Ana Kucağı

Bebeklerin Rahatını Düşünen Ana Kucağı Modelleri

Görünüşü itibarıyla basit görünen ancak anne kucağını aratmayacak şekilde tasarlanan ana kucakları, birbirinden farklı özelliklerle donatılır. Her türlü detayın incelikle düşünüldüğü farklı ana kucağı modelleri sayesinde bebekler gün içerisinde kendilerini daha rahat ve güvende hisseder. Bebeklerin sağlığına uygun olmasından kalitesine, kalitesinden dayanıklılığına kadar birçok konu, bu ürünlerin modellerinde öne çıkan detaylar arasında yer alır.

Hem kızlara hem de erkeklere uygun farklı tasarımların yer aldığı ana kucaklarının farklı birçok versiyonu bulunur. Yumuşak dokulu kumaşlardan kolay taşıma aparatlarına kadar göz dolduran ana kucağı modelleri, elektrikli, sallanabilir, Wi-Fi bağlantılı ve oto koltuğu olabilen gibi çeşitli özelliklere sahip olacak şekilde üretilir. Model alternatiflerinden biri olan oyuncaklı ve müzikli ana kucakları da bebeklerin konforlu ve eğlenceli zaman geçirmeleri için tercih edilen tasarımlar arasında yer alır.

Farklı Fonksiyonları Bir Arada Sunan Ana Kucaklar

Genellikle yere sabitlenen ve oldukça dayanıklı olan salıncak tipi ana kucakları, iki ayrı fonksiyonun aynı anda kullanılmasına izin verir. Modelin en büyük özelliklerinden biri olan baş desteği, ilk aylarda başını tutmakta zorlanan bebekler için konforlu bir alan oluşturur. Farklı ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen salıncaklı ana kucaklarında 0-9 kg, 0-12 kg ve 0-15 kg gibi farklı taşıma kapasiteleri bulunur. Bazı markaların koleksiyonlarında 2-3 yaşa kadar kullanılabilen modellere de yer verilir.  Sağa sola ya da aşağı yukarı olarak çalışan ürünler, bebeklerin tek bir hareketle sallanmasını sağlar. Evine salıncak tipi ana kucaklarından alan ebeveynler, bu ürünler her iki fonksiyonuyla da kullanabilir.

Bebeklerin sağlığı düşünülerek tasarlanan ürünlerin birçoğunda ayak bölümleri paslanmaz çelikten üretilir. Hem kaliteli hem de hafif yapıda olan ana kucaklarının kolay taşınabilir olması istenilen her alanda kullanılmasına fırsat verir. Bahçe, teras, balkon gibi açık alanlara taşınan salıncak tipi ana kucakları, bebeklerin ilgisini çekmek için farklı melodiler, oyuncaklar, dönenceler ve doğa sesleri gibi eklentilere de sahip olur. Ayrıca ürünlerin açık alanlarda kullanılmasına karşı üst bölümünde tente kullanılır. Bu tenteler, bebeklerin güneşten korunmasını sağlar.

Farklı tasarımlarla birlikte farklı sallanma seçenekleri de bulunan ana kucaklarının hem manuel hem otomatik hem de elektrikli alternatifleri bulunur. Bu sayede her bütçedeki kullanıcının satın alabileceği birçok ürüne yer verilir. Sallanma fonksiyonunun dışında güvenilir olmasıyla da ebeveynlerin gönlünü fetheden ana kucakları, 180 derece dönebilir olmalarıyla da beğenileri kazanır. Bu fonksiyon sayesinde ana kucağı istenilen her yöne çevrilir. Böylece yemek yedirme, oyun oynama ve diğer etkinlikler için ürün kolayca hareket ettirilir.

