Piyano

Piyanolar

Müzik hayatımızın her alanında olan, olması gereken ve olacak olan bir sanat dalıdır. Müzikle uğraşmak ve bir müzik aleti çalmak, dünyada bir insanın yapabileceği en iyi şeyler arasındadır. Müzik, insanın ruhunu dinlendirirken insanın yaratıcılığını ve analitik zekâsını da geliştirmektedir. Müziğe çoğu insan hobi gözüyle bakıyor olsa da, müzik sayesinde hayatının devamlılığını sağlayan ve müzik sektöründen para kazanan çokça insan vardır. Müzik aleti çalabilen ve sanatını icra edebilen insanlar toplum tarafından her zaman tebrik edilir. Piyano da bu müzik aletlerinden biridir. Aynı zamanda piyano çalmak azim ve devamlılık gerektiren bir iştir. Bu kadar zor ve bu kadar güzel olan şeyler müzikten başka bir sanatın içerisinde değildir.

Piyano Nedir?

Tuşlu çalgılar sınıfı içerisinde bulunan piyanolar, ilk olarak 1700’lü yıllarda kullanılmaya başlamıştır. Kullanıldığı ve yapıldığı yer olan İtalya, Floransa’da 1700’lü yıllarda kullanılan piyano, günümüze kadar gelmiştir. Farklı modeller ve farklı çeşitleri bulunan piyanonun ilk çeşidi ve günümüzdeki çeşidi arasındaki temel işleyiş aynıdır. Akustik piyano üzerinde 88 tane tuş bulunmaktadır. Ses, bu tuşlar sayesinde çıkmaktadır ve piyano bu sebepten ötürü tuşlu müzik aletleri sınıfında yer almaktadır. Tuşlara basıldığında piyano içerisinde bulunan tahta çekiç tellere vurarak sesi oluşturur. Piyano, her müzik dalında kullanılabilir ancak çoğunlukla klasik müzik sektörüyle anılmaktadır. Dünyanın en yaygın olarak kullanılan enstrümanlarından biri olan piyanoların akustik piyano, duvar piyanosu ve dijital piyano gibi piyano çeşitleri vardır.

Piyanolar, genelde iki elle çalınmaktadır. El kullanımının yanı sıra ayak kullanımının da mümkün olduğu piyanolarda pedal ile çeşitli ses efektlerini aktif etmek mümkündür. Piyano pedalları da piyano ile beraber kullanılmaktadır. Bu sayede hem ellerinizi, hem de ayaklarınızı kullanmış olursunuz. Piyano çalmak mental açı yönünden sizlere çok büyük bir rahatlık sağlarken analitik açıdan da büyük bir gelişim sağlar. Piyano çalarken hem el göz koordinasyonunuz gelişir, hem de müzik kulağınız gelişir. Tüm müzik aletlerinde bu durum geçerlidir ancak piyano her müzikte kullanılabilmesi ve ilk üretilen müzik aletlerinden biri olması sebebiyle çoğu müzik aletinin üretimine ilham verici olmuştur. Piyanoya benzetilerek üretilen birçok müzik aleti vardır. Bu müzik aletleri arasında önemli bir yere sahip olan piyano, birçok müziğin yapımında temel taşlardan biri olarak kullanılmaktadır.

Piyanoların Çeşitleri Nelerdir?

Tarihi uzun yıllara dayanan piyanoların birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Duvar piyanoları, kuyruklu piyano, dijital piyano gibi çeşitler piyanoların ana çeşitleridir. Ana başlıklar altında piyanoların diğer çeşitlerini de görebilmek mümkündür. Duvar piyanoları, dikey piyanolar olarak da adlandırılabilir. Spinet piyano, konsol piyano, stüdyo piyano ve upright piyano duvar piyanoların çeşitleridir. Boyutlarına göre farklı isimlerde anılan duvar piyanoları, evlerde sıkça kullanılmaktadır. Kapladığı alanın daha az olması sebebiyle evlerde ve stüdyolarda tercih edilen duvar piyanoları, farklı ölçülerdedir. Kuyruklu piyanolar kadar uzun ve büyük yapıda olmayan duvar piyanoları, genellikle bir duvara yaslanarak kullanıldığı için bu ismi almıştır. Kuyruklu piyanolar, piyanolar arasındaki en büyük piyanolardır.

En pahalı piyano türü olan kuyruklu piyanolar, sahnelerde çokça kullanılmaktadır. Teller ve ses tahtası, kuyruklu piyanolarda yere paralel olarak uzanmaktadır. Petite grand, baby grand, medium grand, parlor grand, ballroom grand ve concert grand olarak alt dallara ayrılan kuyruklu piyanolar diğer piyano türlerinden daha büyüktür. Kuyruklu piyanoların kendi arasında farklı isimler almasının sebebi de boyutlarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Dijital piyanolar da diğer tüm piyanolar gibi çeşitli modellere sahiptir. Teknoloji sayesinde sadece tuşlara sahip olabilen piyanolar üretilmiştir, bunlar da dijital piyanolar olarak adlandırılır. Dijital piyanolar, kendi arasında taşınabilir dijital piyanolar, dijital duvar piyanoları ve dijital kuyruklu piyanolar olarak adlandırılabilir. Dijital kuyruklu piyanolar, sadece dekor amaçlı bir kuyruğa sahiptir ve dijital kuyruklu piyanolarda bulunan kuyruğun herhangi bir işlevi yoktur. Piyano türleri arasında sizlerin hoşuna giden ve size uygun olduğunu düşündüğünüz piyanolardan birini tercih edebilirsiniz.

Piyano Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Piyanoya yeni başlayacak olanların ve yeni bir piyano almak isteyenlerin aklındaki ilk sorulardan biri de nasıl bir piyano seçimi yapması gerektiğidir. Piyano öğrenme hevesiniz, gelecekte olmak istediğiniz seviye, evinizde piyano için ayırabileceğiniz alan, piyano için ayırdığınız bütçe bu konuda belirleyici unsurlardır. Piyano çalmayı gerçekten istiyorsanız ve bu konuda hevesliyseniz taşınabilir piyano kullanarak bile piyano çalmayı öğrenebilirsiniz. Piyanolar hissiyat, görünüm ve yapıldığı malzeme itibarıyla birçok farklı özellikte olabilir.

Piyano özellikleri, piyano alırken araştırmanız gereken ve üzerine düşünmeniz gereken önemli bir konudur. Farklı ölçüler ve özellikte olan piyanolar arasından sizler için en uygun piyanoyu seçmek için piyano almadan önce mutlaka denemelisiniz. Piyano sesi, her piyanodan farklı şekilde çıksa da aynı tuşlar her zaman aynı notayı verecektir. Piyano çalarken duymak istediğiniz ses doğrultusunda da bir piyano tercihi yapabilir ve piyano eğitiminize başlayabilirsiniz. Her piyanonun dokunuş hissiyatı ve tonu birbirinden farklıdır. Yaşadığınız hayat standartları da piyano seçiminde oldukça önemlidir. Sürekli taşınan ve sıkça ev değiştiren biriyseniz kuyruklu piyano almak, sizleri oldukça zorlayacaktır. Kuyruklu piyano almak yerine duvar tipi piyanolar ya da dijital piyanolar sizler için çok daha doğru bir karar olacaktır.

Piyanolar ve Fiyatları

Piyanolar birçok farklı özellik ve çeşide sahip müzik aletleridir. Sizler için en doğru piyano çeşidini bulduktan sonra almak istediğiniz piyano için bir bütçe ayırmanız gerekir. Piyano fiyatları ile karşılaştığınızda kendinizi okyanusun ortasındaki küçük bir kayık gibi hissetmeniz oldukça doğaldır. Çünkü piyanolar farklı özelliklere sahip olduğu gibi farklı fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Nasıl bir piyano almanız gerektiğine karar verdikten sonra bütçeniz doğrultusunda sizlere uygun olan bir piyanoyu seçmeniz gerekmektedir.  

Piyano markaları oldukça fazladır ve her markanın ürettiği piyanolar da farklıdır. Deneyerek ve çalarak alacağınız piyanolar arasında tercih yapmak sizler için en doğrusudur. Piyano ölçüleri de fiyat konusunda sizlere yardımcı olabilmektedir. Kuyruklu piyanolar, taşınabilir piyanolara göre daha pahalıdır. Akustik piyanolarda hiçbir elektronik devre kullanılmazken dijital piyanolar elektronik sisteme sahiptir. Dijital piyano elektronik konusunda da oldukça kapsamlı ve işlevsel bir üründür. Kulaklık kullanımı çoğu dijital piyanoda mümkündür. Piyano çeşitlerine ve markalarına göre piyano fiyatları değişkenlik göstermektedir. Elde yapılan piyanolar diğer piyanolardan daha yüksek fiyatlarda satılmaktadır. Sizler için en uygun olan piyano markaları ve modelleri için hepsiburada.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Piyanoda Kaç Tuş Var?

Akustik piyanolarda 88 adet tuş vardır. 52 beyaz ve 36 siyah tuş olmak üzere 88 tuş akustik piyanolarda bulunmaktadır. Bazı piyano modellerinde bu tuş sayısı daha az olabilmektedir. Modern bir piyano ses genişliği açısından 7 oktava sahiptir. Tuş sayısı da bu oktav sayısına göre değişir.

Nasıl Piyano Çalınır?

Alınan müzik eğitimi ve piyano eğitimi sonrasında piyano çalınabilir. Tuşlu bir çalgı olan piyano tuşlara basıldığında ses çıkarmaktadır.

Piyano Neyden Yapılır?

Piyano 7 binden fazla parçadan oluşmaktadır. Preslenmiş yün, çelik, bakır ve tahta parçalar piyanonun temel parçalarıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Piyano Fiyatları

615 ürün listeleniyor
Kitap Film Müzik
Kitap Film Müzik
Müzik & Müzik Aletleri
Müzik & Müzik Aletleri
Tuşlu Çalgılar
Tuşlu Çalgılar
Piyano
Piyano
Akustik Piyanolar
Akustik Piyanolar
Dijital Piyanolar
Dijital Piyanolar
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 615 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/80530127/402326