Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Elon Musk - Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde - Ashlee Vance

Buzdağı Yayınevi
402,39 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (17)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

404,98 TL
470,40 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9930/1501517
Elon Musk - Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde - Ashlee Vance
New York Times Çok Satanlar #1

Amazon Yılın En İyi Kitabı
Wall Street Journal Yılın En İyi İş Dünyası Kitabı
Genişletilmiş ve Güncellenmiş Yeni Baskı


Bu kitap; 1971 doğumlu genç bir girişimcinin şirketleri ile dünyadaki otomotiv, uzay-havacılık ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasının sıra dışı hikâyesidir.


Elon Musk, X.com ve PayPal’in kurucularındandır ve sonraki dönemde Tesla ile sadece elektrikle giden 600 km menzilli ve 100km/sa hıza sadece 2,3 saniyede çıkan muhteşem otomobiller üretmiştir. SpaceX ile uzay taşımacılığının maliyetlerini çok büyük oranda düşürerek dünya devlerine meydan okumuş ve yakın gelecekte Mars’a insan yollayabilecek en muhtemel şirketi yaratmıştır. Ayrıca ABD’deki en büyük güneş enerjisi şirketi SolarCity’nin en büyük ortağı ve başkanıdır.


Ashlee Vance, 300’e yakın insanla konuşarak ve Elon Musk ile 30 saatten fazla birebir görüşme yaparak bu çarpıcı ve ilham verici hayat hikâyesini okurlarla buluşturuyor.


Hayatını, dünyayı fosil yakıtlara mahkûm olmaktan kurtarmaya adayan Elon Musk’ın önüne çıkan engeller, büyük başarıları ve yaşadıkları daha iyi bir geleceğin hayalini kuran girişimci, mühendis, siyasetçi, eğitimci ve gençler için motivasyon kaynağı olacaktır.


“Kitabın sonlarına doğru herhangi bir okuyucu Steve Jobs ile Musk’ı kıyaslama ihtiyacı hissedecektir. Musk’a fırsat verin. Kimse onun gibi olamaz.”

—The New York Times


“Ashlee Vance'ın yeni kitabı, 'Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde' tartışmasız dünyanın en önemli girişimcisinin hayatına muazzam bir bakış sunuyor.”

—The Washington Post


“Elon Musk tam kafa dengim: Risk alan, başarısızlıktan korkmayan ve insanlığa parlak bir gelecek sağlamak için sürekli çalışan biri. Ashlee Vance, Musk’ın harikulade hayat hikâyesini ve engel nedir bilmez ruhunu yıldızlarla dolu bir biyografiyle sunuyor.”


—Richard Branson, Virgin Grup’un Kurucusu


“Yıllardır okuduğum en iyi iş dünyası kitabı.”


—Don Graham, The Washington Post Eski Başkanı


Elon Musk: Tesla,Spacex Ve Muhteşem Geleceğin Peşinde adlı kitapta Ashlee Vance’in 300’e yakın insan ve Elon Musk’ın kendisiyle yaptığı birebir çalışmalar sonucunda ortaya çıkan başarı hikayesini okuyacağız. SpaceX CEO ve CTO’su, Tesla Motors CEO’su, Solar City yönetim kurulu başkanı ve PayPal’in kurucusu olarak Elon Musk’ın detaylı biyografisinde ilk girişimi ZIP2’dan başlayarakSolar City’e kadar olan süreç anlatılmıştır. Elon Musk dünyayı değiştiren projelere yaptığı yatırımlarla öne çıkıyor. Ancak kendisi yalnızca bir yatırımcı değil, aynı zamanda yenilikler keşfeden bir mühendis.


28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da doğan Musk çocukluğunu burada geçirdi. 10 yaşında ilk kişisel bilgisayarını aldı, programlamayı öğrendi ve 12 yaşında “Blastar” adında kendi yaptığı oyununu satarak 500$ kazandı. Üniversite öğrenimi için de önce Kanada’ya ardından Amerika’ya geçerek burada yaşamaya başladı.


Elon Musk, felsefi ve dini edebiyat araştırmalarına başladığı sıralarda en değerli dersleri Douglas Adams’ın kitabı “Otostopçunun Galaksi Rehberi”nden edindi. (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy)


1995 yılında Elon Musk kardeşiyle kardeşi Kimbal Musk’la birlikte ilk IT şirketi Zip2’yu kurdu. Dotcom’un yaygın olduğu 1995 döneminde kurulan Zip2 1999 Compaq firmasına nakit 307 milyon dolar karşılığında satıldı ve bu Musk’ın dotcom milyonerleri arasına girmesini sağlayan ilk projesi oldu. Bu satış nakit olarak şirket satın almalarda bir rekora imza attı. Musk 20 milyon $’ı hemen McLaren F1 ve özel jet gibi lükse harcadı.


