercih edebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Edebiyat Kitabı

467 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Eğitim Vadisi Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  2. Bilfen Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  3. Palme Yayıncılık Edebiyat Ders Kitapları
  4. Sınav Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  5. İsabet Yayınevi Edebiyat Ders Kitapları
  6. Eis Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  7. Bry Birey Eğitim Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  8. Esen Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  9. Limit Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  10. Pano Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  11. Kültür Yayıncılık Edebiyat Ders Kitapları
  12. Okyanus Yayıncılık Edebiyat Ders Kitapları
  13. Yayın Denizi Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  14. Ankara Yayıncılık Edebiyat Ders Kitapları
  15. Puan Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  16. Aydın Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  17. Pandül Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  18. Zafer Dershaneleri Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  19. Açı Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
  20. Editör Yayınları Edebiyat Ders Kitapları
 4. Sınıf A-Z
  1. 3. Sınıf
  2. 6. Sınıf
  3. 8. Sınıf
  4. 9. Sınıf
  5. 10. Sınıf
  6. 11. Sınıf
  7. 12. Sınıf
  8. Üniversite Hazırlık
  9. Mesleki Hazırlık
 5. Yazar A-Z
 6. Boyut
 7. Fotoğraflı Değerlendirme
 8. Güncel Değerlendirme
 9. Fırsat Ürünleri
 10. Basım Dili
 11. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213862/15019923
Başa dön