 Keyifli Anlar Yaşatan Sallanabilir Ana Kucağı

Ev tipi ana kucağı modellerinde en gözde seçeneklerden biri olan sallanabilir ana kucakları, bebeklerin rahatlığını, güvenliğini ve konforunu ön planda tutar. Sallanma fonksiyonunun gerçekleşebilmesi için ürünün alt bölümüne çeşitli aparatlar yerleştirilir. Bu aparatlar yerleştirilmediği takdirde ürün sade bir şekilde de kullanılabilir. Ürünün üst bölümlerinde yer alan emniyet kemerleri sallanma ve bebeklerin hareket anlarında düşmelerini ya da kaymalarını önler. Bebeklere daha konforlu bir deneyim yaşatmak için bazı modellerde kullanılan minder bölümü, yumuşak dolgulu kol, bacak, sırt ve pop desteği ile hassas vücutlarının korunmasını da destekler. Ana kucağının alt bölümünde kullanılan metal ve yaylanan ayaklar, 45 derecelik dar açı oluşturulmasını sağlar. El yordamıyla ana kucağının üst bölümüne ritmik hareketlerle dokunmak ürünün sallanmaya başlaması için yeterli olur. Sallanma fonksiyonu bebeklerin sadece sakin durmalarına değil aynı zamanda gaz sancılarının rahatlamasına da yardımcı olur. Bu ana kucağı özellikle kolik olan bebeklerin ilk aylarda yaşamış oldukları sancılara karşı kullanışlı ve konforlu bir ürün olarak görülür. Sallanmaya uygun özellikler taşıyan ana kucakları 0+ ay itibarıyla kullanıma uygun olur. Ancak bebeklerde beyin travmaları gibi olumsuz etkilerin görülmemesi için sallama işleminin çok hızlı yapılmaması büyük önem taşır.

 Modern Tasarıma Sahip Ana Kucakları

Teknolojinin son yeniliklerinden biri olan Wi-Fi bağlantılı ana kucakları, kullanıcıların son yıllarda en çok tercih ettiği modeller arasında yer alır. Bu ana kucakları, bebekler ana kucağının üzerindeyken onlara ninni ve bebek şarkıları gibi farklı ezgilerin dinletilmesine imkan tanır. Aynı zamanda dikey pozisyona alınabilen ürünler, basit bir şekilde bebek koltuğuna da dönüşür. Bu amaca hizmet etmek için bazı modellerin ayak bölümünde özel eklentiler kullanılır.

Elektronik panelleri ile şık bir görüntünün oluşmasını sağlayan Wi-Fi bağlantılı ana kucakları, bu bölümde LED ışık desteği sunar. Bebeklerin gözlerini rahatsız etmeyecek ayarda ve renkte üretilen LED ışıklar, farklı şekillerde yanıp sönme özelliği göstererek bebeklerin eğlenceli vakit geçirmelerine yardım eder. Oyuncaklarla desteklenen ürün, salıncaklı modellerde olduğu gibi aşağı, yukarı, sağa ve sola sallanma özelliği ile de donatılır.

Oyuncakların yer aldığı dönence sistemi, bebeğin yaş durumuna göre farklı ayarlarda değiştirilebilecek şekilde tasarlanır.  Böylece bebeklerin gelişimine göre uzanmalarını ve hareket etmelerini teşvik etmek için oyuncaklar çok daha yukarı monte edilebilir. Bu oyuncaklar hem sosyal hem de bilişsel olarak bebeklerin gelişimlerini destekler.

Wi-Fi bağlantılı modellerin çeşitleri arasında anne ve babaların gerçek hareketlerini tıpatıp taklit eden ürünlerde bulunur. En az 5 hareketi taklit etme özelliğine sahip olan ürünler bebeklerin konforunun artırılmasını sağlar. Farklı hız kademe ayarları ile hareketlerin hızının ayarlanmasına fırsat tanıyan ana kucakları, bebekle birlikte ebeveynlerin de dinlenmesine yardımcı olur. Özellikle bebeğine tek başına bakan ebeveynler için bu özellik oldukça kurtarıcı olur.