Musk’ın başarıya imza atan bir sonraki projesi x.com, bilinen adıyla Paypal oldu. Musk 1999 yılında popülerlik kazanmaya başlayan elektronik ödeme sistemleri üzerinde çalışmaya başladı. X.com yeni işi oldu ve 2000 yılının Mart ayında Peter Thiel ile Max Levchin tarafından yönetilen rakip firma Cofinity ile birleşti. 2001 yılında birleşmeden sonra X.com’un adı PayPal oldu ve Elon Musk ile CEO ile yönetim kurulu başkanı oldu. 2002 yılında eBay PayPal’i 1.5 milyar $’a satın aldı. Elon Musk PayPal’deki hissesinden aldığı parayla yeni alanlardaki yatırımları yöneldi ve adı dotcom milyonerleri arasında anılmaya başladı.


2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adında iki mühendis tarafından kurulan Tesla Motors en başından beri elektrikli arabaların ilk seri üreticisi olmayı ve müşterileri petrol yükünden kurtarmayı hedefledi. Elon Musk projeye 2004 yılında katıldı, şirketin ilk yatırımlarında liderlik yaparak şahsi parasından 70 milyon $’lık yatırım yaptı. İlk elektrikli arabalarının dizaynında da aktif rol aldı ve Musk, Global Green 2006 ödüllerinde Tesla Roadster dizaynı için tasarım ödülünü aldı. Tesla Motors büyümeye devam etti ve Google’ın kurucuları Larry Page ile Sergey Brin gibi birçok yatırımcı topladı. Yatırımların toplamı 100 milyon $’ın üstüne çıktı.


Musk’ın bir sonraki heyecan verici projesi yine bir başka bir alanda, uzay taşımacılığında oldu. 2002 yılında Elon musk tarafından SpaceXuzay taşımacılığının maliyetini düşürmek amacıyla kuruldu. Şimdiye dek Falcon 1 ve Falcon 9 isimli roket sistemlerini tasarlayan şirket Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme sağlamak amacıyla Dragon, insansız uzay aracını geliştirdi. Pek çok ilki gerçekleştiren şirketin uzay endüstrisi konusunda yaptığı yenilik ve kaydettiği gelişmeler oldukça etkileyicidir.


Güneş Enerjisinden ilham alarak oluşturulan Solar City projesinde ise küresel ısınma sorununa alternatif olarak enerji tüketimlerinin güneş panellerinin ev sahiplerine düşük maliyetlerle belli bir süre için kiralanarak düşürülmesi ve böylece daha az karbon salınımı ile çevrenin korunması temeline dayanıyor.


Elon Musk’ın bir biyografisinin sunulduğu ve objektif bir dille yazılmış kitapta Musk’ın hayatında temel yapı taşları niteliğinde olan yukarıdaki konular daha detaylı bir biçimde anlatılıp aktarılıyor. Böylelikle Musk’ın başarılarını anlamak ve takip etmek kolaylaşıyor.


Buzdağı Yayınevi’nin, 2017’de bilim adamları kitapları serisinde yayımladığı, Elon Musk - Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde adlı kitap, Ashlee Vance imzası taşıyor. Biyografi türünde hazırlanan kitap; dünyanın 200 ülkesinde geçerli bir ödeme sistemi olan PayPal’ın kurucusu Elon Musk’ı anlatıyor. Şubat 2018’de, kendi şirketi SpaceX'in Falcon Heavy adlı roketini, kendi ürettiği Tesla model otomobil ile birlikte yörüngeye başarıyla yollayan genç mucit, bir mühendis, vizyoner ve tüm bunların yanında cesur bir girişimci olarak biliniyor. 1971 yılında Güney Afrika’da başlayan sıradışı macerasına dair tüm ayrıntıları bulabileceğiniz kitap, Musk’ı anlatan tek biyografi kitabı olma özelliği taşıyor. Kitap aynı zamanda, Elon Reeve Musk’ın şirketlerinin kuruluşunun altındaki inanılmaz çalışmayı ve bu şirketlerle dünya otomotiv, uzay, havacılık ve enerji sektöründeki yerleşik düzene meydan okuyuşunun ilham veren hikayesini gözler önüne seriyor. Kitabın içeriğine dair hazırlıklar için, Elon Musk ile 30 saati geçkin bir süre boyunca karşılıklı görüştüklerini söyleyen Ashlee Vance, ayrıca Musk’ın çevresinde bulunan 300'e yakın insanla da röportaj yaptığını sözlerine ekliyor.


