ÜST

Bitcoin meraklıları buraya: Kripto para sözlüğü

Son dönemde ekonomi ile ilgilenenlerin Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro ve altın ile birlikte sık telaffuz ettiği kavram Bitcoin ve kripto para oldu. Gerçekten de son 3 yıl içerisinde dikkat çekici bir artış gösteren ve yaygınlaşarak bu para birimlerine neredeyse kafa tutan Bitcoin ve kripto para, “kısa sürede varlığını katlayan” ve “bir hata yaparak bütün parasını yitiren” insanların hikayeleri ile popülaritesini artırıyor.

Eğer siz de Bitcoin ve bu para birimleri ile ilgili daha kapsamlı ve detaylı bilgi almak istiyorsanız sizin için hazırladığımız “kripto para sözlüğü”ne göz atmanızda fayda var. Zira bazı kavramların ve sınırların belirsiz olduğu bu para aleminde riske girmemek için bazı konuları netleştirmeli ve adımlarınızla birlikte yatırımlarınızı da sağlam bir şekilde konumlandırmalısınız.

Bitcoin

kripto

Son dönemde herkesin dilinde olan Bitcoin aslında bir kripto para birimi. Yani nasıl Türk Lirası ile Kanada Doları bir para birimiyse, Bitcoin de Etherium ya da Polkadot gibi bir kripto para birimi. Herkesin Bitcoin’den bahsetmesinin ve açıklama yapmasının sebebi ise şu an en büyük ticaret hacmine sahip olan ve en yaygın olan kripto para olması.

Fakat Bitcoin, genel olarak bu para birimlerinden bahsetmek isteyenler tarafından yanlış kullanılıyor, bunu da hatırlatmak gerek. Bitcoin son yıllarda o kadar popüler hale geldi ki Bitcoin ile ilgili birçok hatıra ürünü de piyasaya sürüldü. Infeta bitcoin madeni hatıra para, bu akıma katılmak isteyenler için muhteşem bir seçenek!

Kripto para

Kripto para adından da anlaşılabileceği üzere ürün ve hizmet karşılığında değiş tokuş edilen bir sanal ödeme sistemi. Henüz çok yeni olduğu için bazı coğrafyalarda yaygın olmayan kripto para sahibi olmak için mevcut paranızı bu kura dönüştürmeniz gerekmektedir. Bu para birimleri blokchain yani blockzincir olarak da bilinen bir teknoloji aracılığıyla üretiliyor ve yayılıyor.

Şu an dünyada 6.700’den fazla türü bulunuyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere en popüleri Bitcoin olurken Etherium ikinci, Tether ise üçüncü sırada geliyor. Dünya çapında yapılan araştırmalara göre 18 Şubat 2021 verilerine göre dünya çapındaki bu para birimlerinin toplam değeri 1.6 trilyon dolar seviyesinde.

Blokzincir

kripto

Kripto paraların temelini oluşturan en önemli kavram hiç kuşkusuz blokzincir’dir (blockchain). Dağıtılmış bir veritabanı olan blokzincir iki türe ayrılıyor. Bütün hareketlerin izlenebildiği ve kaydedildiği açık blokzincir ve erişimin kısıtlı olduğu özel blokzincir olarak ikiye ayrılan blokzincir bir teknoloji protokolü olarak biliniyor. İlk olarak 1991 yılında ortaya çıkan ve temelde belgede sahtecilik yapılmaması için geliştirildi.

Elon Musk

Tesla’nın ve SpaceX’in kurucusu olan ve inovatif icatlarıyla uluslarası kamuoyunun gündemine oturan Elon Musk kripto paranın en büyük destekçilerinden biri. Güney Afrika doğumlu iş insanı, kişisel Twitter hesabından sık sık Bitcoin ile ilgili açıklamalar yaparak bu paraların değerini artırmayı kendine görev bilmiş durumda. Öyle ki Musk bir süre önce şirketlerinin bu paraya yatırım yapacağını duyurmuş ve dünya kamuoyunda yeni bir tartışma başlatmıştı.

Elon Musk ile ilgili kapsamlı bilgiyi onun hakkında yazılmış kitaplar aracılığıyla da öğrenebilirsiniz. “Elon Musk-Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde” bu kitaplardan sadece biri.

Kod

Dijital bir para birimi halini alan bu para birimleri aslında birer koddan oluşuyor. Bu kodlardan oluştukları için kripto paralar çoğaltılamaz. Dolayısıyla ticaret ve takas sırasında takip edilip bulunmaları çok kolaydır.

Satoshi Nakamoto

Bitcoin ve benzerlerini son dönemde iyice duymaya başladık fakat hikayenin temeli aslında yaklaşık 10 yıldır devam ediyor. Bilinen verilere göre Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli bir kişi tarafından yaratıldı. Hakkında çok çelişkili bilgiler bulunan Nakamoto’nun aslında bir kişi değil bir grup olduğu da öne sürülen iddialar arasında. İlk blokzincir veri tabanını icat eden insan olarak da bilinen Nakamoto’nun isminin bile gerçek olmadığına dair iddialar mevcut.

Kripto para cüzdanı

kripto

Bildiğimiz cüzdanın dijital versiyonudur… Kripto paranızı koruyan ve bilgisayarınızdan bağımsız bir koruma sağlayan fiziksel bir cihaz. Temelde daha kapsamlı bir koruma düzeneğine sahip olan bir USB gibi düşünülebilir. Birçok marka farklı fiyatlarda kripto para cüzdanlarını satışa çıkardı.

Balina

Adından da anlaşılabileceği üzere balinalar kripto para dünyasının en büyük kişileridir. Bu yatırımcılar bu para aleminde en çok parayı yatıran ve işlem yapan kişiler olarak da bilinir. Ellerinde bulundurdukları yüklü kripto para sayesinde tek bir hamle ile pazarı yönlendirebilen ve değişiklik sağlayabilen “balinalar” bu sebeple bu para birimine yatırım yapanlar tarafından yakından takip ediliyor.

ICO

Sıklıkla duyulan İngilizce kısaltmalardan biri de ICO… İngilizcedeki “halka arz” (Initial Public Offering) kavramından türetilerek “Initial Coin Offering” halini alan bu kısaltma gerçekten de halka arzın kripto para dünyasındaki karşılığıdır. Nasıl Bitcoin, Etherium, Ripple, LiteCoin, NEO gibi paralar varsa neredeyse her gün karşımıza yeni kurlar çıkıyor.

Bu kurların çıkması için de bir halka arz benzeri sistem oluşuyor. Yeni bir kripto para kurulmadan önce olası yatırımcılara bunun bilgisi veriliyor ve isteyen yatırımcı bu birime yatırımcı olmak istiyor. Bu para birimi ortaya çıkınca da verdiği kripto para ya da offline para karşılığında yeni para biriminden para elde ediyorlar.

Kripto para ile ilgili temel bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra şimdi en popüler para birimi Bitcoin ve diğerlerini daha derin keşfetmek için sizin için hazırladığımız rehber ve listeye bakabilirsiniz.