ARA
Loading interface...
Loading interface...
Kapı Yayınları
İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender Pala

İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender Pala

Kapı Yayınları
%33 indirim 24,00 TL 16,08 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9904
İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender Pala

İskender Pala tarafından kaleme alınan İki Dirhem Bir Çekirdek adlı kitap, 2004 yılından bu yana Kapı Yayıncılık imzasıyla kitlelelere ulaşmaya devam ediyor. Türkçe'de yaygın olarak kullanılan atasözü, sövgü, bilmece, tekerleme ve deyim gibi kalıplaşmış söz öbeklerinin tarihsel süreçte ortaya çıkış hikâyelerinin anlatıldığı kitap, pek çok okulda ve diğer eğitim kurumlarında edebiyat alanında okunması gereken eserler listesinin başlarında yer alıyor. Türkçe'de yaygın olarak kullanılan önemli pek çok atasözü, deyim ve diğer söz öbeklerinin ardındaki gerçeklerin ele alındığı kitap, bu yönüyle okuyucuyu bilgilendirirken aynı zamanda keyifli hikâyeler biriktirmesine de aracılık ediyor. 

Türkçenin Zenginliklerini Keşfe Çıkın

Konuşurken daha iyi ifade etmek ve vurguyu güçlendirmek adına pek çok söz öbeğinden yararlanılıyor. Bu nedenle anlatımı güçlendirmek adına duygu ve düşüncelere; atasözleri, deyimler, bilmeceler, tekerlemeler, duâlar, sövgüler veya temenni tümceleri eşlik ediyor. Kendinizi karşı tarafa doğru şekilde ifade etmenize yardımcı olan tüm bu kalıplaşmış söz öbekleri, tarihsel süreçte topluma yön veren çeşitli kişilerin karşılaştığı çeşitli olaylara dayanıyor. İki Dirhem Bir Çekirdek, Türkçe'ye yerleşen söz öbeklerinin ardındaki eğlenceli ve öğretici hikâyelerin kapılarını sizler için aralıyor. 

Hem kendi kütüphaneniz hem de sevdikleriniz için mükemmel bir hediye alternatifi olan İki Dirhem Bir Çekirdek, sizleri günlük hayattaki konuşmalarınızda sıklıkla kullandığınız kalıplaşmış söz öbeklerinin gerçek karşılıklarını öğrenmeye davet ediyor. Pek çok Türk Dili ve Edebiyat fakültesinde akademisyenlerin önerdiği İki Dirhem Bir Çekirdek, kelimelerin tarihsel süreçteki gelişimine ve tahliline ilgi duyan hemen herkesin kütüphanesinde yer alması gereken eserlerin başında geliyor. 

İskender Pala Hakkında

1958 yılında, Uşak'ta dünyaya gelen İskender Pala, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1983 yılında Divân Edebiyatı alanında doktorasını tamamlamasının ardından aynı alanda Profesörlük unvanını da elde etmiştir. Roman türünde Efsane ,Od ve Mihmandar gibi uzun süre çok satanlar listesinde bulunan kitaplara imza atan yazar, akademik unvanı doğrultusunda Türk edebiyatına pek çok divân şiiri ve ansiklopedisi de kazandırmıştır.


  • Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kılmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler... Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimlerdir. Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir. Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikayeler, tarihten alınmış olaylar, vs. deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikayesiyle karşılaşmak mümkündür. Deyimlerimizin ortaya çıkış hikayelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar İskender Pala
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KKAPI17
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Hayat Kaybettiğin Yerden Başlar - Miraç Çağrı Aktaş
Her Book’A Maydanoz - Metin Uca;Özlem Kumrular -
Sevgi Yukarıdan Gelir (İmzalı) - Hayati İnanç
Fesleğen - Hikmet Anıl Öztekin
%40
30,00 TL 18,00 TL
%42
25,93 TL 15,04 TL
%35
25,00 TL 16,25 TL
%15
26,00 TL 22,00 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Kitap Vadisi 9,8
Değerlendirmeler
(869)
(40)
(21)
(112)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz - Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 200 - 144 208
Yayın Tarihi 2021 - 2021 2020
Yazar Miraç Çağrı Aktaş Metin Uca Hayati İnanç Hikmet Anıl Öztekin
Başa dön