Türkiye'nin önde gelen yayınevlerinden Metis Yayınları, 1982 yılında kurulmuştur. Üniversite yıllarında sosyal muhalefet hareketleri içinde aktif rol almış kişiler tarafından, 12 Eylül 1980 darbesinin gölgesinde kurulan Metis Yayınları o günden  bu yana tartışmayı ve sorgulamayı amaçlayan kitapları ile tanınmıştır. Müge Gürsoy, Semih Sökmen, Şahin Beygu, Reha Erdem ve Cüneyt Vardar yayınevinin kurucuları arasındadır. 

Metis Adının Birçok Anlamı Var

Metis Yayınları'nın adının kaynağı sorulduğunda yayınevi, kelimenin farklı anlamlarının göz önüne alınması gerektiğinin altını çizer. Mitolojide Zeus'un ilk eşi olan ve Zeus tarafından Athena'yı doğurmadan önce yutulan Metis; melez, piç anlamı taşır. İktidarın tekliliğine direnen parça, hiç kimse, iktidarın sevmediği bilgi, bilgelik, hem aydınlık hem karanlık gibi farklı anlamlar yüklenen kelime yayınevine de adını vermiştir. 

Metis Edebiyat Kitapları 

1987 yılına kadar edebiyat dışı kitaplara seçkisinde yer veren yayınevi, 1987 itibarıyla Türkçe ve çeviri edebiyat eserlerini de okurla buluşturur. Yayınevinin edebiyat eserlerini de bünyesine almasının nedeni edebiyatı da günümüz dünyasının bir iletişim aracı olarak görmesidir. Okurların ilgisini gören Metis edebiyat kitapları arasında Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Yüzüklerin Efendisi, Yerdeniz, Yaz Geçer ya da Üç Aynalı Kırk Oda gibi klasikler bulunmaktadır. Birçok uluslararası yazarın Türkçeye kazandırılan ilk kitapları da Metis imzalıdır. Ursula K. Le Guin, George Perec, Thomas Bernard ya da Henri Bachau gibi yabancı yazarların yanında Bilge Karasu, Murathan Mungan ve Engin Geçtan'ın kitapları da Metis çatısı altında basılmaktadır. Edebiyatın yeni isimlerinden Murat Uyurkulak, Barış Müstecaplıoğlu ve Ayhan Geçgin gibi birçok ismin de kitaplarına Metis'ten ulaşılabilir. 

Edebiyat Dışı Kitaplarda Geniş Yelpaze 

Tarih-Toplum-Felsefe serisi olarak adlandırılan edebiyat dışı eserler, yayınevinin kuruluşundan bu yana ilgi odağında yer alır. Belirli temalar, sorular ve hakikat peşinde koşan düşüncelerle seçilen edebiyat dışı kitaplar, yayınevinin listesini genişletmektedir. Yayın yönetmenliğini Semih Sökmen ve Tuncay Birkan'ın yaptığı seriler, bilginin etkileyici ve çığır açıcı vizyonunu göz önüne sermektedir. 2001 yılından bu yana dizi haline getirilen eleştiri kitapları; stilistik, fenomenoloji, yorumsama, Marksist eleştiri, yeni-tarihselcilik, psikanalitik eleştiri, yapısalcılık örnekleri içerir. Önemli eleştirmen ve edebiyat kuramcılarının yapıtlarını da içeren seri, eleştirel söz dağarının oluşmasına ve yerleşmesine katkıda bulunmayı amaçlar. Yayın yönetmenliğini Orhan Koçak'ın yaptığı eleştiri kitapları Metis'in omurgasının ana parçalarından birini oluşturur. 2010 yılından bu yana Metis bünyesinde yer alan Metis Defterleri serisinde ise makale seçkileri yer alır. Siyasal ve kültürel konuları tartışan metinlerin yer aldığı kitaplar, derlemelerden oluşur. 

Ötekinin Sesine Kulak Vermek 

Metis Yayınları, Ötekini Dinlemek serisi ile insana dair notlar düşen kitapları okurlarına sunar. Saffet Murat Tura ve Müge Gürsoy Sökmen tarafından yayına hazırlanan seriler, kendimiz ve diğer insanlarla ilgili sezgilerimizi geliştirmemize yardımcı olacak eserlerden oluşur. Yayınevinin önemli bir diğer serisi ise kadın araştırmalarından oluşur. Feminist literatüre yeni eserler kazandıran ve klasikleri dilimizde okurlarına sunan seri, toplumsal cinsiyet çalışmalarını içerir. 

Metis Yayınları'nda Çocuklara da Yer Var

Metis, Küçük Filozoflar Dizisi ile 8 - 12 yaş çocuklara felsefe bilgisi ve felsefi düşünce yetisi kazandırmayı amaçlar. Kant, Descartes, Sokrates, Lao-Tzu, Marx, Leibniz gibi ünlü düşünürlerin hikayelerini anlatan felsefe kitapları, çocuklara felsefe konusunda keyifli bir başlangıç yapma imkanı verir. Resimlerle süslenen çocuk kitaplarının yayın yönetmenliğini Savaş Kılıç ve Semih Sökmen yapmaktadır. Metis Yayınları'nın özel serilerini, yetişkin ve çocuk kitaplarını, çeviri ve yerli edebiyat eserlerini hemen sipariş verebilirsiniz. 

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Metis Yayınları

1.148 ürün var
  1. Ürün Çeşidi A-Z
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Değerlendirme Puanı
  4. Yazar A-Z
  5. Basım Dili
  6. Boyut
  7. Satıcı A-Z
Başa dön