Otomatik Eğlence Sunan Elektrikli Ana Kucakları

Son yılların en dikkat çeken modelleri arasında yer alan elektrikli ana kucakları birden fazla fonksiyonu bünyesinde barındırır. Bu elektronik ürünler bebeklerin gün içerisinde eğlenceden oyuna, dinlenmeden uykuya birçok ihtiyaç duyduğu alışkanlıklarını kendiliğinden karşılar. Otomatik sallanan anakucağı modellerinin de dahil olduğu en az üç ürünün özelliklerini taşıyan elektrikli kucaklar, ebeveynlerin ekstra enerji ve efor harcama yükünden kurtarır. Sallanan ana kucağı görevini üstlenen çok amaçlı ürünler aynı zamanda oto koltuğu, mama sandalyesi ve portbebe gibi fonksiyonların karşılanmasını da sağlar.

Tasarımlarıyla göz kamaştıran elektrikli ana kucaklarının üst bölümünde her iki yandan enlemesine birleşen yarım daire şeklinde bir aparat bulunur. Bu aparatın üzerine yerleştirilebilen oyuncaklar sayesinde çocukların motor fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlanır. Aynı zamanda farklı renk ve şekillerdeki oyuncaklar odaklanma, mantık, hayal gücü, dikkat, konuşma ve dil becerisi gibi pek çok alanın gelişmesine de destek olur. Elektrikli modellerin bazılarında tek dokunuşla otomatik fonksiyonları değiştirme özelliği bulunur. Seçilen fonksiyonların her birinde ise bebeklerin güvenliğinin sağlanabilmesi için kemerler kullanılabilir.

Uyku Konforunu Artıran Ana Kucakları

Bebeklerin dinlenirken konforlu bir şekilde uyumalarına yardımcı olan iki fonksiyonlu ana kucağı modelleri beşik olarak da kullanılır. Ev içerisinde her yere kolaylıkla taşınabilen bu ürünler, tamamen yatay pozisyona getirilebilir. Aynı şekilde 45 derecelik dar açılı olarak da kullanıma uygun olan modeller bu özelliği sayesinde kucakla birlikte beşik görevini de üstlenir. Ana kucağının ayarlanabilir her pozisyonunda da kullanılabilen 5 noktalı emniyet kemerleri bulunur. Bebekleri kollarının yanında gövdesinden, bacaklarından ve popo bölümünden kavrayan kemerler, bebeğin güvenli bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Katlanabilir olmasıyla ergonomik bir kullanım vadeden bazı modellerin yan kısımlarında bebeklerin düşmesini önleyen destek aparatları bulunur. Ayrıca bebeklerin ana kucağında geçirdikleri süre zarfında güvenli olabilmeleri için ürünler bel destekli olarak da üretilir. Beşik tipi ana kucakları arasında güneş koruyucu başlıklar ve haşerelerin uzak durmasını sağlayan cibinlik parçaları ile üretilen model çeşitleri de bulunur.

Farklı model seçeneklerinin bulunduğu ürünler arasından seçim yaparken bebeğinizin kilosunu göz önünde bulundurabilir, kullanım planınıza uygun olarak yeterli taşıma kapasitesine sahip olan beşikli modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ana kucağının rahat olmasını sağlayan yatak ürünlerini değerlendirerek bebeğinizin uyku sürecini daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca farklı fonksiyonları bulunan beşikli ana kucakları arasında tercih yaparken bebeklerin yeteneklerinin de dikkate alınması gerekir. Satın alma sürecinde ana kucaklarının materyallerine de göz atabilir, satın almak istediğiniz ürünün yıkanabilir özellikte olanlarını seçebilirsiniz.

Seyahatte Güvenliği Sağlayan Ana Kucağı Modelleri

Bilindiği üzere doğumdan itibaren çocukların araç içerisinde seyahat ederken otu koltuğu kullanımı zorunlu tutulur. Bu nedenle bebeklerin güvenli olarak seyahat etmesine yardımcı olma amacıyla onlarca farklı türde ana kucağı modeli tasarlanır. Üretilen bu ana kucağı modelleri oto koltuk olarak da kullanılır. Ana kucağının farklı versiyonlarından olan bu ürünlerin alt kısmında aracın emniyet kemerlerine bağlanabilen kemer bölümü bulunur. Kemerlerin birbirine bağlanmasıyla ana kucağı arabanın içerisinde sabitlenir ve böylece güvenli bir yolculuk gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte ISOFIX adı verilen özel sistem sayesinde de oto koltuğunun kullanımı sağlanır.

