Hava ve su ile tepkimeye girmediği için kararma ve paslanma gibi sorunlara neden olmayan altın, bu sayede, uzun yıllar bozulmadan saklanabilir. Bu özelliğiyle oldukça dikkat çeken değerli madenler arasında yer alan altın, düğün, nişan, kutlama vb. pek çok özel anın vazgeçilmezi olurken, aynı zamanda karlı oluşu itibariyle de sıkça tercih edilir. Piyasada gün geçtikçe artan değeri de göz önünde bulundurulduğunda, altın, özellikle birikimlerini uzun süre korumak isteyenlerin baş tacı yatırım araçlarından biri haline gelmiştir.

Gram altınlar, eritilen altının kalıplara dökülmesi ile elde edilen ve farklı ağırlıklarla sunulan ürün çeşitleridir. Gram üzerinden belirlenen ağırlık derecesine göre, küçültülmüş ebatlarda tüketicilerle buluşan bu yatırım araçları, bu sayede alım gücü doğrultusunda ulaşılabilirlik sağlar. Ağırlığı ve boyutuna paralel olarak tatmin edici bir parasal değer sunan gram altınlar, piyasadaki dalgalanmalara karşı direnç gösteren fiyat değerleri ve birbirine yakın al sat seviyeleri ile de değer kaybına uğramadan paraya çevrilebilir.

Külçe altınlar, ağırlıklarına paralel olarak ortaya çıkan fiyatları nedeniyle, herkes tarafından satın alınması mümkün olmayan yatırım araçları arasında yer alır. İstanbul Altın Rafinerisi tarafından 0,5 gramdan başlayan 100 grama kadar artan ağırlıklarla piyasa sürülen gram altınlar ise her bütçeye uygun fiyatlara sahip olduklarından tasarruf eğilimini artırarak, ekonominin gelişmesine katkıda bulunur. Altın saf halde 24 ayar ve 1000 miligram olarak ölçülür. 22 ve 24 ayar olarak iki farklı şekilde üretilen bu ürünlerde, 24 ayar 2 gram altın net saflık değeri 1.99 iken, 22 ayar 2 gram altındaki miktar 1.83 olmaktadır. Neredeyse 1 yarım altına yaklaşan ağırlığına göre, daha ulaşılabilir bir seviyede seyreden 2 gram altın fiyatı bu sayede tasarruf sahiplerinin yüzünü güldürür.

Gram altınlar sağladıkları avantajlara paralel olarak, yatırım yapmak isteyenler tarafından tercih edilir. Bu avantajlar içerisinde en önemli neden, gram altının alış-satış fiyatı yönünden değer kaybına uğramamasıdır. Bu doğrultuda, 2 gram altın düşük fiyat skalası sayesinde, yatırımcıların bu avantajdan maksimum fayda sağlamasına yardımcı olur. Gram altının sunduğu avantajlardan bir diğeri de işçilik değeri olarak karşımıza çıkar. Maliyetin artmasına neden olan işçilik, satış sırasında da zarar etmeye neden olur. Gram altında işçiliğin söz konusu olmaması, alış ve satış arasındaki farkın minimum düzeyde olmasını sağlayarak zarar riskini ortadan kaldırır. Eski ve yeni tarihli altın kavramı nedeniyle, satış sırasında eski tarihli altınlar daha düşük fiyatlarla alındığından zarar söz konusu olmaktadır. Diğer yandan yeni tarihli bir altın bir sonraki yıl için eski tarihliye dönmektedir. Gram altınlarda tarihin olmaması, herhangi bir değer kaybına neden olmaması sayesinde avantajlı tasarruf yapmaya olanak tanır.

İstenilen miktarda satın alma imkânı sunan gram altın her keseye uygun seçenekleriyle de, tasarruf sahiplerinin ilgisini çeker. Ziynet altın alırken, belirlenen ürün değerini ödemek zorunda alan tüketici için gram altında böyle bir zorunluluk yoktur. O an cebinde 200 - 250 TL olan biri 2 gram altın alabilir ve tasarruf yapabilir. Ayrıca, altın hesapları sayesinde istenen miktarda birikim yapmak da mümkün olur. Küçük ve uygun fiyatlı yatırım araçları arasında yer alan 2 gram altını kuyumcu, sarraf, döviz bürosu ve banka ya da güvenilir online alışveriş siteleri aracılığıyla satın alabilirsiniz. Ayar, gramaj ve saflık garantisi veren özel sertifikası ile Türkiye’nin her yerinde kabul gören bu ürünleri, istediğiniz an bozdurarak nakde çevirebilir ya da değişim yapabilirsiniz.

2 Gram Altın

1 ürün var
  1. Markalar
    1. Nadir Gold
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı
DSACategoryId/2147483617/530175/530176/60008725
Başa dön