Sahne ışıklandırma, şov ve efekt sistemleri sergilenen animasyon etkinlikleri; gösteri, konser ve seminerleri daha dikkat çekici kılmak, izleyicinin odak noktası haline getirmek için kullanılır. Sahne ışıkları ve efekt makineleri; tiyatro sahneleri, konferans salonları ve diskolarda yaygın olarak değerlendirilir.

Sahne Işıklandırma Sistemleri

Işık masası, sergilenen etkinliğe uygun olarak ışıkları kumanda etmek için kullanılır. Özellikle kurulu bir sahnenin olduğu yerlerde sahneye hakim bir noktada yer alır. DMX kontrollü ışıkların takip edilebildiği bu cihazın içerisinde çeşitli görüntü programları da yer alır.

Kullanım amacına göre farklı şekilde isimlendirilen sahne spotlarının asıl amacı sahneyi aydınlatmak ve renk vermektir. Sahne spot çeşitleri; profil spot, projektör par, frensel, tiyatro spotu, duş spot şeklindedir. Takip spotları sahnede yer alan belli bir kişiyi veya objeyi ortaya çıkarmak ve hareketini takip etmek için kullanılır. Düz beyaz ışık veren takip spotları önüne filtre konularak renklendirilebilir.

Yaygın olarak diskolar ve açık hava sahnelerinde kullanılan robotlar hareketli ve renkli ışık veren cihazlardır. Robotların oynar başlığı farklı açılarda dönebilir. Bazı robotlar motor ile dönerken bazıları da içindeki mikrofonun aldığı sese göre hareket eder. Robotların yansıttığı ışık logoları isteğe göre değiştirilebilir. Bina boyama ışık cihazı bir binayı belli bir renkte baştan sona aydınlatarak dikkat çekici hale getirmek ve sahnede belli bir alana boyama efekti vermek için kullanılır. Kullanılan ışık tek renkli olabileceği gibi düzenli aralıklarla değişen farklı ışıklardan da oluşabilir.

Diskolarda Kullanılan Işık Sistemleri

Genellikle açık hava diskolarında kullanılan gökyüzü tarayıcıları, gökyüzüne veya ışığın verildiği yere çeşitli şekiller yansıtmak için kullanılır. Galaksi, helikopter, dönen tekerlekler genellikle diskolarda kullanılan 360 derece dönebilen ışık cihazlarıdır. Stroboscope (ani ışık çakma) flaş ışığına benzer parlak, beyaz, kesik ışıklar verir. Stroboscope makinelerinin çakma hızı ayarlanabilir. Elektronik devre ve mikrofona sahip olan Flower (ayna) içindeki mikrofonun sesi algılamasıyla çalışan ve diskolarda kullanılan bir ışık cihazıdır.

Aynalı küre diskolarda ışık efektleri yapmak için kullanılan klasik bir objedir. Aynalı kürenin işlevsel olabilmesi için küreyi döndüren bir motorun olması ve sabit bir spottan küreye ışık verilmesi gerekir. Kürenin üzerinde yer alan aynalar spottan gelen ışığı yansıtarak çeşitli ışık efektleri oluşturur. Sahnelere ve diskolarda hareketlilik sağlamak için özellikle sis makinesiyle birlikte kullanılan farklı renklerde lazer ışıkları da vardır.

Sahne Efekt Sistemleri

Daha çok diskolarda ve özel sahne şovlarında kullanılan efekt makineleri sahne ışıklarını desteklemek ve görsel efekt sağlamak için kullanılır. Sahne efekt makineleri çalışmak için genellikle özel bir sıvıya ihtiyaç duyar. Köpük ve baloncuk makineleri ortama köpük veya baloncuk vermek için kullanılır. Bunların yanı sıra özellikle bir gösteri esnasında kullanılan kar makineleri de vardır. Sis makinesi veya duman makinesi sahnede veya diskoda sis efekti vermek için kullanılır. Sis/duman üretmek için bazı makinelerin içine özel bir sıvı konulurken bazı makinelerin içineyse kuru buz konulur.

Işık ve Efekt Makinesi Almadan Önce

Sahne ışıkları ve efekt makineleri almadan önce kullanım amacı ve bu cihazların kullanılacağı alanının büyüklüğü belirlenmelidir. Sahnenin büyüklüğü ve şovların özelliğine göre kullanılacak cihazların çeşidi ve sayısı belirlenir. Sahne ışıkları ve efekt makineleri çok pahalı olduğu için bu cihazlar için ayrılan bütçe, satın almayı etkileyen bir diğer unsurdur.

Işık ve efekt makinelerinin kurulacağı yerin elektrik sisteminin aynı anda kullanılacak voltajı karşılaması önemlidir. Bu konuda gerekli bilgi edinilmeli, gerekirse ek güç üniteleri kullanılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Işık cihazları ve efekt makineleri elektrikle çalışan cihazlar olduğu için kullanmadan önce kullanma kılavuzu okunmalı ve yapılan uyarılar dikkate alınmalıdır. Bu cihazların takılacağı prizlerin topraklı olması güvenlik açısından önemlidir. Makinelerin zarar görmemesi için fanların, havalandırma deliklerinin önü kapanmamalı ve cihazların sıvıyla temas etmesi önlenmelidir. Isı kaynaklarına yakın yerlerde ışık ve efekt makinelerinin kullanımı cihazlara zarar verebilir. Üretici firma tarafından önerilen aksesuarların ve taşıma araçlarının kullanımı önemlidir. Uzun süre kullanılmayacak cihazların fişten çekilmesi ve tavsiye edilen şekilde depolanması kullanım ömrünü arttırmaya yardımcı olacaktır.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sahne Işıklandırma, Şov

Işık Sistemleri
Parti Ürünleri
Balon Makinesi
Efekt Işık
Işık Kontrol
Moving Head
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 587 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/80530104