Antik çağlardan itibaren en değerli madenlerden biri sayılan altın, etkileyici renginin yanı sıra kolayca işlenebilme özelliği ile ziynet eşyalarının en gözde malzemelerindendir. Hava ve suya karşı tepkime vermeyen altın demir gibi paslanma yapmaz, asitlerden zarar görmez, inceltilerek kullanımında dahi oldukça dayanıklıdır. Altına esas önemini kazandıran nokta ise zamanla bir değer ölçüsü birimi haline gelmesidir.

Altından imal edilen ürünün alaşımdaki altın saflığı “karat” olarak ifade edilmekte ise de ülkemizde “ayar” olarak kullanılmaktadır. Saf altın 24 ayara sahip olup 1000 miligramdır. 22 ayara sahip ürünler gram başına 916 mg, 18 ayar 750 mg , 14 ayar ise 583 mg altın ihtiva eder. Yoğun olarak rağbet gören gram altınlar 0.5 gramdan 100 grama kadar değişen ağırlıkları ile standart ağırlık ve standart saflığa sahip işlenmemiş küçük altın külçeler olarak öne çıkar. Gram altının çeşitli boyutlarda üretim amacı esasen para gibi çeşitli ekonomik karşılıklara ayrılarak alım ve satımını kolaylaştırmaktır.

Toplumumuzda altın sadece bir tasarruf aracı değil aynı zamanda kültürel bir simge olarak da değer görür. Düğün, sünnet, doğum gibi özel anlarda hediye olarak takılması gelenekselleşmiştir. Özellikle kadınlar arasında yaygın olan altın günleri bir çeşit tasarruf etkinliği olarak süregelmektedir. Genel olarak çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını gibi bilindik türlere alternatif olarak tercih edilecek gram altınlar son dönemde hızlı bir yükseliş göstermektedir.

Altın alınacak yerin güvenilirliği belki de en büyük önemi arz eden husustur. Piyasada sıklıkla karşılaşılan sahte altınlardan uzak durabilmek için güvenilir sarraf, kuyumcu ya da internet sitelerini tercih etmeniz içinizin rahat olmasına ve satarken sıkıntı yaşamamanıza yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra satın alınacak gram altın için sertifika aranılması, altının damgalı ve patentli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 0.5 gramdan 100 grama kadar tercih edeceğiniz tüm gram altın külçelerinin 24 ayardan imal edilmiş, üreticinin damgasını taşıyan, saflık derecesini ve ağırlığını içeren bilgilerin uluslararası standartlar doğrultusunda uygunluğunu taahhüt eden analizci imzası ile güvence altına alınmış olduğundan emin olmalısınız. Firmaların üzerine güvenliği arttırmak için yerleştirdiği imzalar ve hologramlar ile desteklenen ürünleri güven duyarak satın alabilir, iyi bir yatırım aracı olarak saklayabilir ya da değer verdiklerinizin özel anlarında hediye olarak kullanabilirsiniz.

Hem tasarruf hem de hediye olarak tercih edilecek mini külçe altınlar arasında 100 gramdan sonra gelen en büyük ikinci ağırlığa sahip 50 gram altın, 24 ayar ve 995 milyem saflığa sahiptir. Taşınması, saklanması ve nakde çevrilmesi kolay olan 50 gram altın fiyatı, altın borsasındaki dalgalanmalara göre her gün güncellenmekteyse de genel olarak değerini muhafaza eder. Altından imal edilen ürünlerin alış ve satış fiyatları arasındaki farkı belirleyen işçilik unsuru en minimum düzeyde olduğundan, 50 gram altın satın al ve sat değerleri birbirine yakın düzeyde seyreder. Bu yönüyle tasarruf sahiplerinin zarara uğramadan dilediği anda paraya çevirmesine sağladığı avantaj ile altın piyasasında yeni bir dinamizm oluşturur.

Gram ağırlıklarla üretilerek küçük birer ekonomik değer olma özelliği taşıyan ürünlerin fiyatları da ağırlıkları ile paralel bir seyir gösterir. Küçüldükçe muhafazası ve taşıması kolaylaşan mini külçe altınları, değerine karşılık gelen paranın sığamayacağı imkanlar içinde rahatlıkla saklayabilirsiniz. Bu haliyle minik bir kasa olma özelliği sergileyecek olan 50 gram altını; sarraf, kuyumcu, döviz büroları ve anlaşmalı bankalarda kolayca satılarak anında nakit paraya çevirebilir, tam karşılığını bulacak şekilde değişim aracı olarak kullanabilirsiniz.

50 Gram Altın

1 ürün var
  1. Markalar
    1. Nadir Gold
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Satıcı
DSACategoryId/2147483617/530175/530176/60008294
BAŞA DÖN