Orijinal dili İngilizce olan Elon Musk - Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde kitabın ciltli versiyonu ilk kez Amerika’da, Mayıs 2015 de, Ecco - Harper Collins Publishers yayınevince yayımlanıyor. Hemen sonra kitap, tüm çevrelerce oldukça beğeni topluyor. Wall Street Journal, NPR, Amazon, Fast Company ve Audible, Elon Musk biyografi kitabı hakkında ardı ardına, 2015 yılının en iyilerinden biri olduğuna dair değerlendirmelerde bulunuyor. Derken o yıl birkaç ay boyunca, The New York Times'ın “En Çok Satanlar” listesindeki yerini koruyarak, tüm zamanların en çok satanı olmayı başaran kitabın, 40 ayrı dile çevirisi yapılıyor. Türkçe versiyonu 464 sayfa olan biyografi kitabı, Türkiye’de ciltsiz olarak ve normal boyutlarda satışta bulunuyor. Girişimcilik, iş dünyası, bilim, teknoloji, yazılım, uzay, elektrik, otomotiv ve enerji gibi temalarla ilgilenenlerin vizyonunu değiştiren kitap, bu tür konularla ilgili olmasanız bile, kendinize bakışınıza dair sorular sorduruyor. Elon Musk’ın ilham veren yaşamı okurlara; hayata sıfırdan başlamanın, pes etmemenin, hayal kurmanın ve hayallerin peşinden gitmenin ne demek olduğuna dair keskin bir anlayış kazandırıyor.


Elon Musk - Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde'nin ilk bölümü olan “Elon’un Dünyası”, “Sizce ben deli miyim?” sorusu ile açılıyor. Elon Musk, kitabın yazarı Ashlee Vance ile daha ilk buluşmalarında bu soruyu yazara soruyor. Kitabın bir nevi özünü oluşturan bu soru bağlamında Ashlee Vance, son derece karmaşık bir konuyu, anlaşılır bir biçimde tasvir ederek harika bir iş çıkarıyor. 10 yaşında ilk kişisel bilgisayarını alarak, kendi kendine programlama dilini öğrenen Musk, 12’sinde “Blastar” adını verdiği bilgisayar oyununu satarak 500$ kazanıyor. Üniversite öğrenimi için de önce Kanada’ya ardından Amerika’ya giderek, burada yaşamaya başlıyor. Kendi kurduğu şirketi olan PayPal’ı, gece gündüz demeden çalışarak büyüten Elon Musk, bir gün şirketini 1,5 milyar dolara satıyor. Ardından, SolarCity’e, Tesla’ya ve SpaceX’e yatırım yapıyor. Onu çoğunlukla karşılaştırdıkları Steve Jobs ile farklı vizyonlara sahip oldukları, yatırım yaptıkları alanlardan belli oluyor. Steve Jobs, teknoloji ve eğlence dünyasına yatırım yaparken, Musk olmayacak riskler alıyor ve gözlerini uzaya dikiyor.


Musk, Tesla’yla evde şarj edilebilen elektrikli otomobiller ve büyük piller üretiyor. SolarCity ile ülkenin en büyük ev güneş sistemleri tesisatçısı konumuna geliyor. SpaceX ile özel bir girişimin uyduları yörüngeye yerleştirebileceğini gösteriyor. Hepsinden önemlisi, tüm bunları NASA’dan ya da herhangi bir hükümetten veya başka herhangi bir şirketten çok daha düşük bir maliyetle, yeniden temin edebileceğini kanıtlıyor. Ashlee Vance’ın samimi ifade tarzı ve yer yer mizahi öğelerle hareketlenen üslubu, Elon Musk - Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde kitabını okurken, zaman zaman gülümseten anlarla dolu bir atmosfer yaratıyor. Elon Musk’ı tüm yönleriyle tanıyabileceğiniz bu başarılı biyografi kitabının yazarı ve gazeteci Ashlee Vance; 1977’de Güney Afrika’da doğuyor. Vance bugün, teknoloji konusunda çalışan en tanınmış yazarlar arasında yer alıyor. Silikon Vadisi ve New York Times’da, teknoloji üzerine yazdığı birkaç yıldan sonra; Bloomberg Businessweek'te çalışan yazarın, cyber casusluktan, DNA sıralama ve uzay araştırmalarına dair yazmış olduğu yazıları bulunuyor. Ayrıca geleceği şekillendiren mucitleri, bilim adamlarını ve teknologları bulmak için her bölümde farklı bir ülkeyi araştırdığı "Hello World" adında bir TV şovu hazırlıyor.
Boyut Normal Boy
Yazar Ashlee Vance
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 464
Cilt Durumu Ciltsiz
Yayın Tarihi 2020
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KBUZDAGI87482
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön