Birçok insan, takip ettiği veya örnek aldığı ünlü kişinin sosyal yaşantısını, sıradan bir günde ne yiyip ne içtiğini, bulunduğu konuma nasıl geldiğini merak eder. Bir idol olarak gördüğü bu kişiler hakkında medyada gördüğünden daha fazlasını öğrenmek ister. Eğer bu kişiyle tanışma şansı yoksa da bu bilgileri öğrenmenin tek bir yolu vardır: Kişinin biyografi veya otobiyografisini eğer kitapsa okumak, filmse de izlemek. Siz de hayatını merak ettiğiniz insanları, onları detaylarıyla araştırmış bir yazarın kaleminden okuyabilirsiniz. Sosyal veya mesleki hayatınızda örnek aldığınız kişilerin doğru ve yanlışlarını otobiyografilerinden, yani bizzat kendi ağızlarından okuma şansı elde edebilirsiniz.

Biyografi ve Otobiyografi Nedir?

İki kavram birbirine çok benzer ve sürekli de karıştırılır. Okuyucuya aktardığı şeyler aslında aynıdır: Toplumca iyi veya kabul görmüş, halka mal olmuş kişilerin hayatının yazılı veya görsel anlatımı. Ayrıldıkları nokta ise anlatım biçimleridir. Biyografi, bir kişinin hayatının başka bir kişi tarafından kaleme alınmasına denir. Tabii bu alelade bir anlatım, bir kaleme almanın ötesinde bir durumdur. Biyografisi yazılacak kişi eğer hayattaysa o kişinin onayı, eğer hayatta değilse de kendisiyle ilgili yayın haklarına sahip kişi ve / veya kurumlardan gerekli izinler alınarak işe başlanır. Akabinde ise yine hayattaysa öncelikle kendisinden daha sonra ise çevresindekilerden bilgiler toplanır. Bu bilgiler genelde kronolojik sıraya göre doğumundan günümüze kadar yazılır. Hayatıyla ilgili ayrıntılar da verilmekle beraber genelde hayatındaki önemli olaylar, dönüm noktaları, ilginç hadiseler edebi bir şekilde yazılır. Gerçekle ilintili olması sebebiyle de genelde bu yapıtlar sadece o kişinin sevenleri veya merak edenleri tarafından değil, birçok kitle tarafından ilgi çekici bulunur. Otobiyografide ise biyografi ile benzer şeyler anlatılmakla beraber farklı olan bir nokta vardır: Kitabın yazarı. Otobiyografi isminden de anlaşılacağı üzere öz biyografi anlamına gelir. Yani, kişinin kendi biyografisini (hayatını) yazmasıyla meydana gelen edebi eserdir. Öz anlatım olması sebebiyle daha detay bilgiye sahip olduğu düşünülebilir. Kişi, genelde otobiyografilerde biyografiden farklı olarak olayları tek pencereden, kendi gözünden anlatır. Dışarıdan görüşlere çok fazla yer vermez. 1. tekil kişi (ben) dili hakimdir. Genelde yazar, günlük notlarından faydalanır. Otobiyografinin yazılması için topluma mal olmanız, bilinir kişiliğiniz olması önemlidir. Siz de kolayca kendi otobiyografinizi yazabilirsiniz. Fakat yayınevleri ve okuyucu tarafından karşılık bulması zor olduğundan, otobiyografiniz size ait bir anı kitabı olmanın ötesine geçmeyecektir.

Biyografi ve Otobiyografiler Neden Okunur?

Sevdiğiniz bir sporcu, takip ettiğiniz bir bilim adamı, şarkılarını çokça dinlediğiniz bir şarkıcının hayatını merak edebilirsiniz. Onunla ilgili günlük detayları bilmek size kendinizi iyi hissettirebilir. Medyada, sosyal medyada gördüğünüz insanların normal hayatlarında nasıl biri olduklarını öğrenmek için biyografilerini veya otobiyografilerini okumak isteyebilirsiniz. Tüm bunların yanında kendi alanlarında başarılı veya başarısız olmuş insanlardan öğreneceğiniz birçok detay olabilir. Bu detaylara erişmenin en kestirme yolu ise başkaları veya kendileri tarafından yazılmış olan hayatlarını okumaktır. Öykülerini okuduğunuz bir yazarın, öyküsünde geçen kahramanları kendi hayatında bulmak, yazarın iç dünyasına yolculuk yapmak size keyif verebilir. Milyonlarca insanı etkileyerek kitleleri yöneten bir siyasetçinin hangi metotlarla iletişim kurduğunu bilmek, hangi süreçlerde, hangi zorluklarla ne şekilde mücadele ettiğini öğrenmek hayatınız için önem taşıyabilir. Aynı yoldan gitmek istediğiniz, kendinize idol olarak belirlediğiniz insanların doğrularını ve hatalarını kendi dilinden okumak size hayatınızda rehberlik edebilir.

Otobiyografi ve Anı Kitabının Farkı Nedir?

Yazarlar kitaplarını oluştururken kendi anı defterlerinden, günlüklerinden faydalansalar da otobiyografiler daha farklı yapıtlardır. Doğumdan yazarın kitabı kaleme aldığı ana kadarki hayatını detaylarıyla anlattığı otobiyografilerinde anılar, sadece birer bölüm niteliği taşımaktadır. Anılarda genellikle tekil olaylar ve onlara bağlı hisler kaleme alınır. Bu sebeple de otobiyografiye oranla derinlemesine anlatımdan uzakta kalır. Kısacası otobiyografinin içerisinden bir anı kitabını çıkarabilirsiniz, fakat anı kitapları tek başına otobiyografi olmaya yetmez. Otobiyografilerin anı kitaplarından bir diğer farkı ise sadece olaylara değil, olgulara da değinmesidir. Yazar, başından geçen bir olayı anlatırken o olayın özündeki olguları da öznel bir biçimde okuyucuyla paylaşır. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Biyografi Kitabı-Otobiyografi Kitabı

Sanatçı & Yazar Biyografileri
Devlet Adamları & Siyasetçiler
Liderler & Halk Kahramanları
Sporcular & Oyuncular
Bilim Adamları
Diger
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 3205 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9930