Kitaplar farklı tür ve içerikleriyle geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Kimileri hayal gücünün doruklarında dolaşmayı ve gerçekleşmesi mümkün olmayan hikayeleri okumayı severken, kimileri de daha gerçekçi ve hayatın içinden eserleri tercih edebilir. Deneme inceleme kitapları, içerikleri bakımından hayatın bir parçasını anlatmaktadır. Toplumun da bir yansıması olarak düşünülebilecek olan deneme inceleme kitaplarını, gerçek dünyadan kopmayan anlatılar okumak istediğinizde severek okuyabilirsiniz. 

Deneme Kitaplarının Özellikleri Nelerdir? 

Kişilerin herhangi bir konuyla ilgili olarak görüş, duygu ve düşüncelerini kaleme alarak paylaştıkları yazı türüne deneme denilmektedir. Deneme türü pek çok farklı yazı türleriyle üslup olarak benzerlik gösterir. Bu nedenle de yazılması açısından karmaşık ve zor bir sürece sahiptir. Deneme kitapları anlatıma bağlı olarak sohbet, fıkra ya da eleştiri gibi farklı yazı türlerine yaklaşabilir. Denemelerde konu sınırlaması bulunmadığı için yazar tarafından özgürce seçilebilir. Özgün yönüyle farklı içerikleri barındıran deneme kitapları arasından kendi zevklerinize uygun olarak seçebilirsiniz. Deneme yazılarında daha çok yazarın o anda aklına gelen konuyu kaleme aldığı izlenimi bulunmaktadır. 

Deneme kitaplarında anlatılanlar yazarın yaşadığı ya da gözlemlediği olaylar veya durumlar olabileceği gibi izlediği objeler ya da ilgi duyduğu kavramlar da olabilir. Herhangi bir yazı planına bağlı kalmak durumunda olmayan deneme yazarları, kesin hükümlerde bulunmadan ve deliller göstererek düşüncelerini kanıtlamaya başvurmadan serbestçe yazabilir. Denemelerde derin düşüncelerden çok yazarın kendi kendine sohbetine tanık olabilirsiniz. Denemelerle her gün baktığınız ama aslında görmediğiniz nesne ya da mekanlara farklı açılardan bakarak, ayrıntıları görebilirsiniz.

İnceleme Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

İnceleme kitaplarının da denemelerde olduğu gibi konu alanları son derece geniştir. Deneme kitaplarındaki gibi her obje ya da her olay, inceleme kitaplarının konularını oluşturabilir. Bu açıdan farklı yazı türleriyle bir arada görülebilmekte ya da karıştırılabilmektedir. İnceleme kitaplarına en yakın yazı türlerinden birisi de eleştiri yazılarıdır. Eleştiri yazılarında daha çok olay ya da eserlerin hem olumlu hem de olumsuz yönleri aktarılırken, inceleme kitaplarında ana temaya bir bütün olarak yaklaşılır. İncelemede amaç kendi görüşlerini belirtmekten ziyade, konuyu olduğu gibi kavrayarak sizlere ulaştırmaktır.

Yazarların merak edilen ya da ilgi duyulan alanlarda derinlemesine yaptıkları araştırmaları içeren inceleme kitaplarında anlatılan olaylar her açıdan ele alınır. İncelemelerde ele alınan bir eser, olay ya da sorun en ince ayrıntılarına kadar aktarılarak, detaylı bir şekilde bilgi edinmeniz sağlanır. İnceleme kitaplarında genel olarak yazarların izledikleri bir yol ve yöntem bulunmaktadır. Bu plana bağlı kalarak üzerinde durulan konuyla ilgili bilgiler aktarılır. İnceleme kitaplarında ne, kim, neden, nerede veya nasıl gibi farklı sorulara cevaplar aranır. 

Deneme İnceleme Kitapları Neden Severek Okunur?

Merak ettiğiniz konularda ya da olaylarda bilgi edinmenize olanak tanıyan deneme inceleme kitapları, öğretici yanlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Düşünsel açıdan sizlere farklı açılardan ve yönlerden bakabilmenizi gösteren deneme inceleme kitapları, sorgulama yönünüzün gelişmesine de katkıda bulunur. Yazarın sadece kendi düşüncelerini ya da duygu ve görüşlerini aktarmayı amaçladığı denemelerde kullanılan samimi üslup, kitabın içerisinde kendinizi kaybetmenizi sağlar. Kişisel görüşlerin yazıya döküldüğü, birkaç sayfadan oluşan bu kısa metinlerde yazarın aktardıklarını kanıtlama gibi bir mecburiyeti yoktur. Böylece okuduğunuz deneme kitaplarında hem farklı yazarların görüşlerini öğrenebilir hem de onlarla kendi görüşlerinizi karşılaştırabilme olanağı bulabilirsiniz. 

Geçmişte yaşanan bir olay ya da durum, farklı yazarlar ve eserleri hakkında derinlemesine bilgi edinebileceğiniz inceleme yazıları merak ettiğiniz soruların cevaplanmasında yardımcı olur. Detaylı bir araştırmanın sonucu olan inceleme kitapları, yazarın görüşlerinden ziyade gerçeklere apaçık bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Çok geniş bir konu aralığına sahip olan deneme ve inceleme kitapları arasından, ilginizi çeken konulara dair bir seçimde bulunabilir; okumanın tadını çıkarabilirsiniz. 

 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Deneme İnceleme Kitapları

6.800 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Yazar A-Z
 4. Okuma Listeleri
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Markalar A-Z
  1. Cinius Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  2. İkinci Adam Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  3. Yapı Kredi Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  4. Gece Kitaplığı Deneme İnceleme Kitapları
  5. Everest Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  6. Can Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  7. İz Yayıncılık Deneme İnceleme Kitapları
  8. Sel Yayıncılık Deneme İnceleme Kitapları
  9. Dergah Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  10. İletişim Yayınevi Deneme İnceleme Kitapları
  11. Destek Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  12. Doğan Kitap Deneme İnceleme Kitapları
  13. Ötüken Neşriyat Deneme İnceleme Kitapları
  14. Kırmızı Kedi Yayınevi Deneme İnceleme Kitapları
  15. Timaş Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  16. Metis Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  17. Profil Kitap Deneme İnceleme Kitapları
  18. Akçağ Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  19. Kapı Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
  20. Dorlion Yayınları Deneme İnceleme Kitapları
 8. Basım Dili
 9. Boyut
 10. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9904
Başa dön