Ansiklopediler

Ansiklopedi, internet çağında geri planda kalmış gibi görünse de bilgiye erişme yöntemi olarak hala birçok insan tarafından tercih edilir. Özellikle bir konuda araştırma yapmak için daha somut bir kaynağı eline alıp sayfaları çevirerek o alanda okuma yapmak, birçok insanın tutku ile bağlı olduğu bir alışkanlıktır. Ansiklopedileri okurken hissedilen tatmin duygusu, internet ortamında araştırma yaptığınızda aynı hissi vermeyebilir. Aynı şekilde çocuklarınızın da okuma alışkanlığı edinmeleri için ansiklopediden araştırma yapmayı öğrenmeleri gerekir. İnternetteki bir sayfanın çıktısını alıp öğretmene veren öğrenci ile ansiklopediden araştırma yaparak bunları not eden öğrencinin bilgiyi hatırlama düzeyi farklı olacaktır. Genellikle üzerine emek harcanarak erişilen bilgi daha akılda kalıcı olur.

Ansiklopedi Nedir?

Ansiklopediler, sistematik biçimde hazırlanan, çeşitli konularda kapsamlı bilgiler içeren kaynaklardır. Ansiklopedi metodolojik olarak hazırlandığı için bir alandaki bilgiye erişmek için kullanılabilecek en kullanışlı kaynaklardandır. Herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak isterseniz, o konudaki bilgiye toplu biçimde ulaşabilirsiniz. Ansiklopediler geniş konularda yazılabildiği gibi tek bir bilim veya sanat dalına yönelik olarak da hazırlanabilir. Ansiklopedilerin kapsamı o kadar geniştir ki genellikle birden fazla ciltten oluşur. Ansiklopediler, sözlüklerde olduğu gibi kelimenin yalnızca anlamını vermekle kalmaz, o kelime veya kişi hakkında olabildiğince geniş bilgi vermeyi amaçlar. Bu esnada çeşitli görseller veya tarihi olaylar ile o konuda aktarılan bilgiler desteklenir, somut veriler ile kanıtlanır. Ansiklopediler tamamen bilimsel amaçla yazıldıkları için içerdikleri bilgilerin güvenilirlik oranı yüksektir. Bu açıdan internetten erişilen bilginin güvenilirlik oranı düşük olabilirken, ansiklopedi hala en güvenilir araştırma yöntemlerinden biri olarak görülür.

Sanat Ansiklopedileri Nasıl Kullanılır?

Ansiklopediler genellikle konularına veya temalarına göre bölümlere ayrılır. Hangi alanda araştırma yapacaksanız ansiklopedinin ilgili bölümünü açarak alfabetik sıraya göre kelimeyi aramanız gerekir. Ancak bazı noktalarda spesifik ansiklopedilere yönelmeniz gerekir. Sanatsal konularda araştırma yapacaksanız, sanat ansiklopedileri oldukça geniş bilgi içerir. Örneğin resim sanatı ile ilgili bir konuda araştırma yapacaksanız, genel ansiklopedilerde bulamadığınız bilgileri resim ansiklopedilerinde arayabilirsiniz. Özellikle kendi çalışma alanınız hakkında derin okuma yapmak ve kültür birikiminizi artırmak istiyorsanız, daha spesifik konularda hazırlanmış ansiklopedi ciltlerini edinebilirsiniz. Ayrıca, ansiklopedinin kitaplığınızda bulunması da evinizdeki diğer üyelerin ansiklopediden yararlanma imkanını artırır. Dolayısıyla evinize ansiklopedi almak yapabileceğiniz en güzel kültür yatırımı olabilir. Çocukların ansiklopediye erişimi onların kültür dünyalarını zenginleştiren önemli bir avantajdır.

Sözlük Ne Amaçla Kullanılır?

Eğitim kitapları kategorisinde bulunan sözlükler de tıpkı ansiklopediler gibi araştırma amaçlı kullanılır. Bir kelimenin anlamını veya başka bir dildeki karşılığını öğrenmek için sözlükten araştırma yapabilirsiniz. Bazı sözlüklerde kelimenin kullanım şeklini örneklemek adına, cümle içinde kullanımlar verilir. Bu şekilde, yeni öğrenmiş olduğunuz kelimeyi dile nasıl uyarlamanız gerektiğini de öğrenebilirsiniz. Sözlüklerde de ansiklopedilerde olduğu gibi alfabetik sıralama tekniği kullanılır.

Ansiklopedi Kaç Sayfadan Oluşur?

Ansiklopedilerin sayfa sayısı esere göre değişiklik gösterir. Daha kapsamlı çalışmalarda sayfa sayısı oldukça yüksek iken, daha spesifik ve dar alanlarda hazırlanan ansiklopedilerin sayfa sayısı az olur. Örneğin genel kapsamlı ansiklopedilerde cilt sayısı 10 ya da 15 gibi sayılara ulaşabilir. Ayrıca, daha nadir bulunan bazı ansiklopedi eserlerinde cilt sayısı daha da fazla olabilir. Ancak genel kullanımdaki birçok ansiklopedik eser, en fazla 10 cilt olacak şekilde hazırlanır. Kütüphaneniz için bulunmaz bir zenginlik olan ansiklopedik eserler, mümkünse her evde bulunması gereken kültürel eserler arasındadır.

Ansiklopediden Nasıl Araştırma Yapılır?

Ansiklopedi yoluyla araştırma yapmak istiyorsanız öncelikle araştırma yapılacak alanı belirlemelisiniz. O alanla ilişkili spesifik bir ansiklopedik eser bulabilirseniz daha faydalı olacaktır. Çünkü o alanla doğrudan ilişkili bir eserde konuya daha ayrıntılı yer verilmiş olma ihtimali yüksektir. Ancak genel ansiklopedilerde de aradığınız bilgiye erişme ihtimaliniz olabilir. Bunun için aradığınız kişi, yer, terim ya da olay adını ansiklopedinin en arka sayfalarında bulunan “dizin” kısmından tarayabilirsiniz. Burada aradığınız ifadenin hangi sayfalarda geçtiğini görebilir, kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz. Aradığınız kelimeyi dizin bölümünde bulamazsanız, ilişkili olabilecek bölümde alfabetik sıralamaya göre 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ansiklopediler

106 ürün listeleniyor
Ebabil Yayınları
Marifet Yayınları
Multilingual Yabancı Dil Yayınları
Alfa Yayınları
Nesil Yayınları
Bilim Teknik Yayınevi
Engin Yayınevi
İş Bankası Kültür Yayınları
Adam Yayınları
Akçağ Yayınları
Beta Kids
Cem Yayınevi
Doğumgünü Yayıncılık
Kalkedon Yayıncılık
Kaynak Yayınları
Parıltı Yayınları
Platform Yayınları
Toker Yayınları
Ötüken Neşriyat
İnkılap Kitabevi
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Toplam 36 / 106 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?