Bilim Adamları

Bilim Adamı Kitapları

Bilim ve Özellikleri

Bilim, temel olarak evreni veya evrendeki bazı olayları konu alan, çeşitli yöntemlerle gerçeğe dayanarak sonuç çıkarmaya yarayan düzenli ve tutarlı bilgi olarak tanımlanabilir. Somut verilerden yola çıkan bilim, gözlem ve deney yoluyla temel yasalara ulaşmaya çalışır. Bilimin bazı temel özelliklerinden bahsetmek gerekirse, bilim somut gerçekliklerden yola çıkarak yine somut gerçeklere ulaşması yönüyle objektif, herkes için doğrular üreten bir faaliyettir. Dolayısıyla kişisel yargılardan, inançlardan, kültürel farklılıklardan etkilenmeden ilerleyen bağımsız bir bilgi türüdür. Bilim, dogmatik yapıya sahip olmadığından değişime açıktır ve eğer bir bilgi yanlış anılıyorsa yeni doğruyu kabul eder. Tutarlı, gerçekçi bilgi üretmesi nedeniyle mantıksaldır. Çevresinde olup bitenlere eleştirel ve şüpheci yaklaşımı sayesinde yeni araştırma soruları üretir ve bilgi toplar. Bir diğer özelliği ise genelleyici oluşudur. Her durumu ve bilgiyi tek tek test etmek yerine, işleyişe dair genel kurallar bularak genelleyici sonuçlara ulaşmaya çalışır. Seçicidir, ilgi alanına girmeyen ve somut olmayan gerçeklerle ilgilenmez. 

Bilim, yaşamla oldukça iç içe bir kavramdır. İnsanlığın ilk zamanlarından bu yana bazen bilinçli olarak bazen de bilinçsiz olarak ilgilendiğiniz, geliştirdiğiniz bir alandır. İlk insanlar, çevrelerinde ve kendilerinde olup bitenleri anlamak için deneme yanılma yöntemini kullanmışlardır. Deneme yanılma, gözlem ve deneyle birlikte bilimde hala kullanılan önemli bir yöntemdir. İlk insanlar yalnızca hayatlarını kolaylaştırmak için çevreyi ve kendilerini anlamaya çalışırken aslında bilimsel veri de üretmişlerdir. Örneğin yalnızca kendisini düşünerek hasta olmamak isteyen bir kişi kendi çıkarı için uğraşıyor gibi görünse de aslında insan sağlığı hakkında edindiği bilgilerle bilime katkı sağlamıştır. Merak, ihtiyaç ve ilgiyle başlayan bu araştırmalar, günümüzde bilim olgusunun son halini almasına katkı sağlamıştır.

Bugün insanın yaşam süresinin bu denli uzaması, bilim sayesindedir. Hastalıklara bulunan çözümler, ilaçlar; teknolojinin gelişmesiyle hayatınıza giren telefon, bilgisayar, televizyon; hayat konforunuzu arttıran otomobil, fırın, elektrik gibi pek çok örnek bilim sayesinde gelişmiştir. Bunlar elbette bilimin sonuçlarını en net görüldüğü, hayatınıza doğrudan etkisi olan, günlük yaşantınızda kullandığınız durumların örnekleridir. Bilim neredeyse her alanda bilgi üretir. Gezegenin nasıl oluştuğu, Dünya’nın dışında başka neler olduğu, evrenin özellikleri, yer çekiminin nasıl çalıştığı, uzayda neler olduğu gibi pek çok alanda da bilim her geçen gün daha fazla bilgiye ulaşmaktadır. Bilimin ürettiği her bilgi doğrudan yaşamda kullanılmasa da, bu bilgiler sayesinde yaşamda kullanabileceğiniz pratik karşılıklar üretiriz. Bilimin eski çağlardan bu yana nasıl geliştiği, insanların bilimsel gerçeklere nasıl ulaştığı bilim adamları kitap seti gibi çeşitli kaynaklarla detaylı olarak incelenebilmektedir.

Bilim Adamları

Bilim insanları da, bilimin temel özelliklerini kullanarak ilgilendikleri alanda araştırmalar yapar. Bu araştırmalar kimi zaman istenilen sonuçlara ulaşmazken kimi zamanda insan hayatının yönünü değiştirebilecek sonuçlar verir. Bilimsel bilgi üretmek, kolay bir süreç değildir ve yoğun bir emek ve bilgi ister. Bu sebeple, hayatınızda dönüm noktası sayılabilecek bilimsel gelişmeler çalışkan, zeki insanlar aracılığıyla yaşanır. Günümüzde bilim insanı tabiri tercih edilse de halkın alıştığı dille “bilim adamları”, bilimle uğraşan ve bilimsel bilgi üreten kişilere denir. Bilim adamlarını çoğu zaman keşfettikleri bilimsel gerçeklerle tanınırız. Ne kadar büyük bir keşfe imza atarlarsa isimlerini de o kadar çok kişi bilir. Elbette büyük keşiflerinin karşılığı yalnızca isimlerinin bilinmesi değildir. Bilim dünyasındaki büyük gelişmeleri takdir etmek, bilim insanlarını motive ve teşvik etmek amaçlı pek çok ödül organizasyonu vardır. Bunlar arasında en duyulmuş olanı Nobel Ödülleri’dir. Ödüller bilim insanlarının yanı sıra halk için de önemlidir. Bu ödüller halkın bilime yönelik ilgisini diri tutmakla birlikte bilim dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmasına da yardımcı olmaktadır. Örneğin yakın zamanda kimya alanında Aziz Sancar isimli bir Türk bilim adamı Nobel Ödülü kazanmıştır. Ödülden sonra aziz sancar kitapları halk tarafından oldukça ilgi görmüş ve insanların bilime olan merakı canlanmıştır. 

Kitapçılarda, alışveriş sitelerinde bilim insanlarıyla ilgili pek çok kitap karşınıza çıkar. Bu kitaplarında bazılarında bilim insanlarının hayat öyküleri yer alırken bazılarında ise başarılarının kaynağı, başarıyı nasıl elde ettiklerine dair bilgiler yer alır. Röportaj şeklinde basılan kitaplar da mevcuttur. İnsanların bilim adamı kitapları hakkındaki merakı ve ilgisi bu tarz kitapların çokluğundan ve popülerliğinden anlaşılmaktadır. Bu kitapların nasıl fayda sağlayacağı konusu ise oldukça önemlidir. Bir amaç uğrunda emek harcayan bu insanların, başarı sağlaması tesadüf değildir. Sistematik bir çalışma, emek, mantık sonucu elde ettikleri başarı aslında herkese örnek oluşturabilecek bir durumdur. Bilimle uğraşmıyor olsanız da, kendi mesleğinizde veya amaç edindiğiniz durumda size ilham verecek bilgileri bu kitaplardan edinebilirsiniz. Büyük başarılara imza adan bilim adamlarının kitapları hayata farklı bir bakış açısı sunabilir, sizin için yol gösterici olabilir. Bunların yanı sıra, genellikle başarılı bilim adamlarının bazı sıra dışı özellikleri vardır. Bu özelliklerini görmek, hayatlarındaki ilginç durumları öğrenmek keyifli olabilir. Onlarla kendi hayatınız arasında benzerlikler yakalamak da oldukça ilgi çekici olacaktır.

Bilim Adamları Kitapları

Bilim insanları kendi hayatlarını kendileri kaleme alabildiği gibi, çeşitli insanlar tarafından da bilim insanlarının hayatı yazılabilmektedir. Eski zamanlarda yaşayan insanlarından çoğunun hayatını bir başkası kaleme almıştır. Bu duruma en iyi örnek einstein kitapları olacaktır. Einstein’ın hayatı ve buluşları hakkında pek çok kitap bulmak mümkündür. Benzer şekilde yerçekimi kavramını öğrendiğiniz ve bu bilgi sayesinde daha pek çok gelişmeye de neden olan newton kitapları da örnek verilebilir. Newton’un buluşunun ne kadar önemli olduğu, bu buluştan yola çıkılarak gerçekleştirilen birçok kritik bilimsel gelişmeden anlaşılabilir. Bir diğer örnek ise darwin kitapları olabilir. Evrim kuramını açıklayan ve dünyada canlılar sistemine açıklama getiren Darwin hakkında da pek çok kitap bulmak mümkündür. Bu kişiler eski zamanlarda yaşamış olsalar da kitapları hala popülerliğini korumakta ve çok satanlar listesine girebilmektedir. Hatta bu kişilere dair hala kitaplar yazılmakta, çeşitli yönleriyle ele alınmaktadır. Bu isimler gibi eski zamanlarda yaşamış ve hala popüler olan tesla kitabı da mutlaka bahsedilmesi gerekenlerdendir. Bilim insanlarına dair kitaplar her zaman biyografi şeklinde değildir. Bazı kitaplar röportaj tarzında kaleme alınıp bilim insanının çeşitli konular hakkında görüşlerine dair bilgiler de içerebilir. Bilim insanlarına dair kitaplar okumanın ufuk açıcı bir tarafı vardır. Çünkü gerçeklerle uğraşan ve gerçeklerden daha büyük gerçeklere ulaşmayı hedefleyen bu kişilerin hayata bakış açıları, hayatı yaşama şekilleri de farklı olabilmektedir.

Bilim Adamlarının Kitaplarını Okumak Zor mudur?

Bilim adamları her ne kadar karmaşık ve zor alanlarda çalışmış olsalar da günümüzde çeşitli yazarlar tarafından herkesin anlayabileceği dilde çalışmalarının ve hayatlarının ele alındığı kitaplar mevcuttur.

Bilim Adamlarının Kitapları Neden Alınmalıdır?

Bilim adamlarının başarıları, tesadüf olmamaları yönüyle önemlidir. Kişiler bu başarılar için yoğun emekler vermiş, zaman harcamış ve bilgi birikimi edinmişlerdir. Bu başarıya ulaşma yöntemleri herkese ilham olabilecek ve hayatınızda değişiklik yaratabilecek niteliktedir.Hangi Bilim Adamlarının Kitapları Okunmalıdır?

Bu tercih kişisel olarak hangi alana ilgi duyduğunuz açısından önemlidir. İlgi duyduğunuz alanda çalışmaları olan bilim adamlarının kitapları iyi bir tercih olabilir. Ek olarak, ilgi alanınız olmasa da başarısının önemi ve yaşamındaki ilginç yanları nedeniyle de bazı bilim adamlarını okumayı tercih edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bilim Adamı Kitapları

387 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 39 / 387 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?