En popüler yatırım araçları arasında başı çeken altın, mini külçeler haline getirilerek tasarruf sahiplerinin gözdesi halini almıştır. İşçilik unsurunun minimum düzeyde olduğu külçe altına yüksek maliyeti nedeniyle erişme imkanı bulunmayan tüketiciler, özel izin alınarak üretilen gram altınlar sayesinde 0.5, 1, 2, 2.5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gramlık seçeneklere erişme imkanına kavuşur. Tasarruf amacıyla satın alınabileceği gibi özel anlarda hediye olarak da tercih edilebilecek gram külçe altınlar, saklama ve taşıma kolaylığı ile parasal değerinin karşılığını yaka cebine dahi sığdırabilmeyi olanaklı kılar.

Yeryüzünde bulunan madenler arasında en az sayıda kaynağa sahip olan ve bu yönüyle de en değerliler arasında yer alan altın, asıl kıymetini ticarette itibar edilebilir değer ölçüsü birimi haline gelmesi ile kazanmıştır. Tarihin ilk çağlarından beri göz alıcı sarı rengiyle ziynet eşyalarının en çok tercih edilen hammaddesi olan altın, ekonomide değiş-tokuş aracı olarak değer görmeye başlaması ile de tasarruf sahiplerinin yoğun ilgisiyle karşılanmıştır. Geçmişten günümüze değeri hızla yükselen altın hem küçük tasarruf sahiplerine hem de uluslararası piyasa aktörlerine güvenilir şekilde hizmet etmektedir.

Ülkemizde altının ekonomik özelliklerinin yanında kültürel karşılığı da bulunmaktadır. Evlilik, sünnet, doğum gibi mutlu edici olaylarda hem bir kutlama hem de hediye aracı olarak gördüğü yoğun ilgi asırlardan beri hızını kesmeden devam eder. Öyle ki takılacak altının parasal karşılığı dahi verilmiş olsa, altının yerini doldurmaya kafi gelmez. Güçlü bir toplumsal adet olan altın hediye etme geleneği genel olarak yuvarlak formda şekillendirilen çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını, ata altını gibi seçenekler ile varlığını sürdürse de son zamanlarda dikdörtgen tabakalar halinde tasarlanan gram altınlara olan ilgi artmıştır. Kulplu ya da plaka halinde tedarik edebileceğiniz gram altınlar, tercih edilebilir ağırlık seçenekleri ile altın günü yapan kadınlar arasında da son derece popüler bir seçenek halini almıştır.

Külçe altın seçenekleri arasında yer alan 20 gram altın fiyatı yaklaşık olarak üç cumhuriyet altınının ederine denk gelmektedir. 24 ayarda ve 995 milyem saflıkta üretilen 20 gram altın al ve sat değerleri altın borsasındaki hareketliliğe göre her gün güncellenerek değerini kaybetmez ve yatırımcısına parasını güvende tutmanın akılcı çözümlerinden birini sunar. İşçilik maliyeti yönünden parasal kayba uğratmayan 20 gram altın ihtiyaç duyulan her an elden çıkarılabilme avantajı ile nakit para kadar geçerli bir seçenek sağlar. Saklanması kolay bu küçük hazinler sarraf, kuyumcu, döviz büroları ve anlaşmalı bankalarda kolayca nakit paraya çevirebilir. İhtiyaç duyulan hallerde güvenli bir değiş tokuş olanağı da sağlayan gram külçe altın, üzerinden yıllar geçse de değerini koruyarak yatırımcısının yüzünü her zaman güldürmeyi başarır.

Piyasada sıklıkla rastlanan sahte altınlar yüzünden mağduriyet yaşamamanın ilk şartı, satın alınacak ürünler için güvenilir sarraf, kuyumcu, döviz bürosu ya da internet sitelerini tercih etmek olmalıdır. Özellikle kuyumcuların kullandığı mihenk taşı üzerinde sarı bir iz bırakan gerçek altınların mıknatıstan etkilenmeyeceği, diğer metaller gibi oksitlenme yapmayacağı, kararıp bozulmayacağı da akıllardan çıkarılmamalıdır.

Satın alınacak 20 gram altın ya da diğer gram altın seçenekleri mutlaka üretici damgası taşımalı ve her ürün için özel olarak imzalanan sertifikaya sahip olmalıdır. Analizci raporları ile tescillenerek taahhüt altına alınan gram altınların ağırlığının ve saflığının uluslararası standartlara uygunluk durumu içiniz rahat şekilde alışveriş yapmanızı sağlayacaktır. Bununla da yetinmeyen firmaların ürün üzerine attığı imzalar ve hologram uygulamaları da satın alacağınız mini külçenin taklit bir ürün olmadığına delil teşkil edecektir.

20 Gram Altın

1 ürün var
  1. Markalar
    1. Nadir Gold
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı
DSACategoryId/2147483617/530175/530176/60008290
BAŞA DÖN