Kapı Yayınları, özellikle Doğu ve Batı kültürü arasındaki diyaloğu güçlendirme amacı taşıyan politikasıyla 2004 yılında yayın hayatına başladı. Yayınlarında Osmanlı İmparatorluğu’ndan şehir kültürüne, Şarkiyatçılık düşüncesinden folklor çeşitliliğine kadar pek çok konuyu işleyen yayınevi, çok kültürlü yapısıyla öne çıkıyor. Alfa Yayın Grubu’na bağlı olan kuruluş, bünyesinde İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, Dücane Cündioğlu, Ekrem Demirli, Haldun Hürel, Sevinç Çokum, Reha Çamuroğlu, Malik Aksel, Bernard Lewis, Stanford Shaw gibi usta kalemleri barındırıyor.

Kapı Yayınları Divan Şiiri Geleneğini Sürdürüyor

Kapı Yayınları, silinmekte olan Divan şiiri geleneğini korumayı amaçlıyor. Yayınevi, Divan şiiri antolojisinden gazellere, söz sanatlarından temel Divan edebiyatına eserlerine kadar pek çok türe yer veriyor. 13. ve 14. yüzyıllarda yaygın olan Divan Edebiyatı, Türkiye’de lise eğitimi dışında yeterince önemsenmiyor. Divan edebiyatının güçlü şiir geleneğini sürdürmeyi ve değerini arttırmayı amaçlayan Kapı Yayınları’nın aracılığıyla, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun manevi zihniyetinin izlerini sürmek mümkün oluyor.

Özgün Araştırma-İnceleme Eserleri    

Kapı Yayınları, Batı ideolojisinin etkisindeki yayınevlerinin tek tipteki araştırma yöntemlerinin aksine, çok yönlü ve geçmişi dışlamayan bir anlayışla inceleme-araştırma eserleri yayımlıyor. Batı'nın ve Doğu'nun etkisindeki eğitim, kültür, sanat, mimari, müzik ve insan yaşamlarının incelendiği eserlerde somut değerlere olduğu kadar soyut değerlere de önem veriliyor. Yaşamın, hakikatin ve bilgeliğin cevaplarını arayan insan topluluklarına tamamen eşit bir gözle bakarak, okuyucuya zengin bir kaynak vadediyor.

Kültür Beşiği İstanbul Şehrinin Gezi Kitapları

Dünden bugüne birçok uygarlığa ve medeniyete ev sahipliği yapmış; üzerinde o medeniyetlerin izlerini taşıyan metropol şehir İstanbul’u anlatan gezi kitapları, Kapı Yayınları bünyesinde okuyucuyla buluşuyor. Bu gezi kitaplarında İstanbul’un tarihsel dokusuna ait bilgiler verilirken şehrin ticaret, kültür sanat, eğlence merkezlerine de değiniliyor. Aynı zamanda İstanbul’un kıyıda köşede kalmış mekânlarının da gözler önüne serildiği bu yayınlarda okuyucuyunun görsel zevklerini doyuracak fotoğraflar yer alıyor. Kapı Yayınları, gezi kitapları arasında özgün bir yerde duran bu seçkide okuru yaşadığı şehrin atmosferini hissedebilecek eserlerle baş başa bırakıyor.

Günümüz Türkçesiyle Eski Türk Edebiyatı

Eski Türk Edebiyatı’nın ölümsüz eserleri günümüz Türkçesiyle Kapı Yayınları’nda edebiyatseverlere sunuluyor. Dede Korkut Hikâyeleri, Kutadgu Bilig ve Kerem ile Aslı’nın efsaneleşen aşk hikâyesine kadar okunması gereken birçok klasik esere Kapı Yayınları aracılığıyla ulaşılabiliyor. Batı romanlarının ve masallarının dışında farklı bir atmosfer arayan veya Türkler’in kültürel kökenlerini merak eden okuyucuları Kapı Yayınları aracılığıyla doyurucu bir dizi bekliyor.

Nitelikli Din Kitapları

Yayın dünyasında çoğunlukla dua kitaplarıyla yer bulan din kitapları, Kapı Yayınları farkıyla derinlemesine mercek altına alınıyor. Alevilik, Musevilik ve İslamiyet hakkında az bilinen bilgilerin yer aldığı kitaplar okuyucuya farklı bir pencere açma görevini üstleniyor. Dine çok kültürlü bir bakış açısıyla yaklaşan yayınevi, özellikle Orta Doğu dinlerini hem felsefi olarak hem de gündelik hayatın içerisinde inceleyerek yer veriyor. Toplumların manevi yaşamlarını akademik bir dilde ele alan yayınevi, din üzerine çok disiplinli bir yaklaşım sergiliyor.

Günlük Hayata Destek Psikoloji Kitapları

Kapı Yayınları, akıl hastalıklarına odaklanan psikoloji çalışmaları yerine kişisel gelişim odaklı, gündelik hayata destek olabilecek psikoloji kitaplarıyla okuyucuyu karşılıyor. Modern insanın gündelik hayattaki sıkıntılarına çare bulabilecek, kolay okunan ve kişilik geliştiren kitaplara Kapı Yayınları etiketiyle ulaşılabiliyor. İnsanın kendini anlamasına, yaşadığı hisleri kavramasına yarayan bu kitaplar, kişinin kendi özüyle bir diyalog kurmasını da sağlıyor. Cesaretten melankoliye, merhametten ölüm korkusuna, hüzünden sevgiye kadar pek çok insani duygunun işlendiği kitaplar okuyucun ruh kapısını aralıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kapı Yayınları

912 ürün listeleniyor
Kitap Film Müzik
Kırtasiye / Ofis
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler