Tuşlu Çalgılar

Çalgı ya da enstrüman olarak adlandırılan ve müzik yapmaya yarayan aletler çok çeşitlilik gösterir. Müzik üretme işini üzerinde bulunan tuşların yardımıyla yaptığımız çalgılara, müzik aletleri sınıfından olan tuşlu çalgılar denir.

Aynı anda birden fazla ses çıkarabilme özelliğine sahip çok sesli (polifonik) enstrümanlardan olan tuşlu çalgılar, klavyeli çalgılar olarak da adlandırılır. Klavye; bazı müzik aletlerinde bulunan ve genellikle kaldıraç mekanizmasına sahip tuşlardan oluşan takıma denir. Çoğunlukla ıhlamur ağacından yapılan tuşlar, madeni bir destek üzerinde dengelenir ve notaları basınca doğru tınıların çıkmasını sağlar.

Org

Hem geleneksel müzikte hem de klasik batı müziğinde sıklıkla kullanılan tuşlu çalgıların bilinen ilk örneği Mısır’da icat edilen ve tuşlu çalgıların atası olarak kabul edilen orgdur. İlk yıllarda neredeyse devasa büyüklüğe sahip olan ve su basıncı ile çalışan orglar, zamanla ebat olarak küçüldü ve yerini hava basıncı ile çalışan mekanizmalara bıraktı. Son yılların en fazla kullanılan enstrümanı haline gelen klasik orglara, elektronik orglar eklendi ve teknolojinin hızla gelişmesi sonucu zaman içinde çok sayıda yeni özellik yüklendi. Farklı sayılarda tuşlar, tuş hassasiyeti; master, akor ve ritim ses kontrolü, transpose kontrolü; USB, mikrofon, kulaklık girişleri gibi daha birçok yeniliklere sahip orglar, klavyeli çalgılar arasında en sık kullanılanlar arasında yerini aldı.

Piyano

Tuşlu çalgılar ailesinin bir diğer üyesi olan piyano ise Avrupa ekolüne göre en temel çalgı aleti olarak kabul edilir. İlk piyanolar biçim bakımından klavikord ve klavsen denilen müzik aletleriyle benzerlik gösterdiğinden dolayı, bu iki tuşlu çalgı piyanonun atası olarak tanımlanır. Piyano, org ile de biçimsel olarak benzerlikler taşır. Fakat aralarındaki en belirgin fark, piyanonun aynı zamanda çekiç mekanizmasıyla çalışıyor olmasından dolayı, telli enstrümanlar sınıfına da dahil edilebilir olmasıdır. Klasik batı müziği eserlerinde en çok kullanılan müzik aleti olan piyano, zaman içinde önce elektrikli piyano, ardından da dijital piyano olarak gelişim gösterir. Günümüzde caz müzikte de sıklıkla kullanılan piyano; solo performanslar, oda müziği, beste ve prova için de oldukça uygun bir müzik aleti olarak kabul edilir.

Akordeon

Hem tuşlu çalgılar hem de körüklü çalgılar sınıfında değerlendirilen, Kafkasya ve Balkan ülkelerinde çok kullanılan çalgılardan biri olan akordeon, çalınması en zor müzik aletlerinden biridir. Bir elinizle körük kısmını yönetirken, diğer elinizle klavyesini kullanmanız çok ciddi el, kol ve parmak koordinasyonu gerektirir. Akordeon son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş bir müzik aleti olsa da tek başına bir orkestra olma özelliğini korur.

Synthesizer

Teknoloji ve sanatın buluştuğu enstrümanlar olarak nitelendirilen synthesizer yani ses sentezleyici sistemler, dünyada yaygın olarak kullanılan yeni nesil müzik aletleri arasında yer alır. Eksiltmeli ve artırmalı sentezler olarak iki çeşit çalışma prensibi bulunan ses sentezleyicilerini, tuşlu çalgılar sınıfında değerlendirmek mümkündür.

Diğer Tuşlu Çalgılar

Workstation, keytar, vocoder, melodika, MIDI klavye de tuşlu çalgılar sınıfının enstrümanlarındandır.

Dünya müzik tarihinde çok önemli bir yer tutan tuşlu çalgılar, birbirlerinden esinlenilerek geliştirildi. Biçim ya da kullanım bakımından çok benzerlik gösterseler de çalışma mekanizmalarındaki farklılıklar sebebiyle, çıkardıkları sesler eşsiz olma özelliği taşır. Müzik dinlemek insanın ruhuna ne kadar iyi geliyorsa, bir müzik aleti çalmak da insan bedenine o kadar iyi gelir. El, kol ve bazen de ayak, bacak koordinasyonu gerektirdiği için bir enstrüman çalmak, beynin hemen her noktasını ayrı ayrı çalıştırır. Müzik aleti çalarken ihtiyaç duyduğunuz kaslarınızın sürekli çalışması, sizi gün içinde de zinde tutar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tuşlu Çalgılar

806 ürün listeleniyor
Kitap Film Müzik
Kitap Film Müzik
Müzik & Müzik Aletleri
Müzik & Müzik Aletleri
Tuşlu Çalgılar
Tuşlu Çalgılar
Akordiyon
Akordiyon
Org
Org
Piyano
Piyano
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 806 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?