Araç içerisinde kullanılabilen ana kucakları 0-18 kg ve 9 kg arasında taşıma kapasitesine sahip olacak şekilde üretilir. Bazı markaların tasarımlarında bu oran azalır ya da artar. Çok fonksiyonlu olmasıyla ebeveynlerin tercihi olan oto koltukları, ayarlanabilir baş ve omuz sistemi, boyun destek mekanizması, sökülebilir iç ped, yıkanabilir nano kumaş, darbeleri önleyici özel sistemler, ergonomik taşıma kolu ve geniş tenteleri gibi çok fazla özellik sunar.

Bebeğinizin ilerleyen yaşlarında da kullanabilmesi için oto koltuğu seçiminde taşıma kapasitesi yüksek olan modellere yönelebilirsiniz. Böylece ürünleri uzun süreli ana kucağı olarak da kullanma fırsatına sahip olabilirsiniz. Markaların farklı modelleri içerisinde ana kucağını puset olarak kullanmaya imkan tanıyan 3 fonksiyonlu ürünler de bulunur. Öne ve arkaya bakarak kullanılabilen iki yönlü model alternatiflerinin de bulunduğu ürünler arasından yolculuk şeklinize göre dilediğiniz ana kucağını satın alabilirsiniz. Ayrıca kendi oturma şekline göre ayarlayabileceğiniz döndürülebilir koltukları da değerlendirebilir, uzun ya da kısa tüm seyahatlerinizde mama yedirme gibi işlemlerinizi konforlu bir hale getirebilirsiniz.

Tüm İhtiyaçları Karşılayan Ana Kucağı Setleri

Birçok ürünün yer aldığı taşıma ürünleri, bütçelere katkı sağlamak ve farklı işleve sahip ürünleri bir arada sunabilmek adına set halinde satışa çıkar. Bu ürünler arasında ana kucağından portbebeye kangurudan bebek çantasına kadar birçok ürün modeli bulunur. Set içerisinde bulunan ürünler sayesinde bebeklerin ihtiyacı olan tüm ürünler ebeveynlerin yanında taşınabilirken, bebekler her mekanda kolay bir şekilde gezdirilebilir.

Bebeğini kucağında taşımak isteyen ebeveynlere çözüm sunan kanguru tipi ana kucakları, omuzdan asılarak kullanılır. Bel desteği bulunan modeller, kemer yardımıyla desteklenerek de kullanmaya imkan tanır. Portbebeler ise sadece dışarıda değil aynı zamanda ev içerisinde de bebeğin güvenle taşımasına ve uyumasına yardımcı olur. Pamuklu kumaşları ve yumuşak elyaf dolgusu ile güven veren ürünler, taşıma sırasında büyük kolaylık sunar.

Bebeği olan ailelerin yanından eksik etmeyeceği bebek çantaları ise sunduğu bölmeler sayesinde taşıma sırasında konulan mamaların dökülmesini engeller. Biberon, emzik, bebek bezi ve ıslak mendil gibi çeşitli acil ihtiyaçların ve kıyafetlerin taşınmasına yardımcı olan ürünler, gerektiği durumlarda ev içerisinde de kullanılabilir. Set içeriğinin en önemli öğelerinden olan oturma koltukları 4. aydan itibaren oturma desteği sunar. Bu ürünler aracılığıyla bebekler desteksiz oturmaya başlayabilir, ilerleyen zamanlarda tek başına güvenle kendi içerisinde oyun oynamaya bırakılabilir. Ayrıca bu ürünler bebeklerin sağa, sola, öne ve arkaya düşmesini de önler.

