Bilim - Teknik - Mühendislik

Bilim ve teknoloji kitapları günümüzün en çok sevilen kitapları arasında yer alıyor. Aydınlanmanın ve bilgi sahibi olmanın gittikçe önem kazandığı için ilgi duyulan konularda yayımlanan kitapların sayısı da gün geçtikçe artıyor. İnternet aracılığı ile merak edilen konularda başlangıç bilgiler edinilirken kitaplar sayesinde daha detaylı ve profesyonel açıklamalara erişme imkanı kolaylaşıyor.

Bilimsel Kitap Ne Demek?

Genel olarak bilim adamları tarafından yazılmış, nesnel açıklamalara yönelik kitaplar olarak tanımlanıyor. Kurgusal olan kitaplar bilimsel kitap olarak kabul edilmiyor. Bilim, Latince’de “Scienta” kelimesinden geliyor. Scienta, “Bilmek” anlamına geliyor. Bilimsel kitaplar, temelde bilgiyi çoğaltmak amacını taşıyor.

Hangi Bilimsel Kitapları Okumak Gerek?

Bilim ve teknoloji ile ilgili kitaplar kişilerin ilgi alanlarına göre çeşitleniyor. İlgi alanına göre araştırılan ve bulunan kitapların da her zaman doğru noktaya temas etmesi söz konusu olmuyor. Başlangıçta ilgi duyulan konuya daha geniş açıdan bakan kitaplar faydalı olurken, bilgi detaylandıkça yönelim daha farklılaşabiliyor.

Bilim ve teknoloji kitaplarında, ilk tercih edilenler kolay anlatımların olduğu makalelerden oluşan kitaplar oluyor. Bu kitaplar da magazinsel ve bilimsel olarak ayrılabiliyor. Başlangıçta psikiyatrist günlükleri gibi, bilim adamlarının yazdığı çok fazla teknik bilgi içermeyen kitaplar daha ilgi çekici olabiliyor. Bu, ilgi duyulan konu hakkında bilgi sağlarken araştırmacı kişinin motivasyonunu da kırmıyor.

Bilimsel kitaplar arasında, bilim ve teknoloji tarihi kitabı çeşitleri de çok ilgi çekiyor. Bilim adamlarının hayatı, kattıkları ve tüm bu sürecin tarih içinde değerlendirilmesi konuları ilkokuldan itibaren öğretildiği için bilimsel kitaplara karşı herhangi bir yabancılık hissedilmesi durumu da ortadan kalkmış oluyor.

Hangi Yaşta Bilimsel Kitaplar Okunmalı?

Kitap okumanın yaşı olmadığı gibi ilginin değişmesinin de bir yaşı bulunmuyor. Bununla birlikte, çocukluktan itibaren bilimle tanıştırmak, bilimsel düşünce tekniklerini ve analizi çok erken yaştan itibaren öğretmek için birçok kitap satışa sunuluyor. Bilim ve teknoloji kitaplarının, okul öncesinden itibaren çocuklara analitik düşünme yetisi kazandırmasının yanı sıra okula hazırlanma sürecinde önemli yardımları oluyor.

Bilimsel kitaplar arasında araştırma yapılırken kitabın kaç yaşa hitap ettiği ve ne içerdiği üzerine yazılan bilgileri detaylı şekilde okumak gerekiyor. Bu bilgilerin ışığında satın alınacak kitapların çocukların düzeylerine uygun olup olmadığı da kitabı çocukla buluşturunca anlaşılıyor. Kimi çocuklar, onlara satın alınan kitapları beğenmeyip tabletleriyle oynamayı daha çekici buluyor. O zaman bu çocuklara, tabletler, oyunlar ya da yazılım üzerine yaşlarına uygun kitaplar satın alınması daha olumlu sonuçlar veriyor.

Bilim Tarihi Kitapları Önemli Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında olduğu için bilim tarihi kitapları okumak, okul çağındaki çocuklara büyük fayda sağlıyor. Bilimsel araştırmaların çıkış noktaları, nasıl ilerlediği ve elde edilen sonuçlarla çocukların bakış açıları gelişiyor. Geleceğin bilim adamları, bilim tarihinde yaşamış önemli bilim adamlarının motivasyonları ile oluşuyor. Birçok bilimsel makale, çocuklar için daha anlaşılabilir hale getirilirken tarih boyunca yaşamış bilim adamları, şimdiki çocukların aydınlanmasını sağlıyor. Bilim tarihi kitaplarının önemi de bu noktada başlamış oluyor.

Bilim Kitabı Okumanın Avantajları Neler?

Her yaşta insana hitap eden bilim kitapları ile günlük hayat içinde olagelen birtakım sorunlara çözüm bulma olanağı da artıyor. Kişi bir sağlık kitabı okurken kendisinde var olan ve o ana kadar geçiştirdiği sorunların üzerine gitmek için gerekli aydınlanmayı kazanmış oluyor. Sosyal ilişkilerden, baharatların nasıl kullanılması gerektiğine kadar birçok konuda yazılmış bilim kitapları ile insanlar hem kendi hayatları hem de sosyal iletişimlerinde var olan boşlukları bularak sıkıntılarını çözümleyebiliyor. Eğer sırrını merak ettiği konu uzay bilimleri ise bu konuyla ilgili kitapları okumaya ağırlık vererek fikir sahibi olabiliyor. Bilim kitapları, insanları yaşamın ve dünyanın tekdüzeliğinden çıkartarak algı sınırlarını genişletiyor.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bilim Kitabı-Mühendislik

7732 ürün listeleniyor
Nobel Akademik Yayıncılık
Birsen Yayınevi
Ekin Yayınevi
TÜBİTAK Yayınları
Akademisyen Kitabevi
Gazi Kitabevi
Gece Kitaplığı
Alfa Yayınları
Eğitim Yayınevi
Kişisel Yayınlar
Seçkin Yayıncılık
Palme Yayıncılık - Akademik Kitaplar
Pearson Education Yayıncılık
Dora Basım Yayın
Detay Yayıncılık
Say Yayınları
Nobel Bilimsel Eserler
Efe Akademi Yayınları
Hiperlink Yayınları
Dorlion Yayınları
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 41 / 7732 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?