Toplumumuzda en önemli kültürel simgelerden bir tanesi olan altın hediye etme geleneği, özellikle mutlu anlarda tercih edilen ilk alternatif olarak göze çarpar. Evlenen kişilere, yeni doğan bebeklere, sünnet olan çocuklara altın takılması kabul görmüş bir adettir. Öyle ki, karşılığı olan paranın verilmesi dahi altının sergilediği etkiyi göstermekten uzak kalır. Tasarruf amacıyla yapılan altın günleri de oldukça rağbet edilen bir etkinlik olarak öne çıkar. Nakit olarak yapılan birikimlerin çabucak harcanma ihtimaline karşı altın bir nevi tasarruf güvencesi olarak kullanılır.

Kullanımı hızla yaygınlaşan gram altınlar, geçmişten günümüze hediye olarak tercih edilen çeyrek altın, yarım altın, tam altın, ata altını, cumhuriyet altını gibi yuvarlak formda hazırlanan seçeneklere alternatif olarak rağbet görmeye başlamıştır. Eritilerek dikdörtgen kalıplarda kullanıma hazır hale getirilen gram altınlar; 0.5, 1, 2.5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gramlık seçenekler ile satın alınması kolay mini külçeler halinde tasarruf sahiplerinin kullanımına sunulur. Küçültülen boyutlarına oranla değişiklik gösteren fiyatları ile kolayca satın alınabilecek forma getirilen gram altınlar kullanımı gittikçe yaygınlaşan yatırım araçları arasında kendisine yer bulur.

Ülkemizde ayar kelimesi ile anılan altının karat değeri, ürünlerde bulunan altının saflığını gösterir. 24 ayarda 1000 miligram olan altın saflığı 22 ayarda 916 mg, 18 ayarda 750 mg, 14 ayarda 583 mg olarak belirlenmiştir. Satın alınabilecek gram altınlar arasında en büyük gramajlı ürün 100 gram ağırlığına sahiptir. 0.5 grama kadar uzanan ürün yelpazesi içinde yer alan farklı gramajdaki mini külçeler 24 ayara ve 995 milyem saflığa sahiptir. Satın alacağınız her ürün, ürüne özel imzalanan sertifikaya sahiptir. Külçenin saflığını ve ayar derecesini garanti altına alan sertifikalar, ürününüzü dilediğiniz anda herhangi bir ekstra kontrole tabi tutulmaya gerek kalmaksızın elden çıkartmanızda güvence sağlar.

Parasal karşılık olarak yarım altın ve tam altın ortasında bir fiyat çizgisi sergileyen 5 gram altın, arada yer alan boşluğu dolduracak bir altın seçeneği olarak ilgi görür. 5 gramlık 24 ayar mini külçe altın %100 oranında saf altından imal edilmiştir. Hem tasarruf aracı hem de yerinde bir hediye olarak tercih edebileceğiniz 5 gram altın fiyatı dünya altın borsasındaki değişikliklere göre her gün güncellense de, maliyetindeki işçilik unsuru minimum düzeyde tutulduğundan kısa dönemde yapılabilecek satışlarda dahi büyük maddi kayıplar yaşamanıza imkan tanımaz. Muhafaza edilmesi ve taşıması kolay 5 gram altın; sarraf, kuyumcu, döviz büroları ve anlaşmalı bankalarda kolayca satılarak dilediğiniz an nakit paraya çevrilebilir. Hiç tereddütsüz kabul görecek bir değişim aracı olarak kullanabileceğiniz 5 gram altın satın alma ve satma fiyat eğrisi, uzun yıllar boyunca paralel bir çizgi seyrederek tasarrufunuzu güvence altına alır.

5 gram altın ve diğer seçenekler, altın sektörünün güvenilir firmaları tarafından özel izin ile üretilir. Her biri ürüne has sertifikaya ve garantiye sahip olan gram altınlar, satın aldığınız ürünün güvenli bir yatırım aracı olduğuna dair duyacağınız şüpheleri ortadan kaldırır. Ürün üzerinde yer alan üretici damgası, özel işaretler ve hologram uygulaması ile arttırılan güvenlik tedbirleri; güvenilir sarraf, kuyumcu, döviz büfesi gibi satıcılardan ve internet sitelerinden tercih edeceğiniz altının %100 orijinal saf altın olduğunu garanti altına alır. Piyasada sıklıkla rastlanan sahte altınlar nedeniyle mağduriyet yaşanmaması için altının ve sertifikasının taşıması gereken emarelerin varlığının aranılmasının yanı sıra güven duyulacak bir satıcıdan satın alınmasına da mutlak suretle dikkat edilmesi gerektiği hususu akıllardan çıkarılmamalıdır.

5 Gram Altın Fiyatı

1 ürün var
  1. Markalar
    1. Nadir Gold
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı
DSACategoryId/2147483617/530175/530176/60008288
BAŞA DÖN