Ana Kucağı Temizliği

Herkes tarafından bilindiği üzere yenidoğan bebeklerin ciltleri belli bir yaşa kadar oldukça hassas yapıda olur. Bu nedenle ana kucaklarını satın aldıktan sonra hemen temizlenmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda bebekler gün içerisinde bu ürünleri sürekli kullandığı için belli aralıklarla da temizlenmesi büyük önem arz eder.

Kumaş ve metal bölümlerden oluşan ana kucakları, ürünün malzemesine uygun temizlik deterjanı ve ılık su ile kolayca temizlenebilir. Ancak kullanılan deterjanların mutlaka bebeklere zarar vermeyen ve onlara özel olarak üretilen deterjanlardan olması önerilir. Bunun için de tercihinizi rendelenmiş doğal sabun, sirke ve karbonat gibi doğal ürünlerden yapabilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra ise ürünün hiçbir yeri köpüklü kalmamalı ve tamamen durulanana kadar silmeniz gerekir. Ardından ürünü güneş almayan bir alanda kuruması için bırakabilirsiniz.

Ana kucağının oturma bölümünde yer alan kumaş yıkanabilir özellikte ise kılıfları tamamen çıkarabilir ve çamaşır makinesinin 30 derece hassas programında yıkayabilirsiniz. Kurutma işlemi için makine kullanacaksanız, mutlaka ürünün kullanım kılavuzunu incelemelisiniz. Çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olmayan çıkarılabilir kumaşlara elde yıkama yapabilirsiniz. Temizlenen metal bölümleri için de aynı şekilde temizlik ve kurulama işlemlerinin yapılması gerekir. Aksi durumla metal bölümler zarar görür ve deterjanı tam silinmeyen yerler bebeklere zarar verebilir. Üründe yer alan çıkarılabilir peluş oyuncaklarında aynı yöntemlerle temizlenmesi ve kurutulması büyük önem taşır. Klasikten vazgeçemeyenler için üretilen ahşap ana kucağı modellerinin temizlenme aşamasında ise ekstra dikkatli olunması gerekir. Bu ürünlere yapılan yanlış işlemler sonucunda ürünün şişmesi ya da boyasının atması gibi problemler meydana gelebilir. Ahşap ana kucaklarının temizliği için ılık su ve hafif nemli bez kullanabilir, silme işlemini bitirdikten sonra kurulma işlemine geçebilirsiniz.

Yetişkinlere göre bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için bakteriler karşısında daha savunmasız olur. Bu yüzden yapılması gereken temizlik işleminin düzenli olması, bebeklere sağlıklı bir ortam oluşturulabilmesi için önemli bir detaydır.

Ana kucaklarında bebek ne kadar süre vakit geçirebilir?

Ana kucakları her ne kadar bebeklerin konforlu vakit geçirmeleri için dizayn edilmiş olsa da bebeklerin bu ürünlerde en fazla 1,5- 2 saat kadar vakit geçirmeleri gerekir. Bu sürenin sonunda bebeğinizi ana kucağında düz bir zemine çıkarmalı ve bir süre hareket halinde tutmalısınız.

Bebekler ana kucağında uyuyabilir mi?

Tam yatmayan modellerin dışındaki ana kucakları 45 derecelik bir açıda durur. Uzun süre bebeklerin bu açıda uyuması yeterli kan dolaşımının oluşmasını engeller. Bu nedenle uyku için de 2 saatin aşılmaması tavsiye edilir.

Elektrikli olan ana kucakları bebeğe zarar verir mi?

Belli standartlar doğrultusunda üretilen elektrikli modellerde verilen titreşim bebeklere zarar vermez. Ayrıca ana kucağında kullanılan titreşim bebeklerin baş değil popo kısmına verilir. Bu sayede bu tip ürünler bebeklerin gaz sancısı gibi problemlerinin giderilmesine de yardımcı olabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ana Kucağı Fiyatları

1082 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Hepsiburada Limiti
Premium Fırsatları
Sepette Kampanyalı Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Değerlendirme Puanı
Toplam 41 / 1082 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?